15/05/2026
Informujemy, że w minionym tygodniu odbyło się robocze spotkanie pomiędzy przedstawicielami organizacji lipnickich i mieszkańców oraz Zarządu Zakładu Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej (ZGO)
🔘Celem spotkania było doprecyzowanie zapisów przygotowywanej umowy społecznej pomiędzy społecznością Lipnika, Prezydentem Miasta Bielsko-Biała oraz ZGO. Dokument ma stanowić pisemną gwarancję działań znacząco redukujących uciążliwości odorowe związane z funkcjonowaniem zakładu, przejrzystość działań planowanej modernizacji ZGO oraz zabezpieczenie interesu społecznego mieszkańców.
Głównym celem prowadzonych działań jest doprowadzenie do zakończenia uciążliwości odorowej, która od lat stanowi ogromny problem dla mieszkańców dzielnicy sąsiadującej z ZGO.
Mamy nadzieję, że planowana modernizacja zakończy wieloletnie starania mieszkańców oraz reprezentujących ich organizacji społecznych o poprawę funkcjonowania instalacji i realne ograniczenie jej wpływu na codzienne życie mieszkańców.
Spotkanie miało roboczy charakter i pozwoliło doprecyzować wiele zapisów technicznych oraz społecznych oczekiwań mieszkańców.
🔘Dokument jest zbiorem kwestii i postulatów poruszanych przez mieszkańców podczas wielu spotkań, rozmów i konsultacji, które odbywały się w Lipniku na przestrzeni ponad roku.
Projekt dokumentu obejmuje m.in.:
✅ gwarancję powołania Rady Społecznej monitorującej proces projektowania, budowy i późniejszej eksploatacji instalacji.
✅ określenie maksymalnej przepustowości instalacji biometanowni,
✅gwarantowane parametry procesu,
✅dopuszczalne wskaźniki emisji odorowych,
✅parametry i wskaźniki, które będą podlegać monitorowaniu
✅ zastosowanie technologii zgodnych z Najlepszymi Dostępnymi Technikami (BAT),
✅ kontrolę szczelności instalacji i systemów oczyszczania powietrza,
✅ raportowanie wybranych danych stronie społecznej,
✅ okresowe badania odorowe wykonywane przez niezależne jednostki,
✅ kwestie bezpieczeństwa instalacji biogazowych i przeciwpożarowego,
✅ harmonogram działań modernizacyjnych oraz rozwiązania ograniczające uciążliwości w trakcie inwestycji,
✅ utworzenie stref zieleni izolacyjnej,
✅ deklarację braku planów budowy spalarni odpadów i nowej kwatery składowiska w Lipniku,
🔘Stronę społeczną reprezentowali:
– Przewodniczący Rady Osiedla Lipnik Sławomir Glaser wraz z członkami rady
– Radny Rady Miejskiej Paweł Pajor członek Stowarzyszenia Lipnik
– Prezes OSP Lipnik Grzegorz Konieczny
– Prezes Stowarzyszenia Atmosfera Renata Lejawka wraz z członkami stowarzyszenia
– Wiceprezes ROD Lipnik Rafał Sapiński
– przedstawiciele mieszkańców Anna Skrzydło-Rzeszowska oraz Rafał Bargiel
ZGO reprezentowali:
– Prezes Zarządu Marcin Szarek
– Dyrektor ds. Ochrony Środowiska Piotr Prochot
🔘Ustalenie ostatecznej treści dokumentu, również z Urzędem Miasta, oraz jego podpisanie planowane jest w najbliższych tygodniach.
O dalszych postępach będziemy informować na bieżąco.
RO Lipnik Stowarzyszenie Lipnik Bielsko-Biała Lipnik ROD Lipnik w Bielsku-Białej