Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku 🌿Chronimy i dbamy o dziedzictwo przyrodnicze województwa podlaskiego. 🌍🌳

🎈🌱 Dzień Dziecka ! 🌍🦋Ciekawość świata, zachwyt nad przelatującym motylem, radość z odkrywania tajemnic lasu i ta niezwyk...
01/06/2026

🎈🌱 Dzień Dziecka ! 🌍🦋

Ciekawość świata, zachwyt nad przelatującym motylem, radość z odkrywania tajemnic lasu i ta niezwykła, szczera troska o losy naszej planety – to cechy, których my, dorośli, moglibyśmy się od Was uczyć każdego dnia! 🥰

Z okazji 1 czerwca wszystkim Dzieciom – tym zupełnie małym i tym nieco starszym – życzymy, aby Wasz świat był zawsze pełen fascynujących odkryć, zielonych przygód i bezpiecznych, czystych miejsc do zabawy. Niech otaczająca nas przyroda Podlasia będzie dla Was najpiękniejszym placem zabaw i niekończącym się źródłem inspiracji! 🌳🦌

Żyjcie z pasją, bezustannie zadawajcie pytania, odkrywajcie i pamiętajcie, że macie wielką moc zmieniania świata na lepsze! ✨

Najpiękniejsze życzenia prosto z 💚 serca 💚 składają:
Dyrektor RDOŚ - Adam Juchnik oraz Z-ca Dyrektora Adam Bohdan wraz z całym zespołem pracowników RDOŚ w Białymstoku 💚

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Adam Juchnik Adam Bohdan

30/05/2026

W Białymstoku trwa właśnie Up To Date Festival. Pierwotnie festiwal miał odbywać się w Parku Lubomirskich na Dojlidach. W parku stwierdzono obecność kilkudziesięciu gatunków ptaków, które wyprowadzają właśnie lęgi. Z badań naukowych wynika, że nadmierny, nawet krótkotrwały hałas powoduje szereg negatywnych konsekwencji dla ptaków w okresie lęgowym, w tym porzucanie gniazd. Po rozmowach z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska organizatorzy zmienili lokalizację, dzięki czemu ptaki mogą niepokojone kończyć swoje lęgi. Dziękujemy organizatorom za dojrzałą i odpowiedzialną decyzję.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Adam Juchnik Bohdan Ministerstwo Klimatu i Środowiska Miasto Białystok

29 maja w Narewce odbyła się konferencja prasowa w sprawie drogi wojewódzkiej nr 687 Juszkowy Gród – Zwodzieckie. Jak po...
30/05/2026

29 maja w Narewce odbyła się konferencja prasowa w sprawie drogi wojewódzkiej nr 687 Juszkowy Gród – Zwodzieckie. Jak poinformował Dyrektor RDOŚ Adam Juchnik, RDOŚ w Białymstoku prowadzi obecnie dwa postępowania dotyczące drogi wojewódzkiej 687. Jedno z nich toczy się w ramach artykułu 37 ustawy o ochronie przyrody i dotyczy wpływu inwestycji na przedmioty ochrony Obszaru Natura 2000. Postępowanie to nie może zakończyć się wstrzymaniem inwestycji, ponieważ w obrocie prawnym znajduje się decyzja środowiskowa z 2016 roku.

Drugie postępowanie zostało wszczęte na wniosek PZDW. Dotyczy ono odstępstwa od zakazu płoszenia ptaków w obrębie rewirów lęgowych i powinno zostać rozstrzygnięte w ciągu kilkunastu dni. Do postępowania zostały dopuszczone organizacje pozarządowe. Inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji derogacyjnej zezwalającej na płoszenie. RDOŚ zwrócił się o doprecyzowanie wniosku poprzez wskazanie lokalizacji rewirów lęgowych poszczególnych gatunków ptaków. Z informacji, jakie przedstawił na konferencji Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, wynika, że w najbliższych dniach zostaną wykonane inwentaryzacje rewirów lęgowych.

Uczestnicy konferencji podkreślali negatywne dla ekosystemu Puszczy Białowieskiej konsekwencje wynikające z wykorzystywania przez kierowców kilkudziesięciokilometrowych objazdów przez środek kompleksu. Starosta Hajnowski podkreślił, że brak bezpośredniego połączenia między Hajnówką a Narewką przekłada się nie tylko na pogorszenie komfortu życia mieszkańców, ale również na bezpieczeństwo publiczne związane z dojazdem karetek, straży pożarnej i służb mundurowych.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Adam Juchnik

Delegacja z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Dyrektorem Adamem Juchnikiem na czele wzięła udział w otwarciu węz...
30/05/2026

Delegacja z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Dyrektorem Adamem Juchnikiem na czele wzięła udział w otwarciu węzła urządzeń wodnych Modzelówka w Biebrzańskim Parku Narodowym. Otwarcia dokonała Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dzięki modernizacji istniejących i wykonaniu nowych budowli Park Narodowy przywrócił przepływ wód w odtworzonym odcinku rzeki Ełk na długości 11,5 km. Fragment ten był martwy od 70 lat. To bardzo ważny moment w wieloletnich działaniach Parku na rzecz poprawy stosunków wodnych w dolinie Biebrzy.

Renaturyzacja w środkowej części BbPN odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu skutkom suszy oraz zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się pożarów. Przyczyni się do przywracania bioróżnorodności dzięki zatrzymaniu wody na terenach wcześniej osuszonych. Poprawi uwilgotnienie torfowisk i ograniczy emisję gazów cieplarnianych z przesuszonych gleb organicznych. Co bardzo istotne, podniesie bezpieczeństwo i stabilność gospodarki wodnej na okolicznych terenach rolniczych. Pierwsze kroki zmierzające do realizacji całej koncepcji renaturyzacji zostały podjęte przed 25 laty przez WWF oraz stowarzyszenie Pracownia Architektury Żywej.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał Dyrektor RDOŚ, który podkreślił wzorową współpracę z Biebrzańskim Parkiem Narodowym oraz znaczenie projektu dla Obszarów Natura 2000. Adam Juchnik wyraził nadzieję, że kolejne działania retencyjne – również w obrębie Doliny Biebrzy – będą możliwe w ramach projektu LIFE przygotowywanego właśnie przez RDOŚ oraz Narwiański i Biebrzański Park Narodowy. Dyrektor oraz Ministra Klimatu i Środowiska podkreślali, że lada dzień rusza nabór do programu FENIKS 2.4 na działania retencyjne, na które przeznaczono kilkaset milionów złotych. Duża część środków ma być wydatkowana w województwie podlaskim, również na działania w obrębie rezerwatów przyrody, za które odpowiada RDOŚ.

W otwarciu węzła Modzelówka wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wód Polskich – RZGW Białystok, Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz Lasów Państwowych, Państwowej Straży Pożarnej, a także lokalnych samorządów, projektant, wykonawca oraz nadzór techniczny inwestycji. Podczas spotkania ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała przyznanie BbPN kolejnych 8 mln zł na dalszy, III etap renaturyzacji, dotyczący prac na Kanale Woźnawiejskim.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Adam Juchnik Adam Bohdan Ministerstwo Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska Biebrzański Park Narodowy

KOMUNIKAT DYREKTORA RDOŚ W BIAŁYMSTOKU DOTYCZĄCY DEROGACJI – DROGA 687W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi zarzu...
26/05/2026

KOMUNIKAT DYREKTORA RDOŚ W BIAŁYMSTOKU DOTYCZĄCY DEROGACJI – DROGA 687

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi zarzutami oraz doniesieniami prasowymi dotyczącymi drogi 687, Dyrektor RDOŚ informuje:

1. Budowa drogi nie została formalnie wstrzymana. W przypadku omawianej inwestycji nie ma przesłanek prawnych do wstrzymania jej przez RDOŚ w oparciu o art. 37 ustawy o ochronie przyrody, gdyż w obrocie prawnym funkcjonuje decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach z 2016 r., o czym mówi art. 37 ustawy;
2. W związku z powyższym kierownictwo RDOŚ oraz PZDW ustaliło, iż prace zostaną ograniczone – dozwolono ruch samochodów, zaniechano pracy spychaczy i koparek do czasu zakończenia postępowania w sprawie wydania decyzji derogacyjnej (dotyczącej odstępstw od zakazów w sprawie ochrony gatunkowej – niepokojenia ptaków w okresie lęgowym);
3.Ograniczenie prac dotyczy przebiegającego przez obszar UNESCO i Natura 2000 zaledwie 7-kilometrowego odcinka z niemal 28-kilometrowej inwestycji, gdzie prace mogą być kontynuowane bez ograniczeń;
4. 19 maja inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji derogacyjnej dotyczącej niepokojenia ptaków w okresie lęgowym podczas prowadzenia prac. RDOŚ wszczął procedurę w sprawie wydania decyzji derogacyjnej, zwracając się jednocześnie do organizacji pozarządowych o przekazanie dodatkowych danych o rewirach lęgowych ptaków oraz zaproponowanie działań minimalizujących i kompensujących.

Przypominamy, że zajmowaliśmy się sprawą w drugiej połowie 2024 roku, kiedy po stwierdzonych nieprawidłowościach zawiadomiliśmy Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska oraz prokuratora, który okresowo wstrzymał prace w obszarze Natura 2000. Po rozmowach przeprowadzonych przez RDOŚ z PZDW dokonano modyfikacji projektu w taki sposób, aby ograniczyć wycinkę drzewostanu w obrębie siedliska 9170 na obszarze Puszczy Białowieskiej.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Adam Juchnik Adam Bohdan Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wiedza ekologiczna na najwyższym poziomie! 🌿📝22 maja pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku mi...
25/05/2026

Wiedza ekologiczna na najwyższym poziomie! 🌿📝

22 maja pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku mieli ogromną przyjemność uczestniczyć w finałowym etapie XIV edycji konkursu wiedzy ekologicznej „Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”, którego organizatorem był Białowieski Park Narodowy. 🌲🦬

To była wyjątkowa edycja! Wydarzenie zostało objęte m.in. honorowym patronatem RDOŚ w Białymstoku, Podlaskiego Kuratora Oświaty, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej oraz Biebrzańskiego, Narwiańskiego i Wigierskiego Parku Narodowego.

Stawka była wysoka! Laureaci trzech pierwszych miejsc, oprócz fantastycznych nagród rzeczowych, zdobyli coś niezwykle cennego – dodatkowe punkty w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. 🎓✨

Poziom wiedzy uczestników zaimponował wszystkim obecnym. Jesteśmy dumni, że na Podlasiu rośnie tak świadome ekologicznie młode pokolenie! 💚

Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu tajemnic polskiej przyrody! 👏

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Adam Juchnik Adam Bohdan Ministerstwo Klimatu i Środowiska Białowieski Park Narodowy Kuratorium Oświaty w Białymstoku Puszcza Knyszyńska Biebrzański Park Narodowy Narwiański Park Narodowy Wigierski Park Narodowy

📸 Udostępniamy dalej i serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Leśne sady – dziedzict...
22/05/2026

📸 Udostępniamy dalej i serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Leśne sady – dziedzictwo, które trwa” organizowanym przez

To wyjątkowa okazja, aby pokazać piękno starych drzew owocowych i leśnych sadów oraz wesprzeć działania na rzecz ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa. 🌳🍎📷

Na uczestników czekają nagrody oraz wystawa internetowa.

Więcej informacji w komentarzu ⬇️

🎉 Rezerwat przyrody „Przełomowa Dolina Gowienicy im. Macieja Trzeciaka” został otwarty‼️ Generalna Dyrekcja Ochrony Środ...
22/05/2026

🎉 Rezerwat przyrody „Przełomowa Dolina Gowienicy im. Macieja Trzeciaka” został otwarty‼️
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Adam Juchnik Adam Bohdan Ministerstwo Klimatu i Środowiska

🌿 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku poszukuje pracowników!📍 RDOŚ w Białymstokuul. Dojlidy Fabryczne 2...
20/05/2026

🌿 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku poszukuje pracowników!

📍 RDOŚ w Białymstoku
ul. Dojlidy Fabryczne 23, 15-554 Białystok

Aktualnie prowadzone są nabory na stanowiska:

🔹 starszy inspektor / starsza inspektorka
➡️ do spraw ochrony przyrody i ochrony gatunkowej roślin i zwierząt
➡️ Wydział Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000
📄 Ogłoszenie nr 164121 / 20.05.2026

🔹 starszy inspektor / starsza inspektorka
➡️ do spraw ochrony przyrody oraz funkcjonowania, gospodarowania, zarządzania i ochrony obszarów Natura 2000
➡️ Wydział Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000
📄 Ogłoszenie nr 164120 / 20.05.2026

Jeśli interesujesz się ochroną środowiska, przyrodą i chcesz pracować w administracji publicznej — warto aplikować 🌱
Aplikuj do: 30 maja 2026!

Szczegóły ogłoszeń dostępne są w linku:

Rok 2026 Ogłoszenie o naborze starszy inspektor/starsza inspektorka ds. ochrony przyrody i ochrony gatunkowej roślin i zwierząt w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 (164121) Ogłoszenie o naborze starszy inspektor/starsza inspektorka ds. ochrony przyrody oraz funkcjonowania, gospod...

W dniu 08 maja 2026 r. na posiedzeniu Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Białymstoku przyjęte zostało stanowisko w spra...
19/05/2026

W dniu 08 maja 2026 r. na posiedzeniu Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Białymstoku przyjęte zostało stanowisko w sprawie ochrony zasobów wodnych i ekosystemów zależnych od wód. W opinii członków Rady postępująca zmiana klimatu oraz nasilająca się antropopresja prowadzą do pogłębienia kryzysu wodnego. Wskazano, że szczególny niepokój budzi narastający deficyt wody, który w coraz większym stopniu wpływa na środowisko przyrodnicze, funkcjonowanie ekosystemów, kondycję gospodarki oraz bezpieczeństwo społeczne. Tylko skoordynowane, długofalowe działania — oparte na wiedzy naukowej, wypracowanych dotychczas dobrych praktykach, dialogu społecznym oraz współodpowiedzialności wszystkich uczestników życia publicznego — mogą zapewnić skuteczną ochronę zasobów wodnych oraz trwałość ekosystemów zależnych od wód w obliczu postępującego kryzysu wodnego.

Link do oficjalnego stanowiska w komentarzu.

Zdjęcia: Agnieszka Dowgier

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Adam Juchnik Adam Bohdan Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Adres

Dojlidy Fabryczne 23
Białystok
15-554

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:30 - 15:30
Wtorek 07:30 - 15:30
Środa 07:30 - 15:30
Czwartek 07:30 - 15:30
Piątek 07:30 - 15:30

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij