11/06/2026
Jak rozmawiać z mediami, gdy szkoła znajdzie się w centrum zainteresowania? Jak reagować na kryzys w mediach społecznościowych? Gdzie kończą się szanse, a zaczynają zagrożenia związane z obecnością szkoły w przestrzeni medialnej?
Wokół tych pytań koncentruje się Forum Dyrektorów szkół i placówek oświatowych, które dziś i jutro odbywa się w Augustowie. W wydarzeniu organizowanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży uczestniczą Agnieszka Krokos-Janczyło Podlaski Kurator Oświaty, Wicekurator Oświaty Beata Laskowska oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łomży Monika Bągart.
Tegoroczne forum poświęcono tematowi „Dyrektor w świecie mediów. Szanse i zagrożenia”. Dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół doskonalą swoje kompetencje w zakresie komunikacji, budowania wizerunku placówki oraz działania w sytuacjach kryzysowych.
Warsztaty prowadzi Urszula Boublej, dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem, obecnie rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Białegostoku.
Agnieszka Krokos-Janczyło Podlaski Kurator Oświaty dzieli się z uczestnikami własnymi doświadczeniami związanymi z komunikacją w sytuacjach kryzysowych i codzienną współpracą z mediami. Podkreśla, że skuteczny lider powinien być dostępny, wiarygodny i gotowy do dialogu nawet wtedy, gdy pojawiają się trudne pytania. Zaznacza jednak, że dobra komunikacja nie zawsze oznacza natychmiastową reakcję. Czasem najlepszą odpowiedzią jest prośba o kilka minut na zebranie informacji i spokojne przemyślenie komunikatu. Szczególnie wtedy, gdy sytuacja jest trudna lub budzi emocje.
Dobra szkoła potrzebuje dobrej komunikacji. Zwłaszcza dziś, gdy informacja o sukcesie ucznia, szkolnym wydarzeniu czy trudnej sytuacji potrafi w kilka minut dotrzeć do setek odbiorców.