11/05/2026
Inspekcja Weterynaryjna monitoruje przypadek lisów z ul. Kościelnej. W niniejszej sprawie wiedzę posiada również Urząd Miasta Białystok. Lisy są monitorowane przez Straż Miejską oraz odpowiednie służby. Inspekcja Weterynaryjna podjęła już konieczne działania mające na celu ich uodpornienie przeciwko wściekliźnie – lisy są zaszczepione.
Dystans to podstawa bezpieczeństwa – lis szuka jedzenia i bezpiecznego schronienia, nie szuka kontaktu z człowiekiem. To, że nas nie unika tak bardzo jak w lesie, to efekt życia w mieście, a nie objaw choroby.
Maj to czas odchowu młodych to dlatego lisy są teraz częściej widywane. Samice ciężko pracują, by wykarmić młode, przez co mogą być bardziej zdesperowane w poszukiwaniu jedzenia i mniej płochliwe.
Karmienie szczeniąt to ogromny wysiłek energetyczny, co dodatkowo wpływa na ich wygląd.
Jak się zachować?
Zachowaj spokój i nie podchodź do zwierzęcia.
Warto zadbać o otoczenie – resztki jedzenia przyciągają dzikie zwierzęta do centrum, co im nie służy i przyzwyczaja je do ludzi, stwarzając sytuacje konfliktowe. Nie dokarmiaj dzikich zwierząt nawet nieświadomie.
Warto pamiętać że dzikie zwierzęta w miastach stają się naszą codziennością. Rzeki i parki wykorzystują jako korytarze ekologiczne, szukając bliskości ludzi dla łatwiejszego zdobycia pokarmu.
Jak możemy pomóc?
Prowadź psa na smyczy – to obecnie obowiązek w naszym regionie, który zapewnia bezpieczeństwo obu stronom.
Nie dokarmiaj! – resztki jedzenia przyciągają dzikie zwierzęta do centrum, co im nie służy i stwarza sytuacje konfliktowe.
Zachowaj dystans – podziwiaj z daleka, nie próbuj podchodzić ani "ratować" lisa na własną rękę.
Nie panikujmy – wiedza i spokój to nasze najlepsze narzędzia!