20/05/2026
🧐 Co to za domki ❓ To sandaria 🙂 Kto w nich mieszka ❓ Pszczoły gniazdujące w ziemi 😀 Pod jakim adresem ❓ Na łąkach kwietnych przy ul. J.K.Branickiego i ul. Klepackiej w Białymstoku ☺️
💁♀️ Tak wspierany jest w mieście cykl życia tych owadów. Łąki kwietne z roślinami nektaro- i pyłkodajnymi są źródłem pokarmu dla zapylaczy, a sandaria są miejscem do ich rozmnażania. Kiedy łączy się te dwa elementy owady mają blisko zarówno miejsce do gniazdowania, jak i bazę pokarmową ❗️ Dziś (20 maja) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pszczół.
ℹ️ Sandarium to specjalnie przygotowane miejsce dla dzikich zapylaczy, przede wszystkim dla pszczół samotnic gniazdujących w ziemi. Odtwarza naturalne warunki ich gniazdowania czyli miejsce ciepłe, suche, możliwie spokojne, z luźniejszym podłożem i bez gęstej roślinności, która zasłania wejście do gniazda 🐝 Badania nad pszczołami gniazdującymi w ziemi pokazują, że dostępność odsłoniętego podłoża może być ważnym elementem ochrony tych owadów, również w przestrzeniach miejskich 🐝 Ważnym elementem sandarium są kamienie. Tworzą mikroklimat, nagrzewają się, stabilizują podłoże, ograniczają zarastanie i utrudniają przypadkowe rozdeptywanie oraz mogą chronić przed kotami 🐝 Z sandarium mogą korzystać m.in. pszczolinki z rodzaju Andrena, smukliki z rodzajów Lasioglossum i Halictus, lepiarki z rodzaju Colletes, niektóre porobnice, a także inne błonkówki związane z suchym, piaszczystym podłożem 🐝 Samice kopią tam niewielkie norki. W środku tworzą komory lęgowe, do których znoszą pyłek i nektar, składają j**o, a następnie zamykają komorę. Larwa rozwija się już bez opieki matki. To są pszczoły samotne, więc nie tworzą rodzin jak pszczoła miodna i nie bronią gniazda tak jak owady społeczne. Zwykle są spokojne i mało zauważalne dla człowieka.
Zielony Białystok