Bibserwis Bibliotek Szkolnych Podlasia

Bibserwis Bibliotek Szkolnych Podlasia Udostępniamy informacje o życiu bibliotek oraz relacje z wydarzeń czytelniczych. Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, ul. Złota 4, 15-016 Białystok

Zapraszamy do współpracy redakcyjnej bibliotekarzy z Białegostoku i powiatów: białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, siemiatyckiego i sokólskiego.

11/06/2024

📚 Julia Tokarska z klasy II A, Zuzanna P***k z klasy III D, Aleksandra Kamińska i Borys Stepaniuk z klasy II C oraz Eliza Kreczko z klasy V D (laureaci ogólnopolskich i wojewódzkich konkursów bibliotecznych) otrzymali zaproszenie na uroczystą inaugurację 4. edycji akcji "Rozczytane Podlaskie", które odbyło się 4.06.2024 r. w CEN w Białymstoku.
📚 Podczas uroczystości przedstawiciele lokalnych władz, urzędów, instytucji kultury, mediów i służb mundurowych – przeczytali dzieciom fragmenty książek Grzegorza Kasdepkego. Pisarz był honorowym gościem tej uroczystości.
📚 Gospodarze i dorośli goście, witając dziecięcą publiczność, podkreślali ważną rolę lektury w życiu każdego człowieka. Gratulowali zaproszonym, podkreślając, że znaleźli się w elitarnym gronie ludzi czytających - czyli bystrych, kreatywnych i posługujących się z równą wprawą logiką i wyobraźnią.
📚 Przed publicznością (w której skład wchodzili laureaci konkursów bibliotecznych z województwa podlaskiego) wystąpiły też dzieci z SP 4 - to jej absolwentem jest Grzegorz Kasdepke. Żywą reakcję słuchaczy wzbudzały króciutkie autobiograficzne anegdoty, którymi pisarz przeplatał opowiadania czytane przez przedstawicieli ważnych podlaskich instytucji. Na zakończenie nie zapomniano o słodkim poczęstunku - na placu przed budynkiem CEN-u zapanowała piknikowa atmosfera.
📚 Organizatorem wojewódzkiej akcji ,,Rozczytane Podlaskie", która odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom jest Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i Rada Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Białymstoku.
📚 W szkołach organizatorami spotkań z książką są nauczyciele-bibliotekarze, którzy we współpracy z wychowawcami do wspólnego czytania zapraszają rodziców, pracowników szkoły oraz osoby z zaprzyjaźnionych instytucji. Organizatorom zależy na tym, aby promować autorki i autorów związanych z naszym regionem - w tym roku - twórczość Grzegorza Kasdepkego.
📚 Naszą szkolną odsłonę akcji ,,Rozczytane Podlaskie" rozpoczęliśmy w poniedziałek 3 czerwca, potrwa ona do piątku 7 czerwca 2024 r.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na stronie internetowej naszej szkoły⬇⬇⬇
https://sp43.edu.bialystok.pl/pl/aktualnosci/nasi-uczniowie-na-inauguracji-czwartej-edycji-akcji-rozczytane-podlaskie.html

11/06/2024

📚 4 czerwca 2024 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku odbyła się uroczysta gala rozdania nagród Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego ,,Czytanie jest THE BEST". Konkurs corocznie towarzyszy kwietniowym Międzynarodowym Targom Książki w Białymstoku, jego organizatorami są: Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku, Sąsiedzi i Rada Białostockiego Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
📚 Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich typów szkół. Uczestnicy wykonują ilustrację do książki ulubionego autora lub plakat promujący czytanie i (lub) Targi Książki w Białymstoku. Corocznie prace oceniają pracownicy Galerii Sleńdzińskich (w tym roku panie Milena Wysocka i Anna Szkobodzińska).
📚 W 2024 r. na konkurs wpłynęło ponad 210 prac z 60 szkół województwa podlaskiego. Jury nagrodziło i wyróżniło 50 osób.
📚Tegoroczna gala odbyła się tuż po inauguracji wojewódzkiej akcji ,,Rozczytane Podlaskie", podczas której najważniejsi przedstawiciele władz województwa, miasta i różnych instytucji czytali dzieciom. Laureaci konkursu z klas I - VI otrzymali zaproszenie na tę uroczystość (była to część nagrody). Mieli więc niepowtarzalną okazję spotkać się z najważniejszymi osobami naszego regionu, które specjalnie dla nich czytały książki Grzegorza Kasdepkego. Obecny na uroczystości autor komentował treść opowiadań, przytaczając anegdoty ze swojego życia - dotyczące min. dzieciństwa spędzonego w Białymstoku.
📚 Nagrody i wyróżnienia wręczali laureatom: pisarz Grzegorz Kasdepke oraz prezes Fundacji ,,Sąsiedzi" Andrzej Kalinowski.
📚Nagrodzone prace można obejrzeć w galerii ,,Na Złotej", potem będą eksponowane w filiach 7 i 8 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Prace wyróżnione pokazuje prezentacja komputerowa.
📚 W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie, laureatom - za przyjęcie zaproszenia na galę podsumowującą konkursowe zmagania, paniom: Oldze Topolewskiej i Magdalenie Kraszewskiej z CEN za pomoc organizacyjną, a sponsorom za ufundowanie wspaniałych nagród. Oto nasi Darczyńcy: Urząd Miejski w Białymstoku, Fundacja ,,Sąsiedzi", Rada Rodziców SP 43, Białostocki Oddział TNBSP oraz Pijalnia Czekolady Wedel.

Zapraszamy do zapoznania się z pracami laureatów na stronie:

https://sp43.edu.bialystok.pl/pl/aktualnosci/uroczysta-gala-wojewodzkiego-konkursu-czytelniczo-plastycznego-czytanie-jest-the-best-2024-r.html

11/06/2024
11/06/2024

🌲29 maja obchodziliśmy Dzień Strażnika Lasu. Więcej informacji na ten temat na stronie: https://straznicylasow.pl/

🌳 Uczniowie naszej szkoły otrzymali Certyfikat Strażników Lasów, ponieważ w różnych grupach wzięli udział w akcji GIGA LAURKA dla Strażników Lasów.

🌲 Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowane przez siebie laurki wywiesili na gazetce szkolnej. Wcześniej zapoznali się z materiałami udostępnionymi przez organizatora konkursu w celu poszerzenia swojej wiedzy o możliwościach ochrony lasu i jego mieszkańców. Teraz aktywnie przekazują dalej swoją wiedzę.

🌳 Dzieci ze szkolnej świetlicy swoje laurki wykonane przy współpracy młodzieży z Aktywu Bibliotecznego wręczą wkrótce zaproszonemu do szkoły strażakowi.

🌲 Zapraszamy do obejrzenia niektórych laurek wykonanych przez naszych najmłodszych Strażników Lasów. ⬇️⬇️⬇️

https://sp43.edu.bialystok.pl/pl/aktualnosci/gigalaurki-dla-straznikow-lasu.html

11/06/2024

📚 24 maja 2024 r. w szkolnej czytelni odbyło się spotkanie z pisarką, Agnieszką Suchowierską, która przyjechała do Białegostoku na 11. Międzynarodowe Targi Książki, gdzie miała premierę powieść ,,Good morning, Petra!”. W naszej szkole autorka zagościła dzięki projektowi Fundacji ,,Sąsiedzi” - wydawcy dwóch książek Agnieszki Suchowierskiej poświęconych naszemu miastu.📙📘

📚 Autorka nagradzanych książek dla dzieci, m.in. ,,Mat i świat", ,,Ada Judytka i zaginiony tałes" (Nagroda Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku, Wyróżnienie w Konkursie im. Kornela Makuszyńskiego), bajek terapeutycznych dla dorosłych, książek edukacyjnych i współautorka podręczników do języka polskiego spotkała się z dziećmi z klas pierwszych naszej szkoły i ich wychowawczyniami. Na zajęcia zaproszone zostały następujące klasy wraz z nauczycielami :

📝Klasa I A pod opieką pani Anny Krasińskiej
📝Klasa I B pod opieką pani Grażyny Ostaszewskiej – Gawryluk
📝Klasa I C pod opieką pani Violetty Jurskiej
📝Klasa I D pod opieką pani Joanny Żygieło

📚Motywem przewodnim spotkania było oczywiście… nasze piękne miasto Białystok. Pani Agnieszka w interesujący sposób przedstawiła pierwszoklasistom ciekawostki związane ze stolicą Podlasia. Pisarka opowiedziała także o swoich książkach na temat Białegostoku, które są bardzo popularne wśród młodych czytelników: „O Białymstoku i o białym stoku” oraz „Miasto ze złotym sercem”.💛

📚Dzieci miały okazję zadawać kilka pytań, wziąć udział w błyskawicznym konkursie i ,,niepostrzeżenie” przypomnieć sobie wartości, którymi trzeba kierować się w życiu. W książkach naszego gościa pojawiają się bowiem zawsze motywy szeroko pojętej tolerancji i szacunku dla odmienności.

📚Opowieści pani Agnieszki spotkały się z bardzo żywą reakcją uczniów. Zajęcia minęły błyskawicznie i już trzeba było się rozstawać, ale jak zawsze, znalazł się czas na autografy i wspólne zdjęcia. Pisarka oraz uczestnicy spotkania autorskiego byli bardzo zadowoleni!😃😃

📚Organizatorki spotkania – Dorota Jabłońska i Justyna Mojsewicz - nauczycielki bibliotekarki – dziękują pani Agnieszce Suchowierskiej za niezwykle interesujące zajęcia,
a uczniom klasy VII c : Adrianowi N., Kamilowi, Kacprowi, Mateuszowi za pomoc w przygotowaniu do spotkań.👏👏



📚Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej imprezy⬇️⬇️⬇️
https://sp43.edu.bialystok.pl/pl/aktualnosci/spotkanie-autorskie-z-agnieszka-suchowierska-o-bialymstoku.html

11/06/2024

20 maja 2024 r. pani Justyna Mojsewicz - nauczycielka bibliotekarka - zorganizowała
w szkolnej czytelni warsztaty poświęcone tolerancji dla uczniów klas IV-V. Na zajęcia zaproszone zostały następujące klasy wraz z nauczycielami :
✏️Klasa IV B pod opieką pani Emilii Bielawskiej
✏️Klasa IV C pod opieką pani Anety P***k-Karpowicz
✏️Klasa V B pod opieką pań : Justyny Mojsewicz i Doroty Jabłońskiej
✏️Klasa V C pod opieką pani Ewy Omelańczuk

Zajęcia poświęcone tolerancji miały na celu ukazanie uczniom, iż świat jest różnorodny, zamieszkiwany przez ludzi wielu religii, tradycji oraz kultur. W tej różnorodności nie ma podziału na lepszych i gorszych, gdyż wszystkim ludziom należy się szacunek. W tych warsztatach chodziło o wzbudzenie w uczniach pozytywnych uczuć, takich jak tolerancja, szacunek, akceptacja oraz chęć niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

Szkolna codzienność stwarza wiele sytuacji, dzięki którym można się uczyć tolerancji albo ją doskonalić. Wśród uczniów są leworęczni - czyli inni, jeszcze więcej jest uczniów z wadami wzroku, słuchu, są alergicy, uczniowie otyli albo bardzo szczupli, bogaci i biedni, poruszający się na wózkach inwalidzkich z powodu niepełnosprawności. To, że różnimy się między sobą, bardzo nas wzbogaca. Każdy z nas ma prawo być inny. Każdy z nas ma potrzebę bycia akceptowanym w grupie. Inny nie oznacza gorszy. Często jest tak, że nie doceniamy drugiego człowieka, wyśmiewając go, a on okazuje się być pięknym i dobrym.
Należy akceptować ludzi, jakimi są, to bardzo ważna wartość w życiu. Pamiętajmy o tym, że dobro wraca. Nie należy wytykać palcami, czy wyśmiewać innych z powodu odmienności. Każdy z nas ma uczucia. Zanim kogoś dotkniesz złym słowem, pomyśl – jak Ty czułbyś się na miejscu tej osoby. Czy byłoby Ci miło? Z pewnością nie...

Zgodnie z sentencją : Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe, a zamiast tego POMAGAJ!
Jednak nie pozwalaj na czynienie zła i łamanie prawa. Dla zła – zero tolerancji.🤝♥️

Na koniec lekcji pani Justyna poleciła książki związane z tematem tolerancji i akceptacji dostępne w szkolnej bibliotece. Do ich wypożyczania zapraszamy oczywiście WSZYSTKICH!😊😊

Spotkanie doskonale podsumowuje przepiękny cytat z książki pt. „Mały Książę” A. de Saint-Exupery’ego : „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać. Doznanie przyjaźni daje wielkie zadowolenie.”

Organizatorka warsztatów - Justyna Mojsewicz – nauczycielka bibliotekarka – dziękuje uczniom klasy VII c: Adrianowi S., Bartoszowi K., Tymoteuszowi, Konradowi, Maciejowi, Michałowi, Wiktorowi za pomoc w przygotowaniu do spotkań.

Adres

Złota 4
Białystok
15-016

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Bibserwis Bibliotek Szkolnych Podlasia umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Bibserwis Bibliotek Szkolnych Podlasia:

Udostępnij

Kategoria