Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy Białowieski Park Narodowy to jedyny w tej części świata nizinny las naturalny o cechach pierwotnych. Chronimy naturalność, która trwa tu od 12 tys lat. W 1947 r.

Perła Podlasia. Najstarszy polski park narodowy. Pierwszy przyrodniczy obiekt UNESCO w Europie. Za początki jego istnienia przyjmuje się rok 1921, kiedy na części obecnego obszaru Parku utworzono dwa rezerwaty. W roku 1924 powołano Nadleśnictwo „Rezerwat”, które w 1932 r. zostało przekształcone w „Park Narodowy w Białowieży”. Park formalnie reaktywowano pod nazwą Białowieski Park Narodowy. Podstaw

ą prawną była ustawa o ochronie przyrody z 1934 r. Pod tą nazwą funkcjonuje do dziś. W 1979 roku polski fragment Puszczy Białowieskiej stał się częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako pierwszy w Europie, a piąty na świecie. W 1992 roku wpis został rozszerzony o białoruską część Puszczy, stając się transgranicznym obiektem światowego dziedzictwa. Od 2014 roku wpis obejmuje całą Puszczę Białowieską pod nazwą Białowieża Forest. Park zajmuje powierzchnię 10 517,27 ha, co stanowi 1/6 polskiej części Puszczy Białowieskiej. Ochroną ścisłą objęto 6059,27 ha (57,6% powierzchni Parku). Zawiera się w tym 4747,17 ha dawnego Rezerwatu Ścisłego BPN. Ochroną czynną objęto 4104,63 ha (39% powierzchni Parku). W Parku została wyznaczona strefa ochrony krajobrazowej o łącznej powierzchni 353,37 ha (3,4% powierzchni Parku). Symbolem Parku jest żubr – największy ssak lądowy Europy. Puszcza Białowieska okazała się dla żubra nizinnego ostatnią ostoją.Tu także rozpoczęto proces jego restytucji, czyli przywracania go naturze. Obecnie w Puszczy Białowieskiej żyje najliczniejsza populacja wolnościowa żubra na świecie. W polskiej jej części liczy ona ok. 770 osobników.

Podsumowanie trzech dni ważnej interdyscyplinarnej konferencji o renaturyzacji rzek w siedzibie Białowieskiego Parku Nar...
01/06/2026

Podsumowanie trzech dni ważnej interdyscyplinarnej konferencji o renaturyzacji rzek w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego.

RE-NATURA 2026: od wiedzy do działania. Renaturyzacja potrzebuje współpracy.

W dniach 25–27 maja 2026 r. w Białowieży, w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego odbyła się konferencja RE-NATURA, poświęcona renaturyzacji rzek – działaniom, które wpisują się w nowoczesne gospodarowanie wodą dostosowane do wyzwań klimatycznych i łagodzenia kryzysu wodnego. Organizatorami wydarzenia był Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wraz z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Konferencja zgromadziła interdyscyplinarny zespół przedstawicieli nauki, administracji publicznej, organizacji społecznych – jednym słowem kluczowych przedstawicieli wszystkich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczną gospodarkę wodną w Polsce.

link do artykułu: https://imgw.pl/re-natura-2026-od-wiedzy-do-dzialania-renaturyzacja-potrzebuje-wspolpracy/



Nr rej. projektu: WNK/SN/0349/2025/01
Sfinansowano ze środków Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Serdecznie zapraszamy do spędzenia długiego czerwcowego weekendu na łonie natury. Czeka na Was niesamowita przyroda Biał...
01/06/2026

Serdecznie zapraszamy
do spędzenia długiego czerwcowego weekendu na łonie natury.
Czeka na Was niesamowita przyroda Białowieskiego Parku Narodowego:)

Oto godziny otwarcia naszych obiektów w okresie 4 – 7 czerwca.

Muzeum Przyrodniczo – Leśne
4 czerwca 9:00 – 16:30*
5 czerwca 9.00 – 16.30*
*ostatnie wejście na wystawę stałą o godz.15:30

6 czerwca 9:00-17:00*
7 czerwca 9:00-17:00*
*ostatnie wejście na wystawę stałą o godz.16:00

Rezerwat Pokazowy Żubrów
4 – 7 czerwca 9.00 – 17.00.

Czekamy na Was!

Puszcza. Rzeki. Światło.Tak nazywa się nowa wystawa czasowa w Muzeum Białowieski Park Narodowy. Jej autorem jest Daniel ...
31/05/2026

Puszcza. Rzeki. Światło.
Tak nazywa się nowa wystawa czasowa w Muzeum Białowieski Park Narodowy. Jej autorem jest Daniel Gromacki z Hajnówki - malarz pejzażysta, określany czasem mianem „podlaskiego van Gogha”.

Choć za oknem końcówka maja, na wystawie króluje zupełnie inna pora roku. To zimowa Puszcza Białowieska widziana przez kolor, odbicia i zmieniające się światło. W obrazach pojawiają się Braszcza, Leśna, Łutownia, Perebel, Podcerkówka i inne puszczańskie strumienie oraz rzeczki, dobrze znane mieszkańcom regionu.

Daniel Gromacki nie próbuje kopiować krajobrazu. Maluje przede wszystkim to, co dzieje się ze światłem i kolorem. Dlatego jego zimowa Puszcza jest pełna błękitów, złota i pomarańczy. A maluje w terenie, o każdej porze roku. Potrafi przez wiele godzin stać nad rzeką lub na skraju lasu przy temperaturze sięgającej nawet -15°C, żeby dokończyć obraz. Jak sam przyznaje, granicę wyznacza nie tyle człowiek, co farby olejne, które przy większym mrozie zaczynają odmawiać współpracy.

Wystawa czynna do 31 lipca 2026 r. Więcej prac Daniela: www.gromacki.pl Instagram:

Wczoraj, 30 maja, podczas Dni Otwartych Akademia Przyrody w Hajnówce , w naszym namiocie edukacyjnym rozmawialiśmy o mar...
31/05/2026

Wczoraj, 30 maja, podczas Dni Otwartych Akademia Przyrody w Hajnówce , w naszym namiocie edukacyjnym rozmawialiśmy o martwym drewnie: jednym z najważniejszych elementów naturalnego lasu.

Były eksperymenty, rozpoznawanie owadów saproksylicznych na modelach i ptaków na muzealnych eksponatach. Były nawet żywe korniki. I sporo ciekawych rozmów z mieszkańcami.
Sprawdzaliśmy, dlaczego spróchniała kłoda jest jednym z najlepszych magazynów wody w Puszczy. Rozmawialiśmy też o tym, kto mieszka, żeruje albo wychowuje kolejne pokolenia w martwym drewnie.

Drzewa w lesie nie kończą pracy po śmierci. Nawet po obumarciu pomagają zatrzymywać wodę, dają schronienie wielu gatunkom i przez lata służą kolejnym mieszkańcom Puszczy. W Białowieski Park Narodowyokoło jedna czwarta masy wszystkich drzew to martwe drewno. To jedna z charakterystycznych cech naturalnego lasu i jeden z fundamentów jego bioróżnorodności.

Dzikość to nie bałagan. To życie.

ŻUBRY ON-LINECzy wiecie, że każdy z Was ma możliwość podglądania życia żubrów w Puszczy Białowieskiej?W grudniu 2012 rok...
29/05/2026

ŻUBRY ON-LINE
Czy wiecie, że każdy z Was ma możliwość podglądania życia żubrów w Puszczy Białowieskiej?
W grudniu 2012 roku na polanie w pobliżu miejscowości Gruszki zostały zainstalowane kamery, które przekazują na żywo transmisję z miejsca zimowego dokarmiania. W tej chwili kamery na podczerwień działają przez 24 godziny, co pozwala również na nocne obserwacje jednego z białowieskich ugrupowań. W okresie jesienno-zimowym, kiedy zwierzęta korzystają z przygotowanego w tym miejscu siana, można zobaczyć nie tylko żerujące stado, ale również podchodzące wilki, jelenie, zające i inne zwierzęta. Dzięki mikrofonom można usłyszeć odgłosy natury – trzask gałęzi, szum wiatru, głosy zwierząt.

Prze lata kamery rejestrowały różne momenty z życia żubrów – spokojne, codzienne żerowanie i odpoczynek, ale też sytuacje niebezpieczne, gdy trzeba było bronić się przed wilkami. Były przy brogu całe ugrupowania, a czasem wyjątkowo, poza sezonem zaglądały tam samotne byki. A wszystko to bez scenariusza, bez przygotowań – bo natura po prostu jest. Prawdziwe dzikie życie z samego serca Puszczy.

Projekt „Żubry – online” to pomysł pracowników Lasów Państwowych Nadleśnictwa Browsk. Krótka przerwa w projekcie nastąpiła po 10 latach, w 2020 roku, by znowu powrócić w grudniu 2021 roku.

Kamera działa także teraz. Na próżno jednak w maju szukać żubrów przy brogu z sianem. Wiosną oddalają się one od miejsc dokarmiania i szukają pożywienia w puszczy. Wracają późną jesienią, by zimą cieszyć oczy każdego zainteresowanego internauty z każdego zakątka świata.

Zachęcamy do obejrzenia transmisji online z polany żubrowej, choć dziś można tam podziwiać jedynie zieleń drzew. Żubry powrócą za kilka miesięcy.

Link do transmisji w komentarzu.
https://browsk.bialystok.lasy.gov.pl/zubry-online

Źródła zdjęć:
https://browsk.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/nadlesnictwo-browsk-i-zubr-1/pop_up
kanał youtube żubry online

Głosowanie w konkursie zostało zamknięte, a my wiemy już, jak wołać do naszych młodych żubrząt 😊 Zwycięskie imiona w Kon...
26/05/2026

Głosowanie w konkursie zostało zamknięte, a my wiemy już, jak wołać do naszych młodych żubrząt 😊 Zwycięskie imiona w Konkursie "Nazwać Żubry PO Imieniu" 2026 r. to POLIWKA oraz POGROMIR. Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom za udział, przesyłanie kreatywnych propozycji imion oraz oddawanie głosów w formularzach. Pamiętajcie, że oprócz dwóch Laureatów, troje losowo wybranych Uczestników otrzyma od BPN nagrodę-niespodziankę 🌟 - skontaktujemy się z Wami mailowo.

Za nami finał 14. edycji KONKURSU WIEDZY EKOLOGICZNEJ„Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”22 maja...
25/05/2026

Za nami finał 14. edycji KONKURSU WIEDZY EKOLOGICZNEJ
„Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”

22 maja 2026 r. do Białowieskiego Parku Narodowego przybyło 32 uczniów - zwycięzców etapu powiatowego konkursu. Młodzi mieszkańcy Podlasia przystąpili do ostatniego – finałowego etapu pisząc test, a następnie 12 z nich biorąc udział w części ustnej konkursu.

Konkurs adresowany jest do młodzieży starszych klas szkół podstawowych i ich nauczycieli biologii. Podkreśla, jak ważna jest ochrona przyrody, w tym na cennych przyrodniczo obszarach Podlasia. Działania Konkursu mobilizują uczestników do sięgania po treści poza podręcznikowe i skłaniają do samodzielnych obserwacji przyrody w terenie.
Do tegorocznej edycji włączyło się 275 UCZNIÓW i 33 NAUCZYCIELI z 33 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH województwa podlaskiego.
Przy realizacji Konkursu współpracowały wszystkie podlaskie parki narodowe i krajobrazowe (Biebrzański Park Narodowy,Narwiański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy,Krajobrazowy,Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi). Konkurs został wpisany przez Podlaskie Kuratorium Oświaty na listę „zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych w roku szkolnym 2025/2026…”, a to oznacza, że laureaci 1, 2 i 3 miejsca naszego Konkursu otrzymają punkty, które będą brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym na rok 2026/2027 do szkół ponadpodstawowych.
Etap finałowy Konkursu otrzymał Patronaty Honorowe: Podlaskiego Kuratora Oświaty, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, Instytut Biologii Ssaków PAN - Mammal Research Institute PAS i podlaskich parków narodowych i krajobrazowych.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku sfinansował nagrody rzeczowe i upominki, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku przekazała nagrody rzeczowe. Białowieski Park Narodowy ufundował nagrodę specjalną szczęśliwej 12 wraz z osobą towarzyszącą - „WEEKEND Z BIAŁOWIESKIM PARKIEM NARODOWYM” (10-12 lipca 2026).
Konkurs Wiedzy Ekologicznej to nie tylko trzyetapowe testy. Bardzo ważnym elementem konkursu są punktowane autorskie prace finalistów, 3 z nich wyróżnione w tegorocznej edycji obejrzeliśmy na finale. Był to:
(1) Film WŁADYSŁAWA SKIENDZIULA ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Starym Folwarku
(2) Prezentacja MAŁGORZATY BUJNOWSKIEJ ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej
(3) Prezentacja MARII TALIPSKIEJ ze Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddz. Integr. im. Św. Jana Pawła II w Białymstoku
W trakcie finału wysłuchaliśmy interesującego wykładu Wojciecha Sobocińskiego pracownika Białowieskiego Parku Narodowego pt. "Wpływ drapieżników na różnorodność gatunkową”.
Po wykładzie nastąpił uroczysty moment ogłoszenia wyników i wręczenia nagród przez prof. dr hab. Martę Kołodziej – Sobocińską – przewodniczącą komisji Konkursu i dr Katarzynę Daleszczyk – zastępcę dyrektora ds. ochrony przyrody w Białowieskim Parku Narodowym.

WYNIKI:
LAUREAT 1. miejsca – GABRIELA OPOLSKA - Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Suwałkach, nauczyciel - Joanna Raczyło
LAUREAT 2. Miejsca – YUTING ZHOU - Szkoła Podstawowa nr 49 z Oddz. Integr. im. S. Kard. Wyszyńskiego – Prym. Tysiąc. w Białymstoku, nauczyciel - Anna Świętkowska
LAUREAT 3. miejsca – MAŁGORZATA BUJNOWSKA - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Białostockiej, nauczyciel - Krystyna Sienkiewicz
Wyróżnienie – ALEKSANDRA OLCHOWIK - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Białymstoku, Szkoła Podstawowa nr 38, nauczyciel - Irena Gryc
Wyróżnienie – ELIZA PIETRASZ, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księdza Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, nauczyciel - Bożena Sobolewska
Wyróżnienie – PAULINA POLICHA, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rajgrodzie, nauczyciel - Sylwia Sokólska
Wyróżnienie – NATALIA ORZOŁ, Szkoła Podstawowa im. Ochotniczych Straży Pożarnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ogrodniczkach, nauczyciel - Małgorzata Muszyńska-Garstka
Wyróżnienie – ANTONINA GORLO, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Suwałkach, nauczyciel - Marzanna Kapuścińska
Wyróżnienie – ANTONINA WORONOWICZ, Zespół Szkół Samorządowych w Krynkach, nauczyciel - Joanna Chrzanowska
Wyróżnienie – ZUZANNA TOMASZEWSKA, Szkoła Podstawowa im. Ochotniczych Straży Pożarnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ogrodniczkach,, nauczyciel - Małgorzata Muszyńska-Garstka
Wyróżnienie – MAJA BUDUKIEWICZ, Szkoła Podstawowa nr 45 z Oddz. Integr. im. Św. Jana Pawła II w Białymstoku, nauczyciel - Agnieszka Siwik
Wyróżnienie – ALEKSANDRA ROJKOWSKA, Zespół Szkół nr 2 w Białymstoku, SP nr 53 z Oddz. Dwujęzycznymi, nauczyciel - Agnieszka Gryczkowska

Fot. Dariusz Buraczyński BPN, Aleksandra Kugacz BPN, Zofia Nowak BPN, Marzenna Bielonko NPN

ŻUBRONIECzy możliwe jest skrzyżowanie żubra z krową domową? Nie wiadomo od jak dawna ludzie zastanawiali się na tym prob...
22/05/2026

ŻUBRONIE
Czy możliwe jest skrzyżowanie żubra z krową domową? Nie wiadomo od jak dawna ludzie zastanawiali się na tym problemem. Ale już w 1847 r. Leopold Walicki, polski ziemianin z Wilanowa pod Grodnem, uzyskał pierwsze cielę, którego ojcem był żubr, a matką domowa krowa. Do swoich eksperymentów przywoził żubry z Puszczy Białowieskiej, a w ciągu kilkunastu lat udało mu się doprowadzić do narodzin 16 mieszańców. Podobne próby krzyżowania prowadzono w rezerwacie przyrody w Askanii Nowej w latach 1905–1928.
Do pomysłu stworzenia hybrydy żubra z bydłem domowym powrócono w płockim ZOO w 1953 r., a w 1959 r. w białowieskim Zakładzie Badania Ssaków. Jesienią dwie żubrzyce o imionach „Ponętna” i „Podkomorzanka” zostały pokryte przez buhaja bydła domowego rasy polskiej czerwonej „Ananasa”. W 1960 r. przyszedł na świat pierwszy białowieski cielak będący efektem tej krzyżówki. Jego matką była „Ponętna”. Maluch miał jasnorudą sierść – jak ojciec - ale z czarnym pasem na grzbiecie. Otrzymał imię „Filon”. Jego klatka piersiowa i kończyny były silniejsze niż u krów domowych, a ogon typowy dla żubrów.
Był niedużym, ale niesfornym malcem. Biegał po całej zagrodzie i dopiero po tygodniu życia zaczął pilnować się matki. Kilkanaście dni później „Podkomorzanka” urodziła drugiego cielaka. Dostał na imię „Filip”.
Przez kilka kolejnych lat eksperymenty prowadzące do wyhodowania rasy bydła o szybkim wzroście masy ciała (sięgającej 1200 kg) i małych wymaganiach bytowych przebiegały pomyślnie, ale nie bez problemów. Na świat przychodziły kolejne zwierzęta, ale ze względu na kłopoty z zapłodnieniem, trudności przy porodach oraz agresywność części osobników, podjęcie przemysłowej produkcji stanęło pod znakiem zapytania.
Wspomniane trudności nie zmieniały faktu, że rodzące się mieszańce nie miały swej nazwy. A było o nich coraz głośniej. Dlatego popularne pismo „Przekrój” rozpisało w 1969 r. konkurs na określenie, którym będą nazywane eksperymentalne zwierzęta. Spośród kilkuset nadesłanych propozycji wybrano żubronia.
Po 1976 r. hodowlę tych zwierząt przejęły inne ośrodki, w których przyszło na świat ponad 550 żubroni. Jako niedochodowe zakończyły one działalność w początkach lat 90. XX wieku. W 2005 r. w Gospodarstwie Rolnym Karolew powstała jedyna dziś istniejąca hodowla mieszańców żubra z bydłem domowych, z której przyjechały do Białowieży Karo i Lew – para żubroni, które można oglądać w Rezerwacie Pokazowym Białowieskiego Parku Narodowego. W tym roku kończą one 20 lat.
Źródła:
1. Dehnel A. 1961. Die ersten Hybriden zwischen Bos ta**us dom. L. und Bison bonasus (L.). Acta Theriologica V, 3: 45-50.
2. Krasińska M. 1975. Żubronie. Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Warszawa.
3. Krasińska M. 1988. Hybrydy żubra i bydła domowego. ZBS PAN

W ramach konferencji organizowanej w Białowieskim Parku Narodowym zapraszamy na otwarte plenerowe laboratoria IMGW-PIB i...
21/05/2026

W ramach konferencji organizowanej w Białowieskim Parku Narodowym zapraszamy na otwarte plenerowe laboratoria IMGW-PIB i wystawę fotograficzną

Chcesz zobaczyć, jak nauka bada siły natury? 🌊🌤️ Wejdź do plenerowych laboratoriów IMGW-PIB!

Już 26 maja (wtorek) w ramach konferencji RE-NATURA Park Pałacowy w Białowieży zamieni się w prawdziwe centrum naukowe! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB otwiera swoje plenerowe laboratoria dla KAŻDEGO – mieszkańców, turystów i wszystkich pasjonatów przyrody. 🌲🔬

Co na Was czeka w godzinach 15:00 - 17:00?
⏱️Nie przegap startu! Spotkania z edukatorami w laboratoriach startują od godz. 15:00 i ruszają równo co pół godziny (ostatnie wejście o 16:30)!

🌦️ Laboratorium meteorologiczne (Park Pałacowy):
Zobaczycie z bliska, jak działa stacja klimatologiczna Białowieża oraz nowoczesna Mobilna Stacja Meteorologiczna. Sprawdźcie, jak eksperci „czytają” pogodę!

💧 Laboratorium rzeczne (nad rzeką Narewka):

Zobaczycie specjalistyczną łódź pomiarową i nowoczesne technologie do monitoringu zmian klimatu.

Dowiecie się, jak ocenia się stan („zdrowie”) rzeki za pomocą technik hydrometrycznych i geodezyjnych.

Atrakcja dla dużych i małych: Pod okiem edukatorów przetestujecie symulator rzeki oraz hydrologiczną makietę edukacyjną z Nadleśnictwa Hajnówka! 🌊📐

To wyjątkowa okazja, aby dotknąć nauki, zadać pytania ekspertom i zobaczyć sprzęt, który na co dzień monitoruje stan naszego środowiska.

📸 Ponadto zapraszamy do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieski Park Narodowy (Dworek Gubernatora) na wystawę fotografii Tadeusza J.Chmielewskiego ,,Na niebie i na wodzie ''

📅 Kiedy: 26 maja 2026 r., godz. 15:00 - 17:00
📍 Gdzie: Park Pałacowy w Białowieży / most przy ul. Paczoskiego
(szczegółową mapkę laboratoriów znajdziecie na grafice poniżej! 👇)
🎟️ Wstęp: Wolny!

Zabierzcie rodzinę, znajomych i wpadajcie na pokazy z IMGW-PIB. Do zobaczenia nad Narewką i w Parku Pałacowym! 👋💚


Adres

Park Pałacowy 11
Białowieza
17-230

Telefon

+48856812306

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Białowieski Park Narodowy umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Białowieski Park Narodowy:

Udostępnij

Kategoria