25/05/2026
Za nami finał 14. edycji KONKURSU WIEDZY EKOLOGICZNEJ
„Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”
22 maja 2026 r. do Białowieskiego Parku Narodowego przybyło 32 uczniów - zwycięzców etapu powiatowego konkursu. Młodzi mieszkańcy Podlasia przystąpili do ostatniego – finałowego etapu pisząc test, a następnie 12 z nich biorąc udział w części ustnej konkursu.
Konkurs adresowany jest do młodzieży starszych klas szkół podstawowych i ich nauczycieli biologii. Podkreśla, jak ważna jest ochrona przyrody, w tym na cennych przyrodniczo obszarach Podlasia. Działania Konkursu mobilizują uczestników do sięgania po treści poza podręcznikowe i skłaniają do samodzielnych obserwacji przyrody w terenie.
Do tegorocznej edycji włączyło się 275 UCZNIÓW i 33 NAUCZYCIELI z 33 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH województwa podlaskiego.
Przy realizacji Konkursu współpracowały wszystkie podlaskie parki narodowe i krajobrazowe (Biebrzański Park Narodowy,Narwiański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy,Krajobrazowy,Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi). Konkurs został wpisany przez Podlaskie Kuratorium Oświaty na listę „zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych w roku szkolnym 2025/2026…”, a to oznacza, że laureaci 1, 2 i 3 miejsca naszego Konkursu otrzymają punkty, które będą brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym na rok 2026/2027 do szkół ponadpodstawowych.
Etap finałowy Konkursu otrzymał Patronaty Honorowe: Podlaskiego Kuratora Oświaty, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, Instytut Biologii Ssaków PAN - Mammal Research Institute PAS i podlaskich parków narodowych i krajobrazowych.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku sfinansował nagrody rzeczowe i upominki, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku przekazała nagrody rzeczowe. Białowieski Park Narodowy ufundował nagrodę specjalną szczęśliwej 12 wraz z osobą towarzyszącą - „WEEKEND Z BIAŁOWIESKIM PARKIEM NARODOWYM” (10-12 lipca 2026).
Konkurs Wiedzy Ekologicznej to nie tylko trzyetapowe testy. Bardzo ważnym elementem konkursu są punktowane autorskie prace finalistów, 3 z nich wyróżnione w tegorocznej edycji obejrzeliśmy na finale. Był to:
(1) Film WŁADYSŁAWA SKIENDZIULA ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Starym Folwarku
(2) Prezentacja MAŁGORZATY BUJNOWSKIEJ ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej
(3) Prezentacja MARII TALIPSKIEJ ze Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddz. Integr. im. Św. Jana Pawła II w Białymstoku
W trakcie finału wysłuchaliśmy interesującego wykładu Wojciecha Sobocińskiego pracownika Białowieskiego Parku Narodowego pt. "Wpływ drapieżników na różnorodność gatunkową”.
Po wykładzie nastąpił uroczysty moment ogłoszenia wyników i wręczenia nagród przez prof. dr hab. Martę Kołodziej – Sobocińską – przewodniczącą komisji Konkursu i dr Katarzynę Daleszczyk – zastępcę dyrektora ds. ochrony przyrody w Białowieskim Parku Narodowym.
WYNIKI:
LAUREAT 1. miejsca – GABRIELA OPOLSKA - Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Suwałkach, nauczyciel - Joanna Raczyło
LAUREAT 2. Miejsca – YUTING ZHOU - Szkoła Podstawowa nr 49 z Oddz. Integr. im. S. Kard. Wyszyńskiego – Prym. Tysiąc. w Białymstoku, nauczyciel - Anna Świętkowska
LAUREAT 3. miejsca – MAŁGORZATA BUJNOWSKA - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Białostockiej, nauczyciel - Krystyna Sienkiewicz
Wyróżnienie – ALEKSANDRA OLCHOWIK - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Białymstoku, Szkoła Podstawowa nr 38, nauczyciel - Irena Gryc
Wyróżnienie – ELIZA PIETRASZ, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księdza Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, nauczyciel - Bożena Sobolewska
Wyróżnienie – PAULINA POLICHA, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rajgrodzie, nauczyciel - Sylwia Sokólska
Wyróżnienie – NATALIA ORZOŁ, Szkoła Podstawowa im. Ochotniczych Straży Pożarnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ogrodniczkach, nauczyciel - Małgorzata Muszyńska-Garstka
Wyróżnienie – ANTONINA GORLO, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Suwałkach, nauczyciel - Marzanna Kapuścińska
Wyróżnienie – ANTONINA WORONOWICZ, Zespół Szkół Samorządowych w Krynkach, nauczyciel - Joanna Chrzanowska
Wyróżnienie – ZUZANNA TOMASZEWSKA, Szkoła Podstawowa im. Ochotniczych Straży Pożarnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ogrodniczkach,, nauczyciel - Małgorzata Muszyńska-Garstka
Wyróżnienie – MAJA BUDUKIEWICZ, Szkoła Podstawowa nr 45 z Oddz. Integr. im. Św. Jana Pawła II w Białymstoku, nauczyciel - Agnieszka Siwik
Wyróżnienie – ALEKSANDRA ROJKOWSKA, Zespół Szkół nr 2 w Białymstoku, SP nr 53 z Oddz. Dwujęzycznymi, nauczyciel - Agnieszka Gryczkowska
Fot. Dariusz Buraczyński BPN, Aleksandra Kugacz BPN, Zofia Nowak BPN, Marzenna Bielonko NPN