26/06/2026
Kolejna Eko-pracownia w PZS w Błaszkach
Po raz trzeci nasza szkoła znalazła się wśród Laureatów Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie” ogłoszonego przez WFOŚiGW w Łodzi. Dzięki przyznanym funduszom w 2019r. powstała pierwsza Eko-pracownia – pracownia chemiczna, a w 2022 r. powstał zewnętrzny punkt dydaktyczny - Ogródek „ZACISZE”. Kolejne zadanie, które będziemy realizować to: „Utworzenie eko-pracowni - pracowni biologicznej w Powiatowym Zespole Szkół w Błaszkach”. Przyznana przez WFOŚiGW w Łodzi kwota dotacji wynosi 60 000 zł.
Nowa Eko-pracownia biologiczna zostanie podzielona na kilka stref dla różnych aktywności przyrodniczych. Strefę Eksperymentatora, w której znajdą się stanowiska do pracy z mikroskopami oraz oszklone witryny do przechowywania okazów naturalnych, nad stanowiskami pracy zawisną półki przeznaczone do przechowywania pomocy dydaktycznych. Miejsca pracy będą oświetlone energooszczędnymi lampami LED. Strefa Homo sum ( Człowiekiem jestem) obejmie największą, najbardziej eksponowaną ścianę pracowni, centrum strefy stanowić będzie tapeta przedstawiająca fragment drogi leśnej w gminie Błaszki. Strefa Bioróżnorodności obejmie obszar okien i ścian między oknami oraz parapetów. Na oknach zamontujemy zaciemniające rolety z nadrukiem przedstawiającym naturalny krajobraz, parapety będą miejscem hodowli roślin doniczkowych z różnych stref klimatycznych. Ściana z monitorem i tablicą będzie rodzajem Centrum Informacji - sterowana z biurka nauczyciela , gdzie stałym wyposażeniem będzie sprzęt komputerowy. Środek pracowni zajmą jasne stoliki i krzesła, które w zależności od potrzeb można będzie zestawiać w grupy, ciągi lub ustawić osobno.
www.wfosigw.lodz.pl