19/06/2026
„Człowiek Świat Przyroda” po raz XXIII, to jeden z najważniejszych ogólnopolskich konkursów fotograficznych dla dzieci i młodzieży do 21 roku życia. Organizatorem jest Pałac Młodzieży w Koszalinie, a honorowy patronat nad konkursem sprawuje Minister Edukacji, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Prezydent Koszalina oraz Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców.
Uczestnicy podzieleni są na dwie grupy wiekowe: do lat 15 i od 16 do 21 lat. W grupie młodszej nadesłano 938 zdjęć z czego na wystawie znalazło się 67 fotografii, a w grupie starszej z nadesłanych 877 zdjęć zakwalifikowano 59 fotografii. Zdjęcia były wybierane przez prawdziwe fachowe 3 osobowe jury, któremu przewodniczyła dr Danuta Kuciak z UMCS w Lublinie.
W takich realiach znalezienie się na wystawie pokonkursowej to prawdziwy sukces, a jeśli dodatkowo zdobędzie się nagrodę to jest mega wielki sukces.
Udział w wystawie i nagroda nie ominęły Uczestników zajęć Pracowni Fotografii przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym oraz Pracowni MDK „Fotografia na Ciepłej” w Białymstoku prowadzonych przez Jerzego Lecha.
Oto oni – Pracownia Fotografii przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym:
Michalina Och (grupa młodsza) zdobyła Nagrodę Dyrektora Pałacu Młodzieży w Koszalinie za abstrakcję pt: „Ja” oraz dodatkowo zakwalifikowała się do wystawy pokonkursowej z fotografiąpt: „Magia bliskości”.
Bartłomiej Och (brat Michaliny, grupa starsza) zakwalifikował się do wystawy ze zdjęciem malowanym światłem pt: „Oko”, a ponadto jego praca stała się okładką katalogu z wystawy oraz symbolem konkursu na plakatach reklamowych. Olbrzymia frajda i wyróżnienie.
Agnieszka Motuk (grupa starsza) i jej niezwykle subtelna i piękna czarno-biała makrofotografia piórka znalazła się na wystawie pokonkursowej.
Wojciech Kowalski (grupa młodsza) z Pracowni MDK „Fotografia na Ciepłej” w Białymstoku również prowadzonej przez Jerzego Lecha zakwalifikował się do wystawy za abstrakcję malowaną światłem pt: „Wplątani w kolory”.
Jak widać fotografia to cudowna dziedzina w której można dużo osiągnąć nawet w młodym wieku. To wielka radość, gdy uczestnicy zajęć malujący światłem w auli ACE w Augustowie czy studiu MDK „Fotografia na Ciepłej” w Białymstoku lub rozmarzeni w zdjęciach plenerowych sięgają po laury na ważnym prestiżowym ogólnopolskim konkursie.
Zapraszamy młodzież Augustowskich szkół na zajęcia fotograficzne podczas roku szkolnego w poniedziałki i wtorki od godziny 16 do ACE w Augustowie, Al. Kard. Wyszyńskiego 3, zbiórka przy auli, a młodzież z Białegostoku i okolic w piątki od 17:30 i soboty od 9:00 do Pracowni MDK „Fotografia na Ciepłej” sala 01 w budynku przy ul. Ciepłej 32.