Ochotnicza Straż Pożarna w Łazanach

Ochotnicza Straż Pożarna w Łazanach Ochotnicza Straż Pożarna Łazany - Jednostka typu S-1, poza KSRG. kontaktowy:

506644451 - Gospodarz Ł.Strojny Straż Pożarna w Łazanach istnieje od 1920 roku.

Posiada pojazdy:
RENAULT D16T P4X4 GBA 3/16/2,5 o numerach operacyjnych 567K72
DAF 1700 GBA 1,5/20 o numerach operacyjnych 567K80

tel. Zarząd OSP tworzą:
Prezes - dh Dariusz Turek
Skarbnik - dh Leszek Wrześniak
V-ce Przes - dh Barbara Ciapała
V-ce Prezes/ Naczelnik - dh Maciej Kurzawa
V-ce Naczelnik - dh Łukasz Strojny
Sekretarz - dh Łukasz Kaleta
Gospodarz - dh Waldemar Wrześniak
Członek Zarzą

du - dh Marcin Wyroba
Członek Zarządu - dh Andrzej Wyroba
Prezes Honorowy - dh Stanisław Wilk
Komisja rewizyjna:
Przewodniczący - dhRobert Kostecki
Członek Komisji -dh Rafał Burda
Członek Komisji - dh Danuta Płachta


Kartka z Historii OSP.. Jej protoplastką była straż funkcjonująca w latach 1920-1930 przy dworze Zdzisława Dunin - Brzezińskiego. W 1930 roku przekazał on mieszkańcom pompę ręczną i od tego czasu datuje się powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łazanach. W latach 1930-1945 w skład zarządu wchodzili: Jan Dymek, Jakub Wilk, Stanisław Wilk, Władysław Dziedzic, którzy stanowili zarząd, oraz członkowie Jan Wilk, Władysław Dymek, Antoni Pajdak, Franciszek Sitko, Stanisław Kozak, Józef Wilk. W tym czasie ich działalność skupiła się głównie na zabezpieczeniu istniejących obiektów we wsi Łazany, w tym majątku właściciela dworu. Z przekazów wiadomo, że podczas II wojny światowej strażacy aktywnie brali udział w gaszeniu lokalnych pożarów, budynków mieszkalnych i gospodarczych. Od 1952 do 1975 roku coraz liczniejsza kadrowo OSP czyniła intensywne starania mające na celu pozyskanie działki od właściciela dworu, aby wybudować dla siebie remizę. Zabiegi te powiodły się i rozpoczęto inwestycje, a jej głównymi inicjatorami byli: Józef Kowalik, Stanisław Kowalik, Adam Musiał, Stanisław Wilk, Tadeusz Dulik, Piotr Goczał. Dwaj ostatni użyczali do budowy swoich koni. Strażacy wspominają, że prace były ciężkie, a większość robót była wykonywana ręcznie przy użyciu łopat i kilofów. Fundusze gromadzono przez kilka lat przy okazji dożynek wiejskich, zabaw organizowanych przez OSP czy ze sprzedaży kalendarzy strażackich. Druhowie z Łazan chętnie współpracowali z mieszkańcami wsi w organizowaniu lokalnych imprez. W przygotowaniach, obok zarządu OSP, brali udział również uczniowie, młodzież, czy Koło Gospodyń Wiejskich, którego przewodniczącą była Maria Musiał. W budowie remizy uczestniczyła cała wiejska społeczność Łazan, zwłaszcza przy ważniejszych pracach, wymagających zaangażowania większej ilości osób. Budowa trwała pięć lat a remizę oddano do użytku 22 lipca 1977 roku. W uroczystości poświęcenia nowego budynku wzięły udział władze wojewódzkie, powiatowe i gminne. Na tę okoliczność jednostka otrzymała od zarządu wojewódzkiego OSP kluczyki do samochodu gaśniczego marki Star 25 ! Druhowie przechodzili wielorakie szkolenia specjalistyczne organizowane przez zarząd wojewódzki. Skuteczność jednostki podnosi systematycznie doposażenie w sprzęt, niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. W latach 80 –tych jednostka często wyjeżdżała do pożarów na terenie Łazan i okolicznych miejscowości. Strażacy gasili pożary min stodoły w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Łazanach, oraz zabudowań na posesjach Leona Pajdaka i Konstantego Goczała. W obu ostatnich przypadkach udało się uratować przed żywiołem ognia stojące obok domy. W 1980 roku OSP obchodziło jubileusz 50-lecia. Była to okazja do wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym druhom. W roku 1999 roku. Strażacy otrzymali od Komendy Wojewódzkiej PSP wóz gaśniczy marki Star 244. Na okoliczność 70-lecia ufundowano sztandar i w tym samym roku jednostka wzbogaciła się o nowopowstałą, 10-osobową drużynę żeńską. OSP organizuje i uczestniczy też w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym oraz powiatowym utrzymując się w ścisłej czołówce najlepszych! W 2005 roku obchodzony był kolejny jubileusz 75-lecia i wtedy właśnie jednostka otrzymała Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa, a wyróżniającym się działaczom wręczono złote , srebrne i brązowe medale oraz odznaczenia. Wśród szczególnie wyróżnionych znajdziemy osoby takie jak: Henryk Pajdak, Jan Malarczyk, Józef Dziedzic i Stanisław Kowalik. Warto wspomnieć, że latach 2000-2011 przy jednostce OSP działał Amatorski Zespół Tańca Ludowego „Łazany”. Patronat nad nim sprawował Urząd Gminy Biskupice. Całe życie kulturalne wsi skupia się przy budynku jednostki. OSP i społeczność strażacka prowadzi szerokie działania nie tylko w walce z żywiołami, wypadkami, ale także organizując wydarzenia kulturalne i nie tylko dla Mieszkańców Łazan. Dzięki aktywności strażaków organizowano coroczne Dożynki Wiejskie w latach 2000-2011 (jedne z nielicznych w Gminie), Dzień Dziecka, zabawy taneczne. Jednostka współpracuje z władzami samorządowymi gminnymi i powiatowymi, z Parafią w Łazanach, lokalną szkołą, przedszkolem i mieszkańcami. Wszystkie środki pozyskiwane przeznaczano na remonty wewnątrz remizy a w 2013 roku wykonano kompletny remont pomieszczeń garażowych, bramy, dachu, elewacji i otoczenia wraz z brukowaniem placu przy remizie. Zadanie to kosztowało 100 000,00 (Urząd Gminy Biskupice, Małopolski Urząd Wojewódzki "Małopolskie remizy" oraz środki własne OSP). Olbrzymią część prac wykonywali w czynie społecznym druhowie. W 2015 roku jednostka otrzymała wóz pożarniczy marki DAF, który służy do dziś. W 2016 roku stanowisko długoletniego, oddanego Prezesa Stanisława Wilka przez głosowanie na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym obejmuje nie mniej mocno zaangażowany druh, społecznik, radny gminny Andrzej Musiał. Stanisław Wilk tymczasem otrzymuje zaszczytny tytuł Prezesa Honorowego Jednostki. Kolejne lata to czas nieustających prac w budynku (remont sali, szatni, kuchni, montaż ogrzewania centralnego) oraz prace wokół. Ambitni druhowie podejmują kolejne wyzwania, szkolenia specjalistyczne oraz starania w pozyskiwaniu nowoczesnego sprzętu. W 2019 roku dokonano także uroczystego Ślubowania 21 osobowej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w obecności władz gminnych oraz powiatowych władz PSP. Dziś drużyna liczy 26 członków a grupa ich sympatyków rośnie. W sierpniu 2022 roku z powodu śmierci Prezesa dh Andrzeja Musiała dokonano wyboru nowego Zarządu OSP a nowym Prezesem wybrano dh Dariusza Turek (dotychczasowego Naczelnika jednostki). W 2022 roku jednostka brała udział w gaszeniu licznych podpalanych budynkach gospodarskich na terenie Łazan i Trąbek co w wojewódzkich statystykach strażackich stanowi 367 miejsce na 1280 jednostek pod względem liczby interwencji/wyjazdów. Oprócz działań ratowniczych w 2022 roku prowadzono także intensywne działania pomocowe na rzecz Ukrainy. Obecnie druhowie marzą o nowym średnim samochodzie pożarniczym oraz o rozbudowie remizy.

Ty też możesz uratować komuś życie!NIE BÓJ SIĘ, KAŻDA SEKUNDA MA ZNACZENIE!Na budynku naszej remizy znajduje się AED (Au...
31/05/2026

Ty też możesz uratować komuś życie!
NIE BÓJ SIĘ, KAŻDA SEKUNDA MA ZNACZENIE!

Na budynku naszej remizy znajduje się AED (Automatyczny Defibrylator Zewnetrzny), który po usłudze serwisowej został przeniesiony w bardziej widoczne miejsce. (z budynku salki katechetycznej) Model ten ma też tryb pediatryczny dzięki wbudowanemu przełącznikowi (zdjęcie)

❓Kiedy użyjemy AED?

❗AED używamy przede wszystkim, kiedy u osoby poszkodowanej stwierdzimy NZK (Nagłe Zatrzymanie Krążenia)

❓ Jakie są objawy NZK?

❗Przede wszystkim – brak oddechu u osoby poszkodowanej, nieprzytomnej.Dlatego tak ważne jest, aby AED użyć jak najszybciej jest to możliwe – każda sekunda decyduje. Brak tlenu przedostającego się do mózgu bardzo szybko powoduje zgon osoby poszkodowanej lub trwałe, nieodwacalne uszkodzenia mózgu. Dlatego NIE BÓJ SIĘ sięgnąć po AED!

❓Kto może używać AED?

❗Każdy świadek zdarzenia. Nie trzeba mieć żadnych certyfikatów, szkoleń i zaświadczeń, ani nie trzeba być osobą pełnoletnią. Po włączeniu AED wydaje komendy głosowe i krok po kroku instruuje ratownika, co należy po kolei robić.

❗Oczywiście zachęcamy wszystkich do udziału w szkoleniach prowadzonych często nawet na imprezach plenerowych z udziałem strażaków czy służb medycznych.

Jak to mówią..... w małym ciele wielki duch!Te słowa baaaardzo dobrze określają Elę .... Z dumą informujemy, że nasza dr...
17/05/2026

Jak to mówią..... w małym ciele wielki duch!
Te słowa baaaardzo dobrze określają Elę .... Z dumą informujemy, że nasza druhna w sobotnim wyscigu rowerowym Orlen Lang Team Race w Arłamowie pokonała blisko 70 km odcinek wymagającej trasy. Jednak to co najważniejsze... pokonała także swoje słabości i stawiła czoła wszelkim przeciwnościom! Gratulujemy wyniku, ktory tylko o włos otarł się o podium a na mecie najważniejsza była "piątka" z Olą i serdeczny uścisk legendy polskich wyścigów rowerowych pana Czesława Lang.

Elu jestes dla nas i pewnie dla wielu inspiracją do działania, przykładem jak determinacją i ciężkim treningiem pokonywać trudności nie tylko te fizyczne.
To zaszczyt I duma mieć takich ludzi w szeregach OSP. Dziękujemy za Twój trud I wysiłek.
Życzymy zdrowia do realizacji kolejnych wyzwań. Brawo Ty!

Co strażacy robią w wolnej chwili ?Kiedy "nic sie nie dzieje" sprzątamy i szkolimy sie, ćwiczymy.  Bycie strażakiem to n...
15/05/2026

Co strażacy robią w wolnej chwili ?
Kiedy "nic sie nie dzieje" sprzątamy i szkolimy sie, ćwiczymy. Bycie strażakiem to nie tylko udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, ale także nieustanne dbanie o sprzet, doskonalenie umiejętności, zdobywanie wiedzy, trening pracy zespołowej oraz powtarzanie pozornie prostych czynności, które w sytuacji realnego działania zapewniają spokój, bezpieczeństwo i efektywną pomoc. Samo posiadanie specjalistycznego sprzętu nie zapewnia bezpieczeństwa. Ważnym jest jego prawidłowe zastosowanie w różnych sytuacjach. W ostatnim czasie zorganizowaliśmy wewnętrzne ćwiczenia, które pozwoliły "zaprzyjaźnić sie" w praktyce z działaniem nowego sprzętu w przygotowanym na tą okoliczność scenariuszu oraz materiałach które wykorzystaliśmy do ćwiczeń ( np balustrada, brama ogrodzeniowa czy samochod). Założeniem cwiczeń był wypadek z udziałem samochodu osobowego i rowerzysty, w którym musielismy udzielić pomocy dwóm poszkodowanym. Takie sytuacje pozwalają nam na trening różnych rozwiązań, które będą najlepsze w realnych warunkach.
Przy tej okazji dziękujemy wszystkim zaangażowanym w działania. Waszbudział w tych spotkaniach to odpowiedzialność w służbie drugiemu. Szczególne podziękowania dla tych, ktorzy mobilizują nas do tych ćwiczeń i spędzają godziny na ich przygotowaniu ....opracowując tematykę oraz niezbędne materiały.

14/05/2026

🚒💧 CHALLENGE DLA PAWŁA 💧🚒

Paweł walczy z rakiem i dziś wszyscy możemy pokazać, że nie jest w tej walce sam. ❤️
Ruszył challenge dla jednostek OSP oraz wszystkich ludzi o wielkich sercach! ❤️🔥

📌 Zasady są proste:

Paweł walczy ... dla siebie, dla Rodziny a my razem z nim. Zachęcamy do wsparcia zbiórki.

W dowolny sposób przekaż „kroplę pomocy” dalej — może to być filmik, zdjęcie, wyzwanie, nominacja lub wpłata na zbiórkę. Liczy się każda forma wsparcia i dobrej energii! 💪

To przede wszystkim zbiórka pieniędzy na leczenie i pomoc dla Pawła. Pamiętajmy — każda kropla się liczy, a każdy gest ma znaczenie. 🙏❤️
Pokażmy siłę naszej społeczności i strażackiej rodziny! 🚒🔥

🔥 Dziękujemy za nominację:

🚒 Ochotnicza Straż Pożarna Gdów

Nominujemy:

🚒 OSP Chorągwica
🚒 OSP Wieliczka Krzyszkowice
🚒 OSP Wola Batorska

Macie 48 godzin na wykonanie challenge’u i przekazanie pomocy dalej! 💧
Link do zbiórki :

https://www.siepomaga.pl/pawel-michalik

🚨Alarm 23.02 🚨Wczoraj zostaliśmy zadysponowani do neutralizacji substancji ropopochodnej na jezdni w kierunku Gdowa na d...
10/05/2026

🚨Alarm 23.02 🚨
Wczoraj zostaliśmy zadysponowani do neutralizacji substancji ropopochodnej na jezdni w kierunku Gdowa na drodze wojewódzkiej 966. Ze wzgledu na rozlegly teren działań zostały zadysponowane okoliczne jednostki. Nasze działania polegały na neutralizacji śliskiej substancji.

Siś
🚒PSP Wieliczka
🚒OSP Trąbki
🚒OSP Bilczyce
🚒OSP Gdów
🚒OSP Łazany

Samorządowy Żłobek w Przebieczanach  Dziękujemy za zaproszenie! To było urocze spotkanie. Jesteśmy pod ogromnym  wrażeni...
07/05/2026

Samorządowy Żłobek w Przebieczanach Dziękujemy za zaproszenie! To było urocze spotkanie. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem z jaką otwartością, odwagą i sprytem dzieci "zdobywały" nasz samochód ratowniczo-gaśniczy! My już dziś zobaczyliśmy kilka strażackich iskierek. Mocno trzymamy kciuki, by kiedyś te pasję strazackie trwały .... rosną małe główki do chełmów.
Serdecznie pozdrawiamy dzieciaki i całą załogę Samorządowego Żłobka w Przebieczanach! Do zobaczenia

W ubiegły poniedziałek uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św w intencji strażaków. Serdecznie dziękujemy wszystkim, ktor...
06/05/2026

W ubiegły poniedziałek uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św w intencji strażaków.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, ktorzy swoją obecnością, cichym skupieniem trwali z nami, ks Proboszczowi Stanisławowi za słowo, Panu organiście Lucjanowi za muzyczne towarzyszenie, Panu kościelnemu Adamowi za posługę.

Taki dzień to moment na który przystajemy, możemy spotkać się by świętować, ale przy takich okazjach dostrzegamy "braki" ... brak tych, których św Florian powołał do niebieskich zastępów. Wiemy, że świętują również z nami ...

Chcemy też zapewnić ze naszymi ciepłymi myślami i modlitwą objęliśmy nie tylko strażaków, ich rodziny, ale także tych, ktorzy w szarości dnia pomagają nam w codziennych troskach nie tylko od święta. Wierzymy ze nasz patron także w Waszych życiorysach działa cuda, może czasem niewidoczne.

Dziękujemy wszystkim za dobre słowa, życzenia, ciepłe myśli a naszym nowym sąsiadom zza płota za prze miłą niespodziankę ....

"...spraw, prosimy, abyśmy zachęceni Jego przykładem zawsze i wszędzie mężnie wyznawali wiarę katolicką, postępowali wed...
04/05/2026

"...spraw, prosimy, abyśmy zachęceni Jego przykładem zawsze i wszędzie mężnie wyznawali wiarę katolicką, postępowali według jej zasad oraz rozpalali w sobie ogień Bożej miłości."
Litania do Św. Floriana

Zapraszamy wszystkich na uroczystą Mszę Św w intencji strażaków dziś o godz. 18.00 w Kościele Parafialnym w Łazanach.
Polecamy sie Waszej pamięci
Do zobaczenia

Tymczasem ABSOLUTNIE WSZYSTKIM Strażakom PSP, Druhnom, Druhom, członkom DDP I MDP OSP życzymy pięknego dnia, codziennej radości i nieustającego czuwania naszego Patrona- Św Floriana.
Pozdrawiamy Was serdecznie!

3 maj to nie tylko Święto Narodowe Trzeciego  Maja, ale także uroczystość odpustowa ku czci Znalezienia Krzyża Świętego ...
03/05/2026

3 maj to nie tylko Święto Narodowe Trzeciego Maja, ale także uroczystość odpustowa ku czci Znalezienia Krzyża Świętego w Parafia Łazany. To zaszczyt I honor dla nas uczestniczyć w tej uroczystości razem z Ochotnicza Straż Pożarna W Sławkowicach. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w tą uroczystość a szczególnie członkom DDP I MDP za odpowiedzialną postawę!

Adres

Łazany 249
Łazany
32-020

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ochotnicza Straż Pożarna w Łazanach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Ochotnicza Straż Pożarna w Łazanach:

Udostępnij