Posiada pojazdy:
RENAULT D16T P4X4 GBA 3/16/2,5 o numerach operacyjnych 567K72
DAF 1700 GBA 1,5/20 o numerach operacyjnych 567K80
tel. Zarząd OSP tworzą:
Prezes - dh Dariusz Turek
Skarbnik - dh Leszek Wrześniak
V-ce Przes - dh Barbara Ciapała
V-ce Prezes/ Naczelnik - dh Maciej Kurzawa
V-ce Naczelnik - dh Łukasz Strojny
Sekretarz - dh Łukasz Kaleta
Gospodarz - dh Waldemar Wrześniak
Członek Zarzą
du - dh Marcin Wyroba
Członek Zarządu - dh Andrzej Wyroba
Prezes Honorowy - dh Stanisław Wilk
Komisja rewizyjna:
Przewodniczący - dhRobert Kostecki
Członek Komisji -dh Rafał Burda
Członek Komisji - dh Danuta Płachta
Kartka z Historii OSP.. Jej protoplastką była straż funkcjonująca w latach 1920-1930 przy dworze Zdzisława Dunin - Brzezińskiego. W 1930 roku przekazał on mieszkańcom pompę ręczną i od tego czasu datuje się powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łazanach. W latach 1930-1945 w skład zarządu wchodzili: Jan Dymek, Jakub Wilk, Stanisław Wilk, Władysław Dziedzic, którzy stanowili zarząd, oraz członkowie Jan Wilk, Władysław Dymek, Antoni Pajdak, Franciszek Sitko, Stanisław Kozak, Józef Wilk. W tym czasie ich działalność skupiła się głównie na zabezpieczeniu istniejących obiektów we wsi Łazany, w tym majątku właściciela dworu. Z przekazów wiadomo, że podczas II wojny światowej strażacy aktywnie brali udział w gaszeniu lokalnych pożarów, budynków mieszkalnych i gospodarczych. Od 1952 do 1975 roku coraz liczniejsza kadrowo OSP czyniła intensywne starania mające na celu pozyskanie działki od właściciela dworu, aby wybudować dla siebie remizę. Zabiegi te powiodły się i rozpoczęto inwestycje, a jej głównymi inicjatorami byli: Józef Kowalik, Stanisław Kowalik, Adam Musiał, Stanisław Wilk, Tadeusz Dulik, Piotr Goczał. Dwaj ostatni użyczali do budowy swoich koni. Strażacy wspominają, że prace były ciężkie, a większość robót była wykonywana ręcznie przy użyciu łopat i kilofów. Fundusze gromadzono przez kilka lat przy okazji dożynek wiejskich, zabaw organizowanych przez OSP czy ze sprzedaży kalendarzy strażackich. Druhowie z Łazan chętnie współpracowali z mieszkańcami wsi w organizowaniu lokalnych imprez. W przygotowaniach, obok zarządu OSP, brali udział również uczniowie, młodzież, czy Koło Gospodyń Wiejskich, którego przewodniczącą była Maria Musiał. W budowie remizy uczestniczyła cała wiejska społeczność Łazan, zwłaszcza przy ważniejszych pracach, wymagających zaangażowania większej ilości osób. Budowa trwała pięć lat a remizę oddano do użytku 22 lipca 1977 roku. W uroczystości poświęcenia nowego budynku wzięły udział władze wojewódzkie, powiatowe i gminne. Na tę okoliczność jednostka otrzymała od zarządu wojewódzkiego OSP kluczyki do samochodu gaśniczego marki Star 25 ! Druhowie przechodzili wielorakie szkolenia specjalistyczne organizowane przez zarząd wojewódzki. Skuteczność jednostki podnosi systematycznie doposażenie w sprzęt, niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. W latach 80 –tych jednostka często wyjeżdżała do pożarów na terenie Łazan i okolicznych miejscowości. Strażacy gasili pożary min stodoły w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Łazanach, oraz zabudowań na posesjach Leona Pajdaka i Konstantego Goczała. W obu ostatnich przypadkach udało się uratować przed żywiołem ognia stojące obok domy. W 1980 roku OSP obchodziło jubileusz 50-lecia. Była to okazja do wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym druhom. W roku 1999 roku. Strażacy otrzymali od Komendy Wojewódzkiej PSP wóz gaśniczy marki Star 244. Na okoliczność 70-lecia ufundowano sztandar i w tym samym roku jednostka wzbogaciła się o nowopowstałą, 10-osobową drużynę żeńską. OSP organizuje i uczestniczy też w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym oraz powiatowym utrzymując się w ścisłej czołówce najlepszych! W 2005 roku obchodzony był kolejny jubileusz 75-lecia i wtedy właśnie jednostka otrzymała Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa, a wyróżniającym się działaczom wręczono złote , srebrne i brązowe medale oraz odznaczenia. Wśród szczególnie wyróżnionych znajdziemy osoby takie jak: Henryk Pajdak, Jan Malarczyk, Józef Dziedzic i Stanisław Kowalik. Warto wspomnieć, że latach 2000-2011 przy jednostce OSP działał Amatorski Zespół Tańca Ludowego „Łazany”. Patronat nad nim sprawował Urząd Gminy Biskupice. Całe życie kulturalne wsi skupia się przy budynku jednostki. OSP i społeczność strażacka prowadzi szerokie działania nie tylko w walce z żywiołami, wypadkami, ale także organizując wydarzenia kulturalne i nie tylko dla Mieszkańców Łazan. Dzięki aktywności strażaków organizowano coroczne Dożynki Wiejskie w latach 2000-2011 (jedne z nielicznych w Gminie), Dzień Dziecka, zabawy taneczne. Jednostka współpracuje z władzami samorządowymi gminnymi i powiatowymi, z Parafią w Łazanach, lokalną szkołą, przedszkolem i mieszkańcami. Wszystkie środki pozyskiwane przeznaczano na remonty wewnątrz remizy a w 2013 roku wykonano kompletny remont pomieszczeń garażowych, bramy, dachu, elewacji i otoczenia wraz z brukowaniem placu przy remizie. Zadanie to kosztowało 100 000,00 (Urząd Gminy Biskupice, Małopolski Urząd Wojewódzki "Małopolskie remizy" oraz środki własne OSP). Olbrzymią część prac wykonywali w czynie społecznym druhowie. W 2015 roku jednostka otrzymała wóz pożarniczy marki DAF, który służy do dziś. W 2016 roku stanowisko długoletniego, oddanego Prezesa Stanisława Wilka przez głosowanie na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym obejmuje nie mniej mocno zaangażowany druh, społecznik, radny gminny Andrzej Musiał. Stanisław Wilk tymczasem otrzymuje zaszczytny tytuł Prezesa Honorowego Jednostki. Kolejne lata to czas nieustających prac w budynku (remont sali, szatni, kuchni, montaż ogrzewania centralnego) oraz prace wokół. Ambitni druhowie podejmują kolejne wyzwania, szkolenia specjalistyczne oraz starania w pozyskiwaniu nowoczesnego sprzętu. W 2019 roku dokonano także uroczystego Ślubowania 21 osobowej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w obecności władz gminnych oraz powiatowych władz PSP. Dziś drużyna liczy 26 członków a grupa ich sympatyków rośnie. W sierpniu 2022 roku z powodu śmierci Prezesa dh Andrzeja Musiała dokonano wyboru nowego Zarządu OSP a nowym Prezesem wybrano dh Dariusza Turek (dotychczasowego Naczelnika jednostki). W 2022 roku jednostka brała udział w gaszeniu licznych podpalanych budynkach gospodarskich na terenie Łazan i Trąbek co w wojewódzkich statystykach strażackich stanowi 367 miejsce na 1280 jednostek pod względem liczby interwencji/wyjazdów. Oprócz działań ratowniczych w 2022 roku prowadzono także intensywne działania pomocowe na rzecz Ukrainy. Obecnie druhowie marzą o nowym średnim samochodzie pożarniczym oraz o rozbudowie remizy.