26/11/2024
Drodzy Mieszkańcy Osiedla im. Montwiłła-Mireckiego,
nasza kadencja jako Rady Osiedla, którą wybraliście w 2019 roku, w październiku tego roku dobiegła końca. To był czas pełen wyzwań, poznawania lepiej mieszkańców osiedla i samej przestrzeni, procedur urzędowych i naszych możliwości działania. Na czas naszej kadencji przypadł też smutny okres pandemii, który znacząco odcisnął piętno na podejmowanych działaniach. Chcemy za to wszystko Państwu podziękować, kończąc nasze obowiązki. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie podjętych przez nas działań, w podziale na kategorie. Poniżej wypisane są tylko hasła, ale proszę nam wierzyć, ze za każdym tym punktem są godziny pracy i zaangażowania nas, którzy działaliśmy jako pasjonaci dla społeczności lokalnej.
Działania organizacyjno - administracyjne:
• stała współpraca z WUOZ
• wielki projekt rewitalizacji podwórek na osiedlu, przywrócenie wyglądu z przed lat wraz z wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań jak wprowadzenie geokratki dla parkujących, odnowienie i dodanie nowych nasadzeń drzew i krzewów
• inwentaryzacja zieleni na osiedlu
• doprowadzenie do oczyszczenia klonów z jemioły przy ulicy Jarzynowej
• wymiana starych chodników na nowe na osiedlu z wykonaniem obniżeń krawężników na przejściach (by były dostępne dla rowerów, wózków i osób starszych)
• aktywny udział Rady osiedla przy uchwaleniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Osiedla. Przygotowanie opinii i licznych uwag, chroniących przestrzeń Osiedla (które zostały uwzględnione jedynie częściowo).
• wspieranie finansowe placówek na osiedlu (poradnia zdrowia, biblioteka, przedszkole, szkoła podstawowa i liceum)
• zwiększenie liczny ławek na alei spacerowej przy Psim Polu
• współpraca naukowa wraz z Uniwersytetem Łódzkim i prowadzenie badań społecznych na naszym osiedlu (np.: ankieta o zagospodarowaniu Psiego Pola, konsultacje z mieszkańcami w sprawie relatywizacji)
• przeprowadzenie remontu instalacji elektrycznej w Izbie Pamięci
• stworzenie parkingu przy Psim Polu
• regularne spotkania członków i ustalanie planu działań
Działania kulturalne - promujące nasze osiedle:
• regularne prowadzenie konta o osiedlu na Instagramie https://www.instagram.com/osiedlemireckiego/https://www.instagram.com/osiedlemireckiego/
• współpraca z Fundacją Urban Forms i w efekcie powstanie książki o osiedlu, a także emisja serialu o modernizmie i naszym osiedlu
• wystawa o osiedlu we Frankfurcie nad Menem w Niemczech
• wystawa o osiedlu w Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego
• projekt identyfikacji wizualnej dla osiedla - np.: nowe logo i szyldy biblioteki, sklepów
• projekt, wykonanie i instalacja nowych tablic informacyjnych o osiedlu
• instalacja zabytkowej latarni przy ul. Barona
• zabezpieczenie napisu LSR na Srebrzyńskej 99 dla upamiętnienia istnienia tam schronu w trakcie wojny
• wycieczki, oprowadzania po osiedlu
• wspieranie inicjatyw lokalnych, jak sprzątanie osiedla, kawiarenki,
Działania integracyjne dla Mieszkańców:
• piknik integracyjny w 2019 roku,
• coroczne wigilie,
• organizacja corocznych obchodów rocznicy wysiedlenia w styczniu,
• kurs tańca we współpracy z projektami OPUS,
• zamontowanie i prowadzenie nowych gablot informacyjnych,
• prowadzenie regularnej komunikacji strony Rady na Facebooku.
Działania interwencyjne:
• zablokowanie budowy nowego apartamentowca, tzw. "okrąglaka"
• interwencje w Policji po zniszczeniach murów osiedla przez grafiti
• udział w staraniach o utrzymanie poradni zdrowia na osiedlu (wraz ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Osiedla im J.Montwiłła Mireckiego Polesie)
• regularne interwencje w instytucjach miasta, aby na osiedlu był porządek (zależnie od sezonu dbałość okoszenie traw, sprzątanie, odśnieżanie)
Zrobiliśmy tyle, na ile mieliśmy możliwości. Mamy nadzieję, że pozostawimy po nas miłe wspomnienia. A za wszelkie niedociągnięcia przepraszamy. Jesteśmy tylko ludźmi.