Polska Partia Socjalistyczna Łódź

Polska Partia Socjalistyczna Łódź Profil kół PPS: "Czerwona Łódź" oraz im. Rewolucji 1905 r. Profil prowadzą dwa łódzkie koła PPS: koło "Czerwona Łódź" oraz koło im. Rewolucji 1905.

🗞️Ostatnio pojawił się pierwszy od dawna sondaż wskazujący na przewagę Koalicji Obywatelskiej nad Prawem i Sprawiedliwoś...
27/07/2022

🗞️Ostatnio pojawił się pierwszy od dawna sondaż wskazujący na przewagę Koalicji Obywatelskiej nad Prawem i Sprawiedliwością. Niestety, w naszym mieście Koalicja Obywatelska/Platforma Obywatelska rządzi już od dłuższego czasu. Formacja ta w Łodzi jawi się jako szczególnie socjopatyczna, pozbawiona wszelkich skrupułów.

📑Ledwie wczoraj, radni Walasek i Kacprzak z koalicji rządzącej naszym miastem, postanowili zabrać głos w sprawie strajku pracowników i pracownic socjalnych. Postanowili w końcu, po paru miesiącach strajku spróbować porozmawiać z protestującymi? Zainteresowali się problemami ludzi wykonujących ważną dla naszej społeczności pracę za śmieszne pieniądze?

😡Nie! Postanowili zorganizować oszczerczą konferencję prasową w której szczuli na pracowników i pracownice serwując paskudne manipulacje na temat protestu. Jakby tego było mało radni potem postanowili obrażać strajkujących w Internecie. A to wszystko z ust radnych, którzy jednocześnie piastują wysokie stanowiska w miejskich spółkach i kosztują nas dużo więcej.

📚To nie jest jedyny przykład braku jakichkolwiek skrupułów polityków PO. Formacja ta dusi to miasto już kolejny rok, a przykładów niszczenia go są już dziesiątki, a to kilka wybranych z ostatnich kilkunastu miesięcy:

🔶 zwolnienia niepedagogicznych pracowników oświaty.

🔷 wspomniany wyżej strajk pracowników MOPS, kłamstwa na jego temat, straszenie strajkujących porokuraturą

🔶 niszczenie transportu zbiorowego (mamy aktualnie jedną z najwolniejszych sieci tramwajowych w Polsce, tnie się połączenia i kursy, zbliża się strajk w MPK).

🔷ciągłe fuszerki i nieprofesjonalne podejście do inwestycji (od małych jak kostka na Moniuszki po remont Rydza-Smigłego).

🔶zbyt liczne wycinki drzew i niedbanie o zieleń miejską (w Łodzi wycięto kilka tysięcy więcej drzew niż nasadzono, bez zaangażowania mieszkańców pewnie byłoby gorzej, najlepszy przykład Zielona Ostoja przy Wycieczkowej)

🔷podporządkowanie developerom (od wieżowca Misztala po sprawę dawnej szkoły przy ulicy Harcerskiej 8/10)

🔶polityka mieszkaniowa nieprzyjazna mieszkańcom (topniejący zasób komunalny, ciągłe kolejki po lokal, brak sensownej polityki mieszkaniowej, liberalizacja przepisów dotyczących zbywania nieruchomości należących do miasta)

🔷zaniedbania w miejskich spółkach (między innymi ZWiK niszczony przez istnienie ŁSI czy MPK)

🔶ignorowanie podstawowych zasad demokracji (ignorowanie obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, ograniczanie kompetencji rad osiedli, przekształcenie Rady Miejskiej w maszynkę do głosowania czy przypisywanie sobie zasług mieszkańców i społeczników)

✊To tylko mały wycinek zahaczającej o kryminał działalności PO w Łodzi. Wszystko co sobą reprezentuje Platforma Obywatelska to antywartości sprzeczne z jakkolwiek lewicowym światopoglądem. Nie powinno być żadnego przyzwolenia na działalność tej formacji, która od lat niszczy nasze miasto a wcześniej niszczyła nasz kraj. Z takimi ludźmi nie wchodzi się w sojusze, z takimi ludźmi się walczy, tak samo jak z P*S.

Łódź dla ludzi Czerwoni Łódź Razem Łódzkie
Młodzi Razem Łódzkie TAK dla Łodzi Instytut Spraw Obywatelskich

Za Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych Łódź:"Pracownicy socjalni w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi, po po...
19/05/2022

Za Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych Łódź:

"Pracownicy socjalni w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi, po ponad dwóch latach bezskutecznych negocjacji z pracodawcą, 26 kwietnia 2022 roku zmuszeni zostali do rozpoczęcia strajku.

Osobami potrzebującymi naszego wsparcia są najczęściej: osoby niepełnosprawne, niesamodzielne, samotne, bezrobotne, w kryzysie bezdomności, z problemami uzależnień, rodziny dysfunkcyjne,ofiary przemocy domowej, a także uchodźcy z Ukrainy.

Nasi pracownicy we własnym zakresie zorganizowali pomoc rzeczową dla ofiar wojny w Ukrainie - prowadzili "pro bono" magazyn odzieży, bez wsparcia Urzędu Miasta i MOPS. Jednocześnie włodarze miasta promowali samorząd jako zaangażowany w pomoc dla osób przybyłych w wyniku konfliktu zbrojnego do Polski. Urząd Miasta przekazując nam do realizacji zadania związane z pomocą obywatelom Ukrainy, nie zadbał o wyposażenie pracowników socjalnych w stosowne narzędzia niezbędne do tej pracy.

Po kilkuletnich negocjacjach, w obliczu groźby strajku dyrekcja MOPS zaproponowała nam 310 zł podwyżki brutto - co spowodowało, że aktualnie ponad połowa z nas ma wynagrodzenia zasadnicze na poziomie płacy minimalnej. W wyniku tych zaniechań dyrekcji tylko w 2022 r. 15 osób złożyło wypowiedzenia umów o pracę. W chwili obecnej w MOPS w Łodzi jest ok. 60 wolnych etatów, a pracodawca nie podejmuje żadnych działań zmierzających do zmniejszenia braków kadrowych.

Opisana sytuacja zmusiła nas do strajku. Walczymy o godne wynagrodzenia i warunki pracy. To wszystko powoduje, że nasza praca na co dzień jest wyjątkowo wymagająca i trudna.

W Łodzi mieszka około 800.000 mieszkańców, wliczając w to uchodźców wojennych, których obsługuje obecnie 12 pracowników socjalnych, którzy nie strajkują. Reszta załogi nie świadczy pracy.

Niestety za czas strajku nie otrzymujemy wynagrodzenia."

❗❗Szukamy pracy i mieszkania w Łodzi, dla uchodźczyni z Ukrainy (wykształcenie ekonomiczne, języki: ros i ukr). Więcej i...
19/03/2022

❗❗Szukamy pracy i mieszkania w Łodzi, dla uchodźczyni z Ukrainy (wykształcenie ekonomiczne, języki: ros i ukr). Więcej info: priv.❗❗

Rosyjska agresja na Ukrainę to tragiczne i godne wszelkiego potępienia wydarzenie. I chociaż jest zły czas na poruszanie...
27/02/2022

Rosyjska agresja na Ukrainę to tragiczne i godne wszelkiego potępienia wydarzenie. I chociaż jest zły czas na poruszanie innych kwestii, postanowiliśmy nie czekać z ogłoszeniem kilku ważnych informacji.

Z dniem 28.02.2022 r. wchodzi w życie uchwała rozwiązująca łódzkie koło PPS „Czerwona Łódź”. Jednocześnie większość członków łódzkiego środowiska PPS postanowiła zrezygnować z członkostwa w partii.

Powodem rezygnacji są szkodliwe działania przewodniczącego Rady Naczelnej, Wojciecha Koniecznego oraz władz naczelnych partii, stojące w sprzeczności ze statutem, podstawami wewnątrzpartyjnej demokracji oraz z wartościami, które powinny przyświecać każdemu socjaliście i socjalistce. Wydarzenia ostatnich tygodni pokazały, że dla większości członków i członkiń władz naczelnych socjalizm i jakiekolwiek wartości z nim związane, są jedynie trampoliną do kariery i układów z ideowymi przeciwnikami PPS.

To nie my porzucamy socjalizm, to obecne władze PPS go sprzedały, plując na niespełna 130 lat naszej historii i idee, które przyświecały naszym poprzednikom. W świetle tych faktów nie możemy dalej z czystym sumieniem wspierać PPS i aktywnie uczestniczyć w życiu partii, legitymizując dalszą kompromitacje partyjnego szyldu i wartości które do niedawna jeszcze za nim stały.

Ostatnią decyzją koła było przeznaczenie składek na fundusz strajkowy pracowników Solarisa (zebranie miało miejsce kilkanaście dni temu).

Nie zamierzamy jednak przestać działać. Aktualnie członkowie i członkinie naszego środowiska pomagają, w miarę możliwości, uciekającym przed wojną obywatelkom i obywatelom Ukrainy. Na tym się skupiamy. Mamy też jednak plany na, miejmy nadzieję naznaczoną pokojem, przyszłość. Do zobaczenia.

Razem Łódzkie Czerwona Młodzież Partia Zieloni Łódź Łódź dla ludzi TAK dla Łodzi Radio Łódź Wyborcza.pl Łódź Federacja Anarchistyczna Łódź Łódzkie Stowarzyszenie Lokatorów

🟥Obywatelskie projekty uchwał nie mają szczęścia w naszym mieście. Rządząca koalicja rękoma swoich radnych w pośpiechu o...
09/02/2022

🟥Obywatelskie projekty uchwał nie mają szczęścia w naszym mieście. Rządząca koalicja rękoma swoich radnych w pośpiechu odrzuciła dzisiaj projekt, przygotowany przez społeczników i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Zebrał on kilka tysięcy podpisów, co jak na projekt obywatelski jest bardzo dobrym wynikiem. Dotyczył jednego z ważniejszych wyzwań stojących przez naszym miastem, czyli poprawy jakości transportu zbiorowego (w tym obniżki cen biletów. Pisaliśmy o tym projekcie jakiś czas temu.

🟥Skandaliczna postawa polityków PO i NL objawiła się jeszcze przed obradami. Autorzy projektu ledwie dzień wcześniej zostali poinformowani o tym, że projekt trafi dzisiaj pod obrady RM. A pamiętajmy, że to projekt obywatelski. Nie był zgłaszany przez zawodowych polityków tylko ludzi, mających prace i normalne życia – i w momencie obrad rady miejskiej takie osoby zwykle pracują. Jeszcze śmieszniejsze jest to, że samym radnym wystarczyły dwa dni na przyjrzenie się projektowi, bo złożony został... w poniedziałek.

🟥Pomijamy już skandaliczne ataki radnych PO na społeczników odpowiedzialnych za ten obywatelski projekt w trakcie obrad. Miały miejsce ograniczanie możliwości wypowiedzi radnym opozycyjnym czy projektodawcom, przeinaczanie wypowiedzi, manipulacje czy nawet chamskie ataki ze strony radnych wiernych prezydent Zdanowskiej. To władza atakowała przedstawicieli obywateli. Radni PO-NL już dawno stracili kontakt z rzeczywistością, a ich stosunek do obywatelskich inicjatyw jest żenujący.

🟥Sam projekt zawierał wiele cennych rozwiązań, które pozwoliłyby uczynić miejski transport zbiorowy przystępniejszym i bardziej funkcjonalnym. Nas jako socjalistów i socjalistki zwłaszcza interesowała kwestia cen biletów, które przy obecnych stawkach mocno mogą zacząć bić po kieszeniach najmniej zamożnych Łodzian i Łodzianki. Niestety radni z partii liberalnych pokazali dobitnie gdzie mają komunikacje zbiorową oraz gdzie mają głos mieszkańców.

🟥Tak czy inaczej gratulujemy autorom projektu zaangażowania i determinacji. Liczymy, że wasz wysiłek nie pójdzie na marne.



Daniel Walczak Partia Zieloni Łódź Kosmografie - pisze Kosma Nykiel TAK dla Łodzi Fundacja Normalne Miasto Fenomen Strajk dla Ziemi - Earth Strike Łódź Łódź dla ludzi

🟥 Jeszcze do piątego lutego trwają zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem uchwały  % w Łodzi! Zbiórki podpisów będą...
02/02/2022

🟥 Jeszcze do piątego lutego trwają zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem uchwały % w Łodzi!

Zbiórki podpisów będą się odbywały:

👉02.02 - Galeria Łódzka (od 16:30, od strony al. Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza)

👉04.02 - Galeria Łódzka (od 17:00, od strony al. Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza)

👉04.02 - Manufaktura (16:00, od strony ul. Zachodniej)

👉05.02 - Rynek Bałucki (od 9:00)

Codziennie, do 05.02 można też Codziennie możecie też oddać podpis w:

👉 Niebostan
👉 Majne Szwajne Vegan Deli
👉 Fryzjerstwo męskie - Karolina Zawada
👉"Labrador" Przychodnia Weterynaryjna (Łódź, ul. Anny Jagiellonki 4 /39)
👉Ignorantka

Więcej informacji o projekcie w załączniku poniżej:

🟥Pracownicy i pracownice w zakładach Solaris w Wielkopolsce wciąż strajkują! Zarząd póki co nie zamierza przyjąć postula...
01/02/2022

🟥Pracownicy i pracownice w zakładach Solaris w Wielkopolsce wciąż strajkują! Zarząd póki co nie zamierza przyjąć postulatów załogi. Uciekają się do nieuczciwych i krzywdzących praktyk wobec utrzymujących ich stołki pracowników. Chociaż to standard i wiadomo, że kapitaliści będą się uciekać do najniższych zagrywek, seria kłamstw padających z ust przedstawicieli zarządu budzą niesmak.

🟥Mimo to strajkujący się nie poddają, a sam strajk w Solarisie jest kolejnym przykładem, że związki zawodowe mogą jeszcze walczyć, mogą być narzędziem klasy robotniczej.

🟥Dlatego apelujemy do wszystkich Was o wsparcie finansowe strajkujących pracowników i pracownic. Wciąż trwa zbiórka pieniężna. Jeżeli nie macie akurat jak jej wesprzeć możecie podać dalej informacje o niej!

🔗Odnośnik w komentarzu.

🟥Dokładnie 32 lata temu, 27 i 28 grudnia, Sejm powstały w wyniku porozumień zawartych przy Okrągłym Stole podpisał 10 us...
28/12/2021

🟥Dokładnie 32 lata temu, 27 i 28 grudnia, Sejm powstały w wyniku porozumień zawartych przy Okrągłym Stole podpisał 10 ustaw, które składały się na plan Leszka Balcerowicza. Był to początek niesławnej terapii szokowej, którą architekci kapitalizmu w Polsce zgotowali swoim rodaczkom i rodakom.

☠️Czego dotyczyły ustawy, które wówczas podpisano? Otóż znosiły gwarancję istnienia przedsiębiorstw państwowych i regulowały sposób wszczęcia postępowania upadłościowego w ich sprawie. Na podstawie tych ustaw zamknięto wiele zakładów pracy, nie tylko te nierentowne, ale i wiele przynoszących zyski, które uznano za kluczowe do usunięcia, by zderegulować polską gospodarkę i zrobić miejsce dla firm prywatnych. Rentowne przedsiębiorstwa państwowe karano m.in. za większy wzrost płac niż wskaźnik ustalony przez Balcerowicza. Przedsiębiorstwa podwyższające płace ponad ustaloną miarę były karane podatkiem – tzw. „popiwkiem”, który uderzał przede wszystkim w przedsiębiorstwa państwowe.

📉Z wyżej wspomnianego popiwku jednocześnie zwolniono firmy z kapitałem zagranicznym, które niezależnie od polityki płacowej nie musiały martwić się jego uiszczaniem. U samych założeń więc plan Balcerowicza zakładał wykupywanie polskiej gospodarki przez zagraniczny kapitał. Kilka innych ustaw zapowiadało wyrównywanie szans na rynku pomiędzy przedsiębiorstwami państwowymi a prywatnymi, jak np. uniemożliwienie Narodowemu Bankowi Polskiemu emisji pieniędzy bez pokrycia. Równocześnie sprawiono, że firmy państwowe nie mogły konkurować o pracowników z firmami zagranicznymi, nawet jeżeli były dość rentowne, by być w stanie tego dokonać.

🏚️Wiedziano także, że transformacja w kierunku gospodarki wolnorynkowej będzie oznaczać nieuchronne powstanie rezerwowej armii pracy – bezrobotnych. Z tego też względu unieważniono wszelkie uchwały gwarantujące zatrudnienie i regulujące postępowanie w przypadku osób uchylających się od pracy. O ile przymus pracy był dziwnym wynalazkiem Polski Ludowej, stawiającym pracę w roli bezwzględnego obowiązku zamiast narzędzia do budowy socjalizmu i rozwijania świadomości klasowej, o tyle uchwała z planu Balcerowicza ostatecznie podłożyła grunt pod usankcjonowanie stopy bezrobocia na poziomie między 12% a 16% w latach 1991-1995. Realnie spadła też jakość życia wielu Polek i Polaków, szczególnie tych, którzy na początku lat 90-tych wciąż jeszcze pracowali w zakładach państwowych lub PGR-ach. Powstały wówczas całe obszary biedy, wiele z nich istnieje do dzisiaj. Mówimy tu zarówno o podupadłych dzielnicach obecnych w większości polskich miast, jak i o całych województwach - tutaj szczególnie na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach widać kontrasty wywołane balcerowiczowską terapią szokową, która dosłownie zabrała ludziom środki do życia.

🛶We wrześniu tego roku odbyły się w Łodzi Igrzyska Wolności, które promowały m.in balcerowiczowskie podejście do gospodarki i szeroko pojęty neoliberalizm. Miano czelność zorganizować wydarzenie propagujące plan Balcerowicza w mieście, które uważa się za jednego z największych przegranych tych reform. Włókniarki nie miały szans z bezdusznymi kapitalistami w walce o swoje prawa. Upadała jedna fabryka za drugą. Łódź zyskała miano “ponurego miasta”. Jeszcze w latach 70-tych i 80-tych Łódź miała ambicje stać się miastem z milionem mieszkańców i mieszkanek, do miasta stale przybywały osoby skuszone miejscami pracy w lokalnych zakładach. Jednak podczas gdy w 1988 roku żyło w mieście około 854 tysięcy osób, tak ze stanu na rok 2016, populacja Łodzi wynosi 696 tysięcy. Z roku na rok notujemy o 5 tysięcy. więcej zgonów niż narodzin w aglomeracji.

💰Obrońcy planu Balcerowicza mówią, że jego polityka była słuszna, a wszelkie negatywne skutki wynikają z tego, że trzeba było nagle przestawić całą gospodarkę na nową sytuację geopolityczną, gdzie nie było już Związku Radzieckiego, jednego z głównych importerów produktów pochodzących z Polski. Są jednak przykłady, które wskazują na lukę w tej narracji - Finlandia, mimo funkcjonowania formalnie poza Blokiem Wschodnim, również większość swojego eksportu uzależniała od handlu z ZSRR. Po jego rozpadzie nie była konieczna kosztowna transformacja gospodarcza, by dostosować produkcję do nowych realiów.

✊Nie będzie to wielkim odkryciem, jeżeli powiemy, że głównym motorem napędowym koszmarnej w skutkach transformacji były wytyczne Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który forsował neoliberalną transformację, po pierwsze grzebiąc polski potencjał produkcyjny zalaniem rynku przez zagraniczne towary. Po drugie, grzebiąc sen polskich pracownic i pracowników o demokratycznym, samorządnym socjalizmie, o który walczyła pierwsza „Solidarność”. Nie o ten porządek walczono, kiedy burzono mur!

KOMUNIKACJA MIEJSKA NA 100%!🚊Wczoraj na konferencji prasowej pod urzędem miasta została ogłoszona obywatelska inicjatywa...
22/12/2021

KOMUNIKACJA MIEJSKA NA 100%!

🚊Wczoraj na konferencji prasowej pod urzędem miasta została ogłoszona obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie obniżki cen biletów oraz poprawy jakości transportu miejskiego w Łodzi. Projekt uchwały “zmieniający uchwałę w sprawie ustalenia opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi” – bo tak formalnie nazywa się proponowany dokument, przewiduje szereg zmian, które również popieramy.

🟥Postulat taniego lub bezpłatnego transportu zbiorowego bliski jest naszym socjalistycznym sercom. Dla wielu osób proponowane przez Urząd Miasta podwyżki cen migawek sprawią, że ich domowe budżety będą dodatkowo obciążone. Dotknie to uczniów i uczennice łódzkich szkół, studentki i studentów oraz pracownice i pracowników dojeżdżających codziennie do pracy. Podwyżka może skutecznie zniechęcić do korzystania z transportu zbiorowego. Co jednak w sytuacji, gdy jest on dla kogoś jedyną opcją? Urzędnicy zdają się o tym nie myśleć, dzielnie zarzynając nasz transport zbiorowy.

🚋Postulaty zawarte w uchwale można sprowadzić do: 25% tańsze bilety, 25% częstsze kursy komunikacji zbiorowej, 25% szybsze tramwaje i 25% mniejsze korki w mieście. Stąd hasło „komunikacja miejska na 100%”. I my pod tym hasłem pragniemy się podpisać. Dziękujemy autorom i autorkom projektu za zaproszenie nas do wsparcia tej inicjatywy.

🟥Od stycznia będziecie mogli i mogły zostawiać podpisy pod projektem i zostawiać je w skrzynce pocztowej naszego lokalu przy Miedzianej 20, bądź naszej skrzynce pocztowej.
Daniel Walczak Partia Zieloni Łódź Kosmografie - pisze Kosma Nykiel
Fundacja Normalne Miasto Fenomen Łódź Bez Smogu TAK dla Łodzi
Strajk dla Ziemi - Earth Strike Łódź Czerwona Młodzież - OM PPS Łódzkie

Adres

Miedziana 20
Łódź
90-038

Godziny Otwarcia

17:00 - 18:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Polska Partia Socjalistyczna Łódź umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Polska Partia Socjalistyczna Łódź:

Udostępnij