28/02/2026
Mirë se erdhët dhe qofshi gjithmonë i mirëpritur në Dibrën tonë, President Bajram Begaj ! 🇦🇱
Në ambientet e Komunës së Dibër u zhvillua një takim zyrtar i një rëndësie të veçantë, ku Kryetari i Komunës, z. Fisnik Mela, priti në vizitë zyrtare Shkëlqesinë e Tij, Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. Presidenti Begaj shoqërohej nga Shkëlqesia e Tij, Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, z. Denion Meidani.
Ky takim i frytshëm dhe mjaft domethënës për qytetin tonë na bën krenarë, pasi dëshmon për vëmendjen dhe përkushtimin institucional ndaj Dibrës dhe qytetarëve të saj. Vizita zyrtare e Presidentit Begaj përfaqëson një moment historik për komunën tonë dhe një dëshmi të bashkëpunimit të ngushtë ndërmjet institucioneve shqiptare dhe atyre vendore.
Gjatë bashkëbisedimit para të pranishmëve u trajtuan çështje të rëndësishme që lidhen me zhvillimin e rajonit, forcimin e bashkëpunimit ndërkufitar dhe perspektivën evropiane të vendit tonë. Një theks i veçantë iu kushtua infrastrukturës dhe rolit strategjik të Rruga e Arbrit, e cila dita-ditës po afron më shumë qytetarët në të dy anët e kufirit, duke lehtësuar qarkullimin, zhvillimin ekonomik dhe lidhjet vëllazërore.
Pas takimit zyrtar, në qytetin e Dibrës u shtrua iftar, ku morën pjesë përfaqësues institucionalë dhe personalitete të ndryshme. Mes të pranishmëve ishte edhe Kryetari i Bashkisë së Dibrës në Shqipëri, z. Rahim Spahiu, çka e bëri këtë ngjarje edhe më domethënëse, duke reflektuar unitetin dhe bashkëpunimin mes dy Dibrave.
Kjo vizitë do të mbetet një ngjarje e shënuar në historinë e qytetit tonë, si simbol i respektit, bashkëpunimit dhe përkushtimit për një të ardhme më të zhvilluar dhe më të bashkuar për të gjithë qytetarët.
..............................................
Добредојдовте и секогаш бидете добредојдени во нашиот Дебар, претседателе Бајрам Бегај! 🇦🇱
Во просториите на Општина Дебар се одржа официјална средба од особено значење, каде што градоначалникот г. Фисник Мела го пречека во официјална посета Неговата Екселенција, Претседателот на Република Албанија, Бајрам Бегај. Претседателот Бегај беше придружуван од Неговата Екселенција, Амбасадорот на Република Албанија во Република Северна Македонија, г. Денион Меидани.
Оваа плодна и значајна средба нè прави горди, бидејќи претставува доказ за вниманието и институционалната посветеност кон Дебар и неговите граѓани. Официјалната посета на претседателот Бегај претставува историски момент за нашата општина и силна потврда за блиската соработка меѓу институциите.
За време на разговорот пред присутните беа разгледани важни прашања поврзани со развојот на регионот, зајакнувањето на прекуграничната соработка и европската перспектива. Посебен акцент беше ставен на инфраструктурата и стратешкото значење на Патот на Арбер, која од ден на ден ги доближува граѓаните од двете страни на границата, овозможувајќи полесно движење, економски развој и продлабочување на братските врски.
По официјалната средба, во градот беше организиран ифтар на кој присуствуваа бројни институционални претставници и јавни личности. Меѓу присутните беше и градоначалникот на Општина Пешкопеа во Албанија, г. Рахим Спахиу, што дополнително ја нагласи важноста на настанот и единството меѓу двете градови.
Оваа посета ќе остане запаметена како значаен настан во историјата на нашиот град – симбол на почит, соработка и заедничка визија за поразвиена и пообединета иднина за сите граѓани.