Cunoaște-ți Ștefan Vodă

Cunoaște-ți Ștefan Vodă Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Cunoaște-ți Ștefan Vodă, Landmark & historical place, Stefan Voda, Stefan-Voda.

O alta strada din orașul Stefan Voda care merita sa știe toată lumea, este strada Alexandru cel Bun , vechea denumire So...
20/01/2026

O alta strada din orașul Stefan Voda care merita sa știe toată lumea, este strada Alexandru cel Bun , vechea denumire Sovietscaia ( vezi foto). O strada care la prima vedere, este o strada ca si toate celelalte din oraș. Dar, ea ascunde o epopee întreaga din istoria orasului (vezi foto). In a doua jumătate al anilor 60 secolul trecut era principala strada, nu numai din orașul nostru, dar si din raion, si iată de ce.
Atunci, când in anul 1965 s-au început primele construcții al noului centru raional Stefan Voda
(Suvorov), administrația raională era dislocată in fostul centru raional Olanesti satul Olanesti, dar si, in casele individuale ale locuitorilor din satul Kisil, viitorul oraș Stefan Voda.
Pe strada Alexandru cel Bun erau doar trei case,a trei gospodari.
In 1966 au fost construite pe partea stânga al străzii cinci case de tip “ barac”. Toate fiind construite din lemn si acoperite cu ardezie. Niște case tipice celor din Rusia.
Fiecare casa avea cinci uși, cu ieșire in strada. Ieșirile erau destinate pentru oficii in care au fost concentrate mai multe organizații raionale, dintre care comitetul raional de partid comunist ( alt
partid in URSS cu regim totalitar, nici nu exista), fac o lămurire pentru tânăra generație care nu au trăit acele vremuri, comitetul executiv raional, comitetul raional al comsomolului, comisariatul militar raional, primăria, si altele.
Tot atunci, strada a fost asfaltata. Pe ambele părți ale străzii au fost construite trotuare prin metoda de pavaj ( vezi foto, din arhiva familiei Semion Solodchin).
In partea dreapta al străzii au apărut primele case destinate elitei raionale (vezi foto, din arhiva familiei
Iurie Ceapchi). Viitorul cartier pentru elita raională, era numit in popor “osobneac”. Astăzi străzile Alexandru cel Bun, Cantemir si Frunze.
La intersecția anilor 60- 70 a fost pusă baza viitoarelor străzi 31 August 1989 (Iurie Gagarin) si Grigore Vieru ( V. Tereșkova).
Pentru viitorii locuitori al orașului pe strada 31 August 1989 au apărut primele case cu patru nivele de tip “ hrusciovca”, iar pe strada Grigore Vieru au fost date in expluatare clădiri cu doua nivele destinate pentru organizații administrative.
Tot atunci, a fost data in expluatare clădirea cu patru nivele de pe Piața Libertății ( vezi foto din Muzeul coloniștilor germani din satul Kisil si noi urmasii). Aici au fost dislocate conducerile raionale:
comitetul raional de partid comunist, comitetul executiv raional, comitetul raional al comsomolului si multe altele.
După ce organizațiile raionale de pe strada Alexandru cel Bun au fost evacuate, clădirile părăsite au fost reutilizare in case de locuit pentru locuitori.
Cam atât.

PS. Daca unii din cititori, dețineți careva informații despre istoria străzii Alexandru cel Bun, vom fi bucuroși sa îmbogățiți pagina. La fel, dacă aveți in arhivele de familie foto de epoca, publicațile, tânăra generație așteaptă!

Cu drag profesorul de istorie din orasul Stefan Voda Anatolie Cârnu.

11/01/2026
Chiar din prima zi al Noului an 2026 “Muzeul coloniștilor germani din satul Kisil si noi urmasii” din orașul Ștefan Voda...
01/01/2026

Chiar din prima zi al Noului an 2026 “Muzeul coloniștilor germani din satul Kisil si noi urmasii” din orașul Ștefan Voda a avut in vizita oaspeți din Elveția (vezi foto). Un grup de voluntari format din 13 oameni, dornici de a afla mai multe din istoria orașului nostru.
Grupa de vizitatori face parte din confesiunea evanghelica “Licht im Oisten” ( Lumina in răsărit), care a venit in raionul Ștefan Voda cu o misiune nobila bazată pe voluntariat, de a vizita mai multe familii, care o duc mai greu ca noi, cărora le-au împărțit cadouri. Au fost in vizita in mai multe familii din satele Alava, Brezoaia, Rascaeti, Semionovca, Viisoara, dar si din orașul Ștefan Voda.
Oamenii care au fost vizitați de către aceasta grupa de voluntari, au rămas multumiți, prin aceea, ca nu au fost uitați in aceste zile de sarbatori, ca mai sunt oameni care le poarta de grija lor.
Voluntarii din Elveția având un program încărcat de activitate, au găsit timp chiar in ultima zi de găsire a lor in Republica Moldova, sa viziteze muzeul orașului.
Au rămas impresionați de cele aflate din istoria orașului nostru, si evident ca, au fost date multe întrebări, la care au primit răspunsuri convingătoare si profesioniste.
Despre aceste emoții trăite, au lăsat câteva rânduri in “ Cartea de impresii” al muzeului ( vezi foto).
La despărțire au promis, ca vor reveni in vara anului curent in raionul nostru cu o grupa de voluntari mai numeroasa, si aflând despre implementarea de către primăria Ștefan Voda al proiectului de “ Valorificare si revitalizarea centrului istoric Kisil “ cu dorința de a vizita si multe locuri istorice din oraș, care se găsesc in afara muzeului.
Cu drag profesorul de istorie din orașul Ștefan Voda Cârnu Anatolie.

Cum am promis,revin la subiectul creerii centrului istoric al strazii Stefan cel Mare si Sfant din orasul nostru. Datori...
28/12/2025

Cum am promis,revin la subiectul creerii centrului istoric al strazii Stefan cel Mare si Sfant din orasul nostru. Datorita noii administratii publice locale din oras ,in deosebi primarului domnului Vadim Cociu si echipa lui, in parteneriat cu Agentia de Dezvoltare Regionala Sud, in oras lucrarile se desfasoara in ritm, sustinut in cadrul proiectului “ Valorificarea patrimoniului si revitalizarea centrului istoric Kisil “- partea a II - a in zona cuprinsa intre inceputul strazii Stefan cel Mare si Sfant si bazinul acvatic de la capatul strazii.
Procesul de modernizare si infrumusetare al strazii prinde contur vizibil ( vezi foto), contribuind la crearea unui spatiu urban accesibil, sigur si estetic pentru locuitorii orasului, oaspetilor, dar si pentru viitoarele generatii. Lucrul facut de catre noi cei ce traim astazi in oras, pentu viitoarele generatii in a cunoaste mai bine istoria orasului nostru drag.
Deja, orasenii, dar si oaspetii, la moment pot vizita
centrul istoric Kisil. Pe langa “Muzeul colonistilor germani din satul Kisil si noi urmasii “, cei atasati de istoria orasului nostru, vor vedea frumoasa cladire a primariei din oras construita in 1985, havuzul, o mandrie pentru noi orasenii construit in 1979, apropo, mereu nu era functionabil, dar, datorita actualei echipe din primarie a fost renovat si ne bucura prin frumuseta sa, monumentul colonistilor germani din satul Kisil inaugurat in 1999, fantana din ograda fostei biserici care apartinea colonistilor germani renovata in 2007, monumentul inaugurat in 2010 in memoria bastinasilor din raion cazuti in razboiul din Afganistan, d**a datele istorice in locul, unde, candva a fost o fantana cu cumpana de la inceputul strazii Stefan cel Mare si Sfant ( vezi foto), va fi construita conform proiectului, o alta fantana asemanatoare celei care candva a existat, peizajul frumos al raului Gealair renovat cu cele patru poduri pentru pietoni, frumoasele trotuare si drumuri pavate pe ambele maluri ale raului , iluminate in timp de noapte cu felinare deosebit de frumoase.
Toate aceste lucrari, pe viitor vor face, ca orasul nostru sa fie si mai atractiv.
Un muzeu are valoarea sa, daca in el se gasesc unelte, lucrari de care sau folosit candva inaintasii nostri. Suntem mandri ca in muzeul “Colonistilor germani din satul Kisil si noi urmasii “ sunt astfel de exponate.
Pentru intemeerea muzeului au contribuit unii locuitori din oras, si din raion aducand exponate, iata unii din ei:
1. Kuno Kehrer.
2. Bezede Ana.
3. Cârnu Valeriu.
4. Cebanenco Victor.
5. Ciuico Victor.
6. Cornitel Elena.
7. Covali Ludmila.
8. Dombrov Alexei.
9. Drugaliov Elena.
10. Fotesco Nicolae.
11. Fulga Aliona.
12. Garuta Iurie .
13. Gastemulte Arcadie.
14. Nicolenco Iurie.
15. Putina Ludmila.
16. Snegur Veaceslav.
17. Sterbatiuc Ana.
18. Tomuz Radu.
19. Topolenco Alexandru.
20. Boldisor Vadim.
21. Ciobanu Sergiu.
Suntem recunoscatori persoanelor sus mentionate pentru donarea unor exponate.
Vom fi recunoscatori si altor cetateni, care nu sunt indiferenti de istoria orasului nostru si detin unele obiecte istorice, care ar prezenta o valoare pentru muzeu, anume catre dumneavoastra ne adresam si va indemnam sa le donati muzeului.

Cu drag profesorul de istorie din orasul Stefan Voda Cârnu Anatolie.

Astăzi , 14 decembrie se împlinește un an de la deschiderea oficială al “ Muzeului coloniștilor germani din satul Kisil ...
14/12/2025

Astăzi , 14 decembrie se împlinește un an de la deschiderea oficială al “ Muzeului coloniștilor germani din satul Kisil si noi urmasii” orașul Ștefan Voda. La deschidere au fost mai multe oficialități din raion, Olga Luchian- președintele raionului, Raisa Burduja- direcția învățământ, Lia Banari- direcția culturii, Radu Haret- vice- primar de Ștefan Voda. La fel au fost mulți oaspeți din Chișinău dintre care si domnul Gheorghe Postica- doctor in științe istorice.
Pe parcursul unui an de activitate pragul muzeului au pășit mai mulți vizitatori ai orașului nostru si din raion. La fel muzeul a fost vizitat organizat de către profesorii de istorie din raion.
O alta grupa de vizitatori au fost bibliotecariii din raion.
Ținem sa mulțumim pentru colaborare domnului
Josef Sallanz (Germania) profesor de limba germana la facultatea limba germana Universitatea Pedagogica din Chișinău. Datorită lui mai mulți studenți au vizitat muzeul nostru.
La fel o strânsă colaborare avem cu domnul Pavel Vaculovschi, pastorul bisericii “Vocea Evangheliei” din orașul nostru. Datorită lui in raionul nostru sau organizat mai multe lucrări de voluntariat ai tinerilor din Germania, care la fel ne-au vizitat muzeul.
Si nu in ultimul rând domnul Matteo Simone (Italia) om de afaceri din satul Carahasani. Datorită lui muzeul a fost vizitat de mai mulți turiști din Italia.
Au pășit pragul muzeului nostru turiști din România, Germania, Italia, Polonia, Slovacia, Slovenia, Marea Britanie, Portugalia, Ucraina, Georgia, Maroco. Evident ca acești turiști venind acasă, au vorbit prietenilor, cunoscuților despre orasul nostru, despre istoria lui, ca aici cândva a fost o colonie germana.
Noi, intemeetorii acestui muzeu Anatolie Cârnu si Anastasia Cârnu credem ca vizitatorii noștri pleaca din Ștefan Voda cu impresii bune, numai datorită faptului ca unii turiști se reantorc in orasul nostru, sa ne mai viziteze odată. Iar o grupa de turiști din Polonia a venit sa ne viziteze orasul, la propunerea cunoscuților, care mai înainte vizitaseră orasul nostru.
Cu drag profesorul de istorie din orașul Ștefan Voda Cârnu Anatolie.

In primii ani de la intemeerea centrului raional Ștefan Voda (Suvorov) strada Ștefan cel Mare si Sfânt era principala in...
07/12/2025

In primii ani de la intemeerea centrului raional Ștefan Voda (Suvorov) strada Ștefan cel Mare si Sfânt era principala in tânărul centru raional. Aici se găseau majoritatea edificiilor ale administrației raionale.
In anii ‘70 administrația publica raională a fost mutată pe strada 31 August 1989.
Strada Ștefan cel Mare si Sfânt a fost părăsită si s-ar părea ca a fost data uitării de către administrația publica locală. O parte de locuitori al acestei străzi, nici nu aveau curajul sa recunoască, ca sunt locatari de pe aceasta strada.
Dar,datorită noii administrații publice locale din oraș, strada reanvie.
Sa pus baza implementării proiectului de a forma un centru istoric al străzii ( la acest subiect voi reveni in următoarea parte).
Strada a devenit mai atractiva. Locuitorii străzii sunt mândri ca locuiesc aici.
Astăzi pe aceasta strada sunt un șir de edificii, dintre care: Primăria orașului Ștefan Voda, gimnaziul “Dimitrie Cantemir”, biserica “ Vocea Evangheliei” tot aici se găsește “Centrul creștin “Impact”, iar in fosta clădire al cinematografului “Luceafărul” funcționează un Fast food “ Chick & Chips”, magazinul de mobila “Mobvaro- M” si un centru stomatologic.
Țin sa mentionez ca strada este înfrumusețată si de un havuz amplasat in preajma primăriei, care a devenit un loc atractiv pentru locuitorii si oaspeții orașului.
Cu drag profesorul de istorie din orașul Ștefan Voda Anatolie Cârnu.

Va urma.

Cum am scris si mai înainte colonia germana Kisil a existat 31 de ani între anii 1909- 1940. In aceasta perioada scurta ...
23/11/2025

Cum am scris si mai înainte colonia germana Kisil a existat 31 de ani între anii 1909- 1940. In aceasta perioada scurta locuitorii din sat au reușit multe sa facă. Au pus baza străzii Ștefan cel Mare si Sfânt construind 54 de case. Au devenit gospodari de invidiat pentru locuitorii din satele vecine, dar in 1940 au fost deportați in Germania de către autoritatile sovietice, lăsând tot ce au agonisit de o viața.
După plecarea locuitorilor din Kisil multe lucruri de ale lor: unelte de lucru, obiectele din case, animalele, păsările au fost agonisite de către populația din satele vecine.
Unele obiecte care le-au aparținut coloniștilor au fost reantoarse, si la moment se găsesc in “Muzeul coloniștilor germani din satul Kisil si noi urmașii” din orașul Ștefan Voda.
Din ceata istoriei orasului Ștefan Voda au mai rămas urme ale foștilor locuitori din perioada interbelica.
Ma voi strădui sa identific câteva urme lăsate de colonistii germani ( vezi foto):
1. Unica strada din satul Kisil, (astăzi strada Ștefan cel mare si Sfânt), foto din muzeu.
2. Raul Gealair pe malurile căruia a fost construit Kisilul.
3. Iazul construit de către colonistii germani,acum o 100 ani
4 O casa construită de colonistii germani, păstrată pana astăzi, dar din păcate modificata de către actualii locatari.
5. Fântâna care se găsea in ograda bisericii.
6. Pădurea satului sădită in 1938 la inițiativa învățătorului Otto Heting. Pădurea se găsește pe malul drept al iazului.
7. Broderie( se găsește in muzeu).
8. Dulap făcut de către meșterii din Kisil”
(se găsește in muzeu).
9. Vechiul cimitir in care si astăzi odihnesc osemintele a 62 oameni decedați in perioada anilor 1909- 1940.
10. Podul din centrul orașului de pe strada Păcii la intersecție cu strada Ștefan cel Mare si Sfânt.

Partea II.    Istoria strazii incepe cu anul 1909 cand o grupa de oameni formata din sapte familii de colonisti germani ...
09/11/2025

Partea II.
Istoria strazii incepe cu anul 1909 cand o grupa de oameni formata din sapte familii de colonisti germani au procurat pamant de prin partile locului. Au venit din mai multe colonii germane din sudul Basarabiei, care au fost intemeiate inca in anii 20 secolul XIX. A aparut un dificit de spatiu pentru colonisti, nu le ajungea pamant, de aceea la intersectia secolelor XIX-XX au aparut mai multe colonii noi numite colonii- fiice.
Aceste familii au pus baza coloniei- fiice germane Kisil construind case pe ambele maluri ale raului Gealair.
De mentionat, ca aici, deja era un catun locuitorii caruia se ocupau cu cresterea animalelor mari- cornute.Prima testare al catunului Kisil este 1884.
Incepand cu anul 1909 si pana in 1940 colonistii germani au construit 54 case in care traiau circa 280 oameni (vezi foto, macheta din muzeul colonistilor germani din satul Kisil si noi urmasii).
D**a deportarea colonistilor germani din Basarabia in Germania in 1940, aici pe baza satului parasit in 1945, sovieticii au intemeeat sovhozul “Pobeda”.
Noii locuitori din Kisil veniti din satele din vecinatate, dar si din tot spatiul URSS au fost repartizati cu traiul in casele parasite ale nemtilor.
Tot in 1945 a fost deschisa o scoala de patru clase cu predarea in limba rusa.
A fost intemeeat si spitalul satului care se gasea in doua case. Astazi pe acest loc se gaseste primaria din oras si havuzul de langa primarie.
Administratia sovhozului “Pobeda” ( cantora) a fost stabilita tot intr-o casa, care a apartinut fostilor gospodari.
Astazi pe acest loc se gaseste monumentul colonistilor germani.
Vizavi de cantora peste raul Gealair in fosta biserica in care se rugau Domnului, sovieticii au deschis clubul satului, lucru firesc pentru sovietici, ca in lacasele sfinte sa deschida cluburi ( vezi foto, din muzeu).
Aici, se dansa, se demonstrau filme, se organizau concerte, se desfasurau diferite adunari. Aici, se formau noi oameni cu mentalitate sovietica.
Scurgera raului Gealair avea o latime de pana la 1,5 metri. Uneori copiii din sat, dintre care luam parte si eu, cu plase improvizate din maiouri, prindeau pestisori carasi.Albia raului era destul de mare, dar si adanca. In anii 80 secolul trecut a avut loc un caz tragic. O femeie din circumstante necunoscute, a fost gasita fara suflare in apele Gealairului chiar in fata primariei.
Atarnarea fata de apele raului al unor locuitori de pe aceasta strada era negativa, aruncau gunoaele din gospodariile sale in apa. Autoritatile locale anilor 80 in scopul protejarii apelor au hotarat sa monteze tevi si plite de beton.
Natura a fost dura cu locuitorii strazii, dar si cu orasenii din Stefan Voda, a schimbat calea de scurgere al apelor. A disparut si acel izvor puternic de apa, care se gasea la inceputul strazii Stefan cel Mare, intersectie cu Boris Glavan. Paraul a secat, apele si-au schimbat cursul. Cu natura nu e de glumit.
Va urma.

Cu drag profesorul de istorie din orasul Stefan Voda Anatolie Cârnu.

Strada Ștefan cel Mare si Sfânt este principala strada din orașul Ștefan Voda .Iată câteva argumente despre importantă s...
26/10/2025

Strada Ștefan cel Mare si Sfânt este principala strada din orașul Ștefan Voda .
Iată câteva argumente despre importantă străzii in comunitatea noastră.
In primul rând, aceasta strada a pus baza intemeerii viitorului oraș, prin construcția primelor case din localitatea noastră in 1909 ( vezi foto, macheta satului Kisil care se găsește in muzeul coloniștilor germani din satul Kisil si noi urmașii).
In al doilea rând, strada aceasta este unica din oraș care este amplasată pe ambele maluri ale râului Gealair.
In al treilea rând, la capătul străzii se găsește un frumos si atractiv iaz, construit o suta de ani in urma de către foștii coloniști germani din satul Kisil. Aici zilnic vine multă lume din oraș pentru a se odihni.
In al patrulea rând, pe aceasta strada sau născut părinții viitoarei sportive la patinaj artistic din Germania Katarina Witt. Ea
a fost campioana olimpica de doua ori. Sa
urcat pe cel mai înalt podium al Jocurilor Olimpice in anii 1984 si 1988 si a fost sase ori campioana al Europei.
In al cincilea rând, strada este traversată pe cele doua poduri de pe răul Gealair de către mii de
oameni.
In al șaselea rând, sa început renovarea strazii si într-un viitor nu îndepărtat va capătă un aspect istoric atractiv, nu numai pentru locuitorii din raion, dar si pentru vizitatorii din republica si de peste hotare. Țin sa mentionez ca procesul de vizita al turiștilor in acest loc turistic sa început.
Si nu in ultimul rând, pe aceasta strada se găsește sediul primăriei orașului Ștefan Voda.
Va urma…
Cu drag profesorul de istorie din orașul Ștefan Voda Cârnu Anatolie.

Știați ca …   In județul Buzău este mănăstirea Cârnu.   Mănăstirea Cârnu este cea mai veche așezare monahală pe Valea Bu...
11/10/2025

Știați ca …
In județul Buzău este mănăstirea Cârnu.
Mănăstirea Cârnu este cea mai veche așezare monahală pe Valea Buzăului, in comuna Pănătău.
Mănăstirea de maici a fost ridicată la 1546 de către Domnitorul Țării Românești Mircea Ciobanul si de soția sa Doamna Chiajna.
Cu drag profesorul de istorie din orașul Ștefan Voda Cârnu Anatolie.

Address

Stefan Voda
Stefan-Voda
4201

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Cunoaște-ți Ștefan Vodă posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share