20/01/2026
O alta strada din orașul Stefan Voda care merita sa știe toată lumea, este strada Alexandru cel Bun , vechea denumire Sovietscaia ( vezi foto). O strada care la prima vedere, este o strada ca si toate celelalte din oraș. Dar, ea ascunde o epopee întreaga din istoria orasului (vezi foto). In a doua jumătate al anilor 60 secolul trecut era principala strada, nu numai din orașul nostru, dar si din raion, si iată de ce.
Atunci, când in anul 1965 s-au început primele construcții al noului centru raional Stefan Voda
(Suvorov), administrația raională era dislocată in fostul centru raional Olanesti satul Olanesti, dar si, in casele individuale ale locuitorilor din satul Kisil, viitorul oraș Stefan Voda.
Pe strada Alexandru cel Bun erau doar trei case,a trei gospodari.
In 1966 au fost construite pe partea stânga al străzii cinci case de tip “ barac”. Toate fiind construite din lemn si acoperite cu ardezie. Niște case tipice celor din Rusia.
Fiecare casa avea cinci uși, cu ieșire in strada. Ieșirile erau destinate pentru oficii in care au fost concentrate mai multe organizații raionale, dintre care comitetul raional de partid comunist ( alt
partid in URSS cu regim totalitar, nici nu exista), fac o lămurire pentru tânăra generație care nu au trăit acele vremuri, comitetul executiv raional, comitetul raional al comsomolului, comisariatul militar raional, primăria, si altele.
Tot atunci, strada a fost asfaltata. Pe ambele părți ale străzii au fost construite trotuare prin metoda de pavaj ( vezi foto, din arhiva familiei Semion Solodchin).
In partea dreapta al străzii au apărut primele case destinate elitei raionale (vezi foto, din arhiva familiei
Iurie Ceapchi). Viitorul cartier pentru elita raională, era numit in popor “osobneac”. Astăzi străzile Alexandru cel Bun, Cantemir si Frunze.
La intersecția anilor 60- 70 a fost pusă baza viitoarelor străzi 31 August 1989 (Iurie Gagarin) si Grigore Vieru ( V. Tereșkova).
Pentru viitorii locuitori al orașului pe strada 31 August 1989 au apărut primele case cu patru nivele de tip “ hrusciovca”, iar pe strada Grigore Vieru au fost date in expluatare clădiri cu doua nivele destinate pentru organizații administrative.
Tot atunci, a fost data in expluatare clădirea cu patru nivele de pe Piața Libertății ( vezi foto din Muzeul coloniștilor germani din satul Kisil si noi urmasii). Aici au fost dislocate conducerile raionale:
comitetul raional de partid comunist, comitetul executiv raional, comitetul raional al comsomolului si multe altele.
După ce organizațiile raionale de pe strada Alexandru cel Bun au fost evacuate, clădirile părăsite au fost reutilizare in case de locuit pentru locuitori.
Cam atât.
PS. Daca unii din cititori, dețineți careva informații despre istoria străzii Alexandru cel Bun, vom fi bucuroși sa îmbogățiți pagina. La fel, dacă aveți in arhivele de familie foto de epoca, publicațile, tânăra generație așteaptă!
Cu drag profesorul de istorie din orasul Stefan Voda Anatolie Cârnu.