28/05/2026
Azi s-a desfășurat ședința Colegiului consultativ, constituit în UAT de nivelul al doilea Șoldănești, prezidată de șefa adjunctă al OT Orhei, Aurica Condrea. Ca invitați a fost prezentă Președinta raionului, Aliona Pînzari, secretarii consiliilor locale și specialiștii în perceperea fiscală din cadrul APL de nivelul întâi.
În cadrul ședinței Iurie Marcauțan șef Inspectoratul de poliție Șoldănești a informat despre schemele ingenioase de fraudă care în ultimele zile iau amploare, îndemnând cetățenii să fie vigilenți și prudenți, să nu ofere nimănui coduri de confirmare, primite la telefon și să nu divulge date personale. Larisa Dereli șefa Direcției Deservire Fiscală a raportat despre corectitudinea stabilirii de către APL a cotelor concrete aferente impozitelor și taxelor locale, prin prisma prevederilor legislației fiscale și corectitudinea plasării deciziilor în RSAL. Actualizarea de către AAPL a datelor cadastrale, în scopul susținerii sistemului de impozitare a bunurilor imobile.
Zgurean Elena, șefa Stofm Soldanesti, a raportat despre activitatea pentru anul 2025.
Ala Galbur-Oprea, specialist Agenția teritorială centru CNAM a raportat despre modul de acordare/suspendare a statutului de persoană asigurată.
Victor Șveț, inspector principal în cadrul Inspecției teritoriale a muncii Orhei a raportat despre circumstanțe, cauze și măsuri de prevenire a accidentelor de muncă.
Leonid Paierele, șef Inspectoratul pentru protectia mediului Șoldănești a vorbit despre gestionarea durabilă a resurselor forestiere și prevenirea exploatării ilegale a pădurilor aflate în gestiunea APL.
În concluzie, toate instituțiile publice și serviciile trebuie să acționeze consolidat și responsabil în beneficiul societății.