03/02/2026
Ieri la braț cu puterea azi în opoziție pentru vizibilitate.
Trăim vremuri în care forma bate conținutul. Când mai mult se bârfește decât se citește.
Cum altfel poate fi explicată ieșirea primarului de Chișinău despre lichidarea a cel puțin 600 de primării din cele cam 900 existente.
Mai mult, în preluare, autorii de știri o dau mai degrabă ca pe o conspirație decriptată în mod cert de acest primar.
Nu sunt și nu voi fi avocatul puterii de azi.
Dar din respect pentru lege și bunul simț, la o minimă lectură pe marginea Hotărârii Guvernului nr. 352/2023 putem desprinde că până la sfârșitul anului în curs, 30% din UAT de nivelul I, fie în mod benevol fie pe cale normativă, sunt programate pentru comasare.
Adică, totul este la vedere iar decizia nu este una de azi și nici de ieri.
Numai că, această pretinsă opoziție și leșinată a fost absentă în 2023, când o voce auzită chiar era de actualitate.
De ce nu a fost vocală atunci? Și de se vrea vizibilă cu orice preț astăzi când trenul este plecat? Or, o lege odată adoptată se execută până nu este anulată.
Fiindcă în 2023 era an electoral pentru primăria Chișinău. Fiindcă erau în pregătiri cu puterea la braț pentru referendum și mimare de alegerilor prezidențiale pentru a guverna împreună după alegerile parlamentare din 2025.
Realizând că a fost luată de fraieri atunci, azi se vrea opoziție autentică. De ce nu? Până la prezidențiale nu mai este așa departe. Iar pentru prostime, așa cm ne crede, merge și așa.