01/06/2026
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas dalyvavo antrajame bendrame Lietuvos ir Ukrainos Vyriausybių posėdyje, kuriame pristatė Lietuvos paramą Ukrainos energetikos sektoriui ir tolesnius bendradarbiavimo planus. 🤝 🇺🇦
Kreipdamasis į Lietuvos premjerę Ingą Ruginienę bei Ukrainos premjerę Юлія Свириденко ir ją lydinčią delegaciją, ministras pabrėžė, kad ypač sudėtingu 2025–2026 m. žiemos laikotarpiu Lietuva padidino savo energetinę paramą Ukrainai. Vien per pirmuosius šių metų mėnesius Ukrainos energetikos sektoriui skirta daugiau nei 6,3 mln. eurų vertės paramos.
💬 „Viso rusijos plataus masto karo metu mūsų parama buvo grindžiama paprastu principu: padėti Ukrainai išlaikyti energetinį saugumą šiandien, kartu prisidedant prie stipresnės ir atsparesnės energetikos sistemos ateičiai. Nepaisant precedento neturinčių išpuolių prieš elektros energetikos ir dujų infrastruktūrą, Ukrainos energetikos sistema, jos žmonės, pademonstravo išskirtinį atsparumą ir profesionalumą. Ukrainos karo sąlygomis sukaupta patirtis ir kompetencija yra strategiškai svarbios ne tik Ukrainai, Lietuvai, bet ir visai Europai. Lietuva ir toliau intensyvins anksčiau pradėtus darbus energetikos infrastruktūros apsaugos klausimais, perimdama Ukrainos išmoktas pamokas“, – sako energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.
Posėdžio metu ministras taip pat pristatė planuojamą projekto „Parama Ukrainos energetikos sektoriui įrengiant saulės elektrines“ antrąjį etapą – artimiausiu metu Lietuva skirs papildomus 4 mln. eurų saulės elektrinių ir kaupimo sistemų įrengimui Ukrainos darželiuose, ligoninėse, mokyklose ir kitose 🏫🏥 viešosiose įstaigose. Viso planuojama, kad per abu etapus bus įgyvendinta apie 80 projektų.
Prieš bendrąjį šalių Vyriausybių posėdį energetikos ministras dalyvavo dvišaliame susitikime su Ukrainos nacionalinės naftos ir dujų bendrovės „Naftogaz“ vadovu Sergii Koretskyi. Aptariant Lietuvos ir Ukrainos energetinį bendradarbiavimą, buvo pabrėžta Lietuvos tarptautinės terminalų operatorės „KN Energies“ bei „Укртранснафта“ partnerystės svarba. 🤝 Įmonės pradės naują bendradarbiavimo etapą užtikrindamos ilgalaikį gamtinių dujų tiekimą Ukrainai per Klaipėdos SGD terminalą. Šiandien bendradarbiavimas žengia į naują etapą – vystoma ilgalaikė strateginė SGD tiekimo partnerystė, kuri prisidės prie Ukrainos ir viso regiono energetinio saugumo, tiekimo diversifikavimo bei atsparumo stiprinimo. Susitikime taip pat akcentuota strateginė Ukrainos gamtinių dujų saugyklų svarba tiek regionui, tiek visai Europos Sąjungai.
🛡️🇺🇦 Lietuva ir toliau rems Ukrainą teikdama skubią energetikos sektoriui paramą, atstatydama energetikos infrastruktūrą, plėtodama atsinaujinančiąją energiją, perimdama Ukrainos patirtį kritinės energetikos infrastruktūros apsaugos ir atsparumo srityje bei rems Ukrainos elektros rinkos integraciją į ES vidaus rinką.