14/06/2026
Šiandien, birželio 14-ąją, minime Gedulo ir vilties dieną.
Pirmosios sovietų okupacijos laikotarpiu ankstų 1941 m. birželio 14 d. rytą prasidėjo Lietuvos gyventojų trėmimas į Sibirą. Gyvuliniuose vagonuose ištremta daugiau kaip 17 500 įvairių tautybių, amžiaus grupių, socialinių sluoksnių žmonių. Tremtyje atsidūrė apie 5000 vaikų, apie 3000 vyrų atskirti nuo šeimų ir išvežti, kaip kaliniai į lagerius. Žmonės priverstinai perkelti į Komijos Autonominę Respubliką, Altajaus ir Krasnojarsko kraštus, Novosibirsko sritį. Daugeliui žmonių dėl itin sunkių ir atšiaurių sąlygų tremtyje išgyventi nepavyko. Tai buvo pirmasis masinis nekaltų Lietuvos gyventojų trėmimas.
Piešinys savaitraštyje „Savaitė“, 1943 m. birželio 15 d., nr. 23, p. 360.