31/05/2026
Tegu bendrumas mus vienija!🌞🎉
Su tokiu šūkiu Plungės krašto kaimo bendruomenės jau penkioliktąjį kartą rinkosi į sąskrydį – rajoninę bendruomenių sueigą-konferenciją „Pilietiškumo šaknys – bendruomenės stiprybė“, kurią šiemet organizavo Alsėdžių bendruomenė. Gausybė dalyvių, daugybė įvairiausių veiklų, puiki nuotaika ir giedras oras – visiems, kas atvyko į renginį Alsėdžių piliakalnio prieigose, šeštadienis tikrai neprailgo!
Sueiga-konferencija, šįkart sukvietusi septyniolika kaimo bendruomenių, pradėta šv. Mišiomis Alsėdžių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje. Po pamaldų, vedamos Platelių meno mokyklos pučiamųjų orkestro ir šokėjų, bendruomenės iškilminga eisena žygiavo į renginio vietą – Alsėdžių piliakalnio prieigas, kurios dar vadinamos Žvėrinyčia. Čia dar prieš šv. Mišias kūrėsi bendruomenių, renginio partnerių ir amatininkų kiemeliai.
Renginio pradžioje Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Alsėdžių seniūnė Danutė Repšienė ir asociacijos „Plungės kraštas“ pirmininkė Rima Jokubauskienė iškėlė Plungės, Alsėdžių ir „Plungės krašto“ vėliavas. Vėliau svečiai tarė sveikinimo žodį – į bendruomenes kreipėsi Savivaldybės meras Audrius Klišonis, Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Virginija Šetkienė, Alsėdžių seniūnė Danutė Repšienė, „Plungės krašto“ pirmininkė Rima Jokubauskienė, Savivaldybės tarybos narė Vida Bondauskienė, už bendruomenių veiklą atsakinga Savivaldybės administracijos atstovė Rita Cecervovė ir šio renginio šeimininkas – Alsėdžių bendruomenės pirmininkas Linas Senkus.
Susirinkusiuosius pasveikino bei gausiu dalyvių skaičiumi pasidžiaugė ir renginį vedę aktyvūs bendruomenininkai Žydrūnas Purauskis ir Daiva Gramalienė, paminėję, kad šiųmetinis sąskrydis skirtas ne tik linksmybėms, bet ir įdomioms diskusijoms, svarbių sukakčių ir įvykių paminėjimui, pažinimui bei edukacijoms.
Prie scenos pakvietus visus bendruomenių pirmininkus, kiekvienam iš jų įteikta po simbolinį angelo sparną – kaip padėka už darbą, atsakomybę, bendrystę, skiriamą laiką ir energiją. Ypatingas dėmesys skirtas 23 metus Milašaičių kaimo šeimų bendruomenei „Sruoja“ vadovavusiai Rūtai Endrijauskienei, kuri šiemet pareigas perleido Loretai Grauslienei.
Po sveikinimų bendruomenių atstovai pakviesti į plenarinę diskusiją „Pilietiškumo šaknys: istorija, žodis, atsakomybė“, kurią moderavo Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili – politologė, Klaipėdos universiteto (KU) lektorė ir viena įžvalgiausių politinių procesų komentatorių Lietuvoje.
Vėliau vyko plenarinės sesijos: „Nematomi architektai: bendruomenės kaip tikroji galia“ su Gabriele Burbulyte-Tsiskarishvili; „Kodėl mes vis dar klausomės radijo?“ su Lietuvos žurnalistų sąjungos Klaipėdos apskrities skyriaus pirmininke, Klaipėdos universteto Filosofijos ir komunikacijos katedros partnerystės docente, gargzdapilis.lt redaktore Jolanta Beniušyte; „Gyvas kaimas“ su Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininke Virginija Šetkiene; „NVO tyrimų, ataskaitų ir duomenų svarba“ su NVO informacijos ir paramos centro komunikacijos eksperte Gabriele Abromavičiūte; „Pilietiškumo ir lyderystės modelis“ su Plungės rajono savivaldybės mobilizacijos reikalų koordinatoriumi Tomu Mikelkevičiumi ir Žemaitijos kadetų gimnazijos atstovais; „Turizmo edukacijų aktualijos bendruomenėse“ su Plungės turizmo informacijos centro direktore Sandra Kasmauskiene; „Verslas – kitiems, ne tau“ su bendradarbystės centro „Spiečius“ koordinatore ir koučingo specialiste Jurgita Každailyte; „Žiurkių lenktynės arba apie fizinį ir emocinį nuovargį“ su Teatro ir retorikos mokytoja eksperte, psichodramos vedėja Vida Lipskyte.
Vienas prasmingiausių renginio momentų – Žvėrinyčioje surengta liepaitės sodinimo ceremonija. Kiekviena bendruomenė bendrystę simbolizuojančiam medeliui atvežė savo žemės, paliejo savu vandeniu.
Visą dieną veikė edukacijų, amatininkų ir vietos bendruomenių namudininkų kiemeliai. Buvo galima dalyvauti Žemaitijos kadetų gimnazijos, Alsėdžių bibliotekos, Plungės policijos komisariato siūlomose veiklose, sužinoti, kas dedama į išgyvenimo krepšį, išbandyti akies taiklumą šaudymo rungtyje, Kretingos diabeto klubo palapinėje – pasimatuoti cukraus kiekį kraujyje, su Platelių meno mokykla – išbandyti muzikos instrumentus ir pasimokyti šokti, su Alsėdžių vaikų dienos centru – pasimokyti tapyti ir išbandyti daug kitų veiklų.
Muzikinę programą bendruomenėms dovanojo Vežaičių kultūros centro kanklininkių kolektyvas „Girelė“, mažųjų alsėdiškių dainorėlių kolektyvas „Alsido“, Platelių meno mokyklos orkestras su šokėjomis, Žemaičių Kalvarijos kultūros centro Alsėdžių filialo kolektyvai: kapela „Jazminai“, šokių kolektyvas „Sruojoks“, Alsėdžių vokalinis kvartetas bei ansamblis iš Aukštaitijos „Nešpėtni bernai“.
Renginio pabaigoje, kaip visada, – burtų, kas kitąmet organizuos bendruomenių sueigą, traukimas. Paaiškėjo, kad 2027-aisiais bendruomenės rinksis Gintališkėje.
Plungės rajono savivaldybės informacija