06/08/2018
Ką rodo dabartinė Marijampolės ? Ogi paprastą dalyką - nepatyrę savivaldybės vadovai stokoja kompetencijos ir elementaraus supratimo, ką daryti ištikus tokiai komunalinio ūkio problemai. Nuo to kenčia gyventojai, jų patogumas ir sveikata.
Mūsų kandidatas į merus Kostas Jankauskas yra patyręs vadovas, dirbęs didžiausiose Marijampolės įmonėse, tame tarpe ir komunalinio ūkio, gebėjęs ištraukti jas iš sunkių situacijų ir panašių krizių. Šiandien Kostas siūlo savo planą, kaip marijampoliečiams užtikrinti švarų, saugų ir skanų vandenį.
Tai – vadybos patirtimi grįstas planas, o ne šabloniškos lentelės su daug bendratimi išreikštų žodžių UAB „Sūduvos vandenys” tinklalapyje. Pirmiausiai šį planą Kostas siūlo mūsų savivaldybės vadovams su draugišku patarimu: "vyrai, imkit tatai ir skaitykit, o skaitydami permanykit. Kai permanysit, įgyvendinkit". Tikimės, kad šie Kosto žodžiai pasieks aukštų savivaldybės pareigūnų ausis ir neveiklumą keis veiksmai. Nes jei ne, teks laukti. Blogiausiu atveju - dar vienos avarijos, geriausiu - iki rinkimų teliko 7 mėnesiai.
❗️KOSTO JANKAUSKO PLANAS, KAIP SPRĘSTI MARIJAMPOLĖS VANDENS KRIZĘ❗️
1️⃣Vandens gavybos ir valdymo įrenginių modernizavimo programa. Į savivaldybės vandens ūkį buvo sudėta daugiau nei 30 milijonų eurų ES paramos lėšų. UAB „Sūduvos vandenys“ daugelį metų dirbo pelningai, tačiau svarbiausia, kritinė, gavybos ir vandens tiekimo valdymo infrastruktūra buvo apleista, į ją nebuvo investuojama. Todėl šiandien iš čiaupų vis dar gali tekėti ne švarus ir saugus vanduo, o lervomis ir chloru užterštas. Mano siūlymas – penkerių metų savivaldybės investicijų planas su konkrečiu ne mažiau 2 milijonų eurų investicijų į vandens gavybos ir tiekimo įrenginių modernizavimą įsipareigojimu iš visų galimų finansavimo šaltinių. Nuosekliai, pradedant pagrindinėmis, būtų sutvarkytos vandenvietės, filtrai, sumontuoti nauji, nuolatinę vandens kokybę užtikrinantys įrenginiai.
2️⃣ Naujas įmonės vandens tiekimo kokybės standartas. Problemos kyla ir dėl to, kad UAB „Sūduvos vandenys” ir savivaldybės administracija gyventojams pateikia tik dalį informacijos, dažnai ją pateikia pavėluotai, todėl mieste tvyro nepasitikėjimo ir nežinios atmosfera. Šitai galime spręsti nustatydami naujus vandens tiekimo ir informavimo apie to vandens kokybę standartus:
➡️ Aiškiai įsipareigokime, viešai pristatydami, išaiškindami gyventojams, kad geriamasis vanduo Marijampolėje atitiks Sveikatos apsaugos ministro nustatytą Lietuvos higienos normą HN 24:2017, o gyventojai mokės tik už tą į jų čiaupus patenkantį vandenį, kuris šią higienos normą atitiks.
➡️ Vandentiekio trasose būtina įrengti vandens kokybės matuoklius, kurie momentiškai fiksuotų tiekiamo vandens duomenis ir jie būtų rodomi UAB “Sūduvos vandenys” tinklalapyje atitinkamai realiu laiku. Jei kokybės matuokliai fiksuoja neigiamą vandens kokybės nuokrypį, pavyzdžiui (kaip pastaruoju metu) „šoka“ chloro kiekis, būtų iškart viešai signalizuojama apie atsiradusią problemą visomis turimomis ir kitomis galimomis sklaidos priemonėmis, tame tarpe SMS žinute. Taip būtų atgautas žmonių pasitikėjimas vandens tiekimo paslaugos kokybe ir informavimo sistema.
➡️ Ilgainiui turime siekti, kad atsirastų galimybė miesto vandentiekio sistemą suskaidyti į tris-keturias atskiras zonas. Tokiu atveju, įvykus vandens užteršimui, būtų galima jį izoliuoti kuo mažesniame plote, ir taip sumažintumėme įtaką likusiems gyventojams.
➡️ Įvykus avarijai, UAB „Sūduvos vandenys” privalo nemokamai ir kuo arčiau namų aprūpinti gyventojus švariu geriamuoju vandeniu, o ne pasiūlyti važiuoti į dvi kolonėles. Yra įmonėje vandenvežis, vyresnio amžiaus gyventojams, kuriems vandenį atsinešti yra sunkiau, turi būti dalinamas, galbūt ir į namus pristatomas, fasuotas vanduo. Ypač vasarą.
3️⃣ UAB „Sūduvos vandenys” direktorius atleistas, dirba laikinasis vadovas. Kokie reikalavimai bus keliami būsimajam vadovui? Kokios bus reikalaujama jo veiklos programos, užtikrinant Marijampolės gyventojų aprūpinimą geriamu vandeniu? Profesionalas, įvertinęs esamą situaciją, turėtų pateikti konkretų ir aiškų planą įmonės stabiliam darbui dabar ir ateityje. Jeigu šis postas bus skirtas tik saviems , šitaip kažin kur galima nueiti. Galiausiai - reikėtų peržiūrėti UAB „Sūduvos vandenys” esančias ISO vadybos sistemas, “nušlifuoti” procesus ir procedūras, kurie užkirstų kelią panašių krizių atsiradimui ateityje. Galbūt diegti LEAN ar dar pažangesnę sistemą, užtikrinančią resursų naudojimo ir kokybės efektą. Laukti negalima, jau šiandien turi būti pasitelkti šios srities ekspertai, auditoriai, kurie jau dabar nedelsdami pateiktų išvadas, kaip valdyti esamą situaciją ir informuoti vartotojus.
Politinė reklama, sukurta Kosto Jankausko ir TS-LKD. Skleidžiama nemokamai.