31/05/2021
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas kartu su partneriais gegužės 26-27 dienomis organizavo interaktyvias naftos išsiliejimo suvaldymo pratybas KOPOS 2021. Virtualių pratybų metu buvo imituojamas didelio naftos kiekio išsiliejimas „X“ terminale prie Lietuvos krantų. Iš viso šiose pratybose dalyvavo 17 organizacijų ir institucijų.
Tokios pratybos - ES „Interreg“ programos finansuojamo projekto "OIL SPILL" dalis. Jų metu buvo imituojamas labai didelio naftos kiekio išsiliejimas Baltijos jūroje ties Lietuvos krantais, inscenizuojama, jog naftos dėmė skyla ir, pasiekusi krantą, užteršia nemažą pakrantės ruožą. Naftos surinkimą koordinavo Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras, teršalų šalinimą priekrantėje - Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Klaipėdos priešgaisrinė gelbėjimo valdyba. Pirmą kartą Lietuvos Respublikos istorijoje užterštų teritorijų paieškai buvo naudojami bepiločiai orlaiviai ir imituojamas nuo naftos nukentėjusių paukščių surinkimas ir valdymas.
KOPOS 2021 pratybų tikslas buvo įvertinti atsakingų institucijų sąveiką ir tobulinimo sritis įvykus naftos išsiliejimui Baltijos jūroje ir pakrantėje bei sutelkti įvairias institucijas, universitetus bei NVO, kurie yra atsakingi reaguoti į tokio tipo nelaimės likvidavimą, dalijimąsi svarbiausia informacija vieni su kitais bei visuomene. Buvo išsikeltos užduotys suformuoti incidento likvidavimo štabą, įdiegti darbo sistemą, galinčią sukoordinuoti veiksmus tarp priešgaisrinių gelbėjimo padalinių, specialiųjų tarnybų, organizacijų ir institucijų, taip pat tobulinti komunikaciją socialinėse medijose.
Institucijų ir organizacijų atstovai buvo padalyti į štabą bei 3 darbo grupes, kurios ieškojo suformuotos situacijos, didelio kiekio naftos išsiliejimo Baltijos jūroje prie Lietuvos krantų, sprendimo būdų. Buvo išgrynintas platus spektras būtinųjų darbų – nuo pirmosios pagalbos suteikimo naftos garais apsinuodijusiems žmonėms iki paukščių, išsitepusių nafta ar joje įklimpusių, gelbėjimo.