04/06/2026
Tvarios idėjos, jaunieji tyrėjai ir bendruomenės vienybė – Gargždų miesto gimtadienio šventėje
Birželio 3 dieną Gargždų Jaunimo parke vyko renginys, skirtas Gargždų miesto gimtadieniui paminėti. Šventės metu buvo įrengtos jaunimo erdvės, pristatomos įvairios veiklos, kvietusios bendruomenę įsitraukti, pažinti ir kartu kurti miesto ateitį.
Renginyje aktyviai dalyvavo ir savo veiklas pristatė „Vaivorykštės“ gimnazija, kryptingai įgyvendinanti Tvaraus ugdymosi mokyklos idėjas. Iu universitetinės klasės mokiniai lankytojams pristatė tiriamuosius ir eksperimentinius darbus, kuriuose atsiskleidė jų kūrybiškumas, tyrinėjimo gebėjimai ir atsakingas požiūris į aplinkosauginius iššūkius. Šie projektai buvo rengiami visus mokslo metus – mokiniai konsultavosi su įvairių dalykų mokytojais, nuosekliai dirbo dalyvaudami Klaipėdos universiteto STEAM centro veiklose, gilino tyrimų atlikimo, duomenų analizės, modeliavimo bei rezultatų pristatymo kompetencijas.
Didelio susidomėjimo sulaukė tyrimas apie miesto triukšmo reguliavimo galimybes, naudojant skirtingų tipų sieneles, gyvenant šalia magistralinių kelių. Mokiniai analizavo triukšmo mažinimo sprendimų efektyvumą ir jų pritaikymo galimybes miesto aplinkoje. Taip pat buvo pristatytas ekologinio miesto automobilio maketas, tyrimais grįstas projektas apie tvaraus sporto galimybes Gargždų mieste, sukurti aplinkai draugiški šviestuvai, nagrinėtas plastiko pritaikymas įvairiuose inžineriniuose sprendimuose.
Renginio dalyviai susipažino ir su kitais originaliais mokinių darbais: „Mažosios Lietuvos tradiciniai valgiai: kultūros ir chemijos sąsajos“, „Egzoskeletas“, „Gargždai, kuriuos verta atrasti“, „Klaipėdos rajono gamtos ir kultūros paveldas – tvaraus turizmo perspektyvos“. Visi projektai sulaukė didelio lankytojų dėmesio – mokiniai profesionaliai komentavo savo darbus, pristatė tyrimų rezultatus ir argumentuotai atskleidė ekologinius bei tvaraus vystymosi aspektus.
Ypatingą renginio atmosferą kūrė muzikiniai pasirodymai. Skambėjo tvarūs liaudiški instrumentai – ragai, skudučiai. Vienas pasirodymas išskirtinis – muzika buvo atliekama naudojant plastikinius kibirus. Renginio nuotaiką papildė populiarios lietuviškos dainos.
Šiltą ir vieningą atmosferą kūrė visos mokyklos bendruomenės susitelkimas – renginyje dalyvavo administracijos atstovai, mokytojai, mokiniai ir svečiai. Bendruomenę sveikino mokyklos direktorė Rasa Mašurinienė, linkėdama jauniesiems tyrėjams neprarasti smalsumo, kūrybiškumo ir tikėjimo savo idėjomis.
Jaunuosius tyrėjus taip pat sveikino Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerės Violeta Riaukienė ir Ligita Liutikienė. Jos pasidžiaugė mokinių iniciatyvumu, atliktų tyrimų aktualumu ir palinkėjo ateityje tęsti tiriamąsias veiklas, dar daugiau dėmesio skiriant projektams, susijusiems su Gargždų miestu, jo aplinka, tvariu vystymusi bei bendruomenės poreikiais.
Renginio metu savo įžvalgomis apie aplinkosaugos aktualijas dalijosi Klaipėdos rajono savivaldybės ekologė bei Seimo nario Alvydo Mockaus padėjėja Vaida Račkauskienė. Ji pabrėžė mokinių atliekamų tyrimų svarbą šiuolaikinėje visuomenėje, mokyklos bibliotekai perdavė vertingų leidinių apie aplinkosaugą, o jauniesiems tyrėjams įteikė Seimo nario kvietimą apsilankyti Lietuvos Respublikos Seimo Aplinkos komiteto posėdyje.
„Vaivorykštės“ gimnazija vykdo „Erasmus+“ projektą „Tvaraus vystymosi mokykla“, todėl tokios veiklos tampa prasminga ugdymo proceso dalimi ir suteikia mokiniams galimybę mokytis per tyrimus, bendradarbiavimą bei praktinę veiklą. Mokiniai didelę pagalbą gavo iš mokytojų ir KU STEAM centro dėstytojų, todėl dėkojame visiems, padėjusiems rinkti medžiagą, konstruoti, modeliuoti ir įgyvendinti tyrimais grįstas idėjas.
Už renginio organizavimą dėkojame mokyklos tarptautinių projektų darbo grupės narėms – biologijos mokytojai Raimondai Kundrotienei ir I klasių kuratorei Ilonai Malakauskienei. Už muzikinius intarpus – muzikos mokytojai Jūratei Surblienei, už įamžintas akimirkas – dailės mokytojui Gintautui Našlėnui, renginio vedėjams IIi klasės mokiniams Gretai Grikšaitei ir Jonui Samoškiui, už pagalbą renginio metu – IIb klasės mokiniui Edvinui Kazlauskui ir mokyklos autobuso vairuotojui Jonui Srėbaliui.
Tokie projektai įrodo, kad tvarumas prasideda nuo idėjų, kurios mokykloje virsta realiais sprendimais. Bendruomenės susitelkimas, mokinių iniciatyvumas ir mokytojų palaikymas kuria aplinką, kurioje auga atsakingi, kūrybiški ir ateities iššūkiams pasirengę jauni žmonės.
Tarptautinių projektų darbo grupės vardu
Mokytoja Diana Butkutė
Nuotraukos Gintauto Našlėno