12/05/2026
Gegužės 12-ąją minint Tarptautinę slaugytojų dieną, turime puikią progą prisiminti šios kilnios ir ypatingai reikalingos profesijos atstoves bei atstovus ir nuoširdžiai jiems PADĖKOTI!
Norime priminti šios garbingos profesijos raidos keletą etapų, cituojant Kauno medicinos universiteto (KMU), Medicinos akademijos (MA) profesorių, Slaugos fakulteto įkūrėją ir pirmąjį dekaną profesorių Arvydą Šeškevičių (1939-2023): „Medicina ir slauga yra viena seniausių profesijų žmonijos istorijoje. Slaugos praktika atsirado seniau ir formavosi jau priešistoriniais laikais daug anksčiau nei medicina, pastarajai tobulėjant, buvo glaudžiai su ja susijusi.
Slaugos atsiradimą skatino poreikis rūpintis sergančiais šeimos nariais – silpnesniu, bejėgiu ar kenčiančiu žmogumi, t.y. kilo iš esminio tėvystės ar motinystės instinkto.
XX amžiaus pradžioje JAV prasidėjo intensyvus sveikatos priežiūros ir slaugos mokymo progresas. Prasidėjo slaugytojų licencijavimas, specializacijos.
Šiuolaikinis slaugytojas yra kritiškai mąstantis, analizuojantis paciento problemas, ir priimantis profesionalius savarankiškus sprendimus, sugebantis ne tik slaugyti, bet ir išmokyti pacientą padėti sau. Dabartiniu metu PSO kelia slaugytojams reikalavimą įgyti 10-ties sričių kompetencijas: kritinio mąstymo, komunikavimo, technologijų panaudojimo, žmogiškųjų vertybių vertinimo, etiško mąstymo, globalios sveikatos priežiūros politikos, organizavimo ir finansavimo, sveikatos priežiūros, apimties koordinavimo, sveikatos vystymo ir plėtojimo, profesinio vaidmens vystymo.“
Siūlome ne tik perskaityti Slaugytojų himną, bet pažvelgti į 1955-1957 m. foto nuotraukose užfiksuotus Kauno medicinos universiteto slaugytojus.
Foto nuotraukos ir prof. Arvydo Šeškevičiaus sukurtas Slaugytojų himnas saugomi Kauno regioninio valstybės archyvo Alytaus filiale profesoriaus Arvydo Šeške-vičiaus dokumentų asmens fonde.