Šiaulių regioninis valstybės archyvas

Šiaulių regioninis valstybės archyvas Šiaulių regioninis valstybės archyvas

🤗 Balandžio mėnuo archyve buvo kupinas gerų emocijų. Sulaukėme smalsių svečių iš Šiaulių Dainų progimnazijos, Šiaulių ra...
07/05/2026

🤗 Balandžio mėnuo archyve buvo kupinas gerų emocijų. Sulaukėme smalsių svečių iš Šiaulių Dainų progimnazijos, Šiaulių rajono Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų progimnazijos bei Šiaulių technologijų mokymo centro. Moksleiviai susipažino su archyvų veikla ir archyvaro profesija, lankėsi saugyklose, apžiūrėjo naują parodą „Juodai baltas pasaulis dėžutėje“ bei dalyvavo edukacinėse veiklose.

🔍 Šiaulių regioninis valstybės archyvas kviečia atrasti paslaptingą dokumentų pasaulį! Šiuo metu siūlome net 8 edukacines programas, pritaikytas įvairioms amžiaus grupėms.
Gegužės mėnesiui dar turime laisvų laikų. Registracija telefonu👉+370 618 24 562
Kviečiame atvykti ir patirti atradimo džiaugsmą kartu!

👖 Šiandien, minėdami Tarptautinę džinsų dieną, prisijungiame prie pasaulinės iniciatyvos, skirtos išreikšti palaikymą se...
29/04/2026

👖 Šiandien, minėdami Tarptautinę džinsų dieną, prisijungiame prie pasaulinės iniciatyvos, skirtos išreikšti palaikymą seksualinio smurto aukoms bei atkreipti visuomenės dėmesį į pagarbos, saugumo ir empatijos svarbą.

Tegul ši nuotrauka būna ne tik akimirka, bet ir simbolis – drąsos kalbėti, išgirsti ir kurti saugesnę aplinką visiems.

Balandžio 27-oji – Medicinos darbuotojų diena. Minėdami šią dieną, kviečiame susipažinti su Šiaulių medicinos seserų mok...
27/04/2026

Balandžio 27-oji – Medicinos darbuotojų diena. Minėdami šią dieną, kviečiame susipažinti su Šiaulių medicinos seserų mokyklos istorija.

Šiaulių medicinos seserų mokykla įsteigta 1946 m. Tai buvo dvejų metų mokykla, rengusi medicinos seseris. Joje galėjo mokytis 16–35 metų merginos, baigusios keturias gimnazijos, progimnazijos ar joms prilyginamos mokyklos klases. Norinčios čia mokytis turėjo išlaikyti lietuvių kalbos, rusų kalbos, aritmetikos ir TSRS Konstitucijos egzaminus arba ankstesnes mokyklas baigti labai gerais įvertinimais.

Mokslo metų pradžioje šioje mokykloje mokėsi 40 moksleivių. Mokymosi sąlygos nebuvo pačios geriausios – mokykla kelis dešimtmečius neturėjo savų patalpų. Nuo mokyklos įkūrimo pamokos vykdavo I-joje mokykloje (Trakų g. 14A), prasidėdavo 18 val. ir baigdavosi apie 22 val. vakaro. Per 1947–1948 mokslo metų pirmąjį semestrą mokykla savo buvimo vietą keitė net šešis kartus, kol pagaliau rado pastovesnę vietą buvusiuose Zubovų rūmuose, tuo metu vadintuose Mokytojų seminarijos patalpomis.

Šalia bendrųjų dėstomų dalykų – lietuvių kalbos, lotynų kalbos, rusų kalbos, istorijos, chemijos, biologijos, anatomijos, vidaus ligų, ligonių slaugymo, chirurgijos, infekcinių ligų, vaikų ligų, akušerijos ir ginekologijos, nervų ir psichinių ligų, karinio parengimo bei priešcheminės gynybos – moksleivės turėjo atlikti praktiką. Ją jos galėjo atlikti Šiaulių ligoninėje, poliklinikoje, gimdymo namuose, odos ir venerinių ligų dispanseryje, onkologijos dispanseryje, vaikų lopšeliuose bei vaistinėse.

Būsimos medicinos seserys turėjo laikytis tam tikrų taisyklių: būti taktiškos, jautrios, švelnios ir atidžios ligoniui. Išvaizda ir dėvima apranga taip pat turėjo būti nepriekaištinga – chalatas baltas ir tvarkingas, plaukai sušukuoti ir dailiai paslėpti po skarele, nagai trumpai nukirpti ir nelakuoti. Nebuvo galima dėvėti auskarų, žiedų ir kitų papuošalų.

Medicinos seserų mokykloje greta kasdienio sunkaus mokslo buvo puoselėjama ir kultūrinė veikla. Mokykloje veikė choras, dainų ansamblis, tautinių šokių ratelis, buvo leidžiamas sieninis laikraštis „Medicinos sesuo“. Kas dvi savaites leidžiamame sienlaikraštyje buvo aptariamos mokyklos aktualijos.

Mokykla bene kasmet keitė savo pavadinimą. 1952 m. ji vadinta Šiaulių srities medicinos seserų mokykla, o nuo 1953 m. birželio pervadinta į Respublikinę Šiaulių medicinos seserų mokyklą. 1954 m. rugpjūčio 20 d. LTSR sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu mokykla pavadinta Šiaulių medicinos mokykla. Po poros metų ji pervadinta į Respublikinę Šiaulių medicinos mokyklą.

Nuo 1956 m. mokykloje buvo galima išvysti ir jaunuolių – be medicinos seserų, čia pradėti rengti ir būsimi medicinos felčeriai. Padidėjus specialybių skaičiui, išaugo ir mokinių skaičius: 1960 m. jų buvo 114, 1966 m. – 261, 1973 m. – 903, o 1976 m. mokykloje mokėsi net 1163 moksleiviai.

Moksleiviai kartu su visu medicinos mokyklos personalu mokslo ir darbo patalpas keitė net 11 kartų. Nuo 1973 m. medicinos mokykla veikė naujame, jos reikmėms skirtame pastate (M. K. Čiurlionio g. 16A). Įsikūrus naujose patalpose, mokslo sąlygos ženkliai pagerėjo – mokykla turėjo sporto salę, aktų salę, valgyklą, o 1977 m. duomenimis – net tris mokymui skirtas laboratorijas ir 14 auditorijų-kabinetų. Buvo rūpinamasi moksleivių sveikata, vykdyta aktyvi sportinė veikla: lengvoji atletika, sportinė gimnastika, rankinis, tinklinis, plaukimas ir krepšinis.

Kintant mokymosi sąlygoms, didėjant moksleivių ir specialybių skaičiui, medicinos mokykla pasiekė aukštesnį lygį. 1991 m. gegužės 22 d. ji tapo Šiaulių aukštesniąja medicinos mokykla.
Šiandien medicinos darbuotojų rengimo tradicijas tęsia Šiaulių valstybinės kolegijos Sveikatos priežiūros fakultetas.

15/04/2026

Paroda „Juodai baltas pasaulis dėžutėje“ startuoja balandžio 23 d. Šiaulių regioniniame valstybės archyve. Kviečiame atvykti!

☝️Lietuvoje XX a. antroje pusėje vykę politiniai pokyčiai atsispindėjo ir viešųjų erdvių pavadinimuose. Keičiantis valdž...
13/04/2026

☝️Lietuvoje XX a. antroje pusėje vykę politiniai pokyčiai atsispindėjo ir viešųjų erdvių pavadinimuose. Keičiantis valdžioms, keitėsi gatvių, aikščių, skverų ir alėjų vardai. Skirtingais laikotarpiais pavadinimai buvo pritaikomi vyraujančiai ideologijai, neretai nustumiant į šalį ankstesnį miesto vardyną. Gatvių pavadinimų kaita tapo viena iš priemonių naujai santvarkai įtvirtinti.

Jei norite sužinoti, kaip keitėsi gatvių pavadinimai Panevėžyje tarybiniu laikotarpiu, apsilankykite ŠRVA Panevėžio filialo parengtoje virtualioje parodoje „Gatvės, raizgiusios Panevėžį. 1944–1989 metai“.

Parodą galite peržiūrėti čia👉 https://virtualios-parodos.archyvai.lt/lt/virtualios-parodos-itraukios-istorijos/34/gatves-raizgiusios-panevezi.-19441989-metai-srva-pf/exh-526

Nuotraukoje nuimta gatvės pavadinimo lentelė.
Panevėžys. 2026 m. balandžio 10 d.
A. Tučkienės nuotrauka.

📌 Balandžio 12 d. minėsime šiauliečiams gerai žinomo skulptoriaus Aloyzo Toleikio 95-ąsias gimimo metines. Šia proga kvi...
10/04/2026

📌 Balandžio 12 d. minėsime šiauliečiams gerai žinomo skulptoriaus Aloyzo Toleikio 95-ąsias gimimo metines. Šia proga kviečiame prisiminti skulptoriaus nueitą gyvenimo kelią, pedagoginę veiklą bei kūrybinį palikimą, kuris dar ilgai puoš Šiaulių miesto viešąsias erdves.

👨‍🏫 A. Toleikis gimė 1931 m. Šilalės rajone, tačiau jo kūrybinis pašaukimas atvedė jį į Šiaulius. Baigęs studijas Vilniaus dailės institute, 1963 m. jis atvyko dirbti į tuometinį Šiaulių pedagoginį institutą, kuriame praleido beveik keturis dešimtmečius. Per šį laikotarpį A. Toleikis nurodė kryptį ne vienam pradedančiajam menininkui, kurie ir šiandien yra žinomi. Svarbi buvo ir jo organizacinė veikla: jis vadovavo Šiaulių dailininkų sąjungos skyriui, prisidėjo prie dailės galerijų steigimo, skatino meninį dialogą mieste.

🗿 Skulptoriaus kūryba pasižymi apibendrintomis formomis, ritmiškumu ir subtiliu lyrizmu. Jo darbai dažniausiai atlikti iš ilgaamžių medžiagų – bronzos, granito, marmuro, todėl natūraliai įsilieja į miesto erdves. Šiauliuose iki šiol galima rasti jo sukurtų skulptūrų, kurios tapo miesto identiteto dalimi: „Motinystė“, „Dubysa“, „Madona“, „Mergaitė su dūdelėmis“. Šios skulptūros ne tik puošia miestą, bet ir kuria emocinį ryšį su praeitimi. Jos kalba apie žmogaus būsenas – jaunystę, motinystę, kūrybą, laiką.

🖼 Be dekoratyvinių darbų, A. Toleikis kūrė portretus, paminklinius biustus. B. Grigo paminklinę skulptūrą sukūrė kartu su D. Lukoševičiumi. A. Toleikis taip pat sukūrė antkapinius paminklus tokiems žymiems žmonėms kaip J. Krikščiūnas-Jovaras, Aušra Bilevičiūtė, Violeta Meškauskaitė. Tarp skulptoriaus kūrinių yra nemažai šiauliečių bareljefų ir biustų, tarp jų – muziejininko J. Naudužo, dailininko G. Bagdonavičiaus, aktorės P. Pinkauskaitės, gydytojo J. Jankausko.

2021 m. gruodžio 17 d. prof. Aloyzas Toleikis mirė, tačiau jo darbai tebėra gyvi Šiaulių miesto erdvėse bei įvairių Lietuvos muziejų fonduose.

05/04/2026
☝️AR ŽINOJOTE, KAD… šiandien Pilėnų mikrorajone, V. Alantos g. 10, turėtų šurmuliuoti  moksleiviai ir aidėti mokyklos sk...
25/03/2026

☝️AR ŽINOJOTE, KAD… šiandien Pilėnų mikrorajone, V. Alantos g. 10, turėtų šurmuliuoti moksleiviai ir aidėti mokyklos skambutis? Tačiau vietoje moderniausios mokyklos Panevėžyje turime tik po žeme slypinčią kapsulę ir ambicingą, bet taip ir neįgyvendintą viziją.

Kyla klausimas, kodėl 21-oji vidurinė mokykla taip ir liko tik popieriuje?

Apie būtinybę statyti mokyklą sparčiai augančiame Pilėnų mikrorajone prabilta dar 1990 metais. Tuo metu mieste veikė 19 vidurinių mokyklų, o naujos mokyklos poreikis atrodė neginčijamas. Kol vyko diskusijos ir finansiniai skaičiavimai, Kniaudiškių mikrorajone buvo pastatyta dar viena – 20-oji vidurinė mokykla (dabartinė „Šaltinio“ progimnazija).

1992 metais pradėtas projektuoti 576 vietų mokyklos pastatas. Tačiau pritrūkus finansavimo darbai buvo sustabdyti ir atnaujinti tik 1996 m. vasaros pabaigoje. Tuomet siūlyta atsisakyti projekto su baseinu ir statyti 660 vietų mokyklą pagal tipinį projektą. Visgi Pilėnų mikrorajono vaikai savo mokyklos taip ir nesulaukė – projektavimo darbai vėl buvo sustabdyti.

Švietimo ir mokslo komitetas pavedė Panevėžio švietimo, kapitalinės statybos, architektūros ir urbanistikos skyrių specialistams išsiaiškinti, kiek mokinių mokyklą lankytų 2000 metais. Po tyrimų ir skaičiavimų projektas buvo parengtas. Panevėžietis architektas A. Narkevičius suprojektavo mokyklą, kurioje galėtų mokytis 1081 moksleivis. Tai turėjo būti viena moderniausių mokyklų mieste – su žiemos sodu, baseinu ir dideliu stadionu...

1999 m. gegužės 20 d. mokyklos statybos pagaliau prasidėjo! Iškilmingos ceremonijos metu monsinjoras J. Antanavičius pašventino statybų vietą, o į pamatus buvo įmūryta kapsulė su atminimo raštu. Tuo metu skaičiuota, kad šiai vizijai įgyvendinti prireiks apie 30 milijonų litų.

Deja, kapsulė tapo ne statybų pradžios, o jų pabaigos simboliu. Šiandien šioje vietoje – tuščias plotas. Pasikeitusi ekonominė situacija, mažėjantis vaikų skaičius ir milžiniška projekto kaina 21-ąją mokyklą pavertė „projektu-vaiduokliu“.

Kaip Jūs manote, ar kažkas ateityje ras įcementuotą kapsulę su atminimo rašteliu? O gal jos ten jau nebėra?

ŠIAULIŲ PROFESINIO RENGIMO CENTRO PASTATUI – 55!🛠️ 1971 m. Buitinio gyventojų aptarnavimo ministerijos lėšomis pastatyta...
20/03/2026

ŠIAULIŲ PROFESINIO RENGIMO CENTRO PASTATUI – 55!

🛠️ 1971 m. Buitinio gyventojų aptarnavimo ministerijos lėšomis pastatytas pastatas vadinosi 43-ioji profesinė technikos mokykla. Pirmaisiais metais čia mokėsi 342 moksleiviai – jauni žmonės, pasirinkę kurti savo ateitį per profesiją.

👨‍🏫 1972–1973 m. mokykla buvo pervadinta į 43-iąją vidurinę profesinę technikos mokyklą. 1974 m. čia jau mokėsi 842 moksleiviai, kuriuos ugdė 76 pedagogai ir įvairių sričių specialistai. Bėgant metams mokinių skaičius ženkliai padidėjo: 1983 m. čia mokėsi net 1179 moksleiviai.

🏘️ Mokykla gyveno intensyvų gyvenimą – turėjo 419 vietų bendrabutį, kuris nuolat būdavo perpildytas. Tai liudija ne tik didelį susidomėjimą, bet ir stiprų pasitikėjimą šia ugdymo įstaiga.

Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo švietimo sistema išgyveno esmines reformas. 1990–2000 m. profesinio mokymo įstaigų veikla buvo pertvarkoma, ieškant naujų formų ir atliepiant kintančius darbo rinkos poreikius.

🧵 1995–2004 m. ši įstaiga veikė kaip Šiaulių buitininkų mokykla, rengusi siuvėjus, kirpėjus ir kitų „namų ūkio paslaugų“ specialybių darbuotojus – profesijas, kurios buvo ir išlieka svarbios kasdieniam žmonių gyvenimui.

👩‍🍳 2004 m. liepos 1 d. Lietuvos Vyriausybės nutarimu įvyko reikšminga reorganizacija: penkios Šiaulių profesinio mokymo įstaigos – buitininkų, lengvosios pramonės, prekybos ir verslo, statybos ir kitos mokyklos – buvo sujungtos į vieną Šiaulių profesinio rengimo centrą. Buitininkų mokykla tapo Buitinių paslaugų skyriumi – vienu iš penkių struktūrinių padalinių, tęsusių ilgametes profesinio rengimo tradicijas.

Šia forma centras veikė iki 2022 m., kai dar kartą buvo įgyvendinta reorganizacija: Šiaulių profesinio rengimo centras kartu su Kuršėnų mokykla pertvarkytas į Šiaulių technologijų mokymo centrą.

💅 Buvusio Buitinių paslaugų skyriaus vietoje šiandien veikia Menų ir grožio paslaugų skyrius – moderni erdvė, kurioje tęsiamos profesinio mokymo tradicijos, pritaikytos šiuolaikiniam pasauliui.

📜 Miestų gatvių pavadinimai keičiasi kartu su istorija. Vieni vardai ištrinami, kiti įrašomi, o dalis jų vėliau sugrąžin...
16/03/2026

📜 Miestų gatvių pavadinimai keičiasi kartu su istorija. Vieni vardai ištrinami, kiti įrašomi, o dalis jų vėliau sugrąžinami. Gatvių pavadinimai atspindi skirtingus laikotarpius – politinius pokyčius, ideologiją ir miesto raidą.

📖 Kviečiame paskaityti ŠRVA Panevėžio filialo parengtą įtraukią istoriją apie gatvių pavadinimų kaitą Panevėžyje 1944–1989 metais.

👉 Istoriją skaitykite paspaudę šią nuorodą:

https://virtualios-parodos.archyvai.lt/lt/virtualios-parodos-itraukios-istorijos/34/panevezio-gatviu-vardai-istrinta-irasyta-sugrazinta/inclusive-history/exh-525

Nuotraukoje Panevėžio miesto Lenino aikštėje ir Taikos alėjoje miesto moksleivių konkurso „Kieno piešinys geresnis?“ baigiamasis turas. Panevėžys. 1976 m. balandžio 27 d. V. Gulevičiaus nuotrauka.
Lietuvos centrinis valstybės archyvas. 1-22988.

Address

Vilniaus Gatvė 160
Šiauliai
LT-76298

Opening Hours

Monday 08:00 - 12:00
12:45 - 17:00
Tuesday 08:00 - 12:00
12:45 - 17:00
Wednesday 08:00 - 12:00
12:45 - 17:00
Thursday 08:00 - 12:00
12:45 - 17:00
Friday 08:00 - 12:00
12:45 - 15:45

Telephone

+37068382055

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Šiaulių regioninis valstybės archyvas posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share