27/04/2026
Balandžio 27-oji – Medicinos darbuotojų diena. Minėdami šią dieną, kviečiame susipažinti su Šiaulių medicinos seserų mokyklos istorija.
Šiaulių medicinos seserų mokykla įsteigta 1946 m. Tai buvo dvejų metų mokykla, rengusi medicinos seseris. Joje galėjo mokytis 16–35 metų merginos, baigusios keturias gimnazijos, progimnazijos ar joms prilyginamos mokyklos klases. Norinčios čia mokytis turėjo išlaikyti lietuvių kalbos, rusų kalbos, aritmetikos ir TSRS Konstitucijos egzaminus arba ankstesnes mokyklas baigti labai gerais įvertinimais.
Mokslo metų pradžioje šioje mokykloje mokėsi 40 moksleivių. Mokymosi sąlygos nebuvo pačios geriausios – mokykla kelis dešimtmečius neturėjo savų patalpų. Nuo mokyklos įkūrimo pamokos vykdavo I-joje mokykloje (Trakų g. 14A), prasidėdavo 18 val. ir baigdavosi apie 22 val. vakaro. Per 1947–1948 mokslo metų pirmąjį semestrą mokykla savo buvimo vietą keitė net šešis kartus, kol pagaliau rado pastovesnę vietą buvusiuose Zubovų rūmuose, tuo metu vadintuose Mokytojų seminarijos patalpomis.
Šalia bendrųjų dėstomų dalykų – lietuvių kalbos, lotynų kalbos, rusų kalbos, istorijos, chemijos, biologijos, anatomijos, vidaus ligų, ligonių slaugymo, chirurgijos, infekcinių ligų, vaikų ligų, akušerijos ir ginekologijos, nervų ir psichinių ligų, karinio parengimo bei priešcheminės gynybos – moksleivės turėjo atlikti praktiką. Ją jos galėjo atlikti Šiaulių ligoninėje, poliklinikoje, gimdymo namuose, odos ir venerinių ligų dispanseryje, onkologijos dispanseryje, vaikų lopšeliuose bei vaistinėse.
Būsimos medicinos seserys turėjo laikytis tam tikrų taisyklių: būti taktiškos, jautrios, švelnios ir atidžios ligoniui. Išvaizda ir dėvima apranga taip pat turėjo būti nepriekaištinga – chalatas baltas ir tvarkingas, plaukai sušukuoti ir dailiai paslėpti po skarele, nagai trumpai nukirpti ir nelakuoti. Nebuvo galima dėvėti auskarų, žiedų ir kitų papuošalų.
Medicinos seserų mokykloje greta kasdienio sunkaus mokslo buvo puoselėjama ir kultūrinė veikla. Mokykloje veikė choras, dainų ansamblis, tautinių šokių ratelis, buvo leidžiamas sieninis laikraštis „Medicinos sesuo“. Kas dvi savaites leidžiamame sienlaikraštyje buvo aptariamos mokyklos aktualijos.
Mokykla bene kasmet keitė savo pavadinimą. 1952 m. ji vadinta Šiaulių srities medicinos seserų mokykla, o nuo 1953 m. birželio pervadinta į Respublikinę Šiaulių medicinos seserų mokyklą. 1954 m. rugpjūčio 20 d. LTSR sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu mokykla pavadinta Šiaulių medicinos mokykla. Po poros metų ji pervadinta į Respublikinę Šiaulių medicinos mokyklą.
Nuo 1956 m. mokykloje buvo galima išvysti ir jaunuolių – be medicinos seserų, čia pradėti rengti ir būsimi medicinos felčeriai. Padidėjus specialybių skaičiui, išaugo ir mokinių skaičius: 1960 m. jų buvo 114, 1966 m. – 261, 1973 m. – 903, o 1976 m. mokykloje mokėsi net 1163 moksleiviai.
Moksleiviai kartu su visu medicinos mokyklos personalu mokslo ir darbo patalpas keitė net 11 kartų. Nuo 1973 m. medicinos mokykla veikė naujame, jos reikmėms skirtame pastate (M. K. Čiurlionio g. 16A). Įsikūrus naujose patalpose, mokslo sąlygos ženkliai pagerėjo – mokykla turėjo sporto salę, aktų salę, valgyklą, o 1977 m. duomenimis – net tris mokymui skirtas laboratorijas ir 14 auditorijų-kabinetų. Buvo rūpinamasi moksleivių sveikata, vykdyta aktyvi sportinė veikla: lengvoji atletika, sportinė gimnastika, rankinis, tinklinis, plaukimas ir krepšinis.
Kintant mokymosi sąlygoms, didėjant moksleivių ir specialybių skaičiui, medicinos mokykla pasiekė aukštesnį lygį. 1991 m. gegužės 22 d. ji tapo Šiaulių aukštesniąja medicinos mokykla.
Šiandien medicinos darbuotojų rengimo tradicijas tęsia Šiaulių valstybinės kolegijos Sveikatos priežiūros fakultetas.