02/01/2025
Baigėsi metai ir tuo pačiu apsikeitimo gražiais sveikinimais – paveiksliukais laikotarpis. Tarp gražiausių paveiksliukų – Prisikėlimo aikštės su eglute, katedra ir „Laimės ratu, kurie buvo paveiksluoti iš ekrano tipo statinio – apžvalgos aikštelės, visiems geriau žinomos kaip „Raudų siena“. Į(si)veiklino pastatėlis. Viskas gražu, prasminga, bet laikina. Visos pramogos yra laikinos ir galiausiai atsibosta, tad „Laimės ratas“ bus netrukus išmontuotas.
Bet yra amžinų dalykų, ant kurių laikosi pasaulis, dėl ko nuolat kovoja, tai – vertybės, kaip laisvė, tiesa, teisingumas, gėris ir t.t. Jei žmogui būtų užtekę „Laimės rato“ ir kt. karuselių, tai niekas sovietų valdžios nebūtų vertęs, nes karuselių tai buvo. Daug protėvių padėjo galvas būtent dėl Laisvės. Dėl Laisvės ir dabar daug tautų kaunasi, nes Laisvė atveria kelią ir kitiems dalykams – laisvam žodžiui, nuomonei, saugumui, kai tau nebereikia bijoti atsidurti belangėje už tai, kad pasakei tiesą ar anekdotą apie valdžią, kai tavęs nebegąsdina ir neverčia pridavinėti savo draugų. O kur dar tremtis, lageriai, kalėjimas, kankinimai ir mirtis, ką teko patirti mūsų tautai kovoje už savo Laisvę?
Taigi, o kaip visi kovoję ir žuvę už laisvę įamžinti, įprasminti Šiauliuose? Kol kas niekaip, nors paminklas Tautos laisvei Šiauliuose turėjo stovėti mažiausiai jau prieš keletą metų. Įprasminimas ir įamžinimas kaip tik visais būdais yra stabdomas. Kaip kitaip paaiškinti mero nenorą statyti paminklą „Tautos laisvei“, nors yra ir tarybos sprendimas, projektai ir konkursai įvykę, pamatai įrengti, ir buvo lėšos iš biudžeto paskirtos, ir vyko pristatymas visuomenei, ir yra architektų pritarimas. Nors vėl turime biudžete nepanaudotų porą dešimčių milijonų eurų, tai kodėl prašo gyventojų ir įmonių paaukoti trūkstamą sumą?
Čia yra senas politikų „bajeris“, kai kažką nori sustabdyti, tai sakai, kad dar neišdiskutuota su visuomene ir dar paprašai visuomenės prisidėti finansiškai. Man atrodo, kad paminklas yra viešas reikalas ir turi būti finansuojamas iš viešų pinigų, nes gyventojai bei įmonės jau ir taip susimokėjo įvairius mokesčius viešajam gėriui kurti, tame tarpe ir paminklui statyti. Todėl raginu Šiaulių merą naudotis savo galiomis teisingiems dalykams ir įgyvendinti tarybos sprendimus ir jau seną visuomenės lūkestį pastatyti paminklą „Tautos laisvei“ miesto širdyje – skvere prie savivaldybės, kaip yra suprojektuota, suplanuota, savo laiku išdiskutuota.
Daugiau apie manipuliacijas ir nenorą straipsnyje, kurio nuoroda komentaruose.