Nacionalne manjine Grada Zagreba

Nacionalne manjine Grada Zagreba Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba
Remetinečka cesta 77c, 10000 Zagreb Koordinacijom od 2011.

Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina propisano je da dva ili više vijeća nacionalnih manjina osnovanih u istoj ili u različitim jedinicama samouprave mogu, radi usklađivanja ili unapređivanja zajedničkih interesa, osnovati koordinacije vijeća nacionalnih manjina. Koristeći ovu zakonsku mogućnost, vijeća albanske, bošnjačke, crnogorske, češke, mađarske, makedonske, slovenske i srpske naci

onalne manjine osnovala su Koordinaciju nacionalnih manjina Grada Zagreba, prihvativši Sporazum o osnivanju Koordinacije (Službeni glasnik Grada Zagreba 23/03) u prosincu 2003. Predstavnici nacionalnih manjina Grada Zagreba odlučili su sudjelovati u radu Koordinacije. Koordinacija je neprofitna pravna osoba. Članovi Koordinacije su osobe imenovane od strane vijeća nacionalnih manjina Grada Zagreba i predstavnici nacionalnih manjina Grada Zagreba koji pristupe Koordinaciji. Koordinacija donosi statut, poslovnik, program rada, financijski plan, završni račun te druge odluke važne za nacionalne manjine Grada Zagreba. Vijeća i predstavnici nacionalnih manjina mogu ovlastiti Koordinaciju da, u njihovo ime, poduzima mjere iz njihove nadležnosti. rukovodi Predsjedništvo Koordinacije u sastavu:
- Zoltan Balaž-Piri, predsjednik Koordinacije;
- Raman Fazlievski, zamjenik predsjednika Koordinacije;
- Raško Ivanov, zamjenik predsjednika Koordinacije. Adresa Koordinacije: Remetinečka cesta 77c, Zagreb
Telefon/fax: 01/ 6521 533

ODRŽANA MANIFESTACIJA PRIČAJ MI NA SVOM JEZIKU 2025.Tekst: Slavica ŠarovićFoto: Slavica Šarović8. ožujka 2025. Manifesta...
11/03/2025

ODRŽANA MANIFESTACIJA PRIČAJ MI NA SVOM JEZIKU 2025.
Tekst: Slavica Šarović
Foto: Slavica Šarović
8. ožujka 2025.

Manifestacija “Pričaj mi na svom jeziku 2025.” u kojoj su sudjelovali učenici osnovnih i srednjih škola, pripadnici nacionalnih manjina Grada Zagreba i Zagrebačke županije, polaznici materinskog jezika po modelu A i C Ministarstva znanosti i obrazovanja, na albanskom, bosanskom, češkom, mađarskom, makedonskom, poljskom, ruskom, srpskom i ukrajinskom jeziku, održana je danas u kino dvorani Studentskog doma „Stjepan Radić“ u Zagrebu. Ta se manifestacija održava već godinama povodom Međunarodnog dana materinskog jezika koji se obilježava 21. veljače, ali ovoga p**a realizirana je s malim zakašnjenjem.

-Pozdravljam vas u ime Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba koja je organizator ovoga susreta. Danas predstavljamo naše prekrasne jezike i imamo prigodu vidjeti raznolikost. Drago mi je da se tradicionalno nastavljamo okupljati ovim povodom i pozivam djecu i profesorice, a i roditelje bez kojih ništa od ovoga ne bi bilo, da ustrajemo na ovom putu. Nismo zaboravili ni da je danas Dan žena, od srca ga čestitam ženama i pozivam profesorice na pozornicu da im uručimo cvijeće – rekao je Armin Hodžić, saborski zastupnik i predsjednik Koordinacije. Učenici devet nacionalnih manjina govorili su o svojoj matičnoj domovini i recitirali pjesme na materinskom jeziku, glumili su u predstavama koje su pripremili zajedno sa svojim učiteljicama i plesali uz nacionalnu glazbu.
(www.nacionalnemanjine.hr)

HVALA MEDIJIMATekst: Slavica ŠarovićFoto: Slavica Šarović i Nenad Jovanović, NovostiTelevizija Z1, Radio Sljeme i portal...
30/01/2025

HVALA MEDIJIMA
Tekst: Slavica Šarović
Foto: Slavica Šarović i Nenad Jovanović, Novosti

Televizija Z1, Radio Sljeme i portal udruga-rotor.hr dobili su zahvalnice koje Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba dodjeljuje najzaslužnijim medijima za praćenje manjinskih događaja u Zagrebu u protekloj godini. Zahvalnice je uručio Armin Hodžić, predsjednik Koordinacije. Nakon dodjele zahvalnica održane 29. siječnja u Novinarskom domu u Zagrebu. Nakon dodjele zahvalnica obilježio se Međunarodnoga dana vjerskih sloboda.
-Zahvaljujemo medijima koji nas redovito prate i izvješćuju o svemu onome što nacionalne manjine na području Zagreba čine. Povodom Međunarodnog dana vjerskih sloboda svojim prisustvom ovdje šaljemo poruku važnosti očuvanja vjerskih sloboda koje su iznimno važne – rekao je Hodžić.
Uz veleposlanike Češke, Slovenije, Izraela, Mađarske, BiH i Turske, događaju su prisustvovali Tanja Horvatin, voditeljica Odjela za nacionalne manjine iz Ureda za međugradsku i međunarodnu suradnju i promicanje ljudskih prava Grada Zagreba, predstavnici vjerskih zajednica te predsjednici vijeća i predstavnici nacionalnih manjina Grada Zagreba.

PROMOCIJOM KNJIGE PROSLAVLJEN DAN KOORDINACIJE VIJEĆA I PREDSTAVNIKA NACIONALNIH MANJINA GRADA ZAGREBATekst: Slavica Šar...
30/01/2025

PROMOCIJOM KNJIGE PROSLAVLJEN DAN KOORDINACIJE VIJEĆA I PREDSTAVNIKA NACIONALNIH MANJINA GRADA ZAGREBA
Tekst: Slavica Šarović
Foto: Slavica Šarović

Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba je 9. prosinca u Češkom narodnom domu obilježila Međunarodni dan ljudskih prava i Dan Koordinacije. Tim povodom predstavljena je knjiga Udruge nacionalnih manjina u gradu Zagrebu dr. sc. Filipa Škiljana.
Otvarajući program proslave, tajnik Koordinacije Zoltan Balaž Piri podsjetio je da je Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba osnovana 10. prosinca 2003. godine o čemu su odluku donijela sva vijeća i svi predstavnici nacionalnih manjina u Gradu Zagrebu, ukupno njih dvadeset: albanske, austrijske, bošnjačke, bugarske, crnogorske, češke, mađarske, makedonske, njemačke, poljske, romske, rusinske, ruske, slovačke, slovenske, srpske, talijanske, turske, ukrajinske i židovske. Za Dan Koordinacije odabran je 10. prosinca kada se obilježava i Međunarodni dan ljudskih prava.
Dan Koordinacije čestitao je prisutnima Tibor Varga, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH, ističući kako je ta institucija, odnosno Vlada RH, povećala sredstva za realizaciju programa kulturne autonomije nacionalnih manjina za iduću godinu. -Nemamo puno koordinacija u Hrvatskoj, ova u Zagrebu je jedna od najvažnijih, a to se vidi i po djelovanju – rekao je Varga.
Predsjednik Koordinacije Armin Hodžić istaknuo je da malo županija u Hrvatskoj ima manjinske koordinacije. -Mi se možemo pohvaliti produktivnim djelovanjem, a jedno od tih djela je i ova knjiga koja promovira rad nacionalnih manjina u Zagrebu. Djelujemo kroz niz projekata i jako mi je drago da smo sve uspjeli zapisati i sistematizirati kroz knjige. Nama je važno da ostane zapisano što su vrijedni ljudi tijekom proteklih dvadeset godina radili i to ne samo u interesu nacionalnih manjina nego i grada Zagreba – rekao je Hodžić te naveo da su sredstva za iduću godinu značajno povećana što znači da će manjine moći raditi na više kulturnih projekata nego dosad. Zahvalio je kolegama u Koordinaciji na suradnji, ali i svima onima koji su pridonijeli radu tijekom proteklih 21 godinu.
Knjiga Udruge nacionalnih manjina u gradu Zagrebu četvrta je u nakladi Koordinacije, a autor Škiljan pojasnio je kako je do nje došlo. -Kada sam prije nekoliko godina radio istraživanje o nacionalnim manjinama našao sam adresar udruga. Tada sam pomislio kako bi bilo zgodno istražiti i obraditi tu temu budući da ima jako puno tih udruga u Zagrebu. Prije otprilike godinu i pol dana predložio sam Zoltanu Balažu Piriju da to napravimo, a onda je to prihvatio i Armin Hodžić. Počeo sam prikupljati informacije o udrugama, za neke nisam imao nikakvih podataka pa sam obavio intervjue s njihovim predsjednicima. Najteže je bilo pokupiti podatke za romske udruge, bilo je jako puno udruga koje nisu funkcionirale te sam morao razabrati koje rade, a koje ne. Neke udruge stare su više od stotinu godina, a neke samo nekoliko mjeseci, ali svaka na svoj način predstavlja svoju manjinu. Činjenica je da udruge manjina koje imaju veći broj članova više rade, kao i one čiji su članovi mlađi. Postoje različiti oblici i razlozi udruživanja; udruge žena, učiteljske udruge, kazališno-scenske udruge, braniteljske udruge, folklorne udruge, udruge znanstvenika, udruge izviđača… – rekao je Škiljan te istaknuo da se mlađi pripadnici manjina rjeđe aktiviraju u udrugama jer nemaju slobodnog vremena.
Među uzvanicima bili su predstavnici nekoliko veleposlanstava, veleposlanik Češke u Hrvatskoj Milan Hovorka, saborski zastupnik Vladimir Bilek, i izaslanica gradonačelnika Zagreba Jana Radić, pomoćnica pročelnice za ljudska prava, civilno društvo i nacionalne manjine.

GLAZBA, FOLKLOR I AUTOHTONA KUHINJA MANJINA OKUPIRALI ZRINJEVACTekst: Slavica ŠarovićFoto: Slavica ŠarovićManifestacija ...
30/01/2025

GLAZBA, FOLKLOR I AUTOHTONA KUHINJA MANJINA OKUPIRALI ZRINJEVAC
Tekst: Slavica Šarović
Foto: Slavica Šarović

Manifestacija Dani nacionalnih manjina Grada Zagreba održana je 29. rujna u Glazbenom paviljonu na Zrinjevcu u Zagrebu u organizaciji Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba. Ovo je 11. put kako se manifestacija održala, a u programu je sudjelovalo šesnaest nacionalnih manjina: albanska, bošnjačka, crnogorska, češka, mađarska, makedonska, romska, slovenska, srpska, bugarska, poljska, rusinska, slovačka, talijanska, turska i ukrajinska. Manjine su predstavile svoju tradiciju kroz običaje, glazbu i folklor, narodne nošnje, nakladništvo i etno kuhinju.

Brojnim sudionicima programa i publici obratili su se saborski zastupnik Armin Hodžić, predsjednik Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba, Tibor Varga, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH, i saborski zastupnik Luka Korlaet, dogradonačelnik Zagreba.

-Ovo je dan koji smo željno iščekivali kako bismo još jednom pokazali gradu Zagrebu bogatstvo koje ima – rekao je Hodžić te istaknuo da manifestacija osim kulturnih sadržaja nudi i gastronomske.

-Drago mi je da ova manifestacija ide iz godine u godinu. Savjet za nacionalne manjine RH je krovno tijelo manjina i ove godine financiramo više od 1200 programa diljem Hrvatske. Upoznajemo se s tradicijom manjina kroz kulturno stvaralaštvo i nacionalnu kuhinju što zbližava većinsko stanovništvo i nacionalne manjine – rekao je Varga.

Manifestaciju je službeno otvorio Korlaet ističući da se danas slavi zajedništvo i podsjetio na doprinos pripadnika nacionalnih manjina razvoju Zagreba. – Zagreb je mozaik različitosti koje danas ovdje slavimo – rekao je Korlaet.

Potom je svaka manjina predstavila svoje narodne nošnje te folklor i glazbu. Albance je predstavljalo Albansko kulturno društvo u Hrvatskoj „Shkendija“, Bošnjake BKUD Sevdah Zagreb, Crnogorce zbor Montenegro, Čehe zbor Bohemia i folklorna skupina Jeteliček, Mađare KUD „Ady Endre“, Makedonce „Ohridski biser“ iz Zagreba, Poljake vokalna grupa Wisla, Rusine KUD Joakim Govlja iz Mikluševaca, Slovence Mješoviti pjevački zbor Slovenskog doma Zagreb, Srbe folklorna skupina SKD „Prosvjeta“ iz Garešnice, a Ukrajince ansambl Ščedryk. Poseban dio programa odnosio se na autohtonu kuhinju manjina koju je publika mogla kušati obilazeći štandove na kojima su manjine nudile razne delicije.

Dani nacionalnih manjina Grada Zagreba održani su pod pokroviteljstvom gradonačelnika Tomislava Tomaševića. Obilježavanje je trebalo trajati dva dana, ali je zbog kiše 28. rujna otkazan program predstavljanja nastave na jezicima nacionalnih manjina u kojem je osam nastavnih skupina trebalo predstaviti osam jezika. (www.nacionalnemanjine.hr)

Obilježavanje Dana materinskog jezika - PRIČAJ MI NA SVOM JEZIKU 2024.
20/03/2024

Obilježavanje Dana materinskog jezika - PRIČAJ MI NA SVOM JEZIKU 2024.

MANIFESTACIJA PRIČAJ MI NA SVOM JEZIKU 2024. OKUPILA JE VIŠE OD STO UČENIKA16. ožujka 2024. Manifestacija Pričaj mi na s...
20/03/2024

MANIFESTACIJA PRIČAJ MI NA SVOM JEZIKU 2024. OKUPILA JE VIŠE OD STO UČENIKA
16. ožujka 2024.

Manifestacija Pričaj mi na svom jeziku 2024., u kojoj su sudjelovali učenici osnovnih i srednjih škola pripadnici nacionalnih manjina Grada Zagreba i Zagrebačke županije, polaznici materinskog jezika po modelu B i C Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, održana je 16. ožujka u kino dvorani Studentskog doma Stjepan Radić u Zagrebu. Upriličena je povodom Međunarodnog dana materinskog jezika, koji se obilježava 21. veljače, a ove je godine održana deseti put zaredom.

Organizirala ju je Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba, a sudjelovalo je više od sto učenika na albanskom, bosanskom, češkom, mađarskom, makedonskom, poljskom, ruskom, srpskom i ukrajinskom jeziku sa svojim učiteljicama Melitom Orešković, Almom Halilović, Marinom Kolaček Novosel, Despinom Velčovskom Velinski, Ivanom Brezovec, Hajnalkom Molnar, Hajnalkom Draganić, Katalin Urkom-Lorencz, Katarzynom Ewom Rudzinskom, Oksanom Pinchuk, Madinom Umarovom, Valentinom Pipinić, Jasminom Veldić i Majom Burger.

Manifestaciju Pričaj mi na svom jeziku 2024. otvorio je Armin Hodžić, predsjednik Koordinacije, a prisutnima se obratila i Liljana Klašnja, voditeljica Odjela za nacionalne manjine Grada Zagreba koja je govorila o važnosti učenja materinskog jezika. Program je započeo nastupom učenika ukrajinske nacionalne manjine koji su govorili o svojoj domovini, potom su učenici mađarske, češke, ruske, makedonske, bošnjačke, poljske, srpske i albanske nacionalne manjine izveli program na svojim materinskim jezicima. Recitirali su, pjevali i glumili te na kraju su svi zajedno održali jednu točku programa. Manifestaciji su prisustvovali predsjednici vijeća i predstavnici nacionalnih manjina Zagreba i Zagrebačke županije.(www.nacionalnemanjine.hr)

MEDIJI I NOVINARI DOBILI ZAHVALNICETekst: Slavica ŠarovićFoto: Slavica Šarović25. siječnja 2024.  Koordinacija vijeća i ...
20/03/2024

MEDIJI I NOVINARI DOBILI ZAHVALNICE
Tekst: Slavica Šarović
Foto: Slavica Šarović
25. siječnja 2024.

Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba danas je podijelila zahvalnice najzaslužnijoj medijskoj kući, emisiji i novinaru za praćenje manjinskih događanja u Zagrebu u protekloj godini. Dobili su ih Željka Mandić (HRT), Hana Gelb (Prizma) i Nikša Maravić (Otvorena televizija). Zahvalnice im je u Novinarskom domu u Zagrebu uručio Armin Hodžić, predsjednik Koordinacije. Istodobno je održan program povodom Međunarodnoga dana vjerskih sloboda, koji se obilježava posljednje subote u siječnju, a ove godine je to 27. siječnja, u kojem su sudjelovali predstavnici nekih vjerskih zajednica koje djeluju u Hrvatskoj.

-Mediji su naš most prema građanima Zagreba i Hrvatske, bez njih ne bismo mogli kanalizirati jasne odrednice svojega vjerskoga i nacionalnog identiteta. Suradnja s medijima je izuzetno važna jer prenose naše poruke hrvatskoj javnosti. Ovo je još jedan primjer u kojemu imamo prigodu vidjeti bogatstvo različitosti u Zagrebu u kojemu živimo i djelujemo. Svaka nacionalna manjina, kao i svaka vjerska zajednica donosi običaje i kulturu po kojoj živimo u Hrvatskoj koju smo prihvatili kao svoju domovinu – rekao je Hodžić i zahvalio medijima na podršci manjina.

Među uzvanicima bili su predstavnici nekoliko veleposlanstava, Tibor Varga, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH, Ljiljana Klašnja, voditeljica Odjela za nacionalne manjine Grada Zagreba, Tanja Horvatin iz Ureda za međugradsku i međunarodnu suradnju i promicanje ljudskih prava Grada Zagreba, te predsjednici vijeća i predstavnici nacionalnih manjina Grada Zagreba.(www.nacionalnemanjine.hr)

Događaji Istaknuto  MEDIJI I NOVINARI DOBILI ZAHVALNICE Tekst: Slavica Šarović Foto: Slavica Šarović 25. siječnja 2024. nacionalnemanjinehr Albanci, Austrijanci, Bošnjaci, Bugari, Česi, Crnogorci, Mađari, Makedonci, Nijemci, Poljaci, Romi, Rusi, Rusini, Slovaci, Srbi, Talijani, Turci, Ukr...

SVEČANOM SJEDNICOM OBILJEŽNO 20 GODINA DJELOVANJA KOORDINACIJETekst: Slavica ŠarovićFoto: Slavica Šarović10. prosinca 20...
20/03/2024

SVEČANOM SJEDNICOM OBILJEŽNO 20 GODINA DJELOVANJA KOORDINACIJE
Tekst: Slavica Šarović
Foto: Slavica Šarović
10. prosinca 2023.

Prije dvadeset godina, 10. prosinca 2003. osnovana je Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba, a danas je u Novinarskom domu u Zagrebu održavanjem njene svečane sjednice obilježena ta obljetnica i Dan Koordinacije, koji se obilježava 10. prosinca kada je i Međunarodni dana ljudskih prava. Svečanosti su prisustvovali predsjednici vijeća i predstavnici nacionalnih manjina Grada Zagreba, a njima se obratio Boris Milošević, zamjenik predsjednika Koordinacije. -Koordinacija je osnovana kako bismo bili jači u zagovaranju svojih prava prema Gradu Zagrebu, ali i prema javnosti. Cijelo to vrijeme u ovih dvadeset godina imali smo podršku i razumijevanje Grada Zagreba i na tome im hvala. To ne znači da je sve riješeno, ali imamo otvorenu komunikaciju da sve probleme riješimo dijalogom. Grad Zagreb je postavio visoke standarde kod osiguranja sredstava, opreme za rad i svih drugih potrebnih stvari što se tiče poštivanja prava manjina. U Zagrebu žive sve nacionalne manjine popisane Ustavom, njih 22, a 19 ih je organizirano u vijeća i predstavnike. Status predstavnika već dugo je problem, ali vjerujemo da će uskoro biti riješen – rekao je Milošević.

Predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH Tibor Varga, istaknuo je da to krovno tijelo za nacionalne manjine potiče kulturnu autonomiju, što mu je osnovni posao, ali mogu mu se postavljati pitanja od značaja za sve manjine. -Moja vrata su otvorena, možemo neke inicijative pokrenuti, ustavni zakon je tako zamišljen da imamo predstavnike nacionalnih manjina na nacionalnoj razini u Saboru, a predsjednike vijeća i predstavnike manjina na lokalnoj razini. Možemo održavati okrugle stolove i radionice zajedno s Ministarstvom uprave po županijama – rekao je Varga te istaknuo dobru suradnju Savjeta s Gradom Zagrebom po pitanju manjinskih prava.

Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Zagreba, rekao je da Grad Zagreb daje puni doprinos poštivanju ljudskih prava i nacionalnih manjina. -Grad će nastaviti podršku nacionalnim manjinama u svemu onome što čini nacionalni identitet manjina – izjavio je Korlaet te najavio akcijski plan za integraciju romske manjine čiji je najveći problem je stambeno zbrinjavanje.

Obilježavanju 20. obljetnice Koordinacije prisustvovali su predstavnici nekoliko veleposlanstava u Hrvatskoj, Ljiljana Klašnja, voditeljica Odjela za nacionalne manjine Grada Zagreba, članovi Savjeta za nacionalne manjine RH, te predsjednici vijeća i predstavnici manjina. Na kraju programa Koordinacija je podijelila zahvalnice predstavnicima veleposlanstava. (www.nacionalnemanine.hr)

Događaji Istaknuto  SVEČANOM SJEDNICOM OBILJEŽNO 20 GODINA DJELOVANJA KOORDINACIJE Tekst: Slavica Šarović Foto: Slavica Šarović 10. prosinca 2023. nacionalnemanjinehr Albanci, Austrijanci, Bošnjaci, Bugari, Česi, Crnogorci, Mađari, Makedonci, Nijemci, Poljaci, Romi, Rusi, Rusini, Slovaci...

MAGIJA GLAZBE I MIRISA MANJINSKE KUHINJE NA ZRINJEVCUTekst: Slavica ŠarovićFoto: Slavica Šarović1. listopada 2023. Drugi...
20/03/2024

MAGIJA GLAZBE I MIRISA MANJINSKE KUHINJE NA ZRINJEVCU
Tekst: Slavica Šarović
Foto: Slavica Šarović
1. listopada 2023.

Drugi i završni dan manifestacije Dan nacionalnih manjina Grada Zagreba na na kojoj je sudjelovalo šesnaest nacionalnih manjina: albanska, bošnjačka, crnogorska, češka, mađarska, makedonska, romska, slovenska, srpska, bugarska, poljska, rusinska, slovačka, talijanska, turska i ukrajinska, koje su predstavile svoje tradicionalne običaje, nošnje, folklorno i glazbeno stvaralaštvo, nakladništvo, te autohtona jela etno kuhinje, održan je danas na Zrinjevcu u Zagrebu. Radi se o tradicionalnoj manifestaciji, ove godine održana je trinaesti put, koju organizira Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba.

-Ova manifestacija predstavlja bogatstvo čija vrijednost se ne može izmjeriti. Na šesnaest različitih štandova možete se upoznati sa šesnaest različitih kultura i nacionalnih identiteta. Danas pokazujemo bogatstvo kulture kroz nastupe folklornih društava i zborova. Ovo što nudi Zagreb rijetko gdje možete naći i cilj ovakvih manifestacija je da se naši sugrađani koji nisu pripadnici nacionalnih manjina upoznaju s našom kulturom, a vidimo i da za to vlada veliki interes – rekao je Armin Hodžić, predsjednik Koordinacije.

Prisutnima se obratio i Tibor Varga, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH. -Savjet za nacionalne manjine je krovno tijelo države i sufinancira programe manjina. Ako ćemo pogledati unazad 150 godina, pripadnici nacionalnih manjina su svojim radom pridonijeli u kulturi, umjetnosti, arhitekturi… Zagreba. Imamo i brojne knjige koje dokumentiraju kako su manjine svojim radom doprinijele razvoju grada Zagreba. Kroz ove štandove vidjet ćete to bogatstvo; knjige koje izdaju udruge nacionalnih manjina i kulinarske specijalitete. Hvala im na tome i na čuvanju svoje tradicije i kulture – rekao je Varga. Izaslanik gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića, koji je pokrovitelj ove manifestacije, bio je Luka Korlaet, koji je poručio da je jako važno očuvati identitet, ali i osjećati se punopravnim građaninom/kom Zagreba te da Grad Zagreb podupire manjine.

Nakon pozdravnih govora održana je revija tradicionalnih nošnji manjina: albanske, bošnjačke, bugarske, crnogorske, češke, mađarske, makedonske, poljske, romske, rusinske, slovačke, slovenske, srpske i ukrajinske, a potom je uslijedio glazbeni program u kojemu je sudjelovalo deset manjina. Zbor „Montenegro“ pod vodstvom harmonikaša Edina Džaferagića izveo je nekoliko crnogorskih narodnih pjesama u pratnji Bojana Radulovića na gitari, bošnjački ženski zbor Bulbuli kojim je ravnao Ismet Kurtović otpjevao je nekoliko sevdalinki, Mađare su predstavili folklorna dječja skupina „Szederke“ MKD „Ady Endre“ iz Zagreba koju vodi Eva Grah i citraški orkestar pod vodstvom Zoltana Balaža Pirija. Nekoliko ukrajinskih pjesama pjevali su vokalno instrumentalni ansambl „Sinje nebo“ Ukrajinske zajednice Grada Zagreba i solistica Arina Del, te ansambl Ščedryk. Dječja folklorna skupina Zagrebačko sunčeko koja djeluje u okviru Češke besede Zagreb plesala je ples Škoda lasky, a MKD „Ohridski biser“ Zagreb otpjevao je nekoliko makedonskih narodnih pjesama. Albansku manjinu predstavila je folklorna instrumentalna skupina Reka e Eporme iz Gornje Reke u Sjevernoj Makedoniji. Stanovnici toga mjesta poznati su po posebnoj albanskoj narodnoj nošnji i proizvodnji glazbenih instrumenata poput kavala i gajdi. Poljsku manjinu predstavila je vokalna skupina „Wisla“ Poljske udruge „Mikolaj Kopernik“ iz Zagreba, a zbor Slovenskog doma Zagreb otpjevao je nekoliko veselih pjesama među kojima Slovenija odkod lepote tvoje i Serbus Zagreb moj tijekom kojih su neki u publici i zaplesali. Glazbeni program završen je ojkanjem muške pjevačke skupine SKD Prosvjeta Pododbora Zagreb pod vodstvom Branka Brkljača.

Osim narodnim nošnjama, folklorom i glazbom, manjine su se predstavile i tradicionalnom kuhinjom na štandovima na kojima je bilo svega od gulaša koji su Mađari kuhali na licu mjesta i publici podijelili čak 230 porcija do bureka, baklave, tufahija i ostalih bošnjačkih slastica koje su same priredile Bulbulice. Dok su one prekrasno pjevale na pozornici, kod bošnjačkog štanda bio je dugi red onih koji su se željeli osladiti. Ni ostali štandovi nisu zaostajali u ponudi, gužva je bila i oko srpskog, slovenskog, makedonskom, ukrajinskog, crnogorskog, češkog…, a Romi su osim hrane izložili i novine, biltene i knjige koje izlaze u nakladi njihovih udruga i Vijeća. Program je bio zanimljiv i dinamičan, manjinska priča raznovrsna i edukativna, a manifestacije je završila porukom – vidimo se i iduće godine. (www.nacionalnemanjine.hr)

Događaji Istaknuto  MAGIJA GLAZBE I MIRISA MANJINSKE KUHINJE NA ZRINJEVCU Tekst: Slavica Šarović Foto: Slavica Šarović 1. listopada 2023. nacionalnemanjinehr Albanci, Bošnjaci, Bugari, Česi, Crnogorci, Mađari, Makedonci, Poljaci, Romi, Rusini, Slovaci, Slovenci, Srbi, Talijani, Turci, Ukra...

ŠALOM, AHOJ, SZIA, DOBRI DEN, CZESCTekst: Slavica ŠarovićFoto: Slavica Šarović30. rujna 2023.  Obilježavanje Dana Koordi...
20/03/2024

ŠALOM, AHOJ, SZIA, DOBRI DEN, CZESC
Tekst: Slavica Šarović
Foto: Slavica Šarović
30. rujna 2023.
Obilježavanje Dana Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba počelo je 30. rujna na Zrinjevcu u Zagrebu programom Učionice manjijnskih jezika na otvorenom i predstavljanjem materinskih jezika osam nacionalnih manjina. U programu su sudjelovali učenici manjinskih jezika koji uče jezik manjine kojoj pripadaju u dopunskoj nastavi u osnovnim i srednjim školama po modelu B i C Ministarstva obrazovanja i znanosti RH, a predstavljeni su: albanski, bosanski, češki, hebrejski, mađarski, makedonski, poljski i ukrajinski jezik. Manifestaciju je otvorio predsjednik Koordinacije Armin Hodžić koji je istaknuo važnost njegovanja materinskog jezika i učiteljici Maji Burger, koja je osmislila jezični program, uručio zahvalnicu. Sudionici programa recitirali su, pjevali i izveli kazališne predstave na manjinskim jezicima koje su pripremili sa svojim učiteljima/cama. Neki od sudionika programa bili su odjeveni u narodne nošnje, svaka manjina izvela je dvije-tri točke, a na osam štandova izloženi su likovni radovi učenika i knjige na manjinskim jezicima. Organizator programa je Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba, a pokrovitelj je Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba. (www.nacionalnemanjine.hr)

Događaji Istaknuto  ŠALOM, AHOJ, SIZA, DOBRI DEN, CZESC Tekst: Slavica Šarović Foto: Slavica Šarović 30. rujna 2023.1. listopada 2023. nacionalnemanjinehr Albanci, Bošnjaci, Česi, Mađari, Makedonci, Poljaci, Ukrajinci, Židovi Obilježavanje Dana Koordinacije vijeća i predstavnika nacion...

Obilježavanje MEĐUNARODNOG DANA MATERINSKOGA JEZIKAU subotu, 4. ožujka u Češkom narodnom domu u Zagrebu učenici albansko...
13/03/2023

Obilježavanje MEĐUNARODNOG DANA MATERINSKOGA JEZIKA

U subotu, 4. ožujka u Češkom narodnom domu u Zagrebu učenici albanskog, bosanskog, češkog, mađarskog, makedonskog, poljskog, srpskog i ukrajinskog jezika i kulture Grada Zagreba i Velike Gorice s učiteljicama po 9. p**a su organizirali priredbu povodom obilježavanje MEĐUNARODNOG DANA MATERINSKOGA JEZIKA. Na mađarskom jeziku su program pripremini učenici dvojezične razredne skupine iz Osnovne škole Ivana Gundulića, koji pohađaju nastavu po modelu „B“ kao i polaznici njegovanja jezika i kultur epo modelu „C“ iz osnovnih i srednjih škola u Zagrebu. Zjednička točka koju su prikazali učenici je bila poznaca pjesmica „Bratec Martin“.

MATERINSKI JEZIK JE TEMELJ IDENTITETA
Tekst: Slavica Šarović
Foto: Slavica Šarović
Učenici, pripadnici albanske, bosanske, češke, mađarske, makedonske, poljske, srpske i ukrajinske nacionalne manjine sa svojim su nastavnicama materinskog jezika 4. ožujka u Češkom narodnom domu u Zagrebu održali program “Pričaj mi na svom jeziku 2023.“ Sudjelovalo je 120 učenika iz četrnaest osnovnih škola i gimnazija iz Zagreba i Zagrebačke županije polaznika materinskog jezika po modelu B i C Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, a programom je obilježen Međunarodni dan materinskog jezika. Nastavnici i polaznici manjinskih jezika već devetu godinu zaredom organiziraju ovaj program, a začetnica obilježavanja Međunarodnog dana materinskog jezika je Melita Orešković, nastavnica albanskog jezika i kulture u OŠ Eugena Kumičića u Velikoj Gorici i tajnica Vijeća albanske nacionalne manjine Grada Zagreba. Kao i svake godine dosad program je organiziran uz potporu Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba.
Predsjednik Koordinacije Juraj Bahnik u obraćanju prisutnima istaknuo je važnost učenja materinskog jezika, a učenici su recitiranjem pjesama iz nacionalnih književnosti i scenskim nastupima pokazali kako manjine njeguju svoj materinski jezik. U programu su nastupili i polaznici najstarije škole manjinskog jezika Češke dopunske škole koja djeluje u okviru Češke besede Zagreb i ove godine obilježava 100 godina postojanja. Ostale škole manjinskih jezika nisu niti približno toliko dugovječne, primjerice tek ove godine otvorena je škola makedonskoga jezika za učenike s područja Zagrebačke županije. Veliko zanimanje vladalo je za ovaj program, dvorana je bila ispunjena do posljednjega mjesta, a mnogi su dvosatnu predstavu pratili stojeći.
Među uzvanicima bili su predstavnici diplomatskog zbora u Zagrebu, izaslanica Grada Zagreba Ana Marija Filko i Milan Vukelić, načelnik Sektora za obrazovanje na jeziku i pismu nacionalnih manjina Ministarstva znanosti i obrazovanja. (www.nacionalnemanjine.hr)

VII Skijaško natjecanje nacionalnih manjina Grada Zagreba 2023.U nedjelju, 26. veljače na Sljemenu održano je sedmo natj...
28/02/2023

VII Skijaško natjecanje nacionalnih manjina Grada Zagreba 2023.

U nedjelju, 26. veljače na Sljemenu održano je sedmo natjecanju u skijanju (veleslalomu) za pripadnike nacionalnih manjina Grada Zagreba. Natjecanje je započelo na inicijativu Poljske škole u Zagrebu, a održava se u organizaciji Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba uz podršku Zagrebačkog skijaškog saveza i Sportskog saveza Grada Zagreba. Natjecalo se u 5 kategorija u amaterskom veleslalomu: početnici, pioniri, juniori, žene i muškarci. Ovo je bila odlična prilika osim natjecanja i za druženje pripadnika nacionalnih manjina na zagrebačkoj gori u pravoj zimskoj idili. Prekrasno je što nadomak grada uspijevamo organizirati skijaško natjecanje, a što možemo zahvaliti Gradu Zagrebu i djelatnicima Skijališta Sljeme.
Medalje najbržima je dodijelila predsjednica Odbora za nacionalne manjine Gradske skupštine Grada Zagreba, gospođa Marta Kiš.

Address

Remetinečka Cesta 77c
Zagreb
10020

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Nacionalne manjine Grada Zagreba posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share