15/05/2016
Na današnji dan, prije 24 godine naši heroji Ivan Selak i Ivica Ivandić sa dva su MiG-a 21 prebjegli na hrvatsku stranu.
Ovo je dio priče:
Dio eskadrile, s osam MiG-ova 21 po četiri para, u kojemu je letio i pukovnik Ivandić, uvježbavao je program za obilježavanje „Dana vazduhoplovstva JRZ“. Jedan pilot je otpao zbog zdravstvenih problema i u posljednji letački par upao je brigadir Ivan Selak. Na planiranju leta Selak i Ivandić se nisu ni pogledali, nisu se željeli otkriti, ali su znali da je nastupio odlučujući trenutak. Prvi je poletio pukovnik Ivandić. Već je radio krug oko Srbije i imao problema s količinom goriva. Naime, u skladu s dogovorom čekao je radio potvrdu brigadira Selaka, inače potpuno regularnu, da je i on poletio. Kad je potvrda napokon stigla, pukovnik Ivandić je krenuo prema Splitu. Središte Dalmacije bio je logičan i najbliži izbor. Brigadir Selak se ubrzo odvojio od svog para i krenuo prema Zagrebu. Obojica su, ovisno o okolnostima, bila spremna sletjeti bilo gdje, pa i na autoput, samo da je u Hrvatskoj. Obojica su na kraju sretno sletjela, pukovnik Ivandić na Resnik, a brigadir Selak na Pleso. U Hrvatskoj se znalo, svega par osoba, da dolaze dvojica pilota, no nije se znalo ni gdje će sletjeti ni kada. MiG-21 brigadira Selaka je u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu bio znan pod imenom „Osvetnik Dubrovnika“, djelovao je tijekom cijeloga rata u Hrvatskoj, pa i nakon njega, a 2004. godine poslan je u zasluženu mirovinu.