Savez zaštite okoliša i životinja

Savez zaštite okoliša i životinja Podružnica središnje 🇭🇷 Hrvatske, Karlovačka županija. Građani Zajedno Prijave građana u slučaju potrebe prosljeđujemo nadležnim tijelima.

UDRUGA GRAĐANI ZAJEDNO
GRAĐANSKA INICIJATIVA
Savez zaštite okoliša i životinja

Naš glavni fokus je na očuvanja dobrobiti građana i okoliša. Stranica Građani Zajedno: https://www.facebook.com/profile.php?id=61584521081564

Ovlašteni smo posrednik za oglašavanje i medijske kampanje o problemima. Surađujemo s Udrugama na području RH po pitanju rješavanja problema građana, posebno problema zaštite ok

oliša i životinja. Informativni popis udruga s kojima surađujemo:
Zelena akcija
Najpoznatija organizacija za zaštitu okoliša, djeluje na nacionalnoj i međunarodnoj razini. U ime obitelji
Hrvatska građanska udruga, poznata po uspješnom skupljanju potpisa temeljem kojih je raspisan referendum u RH. Udruga Sunce Split
Fokusirana na održivi razvoj i zaštitu prirodnih resursa. Pravo na grad
Aktivno sudjeluje u zaštiti javnih prostora i urbanog okoliša. Vigilare
"Odbijamo moralne izopačenosti, rušenje obitelji, abortus i ponižavanje domovine!"

Biom
Specijalizirana za zaštitu bioraznolikosti, posebice ptica i njihovih staništa. Kuća ljudskih prava Zagreb
Platforma više udruga koje promiču ljudska prava i demokratizaciju društva. GONG
Prepoznat po promicanju demokratskih vrijednosti, političke transparentnosti i građanskog aktivizma. Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću
Bavi se dokumentiranjem kršenja ljudskih prava i kulturom sjećanja. Centar za mirovne studije (CMS)
Aktivno radi na izgradnji mirovnih i ljudskih prava u Hrvatskoj. Roda – Roditelji u akciji
Promiče prava roditelja, djece i obitelji te rodnu ravnopravnost. Udruga za samozastupanje
Zastupa prava osoba s intelektualnim teškoćama. Hrvatska mreža za beskućnike
Pomaže marginaliziranim skupinama, osobito beskućnicima. Udruga Svitanje
Fokusira se na promicanje mentalnog zdravlja i podršku oboljelima. Prijatelji životinja
Najveća udruga za prava životinja, poznata po brojnim kampanjama i edukaciji. Noina Arka
Udruga za zaštitu i udomljavanje životinja.

❗U VEZI SAMOPROZVANOG NOVINARA OGLASILA SE I ZORICA MARINA JANDRLIĆ.Situacija oko azila za životinje gospođe Anice Priba...
17/06/2026

❗U VEZI SAMOPROZVANOG NOVINARA OGLASILA SE I ZORICA MARINA JANDRLIĆ.

Situacija oko azila za životinje gospođe Anice Pribanić u Ogulinu, a koja je započela krajem 2024. godine u manipulativnoj Facebook grupi "Ogulinske informacije (nova grupa)", u međuvremenu je u potpunosti prerasla lokalne okvire i postala pitanje od šireg, pa i nacionalnog interesa u Republika Hrvatska.

Umjesto smirivanja tenzija, svjedočimo njihovoj daljnjoj eskalaciji – javni prostor preplavljen je uvredama, diskreditacijama i prijetnjama, a u posljednje vrijeme sve su češći i navodi koji upućuju na zabrinjavajuće pozive na nasilje. Takav razvoj događaja sve više zabrinjava javnost, osobito zbog mogućeg narušavanja javnog reda i mira.

U središtu cijele situacije nalaze se gospođa Pribanić, gospođa Maretić-Klarić te ogulinski veterinari, koji su, prema navodima brojnih izvora, već gotovo dvije godine izloženi kontinuiranim javnim napadima i pritiscima, prijetnjama, uvredama, ali i špijuniranju i uhođenju.

U vezi najnovijih ispada samoprozvanog novinara, oglasila se i Zorica Marina Jandrlić, inače osoba koju se samoprozvani novinar podržavao, pa čak i koristio za svoje međusobne obračune kako bi naštetio azilu za životinje. Istu osobu, sada je samoprozvani novinar diskreditirao, izvrijeđao, a na kraju i blokirao.

Naime, Zorica Marina Jandrlić navodi da joj je samoprozvani novinar neovlašteno preuzeo fotografije. (Prisjetimo se ovom prilikom samo događaja kada je samoprozvani novinar optuživao Savez za krađu fotografija, a sada je on taj koji krade fotografije.) Međutim, to nije ni važno, činjenica je da se u uradcima samoprozvanog novinara ne radi o nikakvom ozbiljnom novinarstvu, kako navodi i sama Zorica Marina Jandrlić. Podsjetimo se i činjenice da je samoprozvani novinar već nekoliko p**a, od strane Hrvatskog novinarskog društva, proglašen krivim zbog kršenja temeljnih etičkih načela novinarstva, a njegov se portal posljednjih tjedana pretvorio u portal za blaćenje azila za životinje i pisanje o jedno te istoj temi.

Nadalje, samoprozvani novinar niti jednom u posljednje dvije godine nije posjetio osobe koje terorizira. Dakle, niti jednom nije posjetio gospođu Maretić-Klarić ili gospođu Pribanić, ali i ogulinske veterinare prema kojima je upućivao gnjusne laži, uvrede, ali i prijetnje. Osoba koja se predstavlja kao "istraživački novinar" nema niti jedne fotografije azila koje napada. U objavama koristi preslike, fotografije sa "Google Maps-a" ili kadrove iz videozapisa koje objavljuju azili za životinje na svojim stranicama.

U svemu tome, kako bi izgledalo da samoprozvani novinar zastupa "gomilu mještana" koji se žale i negoduju, pomaže mu dvoje "mještana Skradnika", koji se, a koje i samoprozvani novinar već dvije godine predstavlja kao "gomilu mještana" Skradnika.
Isti slučaj je i sa gospođom Maretić-Klarić. Tamo se pak radi o jednom jedinom "mještanu" kojemu smeta azil za životinje.

Iako su prije emitiranja Tv priloga na Novoj Tv koji je doživio katastrofalan fijasko uslijedili histerični ispadi u kojima se najavljivalo da će "cijela Hrvatska saznati istinu", predvodnici progona nisu mogli ni sanjati da će upravo manipulativni Tv prilog postići upravo suprotan učinak od onoga kojeg su si oni zamišljali. Cijela hrvatska javnost čvrsto je stala uza gospođe koje se brinu i koje skrbe za napuštene životinje, a oni koji su sve to isplanirali, javno su popljuvani od gomile hrvatske javnosti što se može vidjeti u komentarima (pošto nisu obrisani kao što to radi samoprozvani novinar - briše svaki komentar koji se ne slaže s njegovim interesima).

Hrvatska javnost i dalje pruža ogromnu podršku gospođi Maretić-Klarić i gospođi Pribanić, ali i ogulinskim veterinarima i svima koji su žrtve neviđene situacije koja se odvija već gotovo dvije godine.

❗OGULIN: I DOK SE OČEKUJE NOVO OČITOVANJE PU KARLOVAČKE, TRAJE POTRAGA ZA OBIJESNIM VOZAČEM KOJI JE POČINIO TEŠKI PROMET...
17/06/2026

❗OGULIN: I DOK SE OČEKUJE NOVO OČITOVANJE PU KARLOVAČKE, TRAJE POTRAGA ZA OBIJESNIM VOZAČEM KOJI JE POČINIO TEŠKI PROMETNI PREKRŠAJ.

Nakon što smo jučer izvijestili da je Policijska uprava karlovačka izdala očitovanje na poslan zahtjev za očitovanje, izviješteno je da PP Ogulin provodi kriminalističko istraživanje te potragu za obijesnim vozačem koji je dana 9. lipnja oko 23:50 sati počinio teški prometni prekršaj u ul. Josipa Jurja Strossmayera na način da je iz ul. B. Frankopana namjerno skrenuo u zabranjeni smjer.

Teški prometni prekršaj uočili su i snimili građani koji su sa ovlaštenim suradnicima obilazili grad, kao što to rade svaku večer. Policijska uprava karlovačka upoznata je sa činjenicom da su građani Ogulina u blizini samoprozvanih noćnih klubova angažirali i zaštitarsku tvrtku za zaštitu imovine, a u Ogulinu se već godinu dana nalaze i djeluju ovlašteni suradnici s licencom MUP-a koji djeluju sukladno Zakonu o detektivima.

Podsjetimo, sutra se održava nastavak suđenja jednom od samoprozvanih noćnih klubova zbog natakanja alkohola maloljetnicima koje je iste godine utvrđeno čak dva p**a, te bi se mogla očekivati konačna presuda za ponovljeni prekršaj iste godine, a kazna s obzirom na ponovljeni prekršaj sigurno neće biti 200 eura kao prvi put, posebno iz razloga jer se radi o optužnom prijedlogu, a ne o kazni na licu mjesta.

Pozivamo sve građane koji imaju saznanja o kojem obijesnom vozaču bi se moglo raditi da svoja saznanja hitno dostave institucijama ili Savezu, te ćemo mi informacije o obijesnom vozaču dojaviti institucijama. Osnovano se sumnja da vozač ili suvozač kojega/koju je prevozio stanuje u ul. Josipa Jurja Strossmayera pošto su građani uočili da je u blizini Poljoprivredne ljekarne parkirao motocikl, a suvozač/ica zatim sišao s motocikla. Daljnji razvoj događaja nije poznat.

Građani su pokazali da će stati na kraj divljanju, desetljeću šutnje institucija i zataškavanju po Ogulinu. Učiniti će i sve da pomognu u radu policiji i ostalim institucijama, a sve u cilju da bi se prekršitelji oštro sankcionirali.

❗NE POSUSTAJE PROGON AZILA ZA ŽIVOTINJE, OGULINSKIH VETERINARA I GRAĐANA KOJI PRUŽAJU PODRŠKU GOSPOĐI PRIBANIĆ.Ponovno s...
16/06/2026

❗NE POSUSTAJE PROGON AZILA ZA ŽIVOTINJE, OGULINSKIH VETERINARA I GRAĐANA KOJI PRUŽAJU PODRŠKU GOSPOĐI PRIBANIĆ.

Ponovno se oglasila gospođa Pribanić i objavila očitovanje o tome da je u posjeti ponovno bila inspekcija.

Naime, imaginarni novinari, pseći fanatici, špijuni, "Mještani Skradnika" i ostala rulja ne posustaje sa podnošenjem lažnih prijava na račun azila za životinje. Zna se tko šalje lažne prijave, a tko vrši koordinaciju i prijenos "najnovijih informacija" iz Skradnika kako bi se te informacije mogle objaviti kao "izvanredna vijest" na portalu koji se specijalizirao za progon pojedinih azila za životinje po Hrvatskoj.

No, u isto vrijeme, prošli tjedan diljem Hrvatske otkrili su se pseći koncentracijski logori, no istraživačko novinarstvo zakasnilo je. Nije na vrijeme stiglo do tih informacija o zlostavljanju pasa, o "mještanima" tih mjesta gdje je to otkriveno. Možda je jedan od razloga jer u tim područjima gdje se otkrilo zlostavljanje pasa nema SDP-ovaca koji bi mogli sponzorirati istraživački rad, upućivanje lažnih prijava, prijetnji i poziva na nasilje.

U tim područjima očito nema niti policije nalik ogulinskoj, koja postupa po lažnim prijavama, a po potrebi se pretvara i u građevinsku inspekciju ili komunalno redarstvo. Zanimljivo je kako policija dolazi u nadzor građevinskih radova, a ne primjenjuje Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti po Ogulinu, a kamoli da vide sve ostale probleme i stanje po gradu. Psi su postali problem broj 1 Republike Hrvatske.
Ako već ogulinska policija želi raditi posao građevinske inspekcije, pozivamo ih da, dok se čeka ponovno postupanje Državnog inspektorata, posjete ugostiteljski objekt na Novoj Cesti koji vrši neregistriranu djelatnost na državnom zemljištu, tj. na terasama koje se nalaze izvan katastarske čestice iznad prirodnog ponora.

Godinu i pol dana nitko ne može stati na kraj neregistriranoj ugostiteljskoj djelatnosti na bespravno izgrađenim terasama uza prirodni ponor u Ogulinu. Cijela saga nastavila se na Visokom upravnom sudu Republike Hrvatske kojem su građani Ogulina uložili žalbu na Rješenje od Povjerenika za informiranje, a nakon što je žalba prihvaćena, cijeli postupak vraćen je na prvostupanjsko postupanje i provođenje ponovnih inspekcijskih nadzora. U međuvremenu se, tijekom otvaranja nove zemljišne knjige, "čarobno" stvorila katastarska čestica na dijelu terase koji je bio izgrađen prije 2022. kada se vršilo ponovno nadograđivanje i bespravno proširivanje. I ta čestica glasi na državu.

Situacija u Ogulinu ne pokazuje ni najmanje znakove smirivanja. Nećemo odustati od inzistiranja na provođenju zakona dok se do kraja ne sankcioniraju sve nepravilnosti. Dok se bespravne građevine ne uklone ili dok se čestice ne parceliraju i prepišu na privatnu osobu, dok se ne sankcioniraju samoprozvani noćni klubovi, dok samoprozvani noćni klub uza Hrvatske šume ne dobije Rješenje o skraćenju radnog vremena zbog natakanja alkohola djeci, dok policija počne raditi i provoditi zakon jednako prema svima i uz poznavanje svih svojih ovlasti te cijeli niz ostalih nepravilnosti o kojima pišemo.

❗NA PRIJAVU OBIJESNE, SRAMOTNE I BAHATE VOŽNJE STIGLO OČITOVANJE POLICIJSKE UPRAVE KARLOVAČKE.Nakon što je prošli tjedan...
16/06/2026

❗NA PRIJAVU OBIJESNE, SRAMOTNE I BAHATE VOŽNJE STIGLO OČITOVANJE POLICIJSKE UPRAVE KARLOVAČKE.

Nakon što je prošli tjedan u Ogulinu uočen teški prometni prekršaj iz čl. 49. st. 2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama kažnjiv po st. 4. istog čl. 49., a koji je dana 9. lipnja oko 23:50 sati zabilježen u Ogulinu, zatraženo je očitovanje PU karlovačke kako bi se građani informirali o stanju prijave.

Prema odgovoru, Policijska postaja Ogulin provodi kriminalističko istraživanje i potragu za obijesnim vozačem koji je namjerno skrenuo u zabranjeni smjer i time počinio teški prometni prekršaj i ugrozio cjelokupni promet.

Obijesni vozač morati će snositi odgovornost za počinjenu nezakonitost. Građani će učiniti sve da pomognu u otkrivanju identiteta vozača, a osnovano se sumnja da vozač ili suvozač(ica) koju/kojega je prevozio stanuje u ul. Josipa Jurja Strossmayera pošto se parkirao kod obližnje Poljoprivredne ljekarne te je tada suvozač sišao sa motocikla.

❗ZAVRŠENO PRIKUPLJANJE INFORMACIJA OD GRAĐANA OGULINA O DESETLJEĆU ŠUTNJE INSTITUCIJA PO OGULINU. SDP-ovci ZASLUŽNI ZA S...
15/06/2026

❗ZAVRŠENO PRIKUPLJANJE INFORMACIJA OD GRAĐANA OGULINA O DESETLJEĆU ŠUTNJE INSTITUCIJA PO OGULINU. SDP-ovci ZASLUŽNI ZA STANJE KOJE JE ESKALIRALO.

U Ogulinu je jučer navečer završeno trodnevno prikupljanje informacija, obilasci grada, razgovori s nacionalnim novinarima te audio-vizualno dokumentiranje stanja.

Prikupljeno je preko 50 GB digitalnih materijala (fotografija, video-zapisa, intervjua, svjedočanstava,...) te preko 100 pismenih materijala.

Ni obilasci grada s novinarima nisu prošli bez zaticanja prometnih prekršaja i divljanja po cestama, posebice od strane radnih strojeva i motocikala. Tek što je prva ekipa stigla u Ogulin putem video-snimke zabilježen je teški prometni prekršaj u ul. Josipa Jurja Strossmayera gdje je motocikl namjerno ušao u jednosmjernu ulicu, dakle u zabranjeni smjer. Očekuje se reakcija i očitovanje PU karlovačke, odnosno PP Ogulin koja, kako su građani saznali, provodi istraživanje. Naime, obijesni vozač koji je prevozio putnika na stražnjem sjedalu, dana 9. lipnja oko 23:50 sati krećući se ulicom B. Frankopana iz smjera centra grada, skrenuo je u jednosmjernu ulicu te se zaustavio nasuprot Obrtničke i tehničke škole Ogulin, nakon čega je suvozač sišao sa motocikla, a vozač ga je vjerojatno parkirao. Osnovano se sumnja da je putnik bila ženska osoba, a motocikl zelene boje. Sva saznanja, kao što je već spomenuto, predana su policiji.

Ovo je još jedan dokaz nerada PP Ogulin. Tijekom obilaska novinara s građanima, niti jednom u sat i pol nije uočeno policijsko vozilo, a vrlo vjerojatno niti njihovo civilno vozilo. To potvrđuje sumnje građana i negodovanje na rad PP Ogulin. Kako je moguće da u vremenu kada su prekršaji najintenzivniji, tj. u vremenu od 20:00 - 1:00 nema kontrola prometa, nema patrola. Za PP Ogulin policijski pozornici su nepoznat pojam. Ulogu pozornika su, kako vidimo, preuzeli građani koji obavljaju njihov posao.

Što se tiče samoprozvanih noćnih klubova, u njihovoj blizini kao i u unutrašnjosti bilo je neuobičajeno mirno, te očito ovaj vikend prvi put nisu radili sa prekoračenjem kapaciteta. Što je uzrok takve situacije, nitko točno ne zna. No, pojedini samoprozvani noćni klubovi ponovno su tijekom petka, 12. lipnja, prekršili čl.13. Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, a fotografije koje prikazuju ugrožavanje djece i maloljetnika predane su na rad nadležnim institucijama.

Svi materijali i svjedočanstva koja su prikupljena, danas će biti predana Odvjetničkom uredu koji će na temelju novih informacija, u suradnji s građanima, sastaviti novu sveobuhvatnu prijavu koja će se podnijeti institucijama u cilju pomoći i ponovnom obavještavanju na već poznate probleme.

Zaključno, građani Ogulina sa kojima su provedeni razgovori su za stanje po Ogulinu koje je izmaknulo kontroli okrivili SDP-ovce i gradsku partijsku vlast, posebno gradonačelnika i njegovog zamjenika, koji umjesto da se očituju o stanju po Ogulinu, oni se bave napadima na azile za životinje i pse koji su postali glavni problem Republike Hrvatske.

Kada će se oglasiti SDP-ovac Domitrović ili Vukelja i dojaviti Dubravki Vuković "molbu, dopis ili zahtjev" da na svojem partijskom glasilu objavi neko "priopćenje" o svemu što se događa, kao što je to josipdolski SDP-ovac Žanić napravio kada je Dubravki Vuković poslao "molbu" da objavi lažne dokumente o tome kako "on nije nezakonito odlagao otpad". No, kada je službene dokumente objavila načelnica Općine Josipdol, partijsko glasilo zanijemilo je.

Desetljeće šutnje institucija po Ogulinu završilo je. Prekršitelji i dalje zaboravljaju da građani prate i snimaju nezakonitosti i stanje po gradu te da su se organizirali u ulične ophodnje jer im je dosta nezakonitosti i nedjelovanja institucija.

15/06/2026

❗JAVNO OBJAVLJUJEMO OBIJESNU VOŽNJU U ZABRANJENOM SMJERU U OGULINU.

Zbog ogromnog interesa javnosti, javno objavljujemo izvornu i cjelovitu video-snimku teškog prometnog prekršaja iz čl. 49. st. 2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama kažnjiv po st. 4. istog čl. 49., a koji je dana 9. lipnja oko 23:50 sati zabilježen u Ogulinu. Pošto je motocikl namjerno skrenuo u zabranjeni smjer, moglo bi se govoriti i o obijesnoj vožnji iz čl. 226. Kaznenog zakona.

Naime, kako je već rečeno, radilo se o tome da je u ul. Josipa Jurja Strossmayera motocikl namjerno ušao u suprotni smjer iz ulice Bernardina Frankopana. Podsjetimo, ul. Josipa Jurja Strossmayera jednosmjerna je ulica.

Snimka je predana na rad institucijama, a očekuje se očitovanje.
Ovaj teški prometni prekršaj još je jedan dokaz onoga što tvrde građani Ogulina - policije nema i nedovoljno provodi svoje aktivnosti i kontrolu prometa.

Prekršitelji si umišljaju da ako nema policije, da ih nitko od građana neće vidjeti, da će svi šutjeti, da zakon tijekom noći ne vrijedi ili da mogu skrenuti kraćim putem u zabranjenom smjeru da ne bi morali ići okolo.
No, građani Ogulina angažirali su se, kao što su i angažirali ovlaštene suradnike koji djeluju sukladno Zakonu o detektivima već godinu dana, te suradnike, tj. zaštitarsku tvrtku za zaštitu imovine u blizini samoprozvanih noćnih klubova.

Svaka, i najmanja nepravilnost koja se uoči odmah se prijavljuje. Desetljeću šutnje institucija i zataškavanja došao je kraj.

13/06/2026

❗DOK U OGULINU TRAJE PROVOĐENJE DOKUMENTIRANJA DESETLJEĆA ŠUTNJE INSTITUCIJA I INTERVJUI S GRAĐANIMA, PROMETNI PREKRŠAJI NE PRESTAJU.

U Ogulinu prevdviđene aktivnosti teku prema planu. U okviru audio-vizualnog dokumentiranja, u samo 3 dana, građani su zabilježili preko 10 prometnih prekšaja. Jedan od najtežih je vožnja u suprotnom smjeru koja je zabilježena 9. lipnja u 23:53 sati u ul. Josipa Jurja Strossmayera kada je motocikl namjerno ušao u suprotni smjer. Prekršaj su zabilježili građani koji su sa ovlaštenim suradnicima obilazili grad.

Raspored za jučerašnji dan u potpunosti je izvršen. Održani su inforamtivni razgovori s građanima koji su medijskim djelatnicima ispričali svjedočanstva o onome što se deset godina događalo po Ogulinu, o desetljeću šutnje insititucija, o zataškavanju, o nepostupanju, o neradu lokanih institucija.

Građani Ogulina progovorili su o desetljeću šutnje institucija. Očekuje se i očitovanje glasnogovornika institucija, a nakon provedenih razgovora s građanima slijedi podnošenje sveobuhvatne nove prijave stanja.

Partijska vlast i dalje šuti kao zalivena na sve što se događa po Ogulinu zadnjih gotovo dvije godine. Počevši od neviđene situacije s azilom za životinje, pa sve do otkrivenih nezakonitosti po samoprozvanim noćnim klubovima i narušene javne sigurnosti, kao i stanja u prometu.

❗PRIJAVILI SMO TZV. PORTAL SAMOPROZVANOG NOVINARA ZBOG SUMNJE NA ORGANIZIRANI ZLOČIN.Danas smo društvenoj mreži Facebook...
12/06/2026

❗PRIJAVILI SMO TZV. PORTAL SAMOPROZVANOG NOVINARA ZBOG SUMNJE NA ORGANIZIRANI ZLOČIN.

Danas smo društvenoj mreži Facebook prijavili gnjusni, manipulativni i lažni portal koji vodi samoprozvani novinar.

Iako samoprozvani novinar ispunjava sve ponuđene stavke, moguće je prijaviti samo jednu s ponuđenog popisa, pa je tako najučinkovitije izabrati prijavu zbog sumnje na organizirani zločin.

Građani sumnjaju da je riječ o organiziranom zločinu za širenje i poticanje mržnje te je tako i prijavljen. Pozivamo sve da prijave portal samoprozvanog novinara.

11/06/2026

❗DOK NEZAPAMĆENI DOGAĐAJI POTRESAJU OGULIN, VLASNICIMA PARCELA PRIHVAĆENI TUŽBENI ZAHTJEVI PODNESENI ZA SMETANJE POSJEDA. OČEKUJU SE REAKCIJA DRŽAVNOG ODVJETNIŠTVA TE SUDSKI POSTUPAK.

Od građana koji imaju parcele na području jezera Bukovnik, na jezeru Sabljaci pa do okolice Ogulina gdje se nalazi Veliko i Malo polje; izvijestili smo o problemima s kojima se suočavaju vlasnici privatnih parcela na spomenutim područjima. Sada su nam građani javili da su im su im prihvaćeni prvi od niza poslanih sudskih podnesaka za naknadu štete prouzročene smetanjem posjeda i uništavanjem parcela.

Od smetanja posjeda, divljanja sa radnim strojevima (quadovima), sa neregistriranim motociklima, vožnje po privatnim parcelama pa sve do uništavanja i sumnjivih okupljanja; sve navedeno trpjeli su vlasnici do prije mjesec dana, kada je jednom vlasniku prekipio bezobrazluk pojedinaca, te je došlo do incidenta.

Očito kod nas vrijedi izreka da "nema pomaka dok narod ne uzme pravdu u svoje ruke". Nešto više od mjesec dana poslije, mir vlada područjem koje je nekada bilo nesnošljivo, a uništavanje imovine svakodnevno.

No, borbe i dalje vode mještani ulice Vikend naselje Sabljaci, koji su do sada ispostavili niz molbi, prijava, žalbi i zahtjeva za pomoć prema raznim institucijama, posebice policiji. Usprkos svemu, pomaka nema, a gradska partijska vlast šuti kao zalivena. Isto stanje je i sa mještanima u ul. Lomost koji tvrde da se nakon postavljanja kamere za nadzor brzine u Bolničkoj ulici, sada divljanje preselilo u njihovu ulicu gdje je ograničenje 40 km/h, a vozi se sve do 100 km/h. Mještani su, kako navode, organizirali ulično praćenje stanja, te audio-vizualnim dokumentiranjem snimaju prekršaje. Navode da i ovdje ima divljanja sa radnim strojevima, a sve su, kako navode prijavili već više p**a.

U Ogulin danas navečer dolaze nacionalni mediji, ovlaštena pravna osoba za mjerenje buke, djealtnici društvenih udruga te udruga za zaštitu djece i maloljetnika. Provesti će se razgovori s građanima o problemima, o desetljeću šutnje institucija, o nezakonitostima te o svemu što se otkrilo, a i dalje se otkriva zadnjih godinu i pol dana.

Desetljeće šutnje institucija po Ogulinu završilo je jednom zauvijek, a partijska vlast te pojedine lokalne institucije morati će odgovarati za stanje koje su dopustili da izmakne kontroli, kao i za neprovođenje zakona (tj. selektivno provođenje zakona).

❗SVE JE SPREMNO ZA DOLAZAK NACIONALNIH NOVINARA, OVLAŠTENE OSOBE ZA MJERENJE BUKE, ČLANOVA UDRUGA TE OSTALOG OSOBLJA KOJ...
11/06/2026

❗SVE JE SPREMNO ZA DOLAZAK NACIONALNIH NOVINARA, OVLAŠTENE OSOBE ZA MJERENJE BUKE, ČLANOVA UDRUGA TE OSTALOG OSOBLJA KOJE DOLAZI U OGULIN NA BILJEŽENJE SVEGA ŠTO SE DOGAĐA VEĆ DVIJE GODINE.

U Ogulinu je sve spremno za provođenje opsežnih radnji i aktivnosti koje će provesti nacionalni novinari, ovlaštena pravna osoba za mjerenje buke, članovi Udruga za zaštitu djece i maloljetnika te ostalo angažirano osoblje.

Ostao je jedan dan od predviđenih opsežnih aktivnosti i radnji koje će se provesti po Ogulinu i okolici, počevši od sutra, 12.6.2026.

U Ogulinu će tijekom nadolazećeg vikenda boraviti zaposlenici više raznih društvenih Udruga i Udruga za zaštitu djece i maloljetnika, u pratnji Odvjetničkog ureda iz Ogulina i Karlovca s kojim surađuju građani Ogulina, dodatnih ovlaštenih suradnika, nacionalni novinari, fotografi te ovlaštene pravne osobe za mjerenje buke. Navedeno osoblje tijekom boravka u Ogulinu biti će smješteno u lokalnom hotelu i u prostorijama apartmana.

Nakon prošlogodišnjeg posjeta, nacionalni novinari također ponovno dolaze u izvide u grad Karlovac i Ogulin te okolna mjesta kako bi nastavili s prikupljanjem dokumentacije, razgovorima s građanima i uvidom u stanje na terenu.

Naime, raspored je već objavljen te ćemo podsjetiti na najvažnija događanja i aktivnosti. Odmah sutra ujutro započinju razgovori građana s nacionalnim novinarima koji će ih posjećivati prema utvrđenom rasporedu.
U isto vrijeme od strane ostalih članova slijedi obilazak lokacija na kojima je otkrivena bespravna gradnja te obilazak okolnih lokacija po Ogulinu, a tijekom večeri, kao i tijekom subote navečer, slijedi obilazak lokacija problematičnih ugostiteljskih objekata te mjerenje buke. Buka i stanje će se mjeriti i bilježiti u blizini samoprozvanih noćnih klubova te u blizini prometnica uza lokacije na koje građani Ogulina upozoravaju na nepodnošljivo stanje. Ovlašteni fotografi, tj. djelatnici medija, audio-vizualnim dokumentiranjem bilježiti će sve spomenuto.

Pošto je 12.6. ujedno i kraj školske godine, posebni naglasak staviti će se na obilazak sumnjivih lokacija tijekom dana, ali i tijekom večeri. O svim sumnjivim aktivnostima, galami, uništavanju, kršenju Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti ili konzumiranje alkohola kod maloljetnika odmah će biti obaviještena i pozvana policija.

Na temelju provedenog bilježenja, građani će u suradnji sa Odvjetničkim uredom po potrebi sastaviti i poslati nove prijave nadležnim tijelima.

Address

Savska Cesta 41
Zagreb
10000

Opening Hours

Monday 07:00 - 15:00
Tuesday 07:00 - 15:00
Wednesday 07:00 - 15:00
Thursday 07:00 - 15:00
Friday 07:00 - 15:00

Telephone

+385998338311

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Savez zaštite okoliša i životinja posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Savez zaštite okoliša i životinja:

Share