27/03/2026
ZAGREBAČKI UMIROVLJENICI NISU "SOCIJALA", VEĆ SU RAVNOPRAVNI GRAĐANI GRADA ZAGREBA❗️
➡️Na 9. sjednici Gradske skupštine Grada Zagreba, održanoj u 26. ožujka, predsjednica GO HSU Grada Zagreba i zastupnica u Skupštini, gđa Ema Culi, iznijela je očitovanje na "Izvješće o radu gradonačelnika za 2025. godinu." ➡️Dok se grad diči milijunima € te planovima i neopipljivim projektima, stvarnost za 200.000 umirovljenika u Zagrebu je njihovo sustavno zanemarivanje!
❌️Skupština kao puki servis izvršne vlasti❗️
➡️Dostava ključnih dokumenata u ovom slučaju "Izvješća o radu gradonačelnika za 2025.", izvješće kao ključni dokument je dostavljeno 17.03.2026. u popodnevnim satima, tj. nepunih 24 sata prije sjednica odbora zakazane za 18.03.2026. Ovakva praksa onemogućuje ozbiljnu analizu i pretvara Skupštinu u puki servis izvršne vlasti! To je svjesno sužavanje prostora za raspravu o onome što se u gradu sustavno radi ili ne radi.
📞 APSURD KOMUNIKACIJE: Od "Srebrne linije" do ignoriranja umirovljenika❗️
➡️Zastupnica Culi ukazala je na nevjerojatanu i apsurdnu činjenicu kako moderni CALL CENTAR 7/24 nije potreban za umirovljenike jer se stara "SREBRNA LINIJA" koja je uvedena u doba pandemije, navodno nije dovoljno koristila od strane starije populacije 🙄🤔.
➡️To je poražavajuće! Umjesto žive riječi i pomoći umirovljenicima, Grad Zagreb šalje umirovljenike na web stranicu NAJMUDRIJI.HR.
❎️Umirovljenici su dovoljno mudri da vide koliko su nebitni trenutnoj vlasti. Umirovljenici trebaju asistenciju, a ne digitalne prepreke, poručila je Culi.
🏥 "Mrvice" za one koji spašavaju ljude od samoće❗️
➡️Dok su novi domovi samo "projekti u pripremi", liste čekanja ostaju i dalje neljudski duge. Istovremeno, udruge umirovljenika koje na terenu drže socijalnu mrežu i spašavaju ljude od samoće dobivaju tek simbolična financijska sredstva. U EU metropolama je praksa potpuno drugačija jer tamo je rad s umirovljenicima preko udruga civilnog društva prioritet koje dobivaju sredstva za svoje projekte temeljem natječaja specificiranog upravo za te udruge!
💰 Najveći porez, a standard pada 🤔
➡️Zagrebački umirovljenici aktivno pune gradsku blagajnu kroz najveći porez na dohodak, a zauzvrat ostaju u drugom planu!
Zahtjevi HSU-a su jasni:
✅ Osnivanje zasebnog Odjela za umirovljenike.
✅ Uspostava dostupnog Call Centra 7/24.
✅ Izrada transparentnog Registra svih prava i subvencija za usluge (besplatne i subvencionirane) koje umirovljenici koriste i koji će im biti dotupan u e-obliku i u papiru, redovno ažuriran.
➡️Umirovljenici su gradili ovaj grad i zaslužuju institucionalno poštovanje, a ne da budu nevidljiva socijalna kategorija i FUS NOTA u Gradu Zagrebu!
HSU