Građanska inicijativa - Zdrav Život

Građanska inicijativa - Zdrav Život Inicijativa građana za zaštitu zdravlja i okoliša Neretvanskog kraja

Da ne ispada da samo kritiziram, trebam i pohvaliti. Ekipa iz Inicijative i ja osobno smo dobili blagi osjećaj olakšanja...
16/07/2024

Da ne ispada da samo kritiziram, trebam i pohvaliti. Ekipa iz Inicijative i ja osobno smo dobili blagi osjećaj olakšanja/zadovoljstva. Naime, ministrica Vuckovic je raspisala natječaj za praćenje kvalitete zraka u lukama gdje se može prijaviti i Lučka Uprava Ploče te joj na tome hvala. Lijepo je što je država pružila nekakvu ruku pomirenja kao posrednik između nas iz Inicijative i luke te nekakav nadzor problema, ali ne i rješenja istog.
Eventualni problem ovog natječaja je pojam MOŽE, dakle Lučka Uprava Ploče se može prijaviti, ali i ne mora. Nije obvezujuće. Dakle ovisimo o našim lokalnim ljudima. A ne znan da li se veseliti tome jer u nadzornom odboru Luke d.d. također sjede Pločani ili njihovi supružnici pa smo evo tu gdje jesmo. Ali ne žive ovdje pa ih nije briga za zrak, more, tlo, vode i radnike. Kolektivni ugovor koji je na granici legalnosti, kriminalne radnje skladištenja i manipulacije rasutim teretima, mobbing i slično - očito im ne smeta. Niti smeta lučkoj upravi, a čiji je posao da nadzire luku d.d.. Tako da nemam osjećaj povjerenja da će nas "naši" ljudi spasiti. Dao Bog da se varam. Isto tako su nas preveslali Marevic i Krstičević rekavši da će do ljeta biti postavljena stanica za mjerenje kvalitete zraka od strane DHMZ, pa ju evo još uvijek čekamo i svi skupa se pravimo mutavi da ne vidimo 44 000 tona radioaktivne bijele troske i preko 5500 tona crne troske kako praši po gradu, balkonima, autima. Da pobliže objasnim to laiku - povucite paralelu s azbestom i dobijete trosku. Kao da se Neretva uporno trudi ostati vodeća u RH po pitanju onkoloških bolesnika.
Volio bih da nam je svima bar za 10% više stalo do kvalitete lokalnog života nego rezultata na Euru. Volio bih da gospodarski subjekti budu partneri građanima. Volio bih imati lidere koji ne žderu s protivnicima i koji su prvi među nama da nas brane i usmjere, da nemaju cijenu. Sve što tražimo je ono što ima Europa - zatvorena skladišta i adekvatnu manipulaciju rasutim teretima. Novaca imaju, i sami se hvale da imaju preko 10 milijuna eura profita.
Treba vratiti ponos i posao u Ploče, jebli vas murali i Severina.
Dom zdravlja u Pločama u roku DVIJE GODINE se zatvara! Svi ćemo ići pišat u Metković ili Vrgorac, ići snimiti ultrazvuk, vodit dicu i bake. Naš doktor nas je davno ostavio. Također pitanje problema s doktorima prebaciva na Županiju (što u suštini i jest njena nadležnost), ali ne otići na sastanak s Županom?! U 4 godine NULA p**a umjesto da mu dva p**a tjedno lupa na vrata. Pa jel možemo napravit 4 stana i dat ih ljudima da dođu ode pa da Grad tako olakša odluku nekom doktoru iz Osijeka? Kad mislimo nešto poduzeti, mi, građani?! Dobro, sad kad prođe Olimpijada onda ćemo. I ne dok je sezona kupanja. A onda je loza, pa mandarine, pa masline, pa Advent. E onda malo da odmorimo poslije Nove, pa odma poslije korizme, ali prije ljeta jer su onda smokve i lubenice i sezona kupanja...
Nemamo vrimena! Odmah sad djelovati! Skupa! Da Ploče preživi!


Grad Ploče Lučka uprava Ploče Luka Ploče d.d. Marija Vučković GI Zdrav život Građanska inicijativa - Zdrav Život

Ima nekih tri tjedna, a možda eto i misec dana, da do mene dolaze informacije od ljudi o stanju u našoj i vašoj Luka Plo...
13/06/2024

Ima nekih tri tjedna, a možda eto i misec dana, da do mene dolaze informacije od ljudi o stanju u našoj i vašoj Luka Ploče d.d.. Isto tako je opetovano dolazila info da mi radnici luke pišu pismo?! Bilo mi je tesko za povirovati, ali evo pismo je došlo. U isto vrime se osjećam ponosan, ali i sam. Sam jer je više nego očito da jedini u gradu (kao javna osoba, gradski vijećnik te istaknuti član Građanska inicijativa - Zdrav Život ) imam i iznosim svoje mišljenje glede prašenja iz luke ili se kritički osvrćem na lokalnu politiku. Ostatak ljudi je virovatno pametniji od mene jer igraju u rukavicama, oportunistički. A ja sam nekako - svoj. Daje mi ponos šta je velika većina radnika ljudi u meni osjetila da imaju potporu, odnosno da mogu biti njihov glas. Znaju da od lokalnih portala, gdje se čak brišu i komentari, nemaju šta očekivati po ovom pitanju. HDZ-a nema i ne postoji, a SDP i gradonačelnik je već dugo vremena kao ostatak voštane svijeće. Sindikat boli briga. Poslodavca boli brigu. Nadzornika poslodavca boli briga. Nikoga nema u Pločama. I tako se osjećaju radnici LP. Sami. A ponosni. Ali znaju da zaslužuju i moraju više od ovog. Čini se da se iluzija Luke Ploče kao majka hraniteljica napokon bliži kraju. Nije nam više ni maćeha. Sad je više kao bezcarinska ludara gdje se rade pokusi na ljudskom zdravlju. Ploče je otrovano. I fizički i psihički.
U ovome pismu ima puuuno materijala za SVE inspekcije!! Taman u vrijeme kada PBZ traži LP za isplatu dividendi. A prošlu objavu koju sam objavio, LP je prodala neadekvatnu opremu za manipulacije teretom. Nešto postižemo?! Ili puke slučajnosti :)
Nadam se da ću vam uspit pomoć. Plasirao sam Vaše riječi u eter i pomoći ću s medijima koliko mogu...a vi me ne zaboravite kad ostanem sam kao što nisam ni ja vas. Sami i ponosni - lokal patrioti! Slobodna Dalmacija Južni Grad Ploče Jutarnji NOVA TV Poziv

Aluminij Mostar, Talijani, Srbi, Zenica...svi prestaju raditi sa Lukom Ploče i zastarjelim energentima. Tehnologija napr...
29/05/2024

Aluminij Mostar, Talijani, Srbi, Zenica...svi prestaju raditi sa Lukom Ploče i zastarjelim energentima. Tehnologija napreduje svugdje, pa tako i okolo Ploča, samo ne u Pločama. Luka služi ko Pripuzovo skladište starog željeza dok ne skoči cijena, po cijenu doslovno naših života. Luka prikriva svoje financijske gubitke na svakakve načine, prikazuju "gubitke" ugljena iako je onaj šporki ugljen pomiješan sa zemljom (o čemu sam pisao u prethodnoj objavi) u rupi tamo iza kontejnerskog terminala. Tone i tone toga smeća. Zli jezici će reći da njime nasipaju novu obalu, ali neka institucije rade svoj posao. U ovom slučaju Ministarstvo okoliša i naša lokalna uzdanica ministrica Marija Vučković . Ali eto kako se sve sazna, gdje se što ilegalno "lageruje".
A gdje je još problem sa zastarjelom tehnologijom u našoj Luka Ploče d.d. ? U ljudskoj sigurnosti! Dok prvi ne plati glavom sve uredu? Prije dan dva u popodnevnim satima u Luci Ploče je došlo do ozljede radnika koji je radio na manipulaciji kačenja jumbo vreća sode na kuke koje se nalaze na nastavcima na vilicama lifta. Iste se prikolicama voze do broda di se dizalicama ukrcavaju u brod. Brod vidite iz grada. Po riječima njegovih kolega, nastavci na koje se kače vreće, a koji idu na vilice lifta, ne odgovaraju vilicama na koje su stavljene. Vozači koji voze liftove su na ovo više p**a upozoravali svoje šefove, ali im šefovi brane koristiti stare nastavke na nove liftove. A nove nisu kupili! Bez obzira na navedeno, kažu da već godinama tako rade i da im je osigurač komad žice koji provuku kroz rupe koje vežu vilicu i nastavak. Pravilno osiguranje ne koriste niti su ga dobili uz nastavke. Kako je navedena žica pukla, a nastavak nije prilagođen za viličare, isti je pao na nogu radnika. To je jedan veliki teški komad željeza i radniku je doslovno otkinuo dio cipele i meso na peti noge. Sa hitne na Firule. Pitanje je šta će biti s njegovom nogom i posljedicama. Nemar, nebriga, neporpisni alati, nepoštivanje propisa....kako će Luka čuvati naše zdravlje kada ni svoje ljude ne čuvaju, niti koriste zakonski propisane alate? Građanska inicijativa - Zdrav Život i ja već predugo vremena apeliramo na institucije i Luku da ulože u skladišta za rasute terete i adekvatnu opremu za manipulaciju teretom...
Znam da Luka nije zaslužila povjerenje građana, ali nemojmo zaboraviti ni Lučku Upravu kojoj je posao nadzirati rad LP, znači tribaju se brinit da budu legalni, po propisima itd. Dakle, tko ne razumije, Upravu plaća država (porezni obveznik) da pazi šta radi PPD.
Veliko hvala radnicima Luke koji su mi ukazali povjerenje i nedvosmisleno dali do znanja da ni njihov sindikat, ni njihov poslodavac, a ni Grad Ploče ne žele poraditi na rješavanju velikih problema malih ljudi. Imam osjećaj da tek počinjemo. Jer i Vi i ja želimo ostati ovdje živjeti, ali u zdravom okolišu i zdravom društvu. A sukladno članku s Indexa, dajem si pravo misliti da će možda i LP skužiti da se okane rasutih tereta jer nemaju pojma s njime raditi!! Počnite se baviti lučkim poslovima, a ne se igrati velikog otvorenog skladišta...
Slobodna Dalmacija Poziv Južni

LUKA Ploče izvijestila je da je jedan od njihovih najznačajnijih poslovnih partnera, ArcelorMittal Zenica, ugasio pogon koksare koji je djelovao u sklopu tvornice čelika u Zenici te da ulažu maksimalne napore kako bi se što uspješnije nosili s novonastalom situacijom.

16/04/2024

Sad kad je predizborna šutnja i ne iskaču više svakojaki tipovi, mene pravo zanima šta je sa mjernim stanicama u Pločama koje je Grad Ploče skupa sa Luka Ploče d.d. obećao ekipi iz Građanska inicijativa - Zdrav Život ? Šta je sa zatvorenim skladištima za rasute terete? Zašto još uvijek voda koja prska rasute terete ide u more? Zašto se čeka ljeto pa da se onda svi uskokodaču?

05/03/2024

I tako to... Luka Ploče se i dalje pravi kao da se noću ništa ne dešava, a Grad Ploče se češlja.
To što je noć, ne znači da građani ne vide prašenja prilikom manevriranja teretom ili isto tako ako se opet zapali!!
Grad Ploče Luka Ploče d.d. Rješenja - sad!

"Njegova ENNA grupa lani je imala prihode od osam milijardi eura, dok je prihod Fortenova Grupe bio 5,2 milijarde eura."...
30/11/2023

"Njegova ENNA grupa lani je imala prihode od osam milijardi eura, dok je prihod Fortenova Grupe bio 5,2 milijarde eura." - A mi samo tražimo zatvorena skladišta, pravilan transport i manipulaciju rasutog tereta te mjerne stanice.

"a ENNA grupa ima 38 posto vlasništva u Luci Ploče..."

"U sklopu ENNA grupe više ne posluje PPD, ali to se dogodilo samo zato što se ENNA grupa priprema za izlazak na burzu"

"Za otkup voća i povrća Vujnovac ima ENNA Fruit, vodeću tvrtku u toj djelatnosti u državi." - bolje da je cijeli kompleks posvećen poljoprivredi i proizvodnji hrane na području sadašnje luke.

"ENNA grupa suvlasnik je luke Ploče, ali i investitor u projekt kontejnerskog terminala Rijeka Gateway s udjelom od 49 posto." - A mi samo tražimo zatvorena skladišta, pravilan transport i manipulaciju rasutog tereta te mjerne stanice.

"I sve to počelo je s vukovarskom tvrtkom PPD koja je 2011. godine imala prihod 55,3 milijuna kuna, odnosno 7,3 milijuna eura. Lani je pak prihod PPD-a bio 4,368 milijardi eura." - A mi samo tražimo zatvorena skladišta, pravilan transport i manipulaciju rasutog tereta te mjerne stanice.

"...(Vujnovac) rekao kako je potpuno promašena teza da je uspjehu njegove tvrtke pomoglo to što je na čelu Ministarstva gospodarstva u vrijeme liberalizacije bio njegov prijatelj Ivan Vrdoljak."

Čudno kako je baš bivši ministar energetike Ivan Vrdoljak htio baš u Pločama napraviti termoelektranu na ugljen?! ENNA grupa je imala prihod od 8 milijardi, a PPD 4,368 milijardi eura. HALO! HALO Grad Ploče , pa može li bar gram političke, logističke ili bilo kakve podrške u našoj borbi protiv zagađivanja?! Zašto cijelo vrijeme šutite?!
A Vi, Luka Ploče d.d., pretvorite se u kombinate, skladišta i industriju za potrebe ENNA fruit, delta Neretve ionako diše poljoprivredu! Zatvorite rasute terete u skladišta ili nestanite sa te scene. Maknite rasute terete iz Ploča!! Imate novaca koliko i prašine, investicije koje od Vas tražimo su za Vaše pojmove neznatne, a DOSLOVNO SPAŠAVAJU ŽIVOTE!! Koliko novaca imate, a da nemate volje zaštititi i ZADRŽATI LOKALNO STANOVNIŠTVO U OVOM GRADU !!! Sramite se i Grad Ploče i Luka Ploče i Lučka Uprava i Lučka Kapetanija...pogledajte svoju djecu u oči i recite im "OVO JE DOBAR GRAD ZA NAS"! Hoćete li?! Nećete! Poslat ćete ih što dalje odavde

Grupacije koje će kontrolirati zajedno će pokrivati područja o kojima ovisi stabilnost svake zajednice; energetiku i proizvodnju hrane

Hvala dobrim ljudima čija se ekološka svijest iz dana u dan sve više diže. Morske mijenje, visoka i niska voda, plima i ...
15/11/2023

Hvala dobrim ljudima čija se ekološka svijest iz dana u dan sve više diže. Morske mijenje, visoka i niska voda, plima i oseka... Ovaj put su bili saveznik Inicijative i pokazale još jedno onečišćenje, ovoga p**a Gradske plaže Ploče. Sad ćemo čekati Kapetaniju da izađe na teren i ustvrdi koja industrija je uzrokovala onečišćenje jer ih ima 24 na području grada (Hahah)... znamo da crna kamenja u prirodi postoje samo na vulkanskom području...

12/11/2023
12/11/2023
12/11/2023

Address

Ploche
20340

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Građanska inicijativa - Zdrav Život posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Građanska inicijativa - Zdrav Život:

Share