26/05/2026
IZLET PODRAVSKIM KRAJEM...
U četvrtak, 14. svibnja 2026. godine, nas 60 putnika krenulo je autobusom iz Koprivnice na izlet podravskim krajem. Sunčan i prekrasan dan bio je kao stvoren za druženje, upoznavanje prirodnih i kulturnih ljepota našega kraja te, naravno, dobru zabavu i zajedničko uživanje.
Prva postaja bio je Muzej Ivana Lackovića Croate, našeg poznatog hrvatskog naivnog slikara rođenog ovdje u Batinskoj. Iako Podravac, nije pripadao poznatom hlebinskom i molvarskom krugu naivaca, već je svoju umjetničku slavu ostvario u Zagrebu. Film o njegovu životu, njegove prekrasne slike te vrlo zanimljivo i stručno vodstvo Mihaele, direktorice Turističke zajednice Dravski Peski, vratili su mnoge od nas u dane djetinjstva i mladosti.
Nakon toga obišli smo obližnje izletište na jezerima, a potom krenuli prema posebnoj atrakciji – Dravskim Peskima, koje s pravom nazivaju i Podravskom Saharom. Za razliku od Đurđevačkih Peski, ovo područje poznato je po snimanju filmova i glazbenih spotova te sportskim pripremama. Ovdje je sniman i film General. Priroda i neobični krajolik ostavili su snažan dojam na sve nas.
Put nas je zatim odveo u Podravske Sesvete, gdje smo posjetili prvi biološki park na svijetu. Direktorica Mihaela objasnila nam je zašto taj park nosi upravo takav naziv. Skulpture od hrasta u prirodnoj veličini, spojene s vodom i prirodom, stvaraju poseban bio-ugođaj koji se teško može opisati riječima. Posebno nas je razveselio dolazak načelnika gospodina Derežića, koji nas je srdačno pozdravio i izrazio zadovoljstvo što pokazujemo interes za njegovo mjesto i cijelu Podravinu.
Kratko smo predahnuli i osvježili se u obližnjem kafiću, a zatim nastavili put prema Grabrovnici, gdje smo posjetili rodnu kuću Petra Preradovića, jednog od najvažnijih hrvatskih pjesnika i velikana hrvatske povijesti. Dočekala nas je voditeljica muzeja Vlatka, a povratak mislima u školske dane i mladost probudio je u mnogima posebne emocije. Film o životu pjesnika, kao i dojmljiva interpretacija glumca iz ovoga kraja koji ga utjelovljuje, ostavili su nas zamišljene nad bogatom poviješću hrvatskog naroda.
Iako već pomalo fizički umorni, bili smo puni lijepih dojmova i emocija te nastavili prema posljednjem dijelu programa. Gladne i žedne dočekala nas je okrepa u Veselom Bregu kod poznate obitelji Šipek, u njihovom vinogradu. Odlična domaća hrana, ugodna atmosfera i vrhunsko vino Plemenka brzo su vratili energiju i dobro raspoloženje. Posebno veselje donio je Branko sa svojom harmonikom i zabavnim repertoarom pjesama. Umor je nestao – neki su zaplesali, a svi smo zajedno pjevali i veselili se.
U Koprivnicu smo se vratili prema planu, svi na broju i u odličnom raspoloženju. Po razgovorima tijekom povratka moglo se zaključiti da je izlet bio pun pogodak, jer su mnogi već pitali kamo i kada krećemo na sljedeće druženje.
A ako netko od nas nakon ovog izleta počne slikati ili pisati pjesme, bit će to najljepša potvrda koliko je ovaj dan bio poseban i inspirativan.
Za Udrugu Matice umirovljenika Koprivnica
Željko Ljubić