16/08/2024
Posljednjih nekoliko dana me zovu prijatelji i pitaju što se to događa na izvoru Une?!
Događa se sranje! Sranje takvo koje ne samo da će se devastirati okolica izvora nego ono koje vizualno možete usporediti sa slavinom ili ti pipom koju uvijek netko može zavrnuti kad treba. Naravno, Una nije samo izvor, nego tu ima mnogih pritoka Une koji je osnažuju u svom toku, npr. Unac, Krka, Krušnica i još mnogi izvori koji se ulijevaju u glavni tok Une. Ovdje je u pitanju bezobrazluk privatnog vlasništva i državnih institucija koje su uopće dozvolile da dođe do izgradnje mini hidrocentrale. Pri tome su prekršili međunarodne konvencije (Arhuška i ESPOO), međunarodne zaštite (Natura 2000 i UNESCO), pa i mnoge hrvatske zakone (Zakon o javnom informiranju). Iako je Državni inspektorat našao pogreške i nepravilnosti, te pokrenuo kazneni postupak ( tako mi javljaju sa terena), po svakom normalnom tijeku, momentalno se prekidaju svi radovi, jer resurno Ministarstvo tako postupa po službenoj dužnosti. Ali ovdje ništa nije normalno, pa tako nema ni obustave radova. Na naša dva službena dopisa kao nevladina udruga, nisu nam ništa odgovorili, nego samo ignorirali. Tipična priča s naših krajeva - tko ima moć, može ignorirati male i sitne, jer je Golijat!
E sad, ovo sa protestima je ok, no smatram da su na krivoj adresi. Prosvjedi aktivista i javnih osoba je zanimljivo medijima, ali učinka baš i nema. Mislim da bi bila veća frka kada bi se protestiralo pred vratima ustanova koje su to odobrile, konkretno Zadarska županija. Onda bi se vidjela snaga protesta. Ovako ljudi dođu na izvor Une, malo viču, posnime ih kamere, izgovore neku pametnu, te odoše svojim domovima. Bagerist nastavlja rad i kao da se ništa nije dogodilo. Znam to iz iskustva jer sam dva desetljeća pokušavao nešto protiv nuklearnog odlagališta, no ništa konkretno nisam postigao. Digli su to na nivo nacionalnog interesa, te od mog aktivizma napravili sprdnju. Slučaj mini hidroelektrane nije nacionalni interes nego privatni. Ne bih me čudilo da se za par godina tu bude flaširala voda i prodavala, a možda takvo postrojenje kupi i kakav stranac, pa nam bude prodavao izvorsku vodu.
Tu se može stati na kraj, jer koliko god trn bio malen, može usporiti ali se prosvjed treba događati u Zadru otkud su proizašle sve dozvole (osim studije utjecaja na okoliš koja izgleda ne postoji). Zadarska županija ima sve odgovore ali i moć da zaustavi dok se još može zaustaviti.
Riba uvijek smrdi od glave!