12/04/2026
Czy Antoni Kępiński bez doświadczenia izolacji za drutami byłby gorszym psychiatrą? Niewątpliwie bolesne przeżycia z czasów II wojny światowej sprawiły, że miał wobec dotkniętych traumą obozów koncentracyjnych pacjentów niezwykłą empatię. Był też filozofem humanistą i naukowcem – prekursorem teorii syndromu KZ i współzałożycielem nominowanego do pokojowego Nobla „Przeglądu Lekarskiego – Oświęcim”.
Miranda de Ebro – obóz, do którego trafił Antoni Kępiński – założył wedle zasad nazistów Francisco Franco. Podczas II wojny światowej znaleźli się w nim polscy żołnierze, którzy w latach 1940–1944 próbowali przedostać się przez Hiszpanię m.in. na Wyspy Brytyjskie. W Mirandzie internowany był np. pchor. Jerzy Dyszkiewicz, uciekinier z niewoli Wehrmachtu. W kwietniu 1943 r. wysłał stamtąd kartę pocztową do pchor. Mieczysława Kułakowskiego. Adresat kartki również był uciekinierem z obozu jenieckiego, z tą jednak różnicą, że jego eskapada zakończyła się powodzeniem – w chwili wymiany korespondencji rezydował w Szwajcarii, skąd pomagał rodakom.
Teraz, dzięki współpracy z Memoria Histórica Miranda de Ebro pochodząca ze zbiorów Muzeum karta wypłynie na szersze wody, jako że cyfrowe wizerunki jej i jeszcze jednego naszego dokumentu będą stacjonarnie dostępne w Hiszpanii. Mamy nadzieję, że te „skarby” okażą się przydatne badaczom zajmującym się tym najdłużej, bo do 1947 r. działającym frankistowskim obozem koncentracyjnym.