22/11/2019
După seara de 10 august am zis că nu-l mai votez pe Iohannis. Poate vă amintiți postările mele furioase de atunci, după ce președintele a catadicsit să scrie o postare pe Facebook și atât. Sau de a doua zi, când spuneam că are obligația să convoace CSAT și să ceară explicații pentru miile de civili, alungați cu gaze lacrimogene și bastoane din Piața Victoriei și fugăriți pe străzile din jur. Ar fi putut mai mult. Chiar și să vină în Piață, cu tot SPP-ul în dispozitiv. Și se oprea tot.
Pentru că, dacă ești președintele tuturor românilor, te pui scut între ei și cei care le fac rău. Asta presupune funcția, la asta te obligă 6 milioane de voturi.
În ”dezbaterea” de săptămâna asta, domnul președinte afirmă cu suficiență că “fără mine statul de drept s-ar fi rupt in România”.
Nu, domnule președinte!
Fără noi s-ar fi rupt statul de drept din România!
Fără oamenii ca mine și soțul meu, sau prietenii noștri - și mii de oameni chiar mai buni și mai hotărâți ca noi - care au ieșit în stradă din decembrie '89 încoace.
Fără cei care au fost printre primii ajunși în Piața Victoriei în noaptea cu OUG 13.
Fără zecile de mii de oameni care au stat în Piața Victoriei și în alte orașe, seară de seară și zi după zi, pe gerul cumplit din februarie 2017, până când PSD a dat înapoi. De frica noastră.
Fără copiii noștri, pe care i-am luat cu noi în frig, ca să învețe de timpuriu că politicienii sunt angajații noștri, plătiți de noi și sunt obligați să ne respecte și să lucreze pentru noi, nu împotriva noastră.
Pentru asta am plătit noi pe 10 august.
Ieșirile noastre în stradă, nu numai ale celor prezenți pe FB, vizibili și cunoscuți, cât mai ales ale zecilor de mii de necunoscuți, ele au păstrat statul de drept în România și v-au dat posibilitatea ca astăzi să aveți un guvern PNL care vă organizează alegerile și să candidați împotriva unei nimeni (pe care ne-ați dat-o cadou premier), urmând să fiți Președintele României fără probleme pentru încă 5 ani.
V-a dat posibilitatea să aveți o campanie fără multă muncă și v-a dat posibilitatea ca, ignorând etica democratică să candidați chiar și fără dezbateri electorale.
Fără presiunea străzii, PSD nu s-ar fi oprit și ar fi distrus complet Justiția, poate azi Dragnea era liber și contracandidat la prezidențiale. Și poate ați fi pierdut în fața lui, așa cm era să pierdeți în fața lui Ponta, dacă el nu făcea greșeala fatală de a enerva Diaspora.
Nu dumneavoastră ați ținut statul de drept la un loc, nici GRECO, nici comisia de la Veneția, ci noi. Așa că nu vă amăgiți că singur ați înfăptuit “lucrul bine făcut”.
Nu vă amăgiți nici că majoritatea societății cheamă lumea să vă voteze. Nu o fac pentru că meritați, ci pentru că nu avem alternativă.
O să merg mâine să vă votez din nou. Nu pentru că vreau, ci pentru că n-am de ales.
Pentru că nu pot aprinde lumânări la Monumentul Eroilor Revoluției, nu aș putea să le explic asta copiilor mei și nu aș putea să mă mai privesc în oglindă știind că am dat țara pe mâna Vioricăi Dăncilă.
Dar nu o fac pentru dumneavoastră, ci pentru mine.
Și sper să fie mulți ca mine, ca să nu ne mai fie niciodată așa de frig cm ne-a fost din decembrie 2016 încoace.