13/09/2024
Într-un interviu recent pentru Neuer Züricher Zeitung Deutschland, economistul explică:
Dirigismul pe care îl practică UE, prin interzicerea motoarelor cu ardere, nu se potrivește economiei de piață. Iar beneficiul pentru mediu este inexistent”.
Advertisement : Taxonomia” UE, a administrației de la Bruxelles, care determină ce trebuie considerat sustenabil și ce nu, nu rezistă realității, consideră Sinn. În opinia sa, aceasta e principala cauză a dezindustrializării actuale și a problemelor cu care se confruntă producătorii de automobile.
„Mașinile electrice nu sunt fără CO2, așa cm susține UE. Fiecare mașină poartă un bagaj greu de CO2 la baterie, iar evacuarea nu se află pe mașină, ci de obicei într-o centrală pe cărbune aflată la câțiva kilometri distanță. Interdicția de ardere, împreună cu alte tare ale politicii energetice, a condus Germania în dezindustrializare”, conchide fostul președinte al Institutului Leibniz pentru Cercetări Economice de la Universitatea din München (Ifo).
Situația de la Volkswagen.
Ceea ce provoacă acum proteste publice la concernul auto Volkswagen s-a întâmplat deja la ZF, Bosch, Bayer și Co., în ultimii doi ani.
Audi și filiala sa digitală Cariad, care au dezamăgit toate speranțele în ceea ce privește software-ul pentru sistemele de asistență și conducerea autonomă, au dat recent rezultate nesatisfăcătoare. Prin urmare, CEO-ul VW, Blume, nu vede altă opțiune decât reorganizarea.
Dar producătorul de mașini este doar un simbol pentru ce se întâmplă în prezent: fostele cuirasate ale industriei germane reduc locuri de muncă și se anunță, de ceva vreme, o furtună în întreaga industrie auto.
La furnizorul auto ZF, din Friedrichshafen, ca și la alte companii mari din Germania, revolta își pune amprenta la mai multe niveluri.
Anunțul de acum o săptămână al companiei Volkswagen, care nu mai exclude reducerea locurilor de muncă și închideri de uzine chiar la ea acasă, pentru prima dată în istoria sa de 87 de ani, a provocat o undă de șoc în țară.
Problemele celui mai mare producător de automobile din Germania nu sunt noi, dar s-au intensificat în ultima perioadă, atât din cauza creșterii costurilor de producție, cât și a unei economii interne mai slabe și a concurenței intense din partea Chinei. În plus, strategia ezitantă a VW privind vehiculele electrice a contribut și ea la un declin al veniturilor realizate de companie.
Rivalii Germaniei recuperează teren.
Reformele dureroase de la VW pot fi privite ca parte a provocărilor mai ample cu care se confruntă economia germană de 4,2 trilioane (4200 de miliarde) de euro, a cărei creștere a fost frânată puternic de întreruperile lanțurilor de aprovizionare din timpul pandemiei și de criza energetică - în special din cauza reducerii livrărilor de gaz rusesc ieftin, care i-au diminuat competitivitatea.
"Volkswagen este imaginea succesului industriei germane din ultimele nouă decenii", a declarat săptămâna trecută Carsten Brzeski, economistul șef al băncii ING pentru Germania, într-un interviu pentru DW. "Situația de la VW ne arată care sunt pagubele pe care le produc patru ani de stagnare economică și 10 ani de deteriorare a competitivității internaționale, o situație în care investițiile își pierd atractivitatea”.
Sunt zilele industriei germane numărate?
Veștile șoc de la VW, alături de știrile negative despre alți giganți industriali germani - inclusiv BASF, Siemens și ThyssenKrupp - au contribuit la răspândirea ideii că vremurile bune ale Germaniei au apus și că declinul economic este inevitabil.
"Anunțul VW este cu siguranță un simptom al unei stări de rău mai generale în industria germană și mai puțin un caz izolat", a declarat Franziska Palmas, economistă la Capital Economics, cu sediul la Londra, într-un interviu pentru DW. Ea amintește că în luna iulie producția industrială germană a fost cu aproape 10% sub nivelul de la începutul anului 2023, continuând tendința descendentă din ultimii șase ani.