22/06/2026
🆕𝐅𝐨𝐫𝐮𝐦𝐮𝐥 𝐃𝐢𝐚𝐬𝐩𝐨𝐫𝐞𝐢 𝐀𝐜𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐜𝐞🎓🇷🇴
𝟏𝟗 - 𝟐𝟏 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟔 - Ambasada României în Republica Federală Germania a organizat 𝐅𝐨𝐫𝐮𝐦𝐮𝐥 𝐃𝐢𝐚𝐬𝐩𝐨𝐫𝐞𝐢 𝐀𝐜𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐜𝐞, eveniment dedicat dezvoltării cooperărilor diasporei academice românești cu mediile universitare și instituționale din România. Reuniunea s-a bucurat de participarea reprezentanților Administrației Prezidențiale, Academiei Române și a 13 universități din România, alături de profesori universitari, cercetători, șefi de clinici, specialiști de top din diaspora etc., reuniți în jurul Platformei dedicate diasporei academice și rețelelor de excelență profesională, proiect dezvoltat de misiunea diplomatică de la Berlin în ultimii ani.
🔹 În cadrul sesiunii inaugurale a Forumului, ambasadorul României, doamna Adriana Stănescu, a subliniat importanța implicării expertizei de înaltă reputație a diasporei în dezvoltarea cooperărilor cu parteneri profesionali și instituționali din țară, în timp ce consilierul prezidențial pentru educație și cercetare, domnul Sorin Costreie, a evidențiat utilitatea dezvoltării de rețele profesionale ale diasporei cu o conectivitate puternică „acasă“. În cuvântul său introductiv, prof. emerit dr. Emil Constantinescu, fost rector al Universității din București și președinte al României în perioada 1996 – 2000, a pledat pentru susținerea reconstrucției elitelor profesionale ale României, inclusiv prin susținerea cooperărilor rețelelor academice din diaspora și din România.
🔹 Conferințele sesiunii inaugurale au fost prezentate de acad. prof. univ. dr. Marius Andruh, președintele Academiei Române, care a vorbit despre Academia Română, astăzi, în timp ce prof. univ. dr. Gabriel Hâncean, din cadrul Universității din București, a susținut o intervenție pe tema Cum funcționează societatea prin rețele sociale.
🔹 Consorțiile Universitare prezente la Forum au exprimat determinarea de a susține dezvoltarea unor cooperări consolidate cu membrii diasporei academice prin intermediul mesajelor adresate de prof. univ. dr. Marian Preda, rector al Universității din București și președinte în exercițiu al Consorțiului Universitaria, prof. univ. dr. Leonard Azamfirei, rector al UMFST Târgu Mureș și președinte în exercițiu al Consorțiului G6 UMF, și prof. univ. dr. Ionuț Ovidiu Toma, prorector al Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iași, din partea Președinției în exercițiu a Consorțiului ARUST.
🔹 Din partea partenerilor de suport ai Platformei dedicate diasporei academice a fost prezentat un mesaj al IPS dr. Serafim Joantă, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, în timp ce din partea membrilor diasporei academice au adresat un cuvânt de bun venit prof. dr. Anca Dorhoi, director al Institutului de Imunologie Friedrich-Loeffler din Greifswald, și prof. dr. Mihai Datcu, membru al Φ LAB European Space Agency și profesor în cadrul Universității Politehnice București.
🔹 La dezbaterile din cadrul Forumului au participat, de asemenea, prof. univ. dr. Vlad Nistor, director General al Institutului Diplomatic Român, și dr. Gabriela Gabor, coordonator al Subcomisiei Educație a CNR UNESCO.
ℹ️ Pentru informații suplimentare, vă rugăm accesați pagina noastră oficială 🔗: https://berlin.mae.ro/de/local-news/1972
* * * * * * * * *
🆕𝐅𝐨𝐫𝐮𝐦 𝐝𝐞𝐫 𝐚𝐤𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐬𝐜𝐡𝐞𝐧 𝐃𝐢𝐚𝐬𝐩𝐨𝐫𝐚 🎓🇷🇴
𝟏𝟗. 𝐛𝐢𝐬 𝟐𝟏. 𝐉𝐮𝐧𝐢 𝟐𝟎𝟐𝟔 - Die Botschaft von Rumänien in der Bundesrepublik Deutschland veranstaltete das 𝐅𝐨𝐫𝐮𝐦 𝐝𝐞𝐫 𝐚𝐤𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐬𝐜𝐡𝐞𝐧 𝐃𝐢𝐚𝐬𝐩𝐨𝐫𝐚. Ziel der Veranstaltung war es, die Zusammenarbeit zwischen der rumänischen akademischen Diaspora und dem akademischen sowie institutionellen Umfeld in Rumänien zu fördern. An dem Treffen nahmen Vertreter der Präsidialverwaltung, der Rumänischen Akademie und 13 rumänischer Universitäten sowie Universitätsprofessoren, Forscher, Klinikdirektoren, führende Experten aus der Diaspora und weitere Gäste teil. Sie alle kamen im Rahmen der Plattform für akademische Diaspora und Netzwerke beruflicher Exzellenz zusammen – einem Projekt, das die diplomatische Vertretung in Berlin in den letzten Jahren entwickelt hat.
🔹In der Eröffnungssitzung des Forums betonte die Botschafterin von Rumänien, Frau Adriana Stănescu, die Bedeutung der Einbindung der hoch angesehenen Expertise der Diaspora in die Entwicklung von Kooperationen mit professionellen und institutionellen Partnern in Rumänien. Der Präsidialberater für Bildung und Forschung, Herr Sorin Costreie, hob den Nutzen des Aufbaus beruflicher Netzwerke der Diaspora mit starken Verbindungen nach Rumänien hervor. In seiner Einführungsrede plädierte Prof. Dr. Emil Constantinescu, ehemaliger Rektor der Universität Bukarest und Präsident Rumäniens (1996–2000), für die Unterstützung des Wiederaufbaus der rumänischen akademischen Eliten, insbesondere durch die Förderung der Zusammenarbeit zwischen akademischen Netzwerken in der Diaspora und in Rumänien. Die Vorträge der Eröffnungssitzung wurden von Prof. Dr. Marius Andruh, Präsident der Rumänischen Akademie, fortgesetzt, der über die Rolle der Akademie in der Gegenwart sprach, sowie von Prof. Dr. Gabriel Hâncean von der Universität Bukarest, der einen Vortrag zum Thema „Wie die Gesellschaft durch soziale Netzwerke funktioniert“ hielt.
🔹 Die auf dem Forum vertretenen Universitätskonsortien bekräftigten ihre Entschlossenheit, die Entwicklung einer vertieften Zusammenarbeit mit Mitgliedern der akademischen Diaspora zu unterstützen. Dies geschah durch Grußworte von Prof. Dr. Marian Preda, Rektor der Universität Bukarest und amtierender Präsident des Universitaria Konsortiums, Prof. Dr. Leonard Azamfirei, Rektor der UMFST Târgu Mureș und amtierender Präsident des G6 UMF Konsortiums, sowie Prof. Dr. Ionuț Ovidiu Toma, Vizerektor der Technischen Universität „Gheorghe Asachi“ Iași, im Namen des amtierenden Präsidenten des ARUST Konsortiums.
🔹 Im Namen der Förderpartner der Plattform für akademische Diaspora überbrachte S. H. Dr. Serafim Joantă, Metropolit von Deutschland, Mittel- und Nordeuropa, eine Grußbotschaft. Im Namen der Mitglieder der akademischen Diaspora hielten Prof. Dr. Anca Dorhoi, Direktorin des Friedrich Loeffler Instituts für Immunologie in Greifswald, und Prof. Dr. Mihai Datcu, Mitglied des Φ LAB der Europäischen Weltraumorganisation und Professor an der Polytechnischen Universität Bukarest, eine Begrüßungsrede.
Auch Prof. Dr. Vlad Nistor, Generaldirektor des Rumänischen Diplomatischen Instituts, und Dr. Gabriela Gabor, Koordinatorin des UNESCO Unterausschusses für Bildung, nahmen an den Debatten des Forums teil.
ℹ️ Für weitere Informationen auf Deutsch, besuchen Sie bitte unsere offizielle Website 🔗: https://berlin.mae.ro/de/local-news/1973
📷Foto: Odeta Catana