01/12/2025
Přejeme všem krásný začátek prosince!
Včera byla první adventní neděle, a možná jste stejně jako my zapálili první svíčku na věnci. A právě historii této půvabné tradice Vám dnes přiblížíme.
Tradice adventních věnců sahá až na daleký sever, kde si lidé domů nosili zelené větvičky, které splétávali do věnců jakožto symbolu života pokračujícího i v zimě. Tyto věnce se v 16. století uchytily i v naší části Evropy.
Traduje se však, že tím prvním, koho napadlo přidat svíce do kruhu, symbolu života, byl Johann Hinrich Wichern. Johann byl teologem a pedagogem, kterému se podařilo do držení získat na předměstí Hamburku dům, který si rychle vydobyl přídomku "drsný" - poskytnul v něm totiž útočiště sirotkům, kteří často oplývali problematickou náturou.
Náš příběh začíná však roku 1839. Když nastal prosinec, děti se nemohly dočkat Štědrého dne. Často se tedy svého učitele ptaly, kdy už Vánoce konečně budou. A tak mladý teolog přišel s neotřelým nápadem - na staré kolo od vozu připevnil 19 červených svíček a 4 bílé. Bílé svíce byly vyhrazeny pro neděle, na zbytek dnů připadaly svíčky rudé. Každý den jednu z nich zapálil, aby dětem čekání na narození Krista ubíhalo rychleji.
Když lidé viděli, s jakou láskou a radostí se děti na každou další zapálenou svíci těšily, přijali tento nápad a začali si plané zelené věnce svíčkami také zdobit. Umístit na ně však takové množství svící však bylo docela nesnadným úkolem, a tak počet zredukovali na 4. První takový veřejný adventní věnec byl umístěn v protestantském kostele v Cáchách, odkud se už postupně rozšířil po celém světě.
A co Vy? Dodržujete také tuto tradici? Svíčkami jaké barvy si věnce zdobíte - jedná se o zcela náhodnou barvu, nebo se k Vašemu výběru vztahuje nějaká tradice?