04/01/2024
Vážení žďáráci, spoluobčané,
někteří z nás si se vstupem do nového roku dávají různá předsevzetí nebo cíle, které se potom v průběhu roku snaží více či méně naplňovat. Někomu se skutečně podaří předsevzetí splnit a někomu se to z různých důvodů nezdaří. I ve schváleném rozpočtu města pro rok 2024 se v některých kapitolách dá najít určitá spojitost. Jde vlastně o schválená předsevzetí zastupitelstva města a o to, jaké cíle bychom chtěli plnit v rámci dalšího rozvoje a zlepšování života všech generací ve městě a obcích spadajících do naší správní kompetence. Vytyčených cílů v různých oblastech veřejného života města je mnoho a víme, že jejich plnění také bude více či méně náročné. S těmi běžnými provozními si samospráva samozřejmě umí rutijně poradit. S těmi, které se týkají dalšího směřování města v oblastech investičního rozvoje a významných rekonstrukcí městských částí potřebujeme i vás aktivní občany. I v letošním roce budeme svolávat osvědčená veřejná projednávání, budeme vděční za vaše názory a uvádění vašich příkladů dobré praxe do reality. Prověřením dobré vzájemné spolupráce může být třeba hned období stávajících zimních měsíců. Nástup zimy se střídavými přívaly sněhu je určitě kompletní prověrkou připravenosti technických služeb na údržbu města, ale také prověrkou naší občanské odpovědnosti, vstřícnosti a tolerance. Dobře víme, jaký problém má například obsluha mobilní techniky při provádění zimní údržby na místních komunikacích. Občané, kteří běžně parkují vozidla na krajnicích místních komunikací, si jistě dobře uvědomují, že se tato vozidla stávají v zimě překážkou. A přitom stačí malá vstřícnost. Postarat se o svůj vůz a během chvilky práce jej vyprostit ze sněhové bariéry přihrnuté vozidlem údržby. Je už samozřejmostí, že zaměstnanci technických služeb budou opět pečovat o bezpečnost obyvatel udržováním schůdnosti schodišť, čištěním značených přechodů pro chodce nebo nástupních ostrůvků autobusů MHD. Za pochopitelné považuji, že v případě silného a trvalého sněžení nemohou být současně na všech problematických místech najednou. Přál bych si, aby jste nezůstávali neteční a sami neodkladně upozornili na místo, které vyhodnotíte jako nebezpečné s potřebou zásahu prohrnu nebo posypu. Zároveň prosím o vaši zvýšenou opatrnost zejména při pohybu pěších na městských prostranstvích a chodnících zvláště nyní v zimním období. Snažme se, prosím, společným přístupem budovat naše město stejně tak, jako když se snažíme vytvářet co nejlepší podmínky pro život ve vlastní rodině. Cílem je vždy zvelebit svůj domov. Opravdu záleží jen a jen na nás, jestli bude město našim skutečným domovem. Domovem, kde se budeme cítit dobře a bezpečně. Vážení spoluobčané, do nového roku vám přeji hodně zdraví, osobní pohody a klidu v osobním i pracovním životě.
Rostislav Dvořák, místostarosta