26/10/2022
O POVOLEBNÍ SITUACI VE ŽĎÁŘE
Na konci minulého týdne proběhlo ustanovující zastupitelstvo města Žďár nad Sázavou. Přestože výsledky komunálních voleb byly zveřejněny na konci září, následovaly další téměř 4 týdny vyjednávání. Hned po volbách jsem jako zástupce TOP 09 Žďár nad Sázavou s kolegy s ODS Žďár nad Sázavou zahájili jednání a setkali jsme se s vítězem voleb Žďár živé město (STAN). Naše preferovaná varianta byla zde na sítích už několikrát zmíněna, ale ráda bych ji zopakovala znovu. Výsledky voleb umožnily sestavení nové koalice a vedení města na půdorysu demokratických stran – např. po vzoru Kraj Vysočina. Vedle vítěze voleb Žďár živé město (STAN), KDU-ČSL, ODS-TOP 09 a ČSSD. Vítěz voleb prezentoval variantu, že s ohledem na velikost našeho města nejde o „politické dresy“, ale především o schopné, zkušené a pracovité osobnosti, kteří budou dobře vést město. Osobně se nemohu ztotožnit s faktem, že na nominované politické straně nezáleží. Jako historička si položím otázku: To bychom se stejně dívali na situaci v minulosti? Komunista také není vlastně komunista, ale jen schovaný v plášti, na jehož barvě nezáleží? Nemyslím si, že Žďár nad Sázavou je tak malé město, abychom zavírali oči před politickými dresy. Nicméně jsem stále vnímala a respektovala fakt, že tento pohled na sestavování budoucí koalice může být od vítěze jiný. Události, které však následovaly po našem odmítnutí této vize, pravděpodobně překvapily také řadu dalších. Po vnitřních změnách (záměrně jsem nezmínila slovo „čistka“, ale budiž) v ANO došlo k situaci, že na místostarostu byl nominován kandidát, který je přímý zaměstnanec ANO. Jako krajský manažer ANO je úzkým spolupracovníkem Andreje Babiše. Nový pan místostarosta bude reprezentovat naše město jako zaměstnanec ANO. Přiznávám, že tohle už je silné kafe i na mě. Všechny dosavadní alibistické řeči o lidech o zavírání očí před politickými dresy se pro mě tak rozplynuly. Splasklo to jako mýdlová bublina.
Ráda bych proto poděkovala svým kolegům z kandidátky za kampaň. Vedle TOP 09 patří obrovský respekt kolegům z ODS, kteří tento pohled vnímali stejně. Jestli mohu po letošních volbách zdůraznit jednu věc, je to právě fakt, že jsme se s kolegy z ODS dokázali domluvit na společné kandidátce Společně pro Žďár - ODS, TOP 09 a vnímali stejné hodnoty. A tuto myšlenku jsme dotáhli až do konce. Během voleb jsem poznala řadu nových tváří a jsem za to moc vděčná. Náš lídr společné kandidátky Jan Mokříš ve všech situacích prokázal společné hodnoty a dodržení slova. Vážím si jeho práce a morálních hodnot. Není stoprocentní pravidlo, že by tyto hodnoty dotáhli do konce všichni lidé, kteří vstupují do politiky. Napříč republikou.
Omlouvám se za dlouhý příspěvek, většinou se snažím být stručná. K vyjádření po povolební situaci jsme si chtěla nechat odstup. Jak už jsem zde po volbách napsala, děkuji všem, kteří podpořili naši kandidátku a dali nám celkem 19 029 hlasů. Ráda bych osobně poděkovala všem, kteří dali preferenční hlas mně osobně. Vážím si toho. Kdo mě osobně zná, ví, že můj zájem o Žďár, láska k našemu městu není rozhodně otázkou předvolebních vyjádření, ale trvá od mých studentských let. Přestože to nevyšlo, nehodlám ze svých preferencí, zájmu o rozvoj města a lásce k mému milovanému Žďáru slevit. Politika je někdy běh na dlouhou trať. V závěru patří největší poděkování mému manželovi, který se mnou vždy všechny radosti, úspěchy, ale i zklamání a nenaplnění cílů sdílí. Bez něj bych nemohla dělat nic z toho, co dělám. Také s jeho rozhodnutím (jako rodilého Brňáka) jsme se po studiích vrátili do mého rodného Žďáru. Míšo, vytrvám. Nevzdám to. ❤️