29/11/2016
Bude starosta Dolních Břežan mnohoobročníkem?
Na ustavujícím zasedání zastupitelstva Středočeského kraje jsem byl za STAN zvolen radním, který má mít zodpovědnost za hospodářský a regionální rozvoj, evropské fondy a rozvoj venkova. Nezakrývám, že je to problematika, které se dlouhodobě věnuji a která mně zajímá. V této souvislosti se řada z vás ptá na to, zda budu nadále vykonávat funkci starosty Dolních Břežan, a pokud ano, tak zda to zvládnu. A pokud bych zastával obě funkce, není to v rozporu s tím, že jsem v minulosti z opozičních lavic kritizoval řadu lidí z vedení kraje přesně za totéž?
Podívejme se co jsem k tomu napsal téměř před dvěma roky. „Mezi našimi krajskými funkcionáři jsou tací, co současně zastávají více funkcí. Kumulace funkcí jako taková by až tak nevadila. Pokud dotyčný vykonává zároveň funkci řadového zastupitele v obci, či dokonce radního, nebo sedí v dozorčí radě nějakého městského podniku, která zasedá jednou za tři měsíce, je to možné a zvládnutelné. To co je nepřijatelné, je pobírání mzdy z několika plnohodnotných "pracovních poměrů", u kterých se předpokládá výkon na plný úvazek. Nejen, že je to nepřijatelné, ale je to i velmi neetické. Je to jeden z mnoha projevů stále přežívající bolševické politické nekultury. Je to stejně neetické jako bylo neetické mnohoobročnictví v době Jana Husa, kdy jeden církevní hodnostář obsadil několik výnosných úřadů a far, které samozřejmě nestačil obhospodařit.“
Chci Vás všechny ujistit, že nebudu pobírat dvě mzdy za dva plné úvazky. Neudělá to ani nikdo z dalších krajských zastupitelů zvolených za STAN. V Dolních Břežanech jsem z osobních důvodů vždy byl pouze neuvolněným starostou (tedy starostou, který za výkon své funkce pobírá jen část mzdy) a tak to zůstane i nadále. Abych mohl vykonávat funkci krajského radního, utlumím jiné aktivity a získaný čas budu věnovat rozvoji Středočeského kraje.
Chci všechny občany Dolních Břežan ujistit, že se obci budu věnovat stejně jako v minulosti. Obec má dlouhodobý plán a sehraný tým, který ho realizuje. Nevidím žádné velké překážky, proč bychom měli kvůli mému angažmá na kraji jakkoli ohrozit splnění předvolebních slibů z roku 2014. Chci také ujistit občany celého Dolnobřežanska, že se cítím ve středočeském krajském zastupitelstvu být reprezentantem tohoto regionu. Obcím, spolkům, organizacím i občanům z našeho regionu jsem se v mezích možností opozičního zastupitele snažil pomáhat i v minulém zastupitelstvu. O to více budu chtít pomoci v roli radního Středočeského kraje. Ale nebude to pomoc klientelistická a neférová. Rozhodně nechci v tomto směru opakovat chyby mých předchůdců. Budu pomáhat transparentně a v mezích fair play.
A do třetice chci ujistit všechny občany Středočeského kraje, že mně zajímá hospodářský a regionální rozvoj kraje jako celku. Budu na všech úrovních prosazovat vizi moderních, bohatých a konkurenceschopných Středních Čech.