20/01/2016
Vyjádření - ing. Pavel Lacina
17.prosinec 2015 se zapsal tučným písmem do dějin našeho města. Změna dvou jmen v radě nabývá několik rozměrů:
1) POLITOLOGICKÝ - svobodná vůle občana byla demokraticky potlačena
1 kandidátka se ziskem 15,42% hlasů ve volbách ( = 3 mandáty) získala většinu v radě. 84,58% občanů, kteří přišli k volbám, dnes nemají své zastoupení ve většině výkonné moci!!! Nedivím se, že si pak volič připadá jako „vůlič“ a ztrácí chuť jít k volbám.
Doposud jsem si myslel, že máme demokracii jako prostředek k naplnění svobodné vůle. Jenže v našem městě zastupitelská demokracie posloužila jako prostředek k pokřivení svobodné vůle občanů projevené ve volbách. Myslím, že pro každého študáka politologie máme výživné téma k diplomové práci.
2) VÁŽENÝ – neumíme si vážit dobrých starostů
V novodobé historii jsme měli 2 dobré starosty, z jejichž práce jsme těžili, těžíme a budeme těžit ještě dlouho. Cítím, že dodnes je nedoceněný starosta ing. Martin Bálka. Měl lví podíl např. na založení hantálů, ze kterých do našeho města dodnes každým rokem přitékají pěkné peníze. Pan starosta ing. Pavel Procházka se pak uměl těchto „extra“ příjmů v rozpočtu zhostit k financování dluhů a financování dotačních projektů. Nepromarnil historickou příležitost, kterou dotační tituly představovaly pro rozvoj obce. K tomu měl dar přesvědčit investory, aby investovali právě v našem městě. Namísto vděku, za to co tito lidé vykonali pro naše město, jsou výsledky jejich práce často nazývány „pomníčky“. K tomu lynč na sociálních sítích a odvolání do půl hodiny bez udání důvodu. Asi za to, že z cca 50 milionového rozpočtu (bez dotací) uměl vytvořit rozpočty vyšší; v jednom roce dokonce přes 100 milionů!!! A k tomu ještě snižovat zadlužení obce. Zkrátka dáte někomu peníze na nákup jednoho mléka a on vám za ty peníze přinese mléka dvě. V prostředí firmy by takový manažer neodešel, protože by byl dobře zaplacen majitelem. U nás však je takový manažer během půlhodiny odvolán. Starosta byl v dobách minulých v obci tou nejváženější osobou; stejně jako byli pan učitel a pan farář. Krize hodnot společnosti? Jinak si plivanec namísto vděku vysvětlit neumím…
3) SMĚROVÝ - otazníky nad změnou kurzu
Pavel Procházka od roku 2006 celkem 3x vzešel z voleb jako starosta. Chápu, že třetí řízek se už může mnohým zajídat. I tak Pavel Procházka jako starosta byl budovatel s jasnou vizí rozvoje našeho města. Jako takový se osvědčil, i když nikdo nejsme bez chyby a čím více toho děláte, tím více chyb také můžete nasekat. Naše město má všechno, co by moderní městečko mělo mít. Jen snad jedno/dvě pořádná dětská hřiště stále zůstávají dluhem našim dětem. Nebo také náměstí s koncentrací takových služeb, které mu zajistí život. V době, kdy se naše město zdálo turisticky nedostatečně atraktivní (chybí významné památky atd.), vsadili jsme na budování infrastruktury, která dnes našemu městu zajišťuje desítky tisíc turistů ročně. To a mnoho dalších podporují ekonomický rozvoj obce. Naše město se navíc stalo tahounem regionu a respektovaným partnerem.
Naproti tomu nová vláda na radnici zatím jasnější vizi nesdělila. Už i samotné mlčení spíše svědčí o neexistenci vize. Sdělení typu ‚budeme tu především pro občany a také budeme využívat dotací‘, mně nestačí. Udržování stavajícího je věc nutná, nikoli ale postačující. Například za krátkou dobu „drůbežárny“ propustí cca 65 zaměstnanců. Je třeba podporovat tvorbu nových pracovních míst. Před několika měsíci začaly přicházet první výzvy k žádostem v dotačním v období 2014-2020. Stojíme tváří v tvář zřejmě poslední štědré historické příležitosti k rozvoji obce. Ano, po skončení tohoto období pak můžeme udržovat, protože nám zřejmě opravdu nic jiného nezbyde. Proto mě neuklidňují pěkná slova o tom, že „jsme tady pro občany“ apod. Jirkovi Otřelovi po dobu starostování přeji úspěch. Vidím snahu. A budu mu pomáhat. I tak, pokud ale budu mít příležitost v tomto historickém období vrátit Pavlovi Procházkovi klíčky od radnice, udělám to.
4) BLBONÁLADOVSKÝ – blbá nálada mezi občany
Havlovo okřídlené pojmenování „blbá nálada“ se v našem městě zabydlelo již dříve. Vzrostl však počet osob, které se cítí být politikou ve městě unaveni. Už je to prostě nebaví. K tomu se objevila velká část občanů, kteří byli podvedeni. A cítí se tak právem. Blbá nálada panuje i na radnici. Lidé ztrácejí motivaci/chuť; začíná chybět radost z práce.
Apel
Všem občanům a především zastupitelům by mělo jít o dobro našeho městečka. Všichni přece chceme, aby dále vzkvétalo, bylo čisté, zdravé a rozvíjelo se. Ve Velkých Bílovicích se po volbách dohodli, že v koalici budou vlastně všichni, protože stejně mají jeden společný cíl. Táhnou za jeden provaz. A to je silná věc.
U každého, zdůrazňuji každého, zastupitele v našem městě najdu důvod, proč si ho/jí vážit. Můžeme se lišit ve vizích, ale to by nemělo bránit tomu, abychom se nemohli všichni scházet i neformálně třeba u skleničky vína. Pokud by zastupitelé k sobě našli cestu, hodně by to pomohlo zklidnit atmosféru nejen v zastupitelstvu, ale i v ulicích našeho městečka. Víno spojuje, pokud se to nepřežene :-) .