16/05/2023
Opoziční okénko 🪟: Kritizujeme, ale s cílem zlepšit život Unhošťáků ✅
Jako opoziční zastupitelé v Unhošti usilujeme o lepší město, i když se někdy setkáváme s kritikou vůči našemu úsilí. Na posledním jednání zastupitelstva jsme si vyslechli negativní ohlasy na naše články v Unhošťských listech, jejichž prostřednictvím komunikujeme 🗣️ s občany města.
Upozorňujeme v nich na to, co se (nejen) nám nelíbí a jak bychom situaci řešili my, pokud bychom měli v zastupitelstvu převahu a vedení 🥇. Podle kritiků jsou články štvavé, nekonstruktivní a obsahují nepravdy. Jaké konkrétní nepravdy články obsahují, už jsme se bohužel nedozvěděli 🤔. Zajímavé je, že se na základě řady našich „nekonstruktivních“ návrhů dávají věci konečně do pohybu❗
Co rozhýbaly naše návrhy❓
1⃣) V minulém vydání Unhošťských listů jsme upozornili na špatný stav silnice ke sběrnému dvoru 🚧. Na posledním zastupitelstvu jsme toto téma otevřeli a od starostky jsme dostali příslib, že se cesta provizorně opraví, aby se po ní dalo bez obav jezdit ✅. Oprava bude jen dočasná, protože se v okolí údajně chystá výstavba bytů a novou cestu zatím nemá smysl dělat (z důvodu ničení těžkou technikou).
2⃣) Dlouhodobě usilujeme o zvýšení bezpečnosti na příjezdových cestách do Unhoště 👮♂. Ulice Zd. Hofbauera tak i díky naší snaze dostane nový radar 🎥, který bude při překročení rychlosti ukazovat řidičům jejich registrační značku, dále budou instalovány optické zpomalovací prvky. Je dokázáno, že tato opatření dramaticky snižují rychlost neukázněných řidičů a zvyšují bezpečnost nás všech, zejména dětí ✅.
3⃣) Na problematický přechod pro chodce v ulici Zd. Hofbauera, po kterém chodí děti 🚸 ze zastávky v Karlovarské ulici do základní školy 🏫, jsme upozorňovali už před volbami. Jedná se o velmi nebezpečné místo a je zázrak, že zde ještě nedošlo k žádnému vážnějšímu zranění❗ Nyní se přechod pro chodce konečně přesouvá ➡ podle našeho návrhu na původní, podstatně přehlednější místo, a to dále od nebezpečné a nepřehledné křižovatky ✅.
Nevzdáme to! Na nahrávání jednání trváme dál ✌️
Důležitým tématem je pro nás také nahrávání jednání zastupitelstva, o kterém jsme psali v předchozích vydáních. Chceme občanům zprostředkovat online video 🎥 nebo alespoň audiozáznam 🔊, aby viděli a slyšeli, jak jednání probíhají a jak se kdo chová. Jen textový přepis nezachytí atmosféru, která na jednání zastupitelstva panuje ⬇. Město si nechalo zpracovat posudek od ÚOOÚ (Úřad pro ochranu osobních údajů), který konstatoval, že nahrávání je v souladu se zákonem ✅, pokud se nebudou zaznamenávat citlivé osobní údaje. Vedení města bohužel nemá vůli náš návrh přijmout ❌. Někteří zastupitelé sdělili, že si zkrátka nepřejí, aby byli vidět v záznamu na internetu, někdo, konkrétně doc. Karel Kopp, na rovinu řekl, že u nich (u vedení města) není politická vůle a že to prostě nechce ❗. Vážíme si ho za upřímnost ✋a za to, že se neschovává za falešné argumenty, nicméně s výsledkem spokojeni nejsme ani trochu ❌. Na zastupitelstvu byla v tomto bodě přítomna i veřejnost 👥, která nás podpořila ✅. Takže vidíme, že to má smysl, a budeme za to bojovat 🤼♂ i nadále. Od minulého jednání proběhlo v tomto bodě nové hlasování 🙋♂️, kdy se i další zastupitelé přiklonili na naši stranu. Budeme rádi, když budete tlačit na své zastupitele, ať nás napříště podpoří, třeba to konečně vyjde❗
Kvitujeme moderní parkovací automaty
Město zavedlo moderní parkovací automaty 🅿, což je podle nás velmi dobrý krok, jen je potřeba ho dotáhnout až do konce. Bylo by velice vhodné, kdyby automaty byly napojeny na parkovací mobilní aplikace 📲, jako jsou ClickPark nebo MPLA. Například v podobně velké a situované obci Dolní Břežany je parkování napojeno na aplikaci MPLA, tudíž návštěvníci z Prahy nebo jiných obcí mohou pohodlně zaplatit tak, jak jsou zvyklí ✅. Napište nám na Facebook, jestli byste takovou možnost uvítali, a my toto téma budeme na zastupitelstvu otevírat dál.
Na dubnovém zastupitelstvu se řešila i problematika odpadového hospodářství 🚮, o níž jsme psali v minulém vydání Unhošťských listů a která je nekončícím tématem snad každého zastupitelstva. Debata byla velmi dlouhá 🗣️, zazněly zde různé argumenty. Rozhodně si nemyslíme, že je situace optimální ❗. Byla ustanovena pracovní skupina zastupitelstva, která se bude tomuto složitému tématu dále věnovat. Rádi bychom vyzdvihli odvedenou práci zastupitelky Soni Machové, která se v této oblasti zasazuje nejvíce, a budeme ji nadále v jejím úsilí plně podporovat ✅🤝.
I přes kritiku ze strany vedení města se nevzdáváme a snažíme se prosadit další konstruktivní změny ve prospěch obyvatel Unhoště. V mnoha případech se ukazuje, že naše návrhy skutečně vedou ke zlepšení situace ve městě ✅. Přestože politická vůle k přijetí jiných nápadů chybí, budeme i do budoucna usilovat o zlepšení kvality života Unhošťáků ⬆.
Vaši zastupitelé za STAN Michal (Turnhöfer) a Libor (Makovský)