11/04/2026
Dobrovolní hasiči okresu si zvolili nové vedení
V sobotu 28. března 2026 se ve Vlčnově uskutečnilo shromáždění představitelů sborů dobrovolných hasičů okresu, které mělo volební charakter. Představitelé jednotlivých sborů se sešli, aby zhodnotili uplynulé volební období a rozhodli o dalším směřování okresního sdružení hasičů prostřednictvím volby nového vedení.
Na základě výsledků voleb byl novým starostou Okresního sdružení hasičů Uherské Hradiště zvolen Ing. Lukáš Snopek, Ph.D. (SDH Salaš). Funkce náměstků starosty budou v následujícím období zastávat Ing. Vít Majer (SDH Bílovice), Karolína Rudžiková (SDH Šušice) a Roman Žajgla (SDH Strání). Nové vedení tak spojuje zkušené funkcionáře s představiteli mladší generace hasičů z různých částí okresu.
K významné obměně došlo také ve výkonném výboru okresního sdružení. Nově v něm budou působit Miroslava Jurčíková (SDH Staré Město), Petr Nemeš (SDH Uherské Hradiště), Naděžda Dyčková (SDH Kunovice) a Ing. Tomáš Bartoň (SDH Kunovice). Tato změna přináší rozšíření týmu o další členy se zkušeností z činnosti dobrovolných hasičů v okrese.
Součástí shromáždění bylo také slavnostní rozloučení s dlouholetým starostou OSH Václavem Holáskem, který po více než čtyřech desetiletích končí ve funkci. Václav Holásek patří k nejvýraznějším osobnostem dobrovolného hasičstva nejen v okrese Uherské Hradiště, ale i v celém Zlínském kraji. Členem SDH Zlechov se stal již v roce 1963 a postupně prošel řadou funkcí od velitele sboru až po předsedu a starostu okresního sdružení. Funkci starosty OSH Uherské Hradiště vykonával nepřetržitě od roku 1990 a stal se tak nejdéle sloužícím starostou okresního sdružení hasičů v České republice. Významně se zasloužil o rozvoj spolkové činnosti, podporu mládeže, kolektivní spolupráci obcí a reprezentaci dobrovolných hasičů na krajské i celostátní úrovni. Za své celoživotní působení byl oceněn řadou vyznamenání, včetně Záslužného řádu Českého hasičstva, nejvyššího ocenění udělovaného dobrovolným hasičům.
Nově zvolené vedení okresního sdružení poděkovalo Václavu Holáskovi za jeho dlouholetou práci a vyjádřilo respekt k jeho přínosu pro dobrovolné hasiče v okrese. Zároveň vyjádřilo snahu přinést do činnosti okresního sdružení nový impuls, posílit spolupráci mezi sbory, systematicky rozvíjet práci s mládeží a podporovat další klíčové oblasti dobrovolného hasičství, zejména požární sport, činnost zasloužilých hasičů, ochranu obyvatelstva, prevenci a odbornou přípravu členů. Cílem je dlouhodobé posilování postavení dobrovolných hasičů v regionu a jejich role ve společnosti.