07/11/2025
A na tuto firmu a její milodary bychom měli u nás v Čáslavi v budoucnu spoléhat? To tedy opravdu NE!!!
Daniel Křetinský ve formě.
Státní zastupitelství podalo obžalobu na Křetinského firmu AVE kvůli krácení poplatků za ukládání odpadu na skládku. Škodu vyčíslilo na nejméně 940 milionů korun.
Jinak řečeno, Křetinský podvedl a okradl několik českých měst v součtu za miliardu.
Ta věc je jasná, sám jsem o tom tady několikrát psal.
„Vyšetřovatelé z NCOZ uvedli, že obviněná firma vykazovala až 94 procent odpadu přijatého na skládku jako využití odpadu na konstrukci skládky. V rozporu se zákonem o odpadech nevybírala od původců tohoto odpadu poplatky. Tyto poplatky jsou příjmem obcí, v jejichž katastrálním území se skládky nacházejí."
Že k tomu demokratičtí politici mlčí, není divu, stačí si vzpomenout, jak Křetinského média útočila na ministra Síkelu, když mu pro stát vyfoukl kšeft se zásobníky, ale zajímavé bude sledovat, jak si s tím poradí orgány činné v trestním řízení.
Za prvé je Křetinský jedením z nejbohatších lidí v zemi a za druhé se v odpadovém byznysu točí desítky miliard korun ročně a je to velmi tvrdý a zákulisní byznys.
Odpadové firmě AVE CZ hrozí přitom, kromě finančních sankcí i zákaz činnosti.
Čeští oligarchové díky benevolenci i účelově vytvořeným dírám v zákonech, podnikají často na hraně, nebo i za ní. Vlastní v ČR většinu médií a tak ohýbají veřejné mínění a k tomu si pasou politiky napříč většinou parlamentních i neparlamentních stran.
Česká republika je podle The Economist na druhém místě na světě, hned za Ruskem, v podílu klientelistického kapitalismu, tedy v napojení oligarchů na obchodování se státem.
To samozřejmě ničí ekonomiku, narušuje zdravé podnikatelské prostředí a upevňuje moc těchto lidí, jejichž soukromé byznysové zájmy se nekryjí se zájmy republiky a jejích občanů.
Ostatně viz právě tento případ.