07/01/2025
💝
Žádné dítě se nenarodí s přesvědčením, že si nezaslouží náruč, blízkost a lásku.
Že se nenarodilo dost dobré, že druhé děti jsou lepší, že by nemělo tolik plakat nebo se dožadovat svých potřeb.
Pokud se ale nesetká s bezpodmínečnou péčí a přijetím, velice rychle tomu všemu uvěří.❤️🩹
✨️✨️✨️
Sebeláska není něco, k čemu člověk musí dospět nebo co má získat. Je to něco, na co si musí vzpomenout. Co nebylo v určitém období života syceno, co musel v zájmu přežití, přijetí druhými či péče o druhé potlačit.
Sebeláska dětí je paradoxně něco, čemu se většina rodičů snaží ve výchově vyhýbat ze strachu, že se dítě stane sobeckým, sebestředným, rozmazleným.
To vše jsou zranění, která jsou důsledkem chybějící sebelásky, a ne jejího přebytku.
👉Pokud nasytíme vývojovou potřebu v čase, kdy má být sycena, přestává být potřebou a stává se vnitřní hodnotou, ze které můžeme čerpat a vracet světu.
👉Pokud ji nenasytíme, stane se z ní bezedná černá díra, která bude vtahovat jakékoli potvrzení vlastní hodnoty zvenku, a které ji nikdy nenaplní.
Děti se učí sebelásce,
🌿když jim věnujeme pozornost, když nás potřebují, a necháváme je být, když nás nepotřebují.
🌿když věříme jejich emocím a zajímáme se o to, co prožívají.
🌿když se jim dokážeme omluvit.
🌿když jim důvěřujeme, že si poradí.
🌿když je dokážeme neodmítnout ve chvíli, kdy odmítáme jejich chování.
🌿když je dokážeme neodmítnout ve chvíli, kdy ony odmítají nás.
🌿když naše láska není výměnou za nic, čím by dítě muselo být a jak by se mělo chovat.
🌿když bude vědět, že bychom si vždy vybrali právě jej.
✨️✨️✨️
Děti mají být zamilované do sebe.
Mají se líbit samy sobě. Mají obdivovat samy sebe. Mají chtít pro sebe to nejlepší. Mají vědět, že si to zaslouží. Má je trápit, když nemohou naplnit své potřeby nebo být samy sebou.
Jenom sebeláska může vytvořit prostor pro opravdový soucit a laskavost.
Její nedostatek jim brání. Odsuzuje dítě na život ve strachu, že nikdy není a nebude mít dost, a proto nemá z čeho vracet světu.
Cesta k dosycení sebelásky v dospělosti je velmi klikatá a trnitá.❤️🩹🙏🙌