Jaroslav Paznocht - Středokluky z první ruky

Jaroslav Paznocht - Středokluky z první ruky Žiju pro Středokluky a zde píši nejen o Středoklukách dnes, ale i těch dřívějších a budoucích.

Dneska jsem se účastnil pěkné taškařice. Začala uzavírka na letišti. To znamená, že přes nás budou do září létat letadla...
30/03/2026

Dneska jsem se účastnil pěkné taškařice. Začala uzavírka na letišti. To znamená, že přes nás budou do září létat letadla. Jenom přes nás. Běžně je to cca 10 % běžně. Už je to pěkný rachot.

TV Nova o tom vyrazila natáčet reportáž. A vybrali si zrovna mě. A to jsem ve zprávách byl už před 14 dny, ale za Svaz měst a obcí. Reportér jiný, kameraman stejný.

Natočili jsme pár slov. Pak se rozhodli najít někoho z veřejnosti. Moc neuspěli u Pavla Muchy, který šel učit a bydlí v Kněževsi. Pak chytili Vojtu, který je synem pilota a letadla mu vůbec nevadí a nakonec ještě jednu paní z Černoviček. Obyvatele naší menší osady ale víc tráví hluk z dálnice.

Bylo zajímavé, jak ve čtyři hodiny odpoledne nebyl před úřadem a obchodem ani jeden člověk ze Středokluk :-) Takže v reportáži mluvím za Středokluky jen já.

Každopádně tam nezaznělo, že nám samozřejmě hluk vadí, hlavně v noci, ale také když jsme na zahradě. Že třeba Jeneč nebo Horoměřice to mají celoročně. Nebo, že nám velmi pomůže nová dráha na letišti.

Nezaznělo, že letiště dává obcím zhruba polovinu toho co před Covidem. Taky nezaznělo, že letos dalo letiště speciálně peníze obcím přes které budou létat víc letadla. Uvidíme, ale loni jsme víc nedostali. Naopak vzali peníze zase těm ostatním obcím, kde letadla letos budou létat méně (ale jen půl roku).

Velké téma v mnoha obcích. Často slyším stížnosti, že různé "bedny" vypadají strašně a jsou pro ostudu. Souhlasím. Lze t...
30/03/2026

Velké téma v mnoha obcích. Často slyším stížnosti, že různé "bedny" vypadají strašně a jsou pro ostudu. Souhlasím. Lze to dělat o hodně lépe. Bohužel u nás jsou až na jeden u koupaliště všechny na soukromých pozemcích.

Nyní pro umístění boxu není potřeba naprosto žádné schvalování.

Návrh nového stavebního zákona (v mnoha věcech nebezpečného) pro tento druh stavby prý požaduje souhlas stavebního úřadu. Bouří se proti tomu malé obce, které se o své boxy bojí.

Nakonec je to možná jedna z mála cest, jak zachovat doručovací služby v těchto nejmenších obcích.

Přesto si myslím, že by pravidla pro umisťování boxů ve veřejném prostoru měla existovat. Už jen z praktických důvodů (srovnejte box u zastávky v Kněževsi, kde se parkuje na chodníku/v zastávce).

Co si o tom myslíte vy?

Všechny výdejní boxy v Novém Jičíně musí mít stejnou výšku a tvořit jeden celek. Vozidla, která do nich přivážejí zásilky, k nim musí mít takový přístup, aby to v místě nezhoršilo dopravní situaci. Určují to pravidla pro umisťování výdejních boxů ve městě, která vypracovala novojičínská radnice. Informovala o tom mluvčí města Marie Machková.

"Výdejní boxy usnadňují doručování zásilek a jsou stále častěji součástí veřejné vybavenosti města. Dokument není namířen proti nim, jsme rádi, že nám usnadňují život, ale neměly by snižovat atraktivitu veřejného prostoru," uvedl místostarosta Ondřej Syrovátka (Zelení).

Soubor pravidel pro výdejní boxy radnice doplnila do dokumentu z roku 2022, který ve městě upravuje označování a reklamu provozoven. Pravidla vytvořila ve spolupráci s odborem rozvoje a investic, obecním živnostenským úřadem a městským architektem. "Do dokumentu jsme zapracovali i podněty veřejnosti, které vzešly z ankety k danému tématu," uvedl Syrovátka.

Nový Jičín eviduje 32 míst se schránkami na zboží. "V textu je také doporučení, aby schránky byly vyhotoveny v tlumených a matných barvách, které korespondují s okolím, a aby se boxy přednostně umisťovaly k obchodním centrům a parkovištím, nejlépe do výklenků či proluk mezi stavbami. Součástí pravidel je i zákaz celoplošných polepů a reklam třetích stran na boxech," uvedla mluvčí.

Kateřina Nehasilová z městského odboru rozvoje a investic uvedla, že všechny provozovatele už úřad se zásadami pro umisťování a vzhled boxů seznámil. "S některými jsme jednali osobně a všem jsme metodiku zaslali i v písemné podobě. Kromě nových pravidel nabízíme zájemcům i bezplatné konzultace s městským architektem," uvedla Nehasilová.

Syrovátka uvedl, že se radnice snaží veřejný prostor kultivovat, aby všechny zásahy do něj respektovaly historii Nového Jičína a podpořily jeho kvalitu. "Chceme, aby vzhled města pozitivně působil na občany i turisty a přispěl k prosperitě podnikatelů," uvedl místostarosta. (ČTK)

Vím, že pořád píšu o těch vlacích (včera jsem se také svezl na koncert do centra Prahy).No ale nemůžu si pomoct. Tentokr...
28/03/2026

Vím, že pořád píšu o těch vlacích (včera jsem se také svezl na koncert do centra Prahy).

No ale nemůžu si pomoct. Tentokrát jsme zajel za bratrem do Řep na oběd.

Cyklohráček jel v 11.47, takže jsem někdy ve 25 vyrazil od úřadu a vlak stihnul. Přestože jsem pořád fotil. Ale zase to byla celkem svižná chůze.

Viděl jsem zajíce, srnky a ta naše panoramata. Z vlaku jsou vždy takové nezvyklé pohledy nejen na naši obec.

V Jenči a po trati až do Ruzyně došlo k vykácení stromů a keřů. Zanedlouho začne rekonstrukce trati. Bude to velká akce. Celý tento úsek se promění. Obrovsky.

No a díky tomuto kácení dostaneme skoro 1500 keřů a 300 stromů jako náhradní výsadby. My k tomu uděláme zatravněnou cestu, která bude končit na silnici z Nových Středokluk do Dobrovíze. Věřím, že příští zastupitelstvo se vrhne do jejího pokračování do obou zmíněných míst.

Na zličínské nádraží jede Cyklohráček 21 minut. Je to příjemná cesta, která ubíhá rychle. S bratrem zajdeme na oběd, nakoupím si v Lidlu a ve 14:47 už zase sedím ve vlaku cestou zpět. Do hodiny od odjezdu už jsem zase doma.

Mám radost, že vyšlo takové krásné počasí! Cesta na nádraží i zpět byla čirá radost. Jen teda to moje triko od Locomotif jsem dobře vyfotit nedokázal.

Zkuste si to někdy.

Více u jednotlivých fotek.

V poslední době se hodně mluví o stavebním zákoně. Možná slyšíte, že to urychlí stavby. To možná ano, ale ne vaše. Rychl...
25/03/2026

V poslední době se hodně mluví o stavebním zákoně. Možná slyšíte, že to urychlí stavby.

To možná ano, ale ne vaše. Rychleji budou stavět velké firmy, prakticky na nich nebudou existovat pravidla.

Jeden úředník bude moci prostě třeba připustit menší počet parkovacích míst nebo vypustit bezbariérovost. Vedení obce bez jakékoli větší diskuze bude rozhodovat o výjimkách z územního plánu. Což zvyšuje korupční atraktivitu.

Což podtrhuje i způsob (ne)projednání zákona a obrovský tlak na jeho schválení.

Bohužel od složitého zákona, kde je největší problém malá a neefektivní digitalizace a složitost řízení se dostáváme do systému, kde ti velcí a bohatí budou moct všechno. Pravidla budou jen na oko. Takže vám za plotem bude moci vyrůst skoro cokoli.

Sledujte Anna Vinklárková, která se návrhu důkladně věnuje.

V odkaze níže najdete také petici.

Za pár dní najdete ve schránkách Střelu s detaily o jedné akci, kterou chystáme na květen. Mám k ní ale malou osobní poz...
24/03/2026

Za pár dní najdete ve schránkách Střelu s detaily o jedné akci, kterou chystáme na květen. Mám k ní ale malou osobní poznámku... 📝

Když jsem poprvé viděl areál u školy ve Středoklukách, hned mi blesklo hlavou: tady by se krásně vyjímal malý festival jídla a pití. Mládež to kdysi načala Festivalem Imerzivity a ukázala, jaký potenciál ten prostor má. Teď, když je budova č.p. 105 i s areálem obecní, jsme se konečně rozhoupali k naší "první festivalové vlaštovce". 🕊️

Proč do toho jdeme?
Obec pořádá ročně přes 10 akcí (díky patří hlavně skvělé Tereze Bublíkové!), a i když přípravy stojí mraky energie, nadšení lidí nám ji vrací zpět. Původně jsme si nechtěli přidělávat práci, jenže... jsem fanoušek autentických vín. 🍷Ten areál si prostě o to říká.

Chci k nám přenést kousek té neopakovatelné atmosféry, kterou znám z moravských festivalů. Pozval jsem vinaře, kterým věřím:

Milan Damborský (který u nás učil U3V)

Petr Marada z Mikulčic

Charli z nedalekého Lovoše

Geolog Vlach a jeho vína z Doupova
.. a doplní je Herzánovi z Čejkovic (dnes potvrdili), oslovil jsem také třeba Punkistu, Dalibora Osičku nebo Joyda Cidre. 🍎

Co vás čeká?
Bude to příležitost potkat vinaře, které běžně v marketu nepotkáte. Jsou to lidé, co o víně přemýšlí jinak. Nultý ročník bude autentický a přírodní. Z vlastní zkušenosti vím, že po tomhle víně nebolí hlava. Je sice chuťově jiné, ale věřím, že si ho zamilujete!

🥨 O jídlo se postará rodina Markova a ladíme i pivo od Chroustů. K tomu přemýšlíme nad výstavou fotek, hudbou a chybět nebude pohoda v parku s venkovními hrami. Žádná politika, jen jeden velký sousedský piknik. 🧺 A když bude pršet, schováme se do sokolovny a 105.

Zákulisí nultého ročníku: StředoVíno! 🎨
Název vyhrál nad VínoKluky. Logo i web jsem tvořil po večerech s pomocí AI. Symbolem se nakonec stala dívka se snopem obilí z naší budovy, které jsme (po pár pokusech s lahví) dali do ruky poctivý demižon. Nechceme na vás vydělávat – vstupné ladíme tak, aby pokrylo náklady na led, sklo a hudbu. Chceme, aby si to užili vinaři i vy.

Proč to píšu? ✨
Přeju si, aby se StředoVíno stalo naším společným „lovebrandem“. Abychom se potkali, pobavili a užili si klid v naší Kubrově škole. Kdo ví, jak se život v obci od podzimu vyvine, tak si nenechte tuhle premiéru ujít!

Perlička na konec: Svahu mezi Starým vrchem a fotbalovým hřištěm se říkalo „Na Viničkách“. Možná se tedy s tímto festivalem jen vracíme ke kořenům. 🍇

Těším se na vás!

Nechci se vytahovat, ale zase jsme byli napřed ;) Samozřejmě, že černé označníky mají i své nevýhody. Dle diskutujících ...
22/03/2026

Nechci se vytahovat, ale zase jsme byli napřed ;)

Samozřejmě, že černé označníky mají i své nevýhody. Dle diskutujících na webu třeba náhodní cestující musí poznat zastávku snad na kilometr daleko.

Stále si ale myslím, že náhodných cestujících je výrazně méně, než místních a naše "traffic grey B" je prostě daleko příjemnější ve veřejném prostoru.

V Praze se po letech příprav začíná měnit jedna z nejvýraznějších součástí městské dopravy. Tradiční červené označníky zastávek budou postupně nahrazovat nové v tmavém, grafitovém designu. Poprvé se mají ve větší míře objevit na Dvoreckém mostě, do budoucna se stan...

Dnes jsme s partou dříčů vyvezli vybavení pro zítřejší závody TJ Sokol Středokluky. Včera jsem nosil stoly a židle, dnes...
13/03/2026

Dnes jsme s partou dříčů vyvezli vybavení pro zítřejší závody TJ Sokol Středokluky. Včera jsem nosil stoly a židle, dnes tyče a časomíru.

Na svahu je přes půl metru sněhu, sluníčko svítí, u Otíka mají naraženo.

Zítra to bude nádhera!

Dnes se těším na večer s přáteli. Prý nás bude přes 70!

Dnes v Janských Lázních chystáme zítřejší závody TJ Sokol Středokluky Vyvezli jsme vybavení nahoru na Černou boudu a při...
13/03/2026

Dnes v Janských Lázních chystáme zítřejší závody TJ Sokol Středokluky

Vyvezli jsme vybavení nahoru na Černou boudu a připravili start.

Největší středoklucký výjezd mimo obec právě začíná.

Pojeďte s námi do Jánek! Tyhle závody jsou jednou z nejdelších tradic ve Středoklukách. Před těmi 43 lety se parta blázn...
06/03/2026

Pojeďte s námi do Jánek!

Tyhle závody jsou jednou z nejdelších tradic ve Středoklukách. Před těmi 43 lety se parta bláznů rozhodla pořádat naše závody. Doteď máme v sokole lyžařský oddíl.

Za ty roky jsme se profesionalizovali, co jsem starostou (sokola i obce) se zakoupily nové branky (až z Itálie!) i časomíra (která ráda zlobí).

Jsem vždy naprosto fascinován, jak každý ví, co má dělat. A pokud časomíra dá, tak vše šlape jak po drátkách. S uspořádáním je spousta práce, ale ta výborná parta, která se schází už v pátek v chatě Lovrana je prostě za odměnu. Máme tam polopenzi. Pivo také točí. Večer se chystají odměny.

V sobotu ráno jdeme na lanovku a jedeme společně na Černou horu. Přejdeme ji napříč a pod Černou boudou závodíme. Já tedy fotím a vyháním turisty z tratě. Na boudě je samozřejmě bufet. Když Krakonoš dá, koukáme ze sjezdovky na Sněžku. Ale jiné roky byla úplná mlha.

Cestou zpátky se zastavujeme u "Otíka" na oběd. A večer v chatě vyhlašujeme vítěze.

A v neděli s hlavou plnou zážitků a plánů na další rok vyrážíme domů.

Jo a mimochodem, závodíme skutečně ve všech kategoriích (pokud přijedou závodníci). Tedy od těch nejmenších po ty nejzkušenější.

Tak neváhejte, v chatě máme ještě volná místa. Bude to super!

14. 3. 2026 Memoriál Františka Guta

Zúčastněte se spolu se členy TJ Sokol Středokluky 43. ročníku závodů v obřím slalomu.

Ještě zbývá pár míst v chatě v Jánských Lázních (13. 3. - 15. 3. 2026).

Můžete přijet i jako divák nebo pomoci organizátorům. Závodů se účastní velké množství dětí, tak je vezměte sebou.

Pro nahlášení nebo další dotazy se obraťte na Jirku Czeizela - [email protected] nebo 602 312 043.

Skol!

Jaroslav Paznocht

🤷‍♂️Kdo někdy vedl lidi, ví jak je důležité najít ty správné. Samozřejmě to není lehké. Ale věřím, že se nám společně po...
23/02/2026

🤷‍♂️Kdo někdy vedl lidi, ví jak je důležité najít ty správné. Samozřejmě to není lehké. Ale věřím, že se nám společně podaří najít TU správnou osobu. Někoho, kdo dá naší základní škole opravdový náboj.

❗Nebude to mít lehké. Čeká ho sloučení školy a školky, čeká ho (snad) mnoho stavební činnosti v areálu, čeká na něj otřesený učitelský sbor a možná jednou dokonce víc zřizovatelů.

🏫Na druhou stranu bude mít školský areál s mnoha možnostmi využití, bude mít učitele, kteří naší škole věří, bude mít (snad) podporujícího zřizovatele a určitě i velkou společenskou podporu.

❤️Středoklucká škola se zase musí stát srdcem naší obce. Bijícím srdcem. Nemůžeme za kvalitu brát, že to mají děti blízko. Naše škola musí být skvělá, bezpečná a umět reagovat na rychlé změny ve světě. Pokud o ní někdo chce říkat, že je "vesnická", tak díky velmi dobrým vztahům mezi žáky, učiteli i rodiči a dokonce i s okolními školami. Nikoli protože je pro "vidláky". Takové ve Středoklukách nemáme ;)

💯Středoklucká škola musí být alespoň stejně dobrá, jako naši "konkurenti" na Buštěhradě, Hřebči, Přílepech, Unhošti nebo Hostivicích s Chýní a měla být mít ambici konkurovat i školám v Praze a na Kladně. Pokud chceme ve Středoklukách udržet všech 9 ročníků, nemáme jinou možnost vzhledem k porodnosti.

🏋️‍♂️Věřím, že se po opravdu nešťastných letech se můžeme zase nadechnout. Hodit ty ztracené roky za hlavu a znovu se zaměřit hlavně na žáky, na jejich bezpečí, na jejich vzdělání i na rozvíjení jejich kompetencí. Škola musí být službou jejich rodičům. Protože jen spolupráce povede k opravdu dobrým výsledkům. Bez naslouchání a učení se z chyb kvalita nemůže nikdy růst.

🧔👩No a samozřejmě věřím, že nový ředitel/ředitelka bude umět doopravdy oboustranně komunikovat se zřizovatelem. Protože spolu musí dát škole směr, spolu musí hledat zlepšení a spolu musí hledat cestu, jak co nejlépe naplit potřeby svých občanů. A nesmí záležet na tom, kdo je zrovna starosta.

🎯Prostě nový ředitel/ředitelka musí být schopný vedoucí a organizátor, trochu vizionář (kdo míří nízko, nemůže dostřelit vysoko), hlavně musí umět komunikovat a nebát se učit novým věcem.

🙏Pomozte nám takového člověka najít. Sdílejte inzerát. Ptejte se přátel, příbuzných, kolegů a každého, koho potkáte.

🤝Já mohu pouze zaručit transparentní konkurzní řízení podpořené odborníky. Když jsem si sepisoval, koho bych rád u konkurzu, tak by nám snad nestačila ani sokolovna. Rozhodně nás nebude málo.
Tak věřte, že se tentokrát podaří najít člověka, který se stane středokluckou legendou.

📣 Vyhlašujeme konkurz na pozici ředitele/ředitelky Základní školy Středokluky

Obec Středokluky hledá silnou a inspirativní osobnost, která povede naši základní školu v období 2026–2032.
Chceme budovat moderní školu s komunitním duchem, individuálním přístupem k dětem a prostředím založeným na respektu, spolupráci a otevřené komunikaci.

👩‍🏫👨‍🏫
Hledáme kandidáta/kandidátku, který/á:

- má jasnou vizi rozvoje školy,
- dokáže vést pedagogický tým,
- podporuje moderní vzdělávání,
- umí otevřeně komunikovat s pedagogy, rodiči i veřejností.

📅 Termín pro podání přihlášek: do 30. 3. 2026 do 12:00
📍 Místo podání: Obec Středokluky, Lidická 61

📄 Podrobné informace o konkurzu včetně požadovaných dokumentů najdete zde:
👉 www.stredokluky.cz/konkurz26

Máte chuť podílet se na rozvoji školy a vytvářet dobré zázemí pro děti? Budeme rádi, když se přihlásíte nebo informaci předáte dál.

23/02/2026

Byl jsem až dojatý, že spolupracujeme.

,

Člověk si povšimne zajímavosti, hodí to na obecní sociální sítě a hned se PID - mobilita budoucnosti připojí. Jen škoda,...
20/02/2026

Člověk si povšimne zajímavosti, hodí to na obecní sociální sítě a hned se PID - mobilita budoucnosti připojí.

Jen škoda, že tento vlak zrovna staví na každém rohu a jede dlouho. Z Bubnů na Středoklucké nádraží to může být klidně i 43 minut s přestupem. To není úplně špatné. Tramvají, metrem a autobusem to trvá zhruba stejně. Pro Nové Středokluky ideál.

Adresa

Stredokluky

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Jaroslav Paznocht - Středokluky z první ruky zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Sdílet

Kategorie