Nezávislí pro Černý vůl a Statenice

Nezávislí pro Černý vůl a Statenice Sdružení nezávislých kandidátů pro Černý vůl a Statenice 2022
Volte číslo 1

Tohle je náš tým, se kterým se ucházíme o Vaši důvěru. Máme zkušenosti a víme, jak obec spravovat. Především nechceme, a...
23/09/2022

Tohle je náš tým, se kterým se ucházíme o Vaši důvěru. Máme zkušenosti a víme, jak obec spravovat. Především nechceme, aby se mezi lidmi nadále vytvářely příkopy. Proto Vás žádáme, přijďte dnes a v sobotu k volbám a podpořte naši kandidátku s číslem 1.

Málem to zůstalo pod kobercem, ale je to venku. Ve Statenicích, Černém Vole bude developer stavět byty s požehnáním paní...
21/09/2022

Málem to zůstalo pod kobercem, ale je to venku. Ve Statenicích, Černém Vole bude developer stavět byty s požehnáním paní starostky. Jde o projekt 21. Century Development, se kterou starostka podepsala smlouvu, i když jí zastupitelstvo neschválilo. Projekt byl protlačený začátkem roku 2022, ale potřebné informace nedostaly obvyklou publicitu.

Za bytový projekt na sedmi parcelách dostala obec částku pouhých 590.000 Kč, ale musí zdarma všechny objekty (7 domů) napojit na vodovod a kanalizaci, což je náklad minimálně 500.000 Kč. O kolik narostou náklady do doby připojení v tuto chvíli není jasné. Tedy propočteno na metr projektu získala obec maximálně cca 30 Kč/metr, ale spíš bude ještě doplácet. Mimochodem, starostka tvrdí, že obec má chtít po developerech 1000 Kč/metr.

A pak, že paní starostka nemá ráda developery. Kolik vydělá 21. Century Development a jak se tato částka rozdělí?

Obec z ní každopádně neuvidí nic.
--
Jan Sládek

Začne se už konečně pracovat na výstavbě základní školy? Posledním bodem, ke kterému si dovolím pár připomínek, jsou per...
21/09/2022

Začne se už konečně pracovat na výstavbě základní školy?

Posledním bodem, ke kterému si dovolím pár připomínek, jsou peripetie se základní školou. Opět je třeba říci, že webová stránka Paměť Statenice selektivně vykresluje a účelově očerňuje veškerá rozhodnutí předchozích zastupitelů, přičemž současné zastupitelstvo při řešení této otázky neudělalo absolutně nic!

A domnívám se, že se nás drtivá většina shodne, že školka a škola jsou pro děti zásadní a jsou místem socializace dětí a prostředím, kde si nejčastěji najdeme své přátele. Já jakožto pamětník dvoutřídky, jsem si tohoto dobře vědom.

1) O základní škole bylo aktivně jednáno s developerem ALFA Praha, kdy měl být 1.stupeň ZŠ umístěn do areálu č.p.1.

2) Záměr který v roce 2008 hovořil o umístění ZŠ do areálu č.p.1 byl rozšířen o vybudování malé tělocvičny a bazénu. Projekt dostal zelenou i u památkářů.

3) Bohužel projekt z roku 2008 byl opět bojkotován....s vlastním řešením na výstavbu školy však dodnes zastupitelé nedošli. Zatím je tak provedeno pouze banální mapování terénu a hledání vhodné lokality...a to je zatraceně málo.

4) Jeden z návrhu současných zastupitelů je vybudování tzv."spádové školy", kterou považuji za nepřijatelnou. Problémy s dojížděním, přeplněné třídy apod.

5) Posledním bodem je opětovné a již pro současné vedení obce symbolické liknavé jednání s developery. A tak znovu dochází k průtahům.

Snažil jsem se mnohé uvést na pravou míru, a tak věřím, že s těmito informacemi nějak naložíte a v pátek a sobotu se ve volbách vyjádříte.

Jak to bylo doopravdy s mateřskou školkou? Zatím je v nedohlednu...Ani v této otázce se i přes sliby současnému vedení n...
20/09/2022

Jak to bylo doopravdy s mateřskou školkou? Zatím je v nedohlednu...

Ani v této otázce se i přes sliby současnému vedení nepodařilo najít uspokojivé řešení a mateřská škola tak dodnes stále nestojí!
Proběhl pouze vágní "maping" možného území, kde by mohla výstavba započít. Do dnešního dne však není ani stavební povolení.

1) Již v roce 2008 byl vypracován projekt, který hovořil o umístění 20 předškoláků v prostorách obecního úřadu, konkrétně v místech bývalé knihovny. Ejhle, tento projekt narazil na negativní kampaň, která tvrdila, že děti budou "zabíjeni" projíždějícími auty. Od záměru nakonec bylo upuštěno i po stížnostech majitelé nemovitosti sousedící s obecním úřadem.

2) Podle plánů zastupitelstva z roku 2008 měla být MŠ realizována do 5 let. Paměť Statenic by k tomuto měla uvést, že tehdy byla podána účelová žaloba na změnu územního plánu aby bylo znemožněno MŠ realizovat. Žalobu však nakonec soud zamítl jako nedůvodnou!

3) V současné době přichází zastupitelstvo se studií, která jako mávnutím kouzelného proutku objevila lokalitu k vybudování MŠ, která je shodou okolností identická s lokalitou se kterou počítal projekt z roku 2008!

4) Zajímavé je, že tehdejší odpůrci projektu MŠ z roku 2008 jsou členy současného týmu, který sedí v obecním zastupitelstvu ! Velice by mne zajímala reakce současných zastupitelů na tuto absurdní situaci.

5) Humorně už snad z ní jen návrh, že pro 100 předškoláků bude sloužit sál o výměře 100 m2, jak navrhuje projekt vypracovaný současným zastupitelstvem....Je dobré říci, že 100 dětí na 100m2 bude stačit jen stěží.

Nenaskakujte tedy na manipulativní projekt starostky Paměť Statenic. Udělejte si obrázek sami a rozhodněte se v pátek a sobotu podle svého nejlepšího vědomí.

Další kapitolou, ke které si dovolím pár připomínek, je kanalizace. Podle jednání současného zastupitelstva na její napo...
19/09/2022

Další kapitolou, ke které si dovolím pár připomínek, je kanalizace. Podle jednání současného zastupitelstva na její napojení zřejmě nemají nárok všichni občané naší obce. Uvedu proto pár poznámek k zamyšlení.

1) Současná starostka kritizuje rozhodnutí předchozích zastupitelů o zajištění kapacit u ČOV Roztoky. Avšak samo současné vedení obce neudělalo pro zajištění napojení na kanalizaci pramálo. Kdo z diskutujících ověřil původní počet EO (možného připojení osob na kanalizaci) u čistírny v Roztokách a proč vlastně došlo k omezení. O tom se již webová stránka Paměť Statenic nezmiňuje. To vypovídá o její "nezávislosti".

2) V době nákupu pozemků, které měly posloužit pro výstavbu čistírny, byla jejich cena vyšší než obvyklá. Z obav a možného budoucího postihu zastupitelů, bylo rozhodnuto o developerovi ALFA Praha, pro něhož byly dané podmínky schůdné.

3) Po obměně v zastupitelstvu došlo na stížnosti na uzavřenou smlouvu s ALFA Praha a pozastavení její účinnosti byla pouze zástěrka k oddálení realizace čistírny. To vše v duchu hesla: "dříve vše špatně, dnes jsme to napravili". Průtahy a realita se zdržováním smlouvy s ALFA PRAHA je realita! Dochází tak neuvěřitelnému zpoždění 3 let při budování čistírny.

Myslím, že je na čase uvést na pravou míru některé z polopravd, které publikuje starostka s tím "nezávislým projektem".Z...
17/09/2022

Myslím, že je na čase uvést na pravou míru některé z polopravd, které publikuje starostka s tím "nezávislým projektem".

Začnu článkem o zásobování vodou, ve kterém osočuje 30letou práci zastupitelů všech politických uskupení.

1) Zásobování vodou předchozí zastupitelé aktivně řešili a jednali o zajištění dodávek s Tuchoměřicemi. Na to však současné vedení obce rezignovalo a ohání se tím, že je to neefektivní a raději chce stav řešit vybudováním nákladné stavby a sice nového vodojemu. Vodu jde přitom jednoduše vést samospádem (gravitací z Tuchomeřic) bez finančně nákladných úprav.

2) Současné zastupitelstvo nechalo vypracovat novou studii, která si kladla za cíl najít optimální řešení zásobování obce vodou. Nic takového snad studie nesplnila ! Studie taktéž opomíjí řadu podstatných faktů, např. odkalování, desinfekce potrubí apod. Přitom odkalování a desifenkci zajišťoval přívod vody z Tuchoměřic, který zajistila předchozí zastupitelstva.

3) Nový vodojem, kterým se současní zaklínají, je plánován až po konání nadcházejících voleb! Občané Statenic si tak musejí na řešení opět počkat. Ač bylo slibováno, že situace bude vyřešena vedením obce po volbách 2018.

4) Není mi jasné, proč se neuvažuje o využití bývalého vodního zdroje, který by pomohl zajistit přívod vody. Jeho vyřazení bylo vysvětleno nesmyslnou potřebou pro využití ze strany hasičů a argumentováno bylo taktéž zvyšující se spotřebou.

V následujících dnech se vyjádřím i k dalším bodům. Tak to tady sledujte.

Paměť Statenic?Anonym píšící pod titulkem Paměť Statenic představuje smutné zneužití rozhlasového pořadu Paměť národa. A...
15/09/2022

Paměť Statenic?
Anonym píšící pod titulkem Paměť Statenic představuje smutné zneužití rozhlasového pořadu Paměť národa. Autoři pořadů se podepisují a píší o vážných věcech, seznamují nás s lidmi, kteří byli slušní, zásadoví, hájící svoje názory.

Paměť Statenic okopírovala název, autor se nepodepsal a obsah nepodává skutečnou historii a dnešní podobu obce. Autor vyzdvihuje činnost skupiny lidí, kteří snad i nenávidí Alfu Praha. A ti, kteří s firmou spolupracovali, jsou zatraceni, postaveni na pranýř. S tím se bohužel nedá nic dělat. Slušnosti a korektního jednání se nevzdám.

Byl jsem starostou v letech 2011 – 2014.

Je dobré si připomenout nejenom ty, kteří spolupracovali s Alfou Praha a tím těžce hřešili, ale je třeba si připomenout, co tito „kolaboranti“ s Alfou Praha v obci udělali. Dohodli spolupráci s městem Roztoky o využívání ČOV Roztoky pro likvidaci splaškové vody. A protože to zatracenci udělali, tak všichni členové Sousedství, Společně a Via Magna mohou být připojeni na kanalizaci a vodovod. Tedy tito lidé nemají potřebu pokračovat v rozšiřování služeb 21. století, kterou je odkanalizování. Proč by, když my sami to máme, rozuměj voliči Sousedství, Společně a Via Magna. To se týká i vodovodu a plynovodu, kdy plyn je přiváděn paní Novotné a dalším plynovodem, který postavila Alfa Praha a dala občanům k dispozici.

Já jsem ani nepomáhal, ani nepodporoval Alfu Praha. Já jsem s nimi spolupracoval v rámci dohod, které obec již v minulosti uzavřela. Je slušností dohody ctít. A tenkrát, kromě členů Via Magna, nebyla v obci žádná opozice proti Alfě Praha. K volbám v roce 1994 bylo zapsáno 422 voličů, v roce 2002 pak 472. V roce 2018 bylo na seznamu voličů již 1116 jmen. Tedy od roku 2018 roste počet obyvatel, tedy těch, kteří se do obce přistěhovali a nyní křičí zlikvidujte Alfu, zlikvidujte letiště, zlikvidujte průjezd Černým Volem, zlikvidujte ty, kteří chtějí plnit závazky vůči komukoliv. Ve výčtu bych mohl pokračovat. V roce 1996 byl zpracován a schválen první územní plán obce. V roce 2004 pak 1. změna územního plánu. 2. změna plánu byla Nejvyšším soudem zrušena. Tehdy o tom rozhodovali „původní“ obyvatelé obce. Dnes část „náplavy“ se snaží obec přivlastnit ať to stojí co to stojí.

Ani jeden z plánovacích dokumentů neřešil umístění školky, ČOV, vodojemu ani školy či jiných zařízení. Byl zpracován nový územní plán, které tyto pro obec důležité stavby umístil. Tedy, nebylo to vyhovění Alfě Praha, ale vyhovění potřebám občanů s odkanalizováním, zásobováním pitnou vodou, docházkou dětí do školky a možná i do školy. To vše nový územní plán obsahuje.
Pro mne to znamená, že zastavěné území vycházelo z potřeb a přání občanů, z nichž mnozí restituovali pozemky a chtěli je využít pro sebe nebo prodat. To je legitimní.

Nejsem kaskadér, ideologicky zblblý, který udělá revoluci ve věcech, které si občané přáli a zastupitelé jim vyhověli a plány schválili. Myslím, že slušnost a korektnost je jednou z předních vlastností, které starosta a zastupitelé musí mít. Tím jsem se řídil a budu se řídit dál.

Zvažte, koho budete volit. Budete-li volit Sousedství a Společně, pak se ČOV majitelé žump odkanalizování nedočkají. Nespolupráce s okolními obcemi s vodojemy a přivaděči může i omezit budoucí dodávky pitné vody a její kvalitu.

Závěr Paměti Statenic říká:
Zvolený postup, rozuměj žaloby na obci tedy nedává odpověď na otázku, kdy hodlá Alfa Praha přistoupit k realizaci dalších etap své výstavby. S ohledem na rychlost soudních řízení, se bude zřejmě jednat o zdržení podstatné.

Chtít po investorovi 210 mil. Kč je na hranici vydírání. Tedy občane těš se, blíží se statenická doba kamenná.

Do červnového čísla Zpravodaje jsem poslal doplnění článku Pavla Černého k vodohospodářské problematice.Můj příspěvek by...
14/09/2022

Do červnového čísla Zpravodaje jsem poslal doplnění článku Pavla Černého k vodohospodářské problematice.

Můj příspěvek byl šéfredaktorkou odmítnut s argumentem: - Po důkladném zvážení a prověření informací jsme se však rozhodli text neuveřejnit, jelikož se domnívám, že problematiku výpočtu ceny poněkud zjednodušuje a mezi čtenáři by vzbudil klamný dojem, že se tu s cenou děje něco nekalého, což z toho, co vím, není pravda.

Ceny stočného jsou uveřejněné na stránkách zmíněných obcí. O nekalostech při stanovení cen jsem nikdy a nikde neřekl.

Nicméně základní skutečnost, kterou jsem chtěl zveřejnit, byla tato.

Stočné podle obcí s vlastní ČOV v roce 2022:
✅ Statenice 52,27 Kč/m3
✅ Přílepy 22,44 Kč/m3
✅ Tuchoměřice 11,93 Kč/m3
✅ Roztoky 16,44 Kč/m3

Chtěl jsem informace zveřejnit proto, aby obec občanům vysvětlila proč je cena stočného v různých obcích různá. Navíc v Roztokách je ČOV nejdéle provozovaná a stojící před rekonstrukcí, kam posíláme splašky občanů Statenic. ČOV v Tuchoměřicích a Velkých Přílepech je ČOV rekonstruovaná a mne zajímá, zda mít vlastní ČOV je výhodné nebo nikoliv. Zatím se vše točí kolem toho, jak ČOV v obci nemít.

V současné době to má i druhou stránku – spotřeba energie při likvidaci splašků a jaký je její podíl na ceně stočného a co tedy stočné udělá po zdražení elektrické energie. Když jsem to psal, tak mne nenapadlo, že dojde k dramatickému vývoji na trhu s energiemi. O to aktuálnější jsou uváděná data dnes.

V roce 2021 poslali občané Statenic na ČOV Roztoky 51 692 m3 splašků. To představuje spotřebu energie na výtlak /jediná spotřeba/ do Únětic 176 000 Kč. To je 3,40 Kč na kubík.

ČOV Roztoky určitě zvýší cenu za likvidaci splašků, kterou 1. VHS platí, je dnes 24,36 Kč za m3.

Ve Velkých Přílepech je to 4,50 Kč na kubík. A to mají vlastní OČV, tedy jediná spotřeba energie. Občan Statenic platí energie jak za výtlak, tak za likvidaci splašků na ČOV Roztoky, která není v 3,40 Kč/m3 započtena.

Na první pohled je zřejmé, že mít vlastní obecní ČOV je pro občana finančně výhodnější.

Souhlasíte?

Je na čase začít táhnout za jeden provaz a udělat pro Statenice vše, co můžeme. S tím do toho jdeme a k tomu vyzýváme i ...
13/09/2022

Je na čase začít táhnout za jeden provaz a udělat pro Statenice vše, co můžeme. S tím do toho jdeme a k tomu vyzýváme i ostatní. Jak to vidíte vy?

Mnozí mne již znáte, ale dostal jsem za úkol představit se i v této podobě na Facebooku. Tak činím. Jmenuji se Jan Sláde...
11/09/2022

Mnozí mne již znáte, ale dostal jsem za úkol představit se i v této podobě na Facebooku. Tak činím. Jmenuji se Jan Sládek.

Vysokoškolská studia jsem ukončil na VŠE, fakultě obchodní v roce 1968. Během studií jsem spoluzakládal československou pobočku mezinárodní organizace studentů vysokých škol ekonomických a obchodních AIESEC, která tehdy sdružovala 42 zemí ze západního světa. V roce 1967 jsem se stal prezidentem pobočky a naší organizaci jsem zastupoval na kongresech v Quebecu a Dublinu.

Po absolvování jsem se pohyboval v mezinárodním obchodě. Uměl jsem 6 jazyků a to mi, spolu se zkušenostmi z AIESEC, pomáhalo. I proto jsem pracovně strávil řadu let v zahraničí před i po roce 1989. Dále jsem byl pověřen založením Svazu chemických obchodníků a distributorů, který jsem vedl. To vše vyústilo ve Vaši podporu a řízení Statenic a Černého Vola mezi lety 2011-2014, kdy jsem byl starostou.

Z doby, kdy jsem byl starostou, jsem měl připravené, spolu s kolegy ze zastupitelstva, řadu dokumentů upravující poměry v obci jako zásady pro jednání s investory, bez kterých nejde slušně upravit vztahy mezi investory a občany, studie o bezpečném průchodu po Kralupské v Černém Vole, strategický plán obce a další. Ty jsme bohužel nestačili projednat.

Věřím ale, že s Vaší důvěrou jsme v následujících 4 letech schopni postavit školku i čističku odpadních vod. Děkuji, že jste dočetli až sem a pokud by Vás cokoliv zajímalo, neváhejte mi napsat.

Dnes se mi dostal do ruky leták uskupení Společně. Uskupení, které se snaží zmást voliče podobností s vládní koalicí SPO...
08/09/2022

Dnes se mi dostal do ruky leták uskupení Společně. Uskupení, které se snaží zmást voliče podobností s vládní koalicí SPOLU. Kvalita mne nepřekvapila, tedy grafické zpracování. Co mne ale překvapilo, byla vágnost, která je zřejmá po přečtení "Našich 10 bodů".

1. Společně pro bezpečí našich dětí nelze dosáhnout bez znalostí a reálných zkušenosti obce. Chodník podél Kralupské je projekt Bezpečnost chodců při průchodu Černým Volem. Studii sponzorovalo Letiště Praha. Bohužel se realizoval pouze chodník podél Kralupské, schody na Kralupskou z Únětické a solidní bariery v zatáčce, placené Letištěm Praha poté, co je nechala Krajská správa silnic Středočeského kraje odvést a nahradila je nízkými betonovými chrániči. Další součástí programu byl chodník podél Statenické a přístup na zastávku Černý Vůl, hospoda. To zanechala bývalá starostka starostce nové. Přechod u stanice Statenice, Černý Vůl nejde udělat kvůli špatným rozhledovým poměrům. Řešení je ve stavbě malého kruhového objezdu u areálu Agrivep. Firmy uzavřely dohodu o věcných břemenech. Vše usnulo. Alfa Praha má projekt na chodník k Račanské, včetně pozemkového vypořádání. Jistě z ideologických důvodů je paní Novotná, a nyní i pan Anděl, určitě realizovat nebudou.

2. Společně budeme pomáhat seniorům. Toto heslo mělo v programu ODS. Skončilo u dobrého úmyslu. Je zarážející, že pan Anděl a další na kandidátce se nepodívali do studie o středu obce.

3. Společně získáme pro obec více peněz. Jak? Snad by bylo lepší určit co chceme a na konkrétní projekty hledat peníze. Takhle to vypadá, že mají přitéct peníze do rozpočtu obce a ty si poté různí šíbři mezi sebou rozdělí.

4. Společně postavíme školku a školu. Paní Novotná zamítla projekt školky na Parádnici, který měl i souhlas s jejím umístěním. Zadala nový projekt a výsledek? Proto je divně, že Společně jako béčko Sousedství nepřichází s ničím novým. A o škole nemluvě, nikdo neví kde ji postavit, snad nám to pan Anděl někdy řekne.

5 Společně zastavíme přeměnu Statenic na 8tisícové město. Snad by bylo dobré podívat se do územního plánu obce, kde se nemluví o 8 tisících obyvatel. Poslední dvě věty mi dávají trochu smysl, je-li úmyslem pana Anděla s developery jednat z pozice síly, ne jako partneři. Obecní razítko nemusí znamenat vítězství.

6. Společně pro kanalizaci 21. století. Co si pod tímto heslem představujete?

7. Společně zajistíme čistou vodu. Opět je to neznalost reálií obce a obcí okolních. Přivaděč pitné vody z Tuchoměřic je starý a je třeba ho vyměnit. To nedokážete bez jednání se zastupiteli této obce. A nikde zdroj vody pro Račana nenajdete. Chcete čerpadla při budoucích cenách energie?

8. Společně nenecháme zámek spadnout. Aby se tak nestalo, je třeba s jeho majitelem jednat. Jedná-li obec s pocitem síly, že má razítko, tak zámek spadne. To ale každý přeci dobře ví.

9. Společně podpoříme sport a zábavu. Zajímalo by mne, jak toho chcete docílit. A zase postrádám cokoliv konkrétního.

10. Společně budeme pracovat, ne hlasovat. A co žvanit? Na hlasování si budete muset zvyknout dostanete-li se do zastupitelstva. Sledujte zprávy a zjistíte kolik zastupitelů mělo problémy z toho, že rozhodovali sami bez ohledu na zákony.

Suma sumárum dlouho jsem takto vágní leták nečetl. Volit trvá chvilku, jenže pak to trvá 4 roky, než se málo znalých zastupitelů zbavíte.

Ing. Jan Sládek, bývalý starosta

Něco se chystá! :-)
06/09/2022

Něco se chystá! :-)

Adresa

Statenice

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Nezávislí pro Černý vůl a Statenice zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Ta Organizace

Pošlete zprávu Nezávislí pro Černý vůl a Statenice:

Sdílet