15/09/2022
Paměť Statenic?
Anonym píšící pod titulkem Paměť Statenic představuje smutné zneužití rozhlasového pořadu Paměť národa. Autoři pořadů se podepisují a píší o vážných věcech, seznamují nás s lidmi, kteří byli slušní, zásadoví, hájící svoje názory.
Paměť Statenic okopírovala název, autor se nepodepsal a obsah nepodává skutečnou historii a dnešní podobu obce. Autor vyzdvihuje činnost skupiny lidí, kteří snad i nenávidí Alfu Praha. A ti, kteří s firmou spolupracovali, jsou zatraceni, postaveni na pranýř. S tím se bohužel nedá nic dělat. Slušnosti a korektního jednání se nevzdám.
Byl jsem starostou v letech 2011 – 2014.
Je dobré si připomenout nejenom ty, kteří spolupracovali s Alfou Praha a tím těžce hřešili, ale je třeba si připomenout, co tito „kolaboranti“ s Alfou Praha v obci udělali. Dohodli spolupráci s městem Roztoky o využívání ČOV Roztoky pro likvidaci splaškové vody. A protože to zatracenci udělali, tak všichni členové Sousedství, Společně a Via Magna mohou být připojeni na kanalizaci a vodovod. Tedy tito lidé nemají potřebu pokračovat v rozšiřování služeb 21. století, kterou je odkanalizování. Proč by, když my sami to máme, rozuměj voliči Sousedství, Společně a Via Magna. To se týká i vodovodu a plynovodu, kdy plyn je přiváděn paní Novotné a dalším plynovodem, který postavila Alfa Praha a dala občanům k dispozici.
Já jsem ani nepomáhal, ani nepodporoval Alfu Praha. Já jsem s nimi spolupracoval v rámci dohod, které obec již v minulosti uzavřela. Je slušností dohody ctít. A tenkrát, kromě členů Via Magna, nebyla v obci žádná opozice proti Alfě Praha. K volbám v roce 1994 bylo zapsáno 422 voličů, v roce 2002 pak 472. V roce 2018 bylo na seznamu voličů již 1116 jmen. Tedy od roku 2018 roste počet obyvatel, tedy těch, kteří se do obce přistěhovali a nyní křičí zlikvidujte Alfu, zlikvidujte letiště, zlikvidujte průjezd Černým Volem, zlikvidujte ty, kteří chtějí plnit závazky vůči komukoliv. Ve výčtu bych mohl pokračovat. V roce 1996 byl zpracován a schválen první územní plán obce. V roce 2004 pak 1. změna územního plánu. 2. změna plánu byla Nejvyšším soudem zrušena. Tehdy o tom rozhodovali „původní“ obyvatelé obce. Dnes část „náplavy“ se snaží obec přivlastnit ať to stojí co to stojí.
Ani jeden z plánovacích dokumentů neřešil umístění školky, ČOV, vodojemu ani školy či jiných zařízení. Byl zpracován nový územní plán, které tyto pro obec důležité stavby umístil. Tedy, nebylo to vyhovění Alfě Praha, ale vyhovění potřebám občanů s odkanalizováním, zásobováním pitnou vodou, docházkou dětí do školky a možná i do školy. To vše nový územní plán obsahuje.
Pro mne to znamená, že zastavěné území vycházelo z potřeb a přání občanů, z nichž mnozí restituovali pozemky a chtěli je využít pro sebe nebo prodat. To je legitimní.
Nejsem kaskadér, ideologicky zblblý, který udělá revoluci ve věcech, které si občané přáli a zastupitelé jim vyhověli a plány schválili. Myslím, že slušnost a korektnost je jednou z předních vlastností, které starosta a zastupitelé musí mít. Tím jsem se řídil a budu se řídit dál.
Zvažte, koho budete volit. Budete-li volit Sousedství a Společně, pak se ČOV majitelé žump odkanalizování nedočkají. Nespolupráce s okolními obcemi s vodojemy a přivaděči může i omezit budoucí dodávky pitné vody a její kvalitu.
Závěr Paměti Statenic říká:
Zvolený postup, rozuměj žaloby na obci tedy nedává odpověď na otázku, kdy hodlá Alfa Praha přistoupit k realizaci dalších etap své výstavby. S ohledem na rychlost soudních řízení, se bude zřejmě jednat o zdržení podstatné.
Chtít po investorovi 210 mil. Kč je na hranici vydírání. Tedy občane těš se, blíží se statenická doba kamenná.