24/06/2025
📣 ZAČALA NÁM UŽ VOLEBNÍ KAMPAŇ ANEB JAK TO KDO MYSLÍ S TÍM ROZVOJEM OBCE?!
V pátek jsme se na veřejném zastupitelstvu dozvěděli, že při projednávání nového dotačního projektu "Místa aktivního a pasivního odpočinku ve Starých Těchanovicích - II. etapa" se bývalý starosta Luděk Kozák zdržel v hlasování z důvodu, že "je těch projektů hodně a má obavy o to, aby se vše zvládlo zafinancovat".
Rádi bychom k tomu doplnili pár faktických poznámek, abychom předešli nějakým domněnkám a fabulacím:
1️⃣ Zdržet se při hlasování u takto složitého a náročného projektu v poměrech naší obce co do velikosti a objemu financí v rozpočtu považujeme za čistý alibismus. Buď s takovým projektem souhlasím, nebo nesouhlasím, ne že když se mi to bude hodit, budu říkat, že jsem se jen zdržel a nebo v opačném případě okopávat kotníky se slovy "právě proto jsem se tenkrát zdržel".
2️⃣ Projektů je hodně, protože "makáme" a máme zájem na tom, aby se obec posunula dále a rozvíjela, než že budeme sedět na zadku a tahat z obce peníze. Jsme nejdynamičtěji rozvíjející se malou obcí na Vítkovsku, to se ale taky některým nehodí.
3️⃣ Co se týče obavy o finance, asi má někdo krátkou paměť a zapomněl v jak rozvráceném stavu rozpočtu a financí obec předával a jak spoléhal na to, že danou "sekeru" zhojí prodejem pozemků v Jánských Koupelích, což se pak i stalo. Do rozpočtové odpovědnosti měl takový přístup tenkrát na míle daleko.
4️⃣ U projektů, které mají smysl, pomohou s rozvojem obce, zkvalitní život a přinesou i nějakou korunu do rozpočtu zpět, se nebojíme jít v budoucnu klidně i do úvěru, neboť tam to dle našeho názoru má smysl a neděláme nic jiného, než to co dělal sám i on, ostatně na obecní byty (z čehož někomu vyplynul profit v podobě restaurace) se taky obec zaúvěrovala a rovněž nešlo o malou částku.
5️⃣ V anonymním nepodepsaném dopise kolujícím obcí, byl vzkaz, že máme dělat ziskové projekty (úplně teď ponechejme stranou, jestli tohle je úděl veřejné správy) a nyní když se o to snažíme, máme v hlavě ucelený komplexní projekt, tak přichází obavy o realizaci a financování ...
A co závěrem?
Po třech letech máme finance na obci stabilizované, "nepožíráme provozem", co od státu dostaneme a hospodaříme s několika milióny v přebytku, které máme odloženy na plánované investice, ale rozhodně to není zásluhou jeho, je to zásluhou současného vedení obce, aktivních zastupitelů a občanů, kterým není život na obci lhostejný a umí přiložit ruku k dílu. Školení z nakládání s financemi tak není z jeho strany rozhodně na pořadu dne.
Věříme, že odvážným vizím štěstí přeje, dokud "nevyschnou" dotační možnosti (o čemž už se v kuloárech začíná stále častěji diskutovat), tak ještě nějaké finance do obce přineseme a ti co se bojí, nesmí do lesa 😅 Jakmile dotace skončí, tak už obec bude žít pouze z toho, co si vydělá nebo vybere z občanů. Tak si držme palce a dokud to jde, připravujme se i na ty horší možnosti, aby nám jednou neujel vlak😉