Sdružení pro Smržovku

Sdružení pro Smržovku Hnutí Smržovských aktivních obyvatel, kteří chtějí mít Smržovku skvělým místem pro život.

20/02/2025
12/02/2025
07/02/2025
26/04/2023

Podhoubákova smaženice duben 2023
Nazdar Smržováci,

tak už jsem tu zase s další porcí smaženice. No a jak tak koukám, tak vám pomalu začíná chutnat. Dokonce jsem zjistil, že už i na radnici mám věrný fanoušky, který netrpělivě každej měsíc čekaj, co budou mít na talíři tentokrát. Jedinej zádrhel je v tom, že do tohodle skalního jádra nepatří nikdo od nás ze Sdružení pro Smržovku. No a kvůlivá tomu si mě v půlce měsíce února zavolali moji chlebodárci na kobereček. Musím teda uznat, že takhle čistej tepich jsem ještě neviděl. Vyluxovanej byl jak městský konto na přelomu tisíciletí, kdy tady místní dřevorubci zatnuli sekyru, že jsme jednu chvíli okupovali první místo za největší zásek na futrech ze všech měst v republice. Jo, jo, vždycky je hezký mít zlatou medaili.

Dopajdal jsem tam zrovna ve chvíli, kdy se probíralo, v čem utopit městský finance. Jedním okem jsem zahlídl investice do opravy Komenského tankodromu, oprava cestičky z Jindřišský ulice na Hlavní ulici, novou zasedačku pro místní honoraci, chodník na Švermovce a na Hlavní ulici od Hospůdky U silnice k Řeháčkům, včetně semaforu na přechodu, zateplení školky, parkoviště u hřbitova, rekonstrukce mostu ve Hřbitovní, obnova cesty na Vyhlídku, pěšinky okolo “smeťáku“ a lesní stezky na Černou studnici a řadu dalších námětů, ze kterých se skládá život naší obce. Škoda jen, že jsem nemohl přispět svojí invencí ke společnému dílu. Jen co jsem se zjevil ve dveřích, slítli se na mě totiž jak hejno vos na limonádu. A co prej si to jako dovoluju?! Že takhle jsme se rozhodně nedomlouvali, a že jsme si asi špatně rozuměli! Co prej jsem za drzouna, že si dovoluju upozorňovat na věci, po kterých nikomu nic není. Že je po volbách a oni chtěj mít svůj klid, a že takhle teda rozhodně ne!

No cejtil jsem se jak malej podhřibek a sypal jsem si hlavu popelem. Snažil jsem se z toho teda ještě vykroutit tím, že jsem měl za to, že je vlastně před volbama, a že by bylo dobrý být nějak aktivní. Přece nemůžu za to, že vidim napůl plnou sklenici místo poloprázdný. Na to mi bylo sdělený jen to, že aktivní znamená pobírat aktivně výhod městského zastupitele, aktivně se účastnit zastupitelstva a na něm aktivně poslouchat. Nic víc, nic míň. Doposud to tak fungovalo, tak není důvod to jakkoliv měnit. V týhle souvislosti je škoda, že se nedostalo na moje nápady. Za sebe bych navrhl pořízení umravňovacího kladívka, který známe z emerickejch soudních serošů, kdyby náhodou ta opozice byla nedejbože nějak moc aktivní. A aby to nebylo tak stereotypní tak by to kladívko nemuselo bejt ze dřeva, ale mohlo by při klepání třeba pískat, bučet, nebo chrochtat. Pak mě taky napadlo, že by se mohla pořídit příručka pana profesora Anotonína Kejvala s podtitulem Jak správně (ne)souhlasit. Když nad tím ale teď přemejšlim, tak by to byly nejspíš vyhozený peníze, který by se mohly použít jinde. Třeba na reprezentaci. Když mi totiž posledně na zastupitelstvu věnovali téměř hodinu jejich drahocenného času, tak bylo slyšet převážně vládnoucí desetiveslici. A ta příručka je vlastně taky nesmysl. Přece jen volby dopadly 10 ku 7, takže je jasný, jaká symfonie se bude čtyři roky hrát. Teď už se tak vůbec nikdo nemůže divit tomu, že se volební výsledek přesně promítl i do obsazení výborů 4:1.

Zkrátka jsem tam dostal fakt slušně za uši a musel jsem slíbit, že už budu dycinky hodnej. Taky jsem nafasoval seznam slov, jejichž použití bych se měl vyvarovat, abych někoho náhodou nezdehonestoval. Jako je to celkem slušnej nákupní seznámek, to zasejc jo. Od teď už mám, ne snad zakázáno, ale nedoporučeno užívat takový hezký slovíčka jako je třeba ouřada, učitelskej, nebo dokonce starosta, takže o nich od teď budu hovořit jako o těch, jejichž povolání se nesmí vyslovit. Taky odměny, prémie, bonusy a ptáček jsou na blacklistu. Kromě jiného se tam pro mě nějakým

nepochopitelným způsobem objevily i barvy. Modrá asi není dobrá, nebo nevim, a to jsem jasně říkal, že nejsem rasista. Kvůlivá barvám tak logicky nemůžu používat ani červen a červenec. Tím pádem ani názvy ostatních měsíců, abych se snad nedopustil diskriminace. Tomu se zkrátka říká hyperkorektnost. Cenzura, jak ráčíte dobře vědět, je absolutně nepřípustná!

Nakonec mě teda vzali na milost a dostal jsem důrazné varování, že jestli se moje excesy budou opakovat, tak se budeme muset rozloučit. Měli ale jednu podmínku, kterou nyní musím dodržet. Tady je: Tímto svatosvatě přísahám, že už nikdy nebudu nikomu házet klacky pod nohy a raději si je nechám na zátop. Rovněž slibuji, že od této chvíle budu všechny už jen chválit a plácat je po ramenou. Děláte to dobře! Taky budu vždy už jen supermegahyperkorektní a budu se stranit používání necitlivých výrazů jako je tajemník, energie, zlaťák nebo duben. Tak zase v máji a pěknej Apríl ;)

06/03/2023

Podhoubákova smaženice Březen 2023

Nazdar Smržováci,

tak se na nás pomalu chystá jaro. Už brzy se začnou odemykat řeky, ze sklepů budeme vyndávat kola a na půdu ukládat lyže, a když to počasí dovolí, tak budeme moct rozdělat oheň a něco si na něm opíct. Nejspíš si říkáte, že na nějakýho toho špekáčka je ještě brzo, ale to vás musim vyvíst z omylu. Ona nedávno totiž odstartovala grilovací sezóna. Konkrétně na posledním zastupitelstvu, kde se kromě tradičních věcí, jako jsou různý převody pozemků a kdejaký rozpočty, řešily i ty věci netradiční. Třeba, že varhany v našem krásným kostele i díky městu projdou rekonstrukcí, nebo že se tu i díky preventistům kriminality budeme pořád cítit bezpečně. Taky si ale radní odsouhlasili, že si nezvýšej platy, jak navrhli nějaký papaláši z vlády. Správně, žádnej ouřada odjinud nám tady do toho nemá co žvanit, my si tady do toho budeme kecat sami! Každopádně jsem se stal také jedním z těch netradičních bodů na programu. A teď teprve nastala ta pravá grilovačka. S prozřetelností sobě vlastní si mě ti filutové nechali až na samotný závěr. To mám ale panečku kliku. To nejlepší vždycky přichází až nakonec. Já teda kvůli tý mojí haxně červivý na půdě radnice nebyl, ale slyšet je bylo až ke mně do chaloupky. Teda takovejch superlativů na mojí osobu jsem dlouho neslyšel. Jen teda se musim ohradit proti tomu, že si mě pletou s křemenáčem. Mě?! No chápete to? Já rudou nikdy neměl rád, takže ani můj klobouk nepřipomíná barvou ten od mochomůrky. Jako příbuzný teda s ní samozřejmě jsme, to zasejc nebudu zapírat, ale já na rozdíl od ní nejsem jedovatej! Jestli jsem dobře poslouchal, tak to kvůli mně bylo celkem horký. Tak jasně, že jo, když je zima. To dá rozum, že se potřebovali trochu ohřát, tak jsem rád, že i díky mně se jim trochu rozproudila krev. Ale hlavně debata. Pokud jsem to celý správně pochopil, tak dokonce někdo uvažuje i o tom, že jestli nepřestanu “vařit“ tuhle mojí smaženici, tak se kliďánko může stát, že mi dá na budku. Teda, že bude mít můj plátek až takovej dosah, jsem vážně netušil a ouplně mi to vehnalo slzu do oka, jaký tady u nás máme hodný lidi. Jsem vážně rád, že nejsem sám, komu záleží na tý naší krásný přírodě. Jen jestli můžu poprosit, kdyby mi chtěl dát vážně někdo na budku, tak když tak slunečnici, mák nebo nějakou tu lojovou kouli. Po tomhle pošušňáníčku se můžou zpěváčci utlouct. Jo a jen tak mimochodem, já v tomhle vážně nejsem xenofob, ani rasista, takže mi je jedno, jestli krmím černýho kosa, bílýho čápa, nebo nějakýho jinýho fógla. Když je to pro ty naše smržovský ptáčky, tak zkrátka nemůžu přestat “vařit“ smaženici, ať už jsou malí, velcí, tlustí, tencí, černí, bílí, nebo třeba modří. Jinak jaro už pomalu ťuká na dveře a já se ho už nemůžu dočkat. Těším se, až sleze sníh, venku se zazelená tráva, začnou zase lítat včele a motýle a kytke budou růst a vonět do širého kraje. Život je prostě nádhernej, zvlášť u nás na horách. Mimochodem, jakmile začne odtávat první sníh, tak jako každej rok začne zima vydávat svoje poklady. Všude na ulicích se totiž zase začnou válet hnědokamy od našich čtyřnohých miláčků. Jako kdybychom tu chovali místo psů velbloudy, tak by to bylo asi dobrý, páč se to dá přiložit do kamen, takhle máme pechfógla. Jestli teda můžu využít tenhle prostor, tak bych rád apeloval na všechny majitele, aby to po nich sbírali. On je to teda přírodní materiál, takže se časem rozloží, když to ale jen tak přikopnu sněhem, tak se to v tom ledu tak hezky zakonzervuje, že to pak vydrží až do poloviny jara. Ono se teda říká, že když člověk do něčeho takovýho šlápne, že bude mít štěstí. Já teda nevím jak vy, ale tolik štěstí najednou, co se po zimě objeví, by jeden vůbec nemusel unýst. Ono asi úplně nejde o nás horaly, který jsme ošlehaní větrem a trochu toho štěstí navíc uneseme. Co si maj ale říct třeba obyvatelé hlavního města. Ty tolik štěstí najednou sotva poberou. Stačí jen, jak jim tam kolabuje doprava, když jim tam fouknou čtyři centimetry sněhu, z nichž tři hned roztajou. Se pak nemůžeme divit, že tudy jen projížděj, když viděj, kolik štěstí tu máme. Já teda mít tu možnost, tak bych okamžitě zavedl něco jako EET,nebo-li ekologickou evidenci trusu, aby se vidělo, kdo na tom jak je s tím uklízením. Vždyť oni ti chudáci čtvernozí nemaj ručičky, aby po sobě mohli „spláchnout“. Občas tak po zimě projít tím minovým polem dá celkem fušku. Přitom to není vůbec nic složitýho udělat jeden dřep a pak pár kroků ke koši, který tu jsou skoro na každým rohu. Člověk nejen že udělá něco pro okolí, ale taky i pro svoje zdraví. Rozpohybuje si totiž kosti a zlepší si kardiovaskulární systém. Trocha toho sportu ještě nikomu neublížila. Tak tělo tuž, městu služ!

Za Sdružení pro Smržovku Kuba Podhoubák

06/02/2023

Podhoubákova smaženice únor 2023

Nazdar Smržováci,
letošní rok právě vstupuje do kritické fáze. Druhej měsíc v roce totiž ve velký míře rozhoduje
o tom, jak se podaří plnit novoroční předsevzetí. Ten jeden měsíc většinou zvládne každej, ale v
únoru už se pomalu začne oddělovat zrno od plev. Já teda si moc předsevzetí nedávám. Ne kvůli
tomu, abych nebyl za plívu, ale protože těch pár sklenek domácí houbovice, který si dám na
pročistění, nepovažuju za neduh. Stejně tak podle mě není zlozvyk to, že si občas doma zapálim
doutník, kterej botanici zovou orobinec širokolistý, poněvadž to zahání chmury a zlý duchy. Letos
jsem ale přece jen udělal v předsevzetích výjimku. Jestli už mám reprezentovat a jsem ten
hlásnej h(o)uba, tak bych tomu měl přizpůsobit i moje okolí. Z tohohle důvodu jsem si řekl, že
budu mít vždycky hezky zameteno před vlastním prahem. No a právě asi nastal čas na úklid.
V minulým zpravodaji jsem radil radním, aby před zimou pouštěli instruktážní video Byl
jednou jeden král. Když udělám chybu, tak se za niomluvim, což bych teď rád udělal. Tímto se
tedy omlouvám za toto politováníhodné nedorozumění, ke kterému u mě dochází maximálně
jednou za měsíc. Jak jsem totiž zjistil, oni si ho tam už nejspíš pouštěj. Hned to taky vysvětlím.
Možná si pamatujete, jak v tý pohádce král přemítá, co má dělat, když má jeden trůn, dvě
princezny a princové jsou tři, načež mu Atakdále říká, že to je dohromady šest a s tou princeznou,
která tu teď není, ale do tmy bude zpátky, to bude sedm. Nebo už omílaná scéna s lívancema,
kde jedno vejce, nebo dvě vejce, jsou dohromady tři vejce.
Nejspíš dumáte, jakou to má souvislost. Vlastně je to úplně jednoduchý. Tuhle se ke mně
dostalo, že se uvažuje o rekonstrukci Komenského tankodromu, což je rozhodně super zpráva. Co
už mi bylo trochu podezřelejší, je to, že se tam počítá se sedmnácti místy pro parkování. Nějak
mi zrovínka tohle v hlavě neštymovalo, takže jsem se byl projít, abych zjistil, jestli třeba soudruzi
z NDR neudělali někde chybu. Na první dobrou jsem napočítal 28 baráků. Vzhledem k tomu, že
tam stojej i činžáky, tak na tomhle úseku bude zhruba nějakejch 70 bytů. A i když někdo asi auto
mít nebude, logicky mi vyšlo, že v projektu je minimálně o polovinu míň parkovacích míst, než by bylo potřeba. Tak jsem se nad tím zamyslel a řekl si, že je blbost, aby to takhle někdo spočítal, kór když v
zastupitelstvu v tu chvíli seděla minimálně čtvrtina učitelskejch. Navíc na radnici určitě musej
umět počítat, poněvadž si koncem roku spočítali odměny ve výši měsíčního platu za dokončení
rekonstrukce školy a mostu v Luční. Rok předtím si je teda spočítali za to stejný ve výši dvou
platů. Nějak se jim to asi nezdálo, tak to po sobě pro sichr zkontrolovali a vyšlo jim, že měli dostat
jen jeden, takže to hned napravili. To je panečku samokontrola v praxi! Člověk by si řekl, že by
se ty peníze daly použít třeba na zaplacení energií, když teď letěj nahoru. Naštěstí na radnici
spočítali, že bude teplá zima, takže se ušetří kopa drobásků. Když jich měli navíc, tak je zaslouženě
odklepli svýmu spolustraníkovi, kterej odcházel do důchodu. Máme vážně kliku, že máme na
radnici machry na počty a můžeme tak bejt v klidu, že nám letos starosta s místostarostou
nepomrznou, když jsou z tý jiný ekonomický skupiny. Jsou to zkrátka koumáci, ale hlavně jim to
správně politicky myslí, jak se tak říká.
S tímhle vědomím jsem začal myslet politicky uvědoměle, otočil jsem se na patě a počítal
znova. Zase mi vyšlo zhruba 70 bytů. Taky jsem ale spočítal 13 lamp veřejnýho osvětlení, 8
odboček na jinou ulici, potkal jsem 5 psů, 4 kočky, nad hlavou mi proletělo 7 ptáků, zahlídl jsem
tam jednu lavičku a Komenského ulice obsahuje celkem 15 písmen. Pokud tohle všechno sečtu,
vyjde mi 53, což při dopočítání těch sedmnácti parkovacích míst vyjde přesně na těch 70 bytů.
Vlastně tam maj lidi docela kliku, že se ta ulice nejmenuje ulice Tomáše Garrigua Masaryka,
poněvadž by se museli spokojit jen s 5 místy k parkování.
To jsou zkrátka ty progresivní metody ve výuce matematiky. Těžko říct, jestli by sepan
Hejný týhleAtakdáleho metodě divil, stejně jako se diví většina lidí jeho metodám. V každým
případě se tomuhle propočtu divil Jarda Bystrý od nás ze Sdružení pro Smržovku a na posledním
zastupitelstvu se začal dotazovat co a jak. Bylo mu teda od nejpovolanějších osob přislíbený, že
celou akci prověří, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne. On totiž ještě loni před zastupitelstvem
obcházel Komenskou nějakej chlápek v klobouku (já to teda určitě nebyl!), jehož úkol zněl jasně:
Vybrat co nejvíc podpisů od místních, kterých se to týká. Že prej to probíhalo asi tak, že je od
města, a že potřebuje jen podpis, aby mohlo město zrekonstruovat ulici.
Já teda bydlet na Komenský, tak se teď v únoru zajdu podívat na zastupitelstvo, abych
zjistil, jak to teda vlastně je. Třeba se pak lidi z Komenský nebudou rozčilovat, jak ty na Luční,
kde sice je krásný nový parkoviště. Už ale někdo nedomyslel, že díky tomu ostrůvku se tam
hrozně blbě vyhejbaj auta, poněvadž se místních nikdo na nic neptal a odklepl to od stolu.
Naštěstí letos zatím zima moc neúřaduje, takže ten ostrůvek zatím přežil bez úhony a existuje
tak vysoká pravděpodobnost, že bude moct bez jakéhokoliv faceliftu figurovat v dalším kalendáři.
Já osobně jsem čekal, že bude letos znova, teda ten kalendář, ale asi tu máme málo hezkejch míst, takže budeme
muset vydržet nějaký tři roky na ty správný fotky. Tak se mějte hezky a brzy zase nazdar!
Za Sdružení pro Smržovku Kuba Podhoubák

29/01/2023

2 kolo voleb Smržovka
Petr Pavel Ing. M.A. 1208 hlasů = 59,8%
Babiš Andrej Ing. 812 hlasů = 40,19%
Volební účast 69,05%

Vážení Smržováci,níže se můžete podívat, jak jsme volili na Smržovce a v Jabloneckém okrese ❤️
14/01/2023

Vážení Smržováci,
níže se můžete podívat, jak jsme volili na Smržovce a v Jabloneckém okrese ❤️

31/12/2022

Vážení Smržováci,
do nového roku 2023 Vám přejeme hodně štěstí, zdraví a pohody 🎉

23/12/2022

Vážení Smržováci,
na prosincovém zasedání zastupitelstva jsme upozornili na gigantický problém k chystané rekonstrukci Komenského ulice v úseku od malého náměstí po horní školu. Na uvedeném úseku, kde ,,zatím,, nemá nikdo problém před svým domem zaparkovat, je po rekonstrukci nachystáno POUZE 17 parkovacích míst. S takto obrovským omezením parkování v úseku, kde je cca 72 bytových jednotek zásadně nesouhlasíme! Dostali jsme příslib od starosty i od místostarosty, že plány jsou jen takový ,,výkop,, aby se bylo od čeho odrazit a mělo o čem diskutovat a že technickou změnu tohoto úseku znovu prověří a změní. Komenského ulice potřebuje rekonstrukci. Souhlasíme i s převedením komunikace, která nyní náleží Libereckému kraji, na naše město. Chceme ale, aby se na tomto úseku, mimo oprav stávajícího katastrofálního stavu, nic nezměnilo. Tak uvidíme, jestli vedoucí osoby našeho města slib dodrží.

21/10/2022

Vážení Smržováci,
V tomto volebním období za Sdružení pro Smržovku vás budou zastupovat Aleš Křišťan, Inka Urbanová, Irena Kobrová a Jaroslav Bystrý. Tento týden proběhlo ustanovující zastupitelstvo města Smržovky. Na vedení Smržovky se dohodlo ODS a Naše Smržovka, kteří obsadili místo starosty, místostarosty i pětičlenné rady a naše Sdružení pro Smržovku a SPD skončilo v opozici. Město má ze zákona povinnost ustanovit i dva výbory, kontrolní a finanční, oba pětičlenné a jejich předsedou musí být zastupitel. Bývá zvykem, že kontrolní výbor, aby byl kontrolní, zůstává opozici. V předešlém volebním období byla alespoň domluva, že předsedou kontrolního výboru bude zastupitel z našeho Sdružení pro Smržovku, zároveň ještě jeden člen za nás, v obou výborech pak budou zastoupeny všechny strany ze zastupitelstva, takže jsme měli i člena ve finančním výboru. Situace letos? Ve finančním výboru dostala jedno místo SPD a my jsme získali pouze předsedu kontrolního výboru, kde zasedne Aleš Křišťan. Další naši dva kandidáti, mimochodem inženýři ekonomie Veronika Křížková a Lukáš Kedroň, byli koalicí ODS a Naše Smržovka zamítnuti. Takže můžeme konstatovat, že nezvítězila odbornost a skutečná kontrola, ale politika. Nemáme představu, jak bude finanční a kontrolní výbor fungovat, když poměr sil v těchto výborech bude proti opozici 4:1. Ukáže čas, jaký bude další vývoj, o kterém Vás budeme informovat. Další veřejné zastupitelstvo se bude konat v pondělí 14.11.2022 od 16 hodin, přijďte!

Nově zvolení zastupitelé města:
Renata Frydrychová, Andrea Hotovcová, Inka Urbanová, Irena Kobrová, Mgr. Renata Klimentová, Mgr. Andrea Svatá,
Ing. Jan Vaníček, Mgr. Vladimír Kahánek, MPA, Ing. Tomáš Zákoucký, Ing. Pavel Jindra, Aleš Křišťan, Radek Stojan, Mgr. Ivan Nývlt,
Jaroslav Bystrý, Mgr. Marek Hotovec, Patrik Bonnan, Martin Lubich.
Zastupitelé zvolili starostou města pro období 2022 - 2026 Mgr. Marka Hotovce, místostarostou Mgr. Vladimíra Kahánka, MPA.

25/09/2022

Vážení smržováci, MOC DĚKUJEME za Vaše hlasy🤩! Vážíme si důvěry, kterou jste nám dali. Obhájili jsme 4 místa v zastupitelstvu. Budeme i v tomto volebním období pracovat tak, aby se na Smržovce dobře žilo👍.

Adresa

Vřesová
Smrzovka
46851

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Sdružení pro Smržovku zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Ta Organizace

Pošlete zprávu Sdružení pro Smržovku:

Sdílet

Krátké představení

Jsme skupina Smržováků, Vašich sousedů, kamarádů a známých, kteří vnímají Smržovku jako svůj domov. A stejně jako si upravujeme a zkrášlujeme naše domácnosti, tak stejným způsobem pracujeme a chceme pracovat na zvelebení našeho vnějšího domova - Smržovky.

Proto jsme dali hlavy dohromady a vytvořili přátelské uskupení “Sdružení pro Smržovku”.

Společně toho dokážeme více!

Inka Urbanová