06/02/2023
Podhoubákova smaženice únor 2023
Nazdar Smržováci,
letošní rok právě vstupuje do kritické fáze. Druhej měsíc v roce totiž ve velký míře rozhoduje
o tom, jak se podaří plnit novoroční předsevzetí. Ten jeden měsíc většinou zvládne každej, ale v
únoru už se pomalu začne oddělovat zrno od plev. Já teda si moc předsevzetí nedávám. Ne kvůli
tomu, abych nebyl za plívu, ale protože těch pár sklenek domácí houbovice, který si dám na
pročistění, nepovažuju za neduh. Stejně tak podle mě není zlozvyk to, že si občas doma zapálim
doutník, kterej botanici zovou orobinec širokolistý, poněvadž to zahání chmury a zlý duchy. Letos
jsem ale přece jen udělal v předsevzetích výjimku. Jestli už mám reprezentovat a jsem ten
hlásnej h(o)uba, tak bych tomu měl přizpůsobit i moje okolí. Z tohohle důvodu jsem si řekl, že
budu mít vždycky hezky zameteno před vlastním prahem. No a právě asi nastal čas na úklid.
V minulým zpravodaji jsem radil radním, aby před zimou pouštěli instruktážní video Byl
jednou jeden král. Když udělám chybu, tak se za niomluvim, což bych teď rád udělal. Tímto se
tedy omlouvám za toto politováníhodné nedorozumění, ke kterému u mě dochází maximálně
jednou za měsíc. Jak jsem totiž zjistil, oni si ho tam už nejspíš pouštěj. Hned to taky vysvětlím.
Možná si pamatujete, jak v tý pohádce král přemítá, co má dělat, když má jeden trůn, dvě
princezny a princové jsou tři, načež mu Atakdále říká, že to je dohromady šest a s tou princeznou,
která tu teď není, ale do tmy bude zpátky, to bude sedm. Nebo už omílaná scéna s lívancema,
kde jedno vejce, nebo dvě vejce, jsou dohromady tři vejce.
Nejspíš dumáte, jakou to má souvislost. Vlastně je to úplně jednoduchý. Tuhle se ke mně
dostalo, že se uvažuje o rekonstrukci Komenského tankodromu, což je rozhodně super zpráva. Co
už mi bylo trochu podezřelejší, je to, že se tam počítá se sedmnácti místy pro parkování. Nějak
mi zrovínka tohle v hlavě neštymovalo, takže jsem se byl projít, abych zjistil, jestli třeba soudruzi
z NDR neudělali někde chybu. Na první dobrou jsem napočítal 28 baráků. Vzhledem k tomu, že
tam stojej i činžáky, tak na tomhle úseku bude zhruba nějakejch 70 bytů. A i když někdo asi auto
mít nebude, logicky mi vyšlo, že v projektu je minimálně o polovinu míň parkovacích míst, než by bylo potřeba. Tak jsem se nad tím zamyslel a řekl si, že je blbost, aby to takhle někdo spočítal, kór když v
zastupitelstvu v tu chvíli seděla minimálně čtvrtina učitelskejch. Navíc na radnici určitě musej
umět počítat, poněvadž si koncem roku spočítali odměny ve výši měsíčního platu za dokončení
rekonstrukce školy a mostu v Luční. Rok předtím si je teda spočítali za to stejný ve výši dvou
platů. Nějak se jim to asi nezdálo, tak to po sobě pro sichr zkontrolovali a vyšlo jim, že měli dostat
jen jeden, takže to hned napravili. To je panečku samokontrola v praxi! Člověk by si řekl, že by
se ty peníze daly použít třeba na zaplacení energií, když teď letěj nahoru. Naštěstí na radnici
spočítali, že bude teplá zima, takže se ušetří kopa drobásků. Když jich měli navíc, tak je zaslouženě
odklepli svýmu spolustraníkovi, kterej odcházel do důchodu. Máme vážně kliku, že máme na
radnici machry na počty a můžeme tak bejt v klidu, že nám letos starosta s místostarostou
nepomrznou, když jsou z tý jiný ekonomický skupiny. Jsou to zkrátka koumáci, ale hlavně jim to
správně politicky myslí, jak se tak říká.
S tímhle vědomím jsem začal myslet politicky uvědoměle, otočil jsem se na patě a počítal
znova. Zase mi vyšlo zhruba 70 bytů. Taky jsem ale spočítal 13 lamp veřejnýho osvětlení, 8
odboček na jinou ulici, potkal jsem 5 psů, 4 kočky, nad hlavou mi proletělo 7 ptáků, zahlídl jsem
tam jednu lavičku a Komenského ulice obsahuje celkem 15 písmen. Pokud tohle všechno sečtu,
vyjde mi 53, což při dopočítání těch sedmnácti parkovacích míst vyjde přesně na těch 70 bytů.
Vlastně tam maj lidi docela kliku, že se ta ulice nejmenuje ulice Tomáše Garrigua Masaryka,
poněvadž by se museli spokojit jen s 5 místy k parkování.
To jsou zkrátka ty progresivní metody ve výuce matematiky. Těžko říct, jestli by sepan
Hejný týhleAtakdáleho metodě divil, stejně jako se diví většina lidí jeho metodám. V každým
případě se tomuhle propočtu divil Jarda Bystrý od nás ze Sdružení pro Smržovku a na posledním
zastupitelstvu se začal dotazovat co a jak. Bylo mu teda od nejpovolanějších osob přislíbený, že
celou akci prověří, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne. On totiž ještě loni před zastupitelstvem
obcházel Komenskou nějakej chlápek v klobouku (já to teda určitě nebyl!), jehož úkol zněl jasně:
Vybrat co nejvíc podpisů od místních, kterých se to týká. Že prej to probíhalo asi tak, že je od
města, a že potřebuje jen podpis, aby mohlo město zrekonstruovat ulici.
Já teda bydlet na Komenský, tak se teď v únoru zajdu podívat na zastupitelstvo, abych
zjistil, jak to teda vlastně je. Třeba se pak lidi z Komenský nebudou rozčilovat, jak ty na Luční,
kde sice je krásný nový parkoviště. Už ale někdo nedomyslel, že díky tomu ostrůvku se tam
hrozně blbě vyhejbaj auta, poněvadž se místních nikdo na nic neptal a odklepl to od stolu.
Naštěstí letos zatím zima moc neúřaduje, takže ten ostrůvek zatím přežil bez úhony a existuje
tak vysoká pravděpodobnost, že bude moct bez jakéhokoliv faceliftu figurovat v dalším kalendáři.
Já osobně jsem čekal, že bude letos znova, teda ten kalendář, ale asi tu máme málo hezkejch míst, takže budeme
muset vydržet nějaký tři roky na ty správný fotky. Tak se mějte hezky a brzy zase nazdar!
Za Sdružení pro Smržovku Kuba Podhoubák