30/04/2026
Byli jsme slyšet v Senátu a jasně jsme řekli, že chceme důstojně pečovat o zdraví našich klientů! 🏛️
Sdílíme novinky od Aliance pro individualizovanou podporu. Náš ředitel Tomáš Drábek včera na sociálním výboru Senátu vystoupil s jasným vzkazem. KVP poskytuje osobní asistenci už 34 let. Máme za sebou stovky tisíc hodin péče a víme, co lidé v terénu skutečně potřebují.
Co jsme v Senátu zdůraznili?
👉 Konec legislativního vakua: Stát už 20 let posuzuje schopnost lidí se zdravotním postižením pečovat o zdraví jako základní potřebu a dává na ni těmto lidem účelově vázané peníze, tedy příspěvek na péči. Paradoxně ale nám, poskytovatelům, dosud nedal zákonný nástroj (příslušné úkony), jak tuto pomoc legálně vykonávat.
👉 Proti minimalismu: Navrhovaná novela je zatím “ne moc použitelná a místy bohužel velmi plytká". Omezit pomoc jen na dva úkony s nejasnou odpovědností a vymezením neodpovídá realitě života lidí s těžkým postižením. My chceme pomáhat tam, kde by si klient úkony péče o zdraví běžně a obvykle dělal doma jako prostý laik sám, ale kvůli handicapu mu chybí pouhá fyzická schopnost.
👉 Důvěra místo bariér: Chtít po pracovnících sociálních služeb 40 hodinový kurz kvůli dvěma úkonům je demotivační. A k tomu vše ještě komplikuje “vstupní” požadavek na maturitu, který je prostě mimo realitu. Další vzdělání ano, ale ne takto! Věříme v princip dobrovolnosti, na kterém samotná novela staví, proto by stát neměl bránit organizacím, které chtějí a umí poskytovat kvalitní a bezpečnou péči podle západních standardů.
Děkujeme za možnost vnést do debaty pohled z naší bohaté každodenní praxe. Skončeme prosím s alibismem a dejme službám terénní sociální péče funkční nástroje, které konečně komplexně podpoří život klientů doma! 💚
Včera nás do Senátu na pozvání paní senátorky Vladimíra Ludková dorazilo dost. Sociální výbor tam řešil naše téma: 🩹 Běžné úkony péče o zdraví v sociálních službách.
A hned zkraje to nejdůležitější – hlásíme jistý posun!
Zástupci Ministerstvo práce a sociálních věcí na výboru představili propracovanější a hlavně jasnější verzi novely vyhlášky, která má úkony péče upravovat. Podle ní:
🧡 Všichni pracovníci v sociálních službách – včetně osobních asistentů a pečovatelů – by automaticky měli smět podávat vitamíny, ošetřovat drobná povrchová zranění, měnit jednoduché obvazy, vypouštět urosáčky, měřit fyziologické funkce aj.
👩🏫 Osobní asistenti a pečovatelé by měli po absolvování dodatečného kurzu smět provádět vlastní úkony při péči o zdraví, které jsou pro tuto chvíli vymezeny pouze 2: podávání léčiv a výměna stomických sběrných sáčků.
❌ Nikdo z pracovníků v sociálních službách by nesměl podávat stravu a tekutiny PEGem, pomáhat s jakoukoli aplikací inzulínu, odsávat klienty na umělé plicní ventilaci, ošetřovat chronické rány, stomie aj. (Podle ministerstva tu sociální služby nesmí nahrazovat nedostupnou domácí zdravotní péči.)
Pro větší jasnost vkládáme do prvního komentáře tabulku od MPSV ⬇️.
Všechny povolené úkony by mělo být možné poskytovat dětem i lidem s intelektovým či komplexním postižením.
Jednání dále probíhají. Čekáme na oficiální vypořádání našich připomínek i finální podobu vyhlášky. Budeme ji chtít posunout ještě výrazně blíž k reálným potřebám lidí s postižením a pečujících.
A teď velká poděkování 🙏🙏🙏:
První patří samotné paní senátorce Ludkové za pozvání i její neutuchající nasazení v oblasti sociálních služeb. Druhé velké díky patří předsedovi senátního výboru pro sociální politiku Lumír Kantor, který nás také podporuje.
Děkujeme též kolegům z našich členských organizací, kteří na výboru vedle naší analytičky Hana Geissler promluvili: Tomáš Drábek z Klub vozíčkářů Petýrkova, Veronice Piačkové z Nadace Sirius a paní Lucie Ovsenáková (ta je naší fyzickou členkou).
Mějme naději 🐦.